hitdk
Főmenü
 
Interaktív
 
Tikva
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Hírek

Hetek
HIT Rádió
ATV
Hírek Izraelből
Vigyázó-blog 
Bornemisza: ÉTER 

 
Keresztényüldözések
Keresztényüldözések : Andrea Williams: A kereszténységgel van problémájuk

Andrea Williams: A kereszténységgel van problémájuk


A kereszténységgel van problémájuk

Interjú Andrea Williamsszel, a brit Keresztény Jogi Központ vezetőjével

Mivel a kereszt, illetve a feszület a kereszténység szerint nem kötelezően viselendő vallási jelkép, ezért a munkáltatók megtilthatják a hordását, valamint elbocsáthatják a jelképhez ragaszkodó alkalmazottaikat – így érvelt a londoni kormány abban a perben, amelyet két brit hölgy indított a stras­bourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bíróságán, miután fegyelmi eljárás alá vonták, illetve elbocsátották őket a kereszt viselése miatt. Andrea Williams, a Keresztény Jogi Központ vezetője szerint az ilyen és hasonló döntések nem általában a vallásszabadságot csorbítják, hanem kifejezetten a keresztényeket marginalizálják.

Andrea_WilliamsMit gondol, hogy egy olyan országban, ahol tradíciója van a vallási toleranciának, miért lett ekkora feszültség a kérdés körül?

- Ennek a dolognak egyáltalán nem kellene szóba kerülnie. Amikor a kormány kimondja, hogy a kereszt nem keresztény szimbólum, és hogy tilos nyilvános helyen viselni, az rossz. Annak a szabadsága, hogy bárki ilyesmit viseljen nyilvános helyen, alapvető emberi jog kellene hogy legyen. A politika elmozdult a keresztény hittől az elmúlt ötven évben, és ezt folytatta a Blair-Brown-kormány és most a Cameron-kormány is. A keresztény elvekkel ellentétes jogalkotás egyre erősebben jelenik meg a törvényhozásban is. Védik a homoszexualitást, és diszkriminálják a keresztény alapelveket.

Gondolja, hogy összefüggés van a kereszt viselésének kérdése és a homoszexuális házasságok kérdése között, amit a brit katolikus egyház vezetői is élesen bíráltak?

- Természetesen van összefüggés, mivel ez is hozzátartozik a keresztény értékek tagadásához. Először az azonos neműek élettársi kapcsolatát próbálják elfogadhatóvá tenni, aztán következik a melegházasság, és a végén újradefiniálják a család fogalmát, és ezzel teljes mértékben beillesztik ezeket a keresztényellenes nézeteket a társadalomba, ami elfogadhatatlan.

Salisbury püspöke, Nicholas Holtam kijelentette, hogy az anglikán egyháznak jóvá kellene hagynia az azonos neműek házasságát. Úgy tűnik, hogy ebben a kérdésben nem egységes az egyházi álláspont. Mit gondol erről a kérdésről?

- Ez valóban elég nagy problémát okoz, az anglikán egyházon belül viszont ő kisebbséget alkot. A homoszexuális házassággal kapcsolatosan a yorki érsek arra figyelmeztette a kormányt, hogy mielőtt bármilyen javaslatot elfogad, először az egyház jóváhagyását kellene megszereznie, ami pedig egyelőre sokkal inkább elutasító, mint támogató.

Egyes vélemények szerint a lelkiismereti és vallásszabadsághoz való jog egyre inkább háttérbe szorul Nagy-Britanniában a többi emberi joghoz képest. Ez valóban így van?

- Ez általánosságban nem igaz. Ugyanis amikor egy nővért, aki harminc évig zavartalanul viseli a nyakában a kereszténységére utaló keresztet, arra kényszerítenek, hogy azt ne viselje tovább, viszont mindemellett igen engedékenyek hasonló kérdésben a muzulmán hidzsáb vagy a szingh turbán viselésével kapcsolatosan, az azt mutatja, hogy nem általánosságban a lelkiismereti szabadsághoz való jog a probléma, hanem a kereszténység önmagában.

Meg kell nézni, milyen frontokon intéznek támadást a kereszténység ellen. Az emberi élet védelme az első kérdés, az 1967-es abortusztörvény óta több mint hétmillió magzatot öltek meg Nagy-Britanniában. Mindemellett újra próbálják definiálni a család fogalmát úgy, hogy abba beleilleszkedjen a homoszexuális partneri viszony. Nem tisztelik azt a lelkiismereti szabadságot, hogy egy közösség a vasárnapot tartja Isten imádása napjának, és most már a hit nyilvános kifejezése is egyre kevésbé lehetséges. Ki kell mondani, hogy ebben az országban teljes fronton támadják a keresztények vallásszabadsághoz való jogát.

Ez nagyon szomorú, mert ezek az emberek elfelejtik ennek a nemzetnek az alapját, a fundamentumát, amire a jogi és társadalmi rendszer egyaránt felépül. Elvadultak az emberek, elszakadtak a keresztény gyökerektől.

Az Evangéliumi Szövetség nemrégiben megvádolta a független Egyenlőségi és Emberi Jogi Bizottságot azzal kapcsolatban, hogy nem lép fel a vallási diszkriminációval szemben. Mit gondol, miért nem hallatják a hangjukat a jogvédők?

- Egyrészről, ha a kisemberek felemelik a hangjukat, elveszíthetik a munkájukat, ezért mindenki csendben van. A politikusok esetében pedig fennáll az a veszély, hogy a következő választáson nem kapnak elegendő szavazatot, vagy mivel a parlamenti pártok nagy része támogatja például a melegházasságot, így az azzal szembeni fellépés miatt könnyen elveszíthetnek akár egy befolyásos pozíciót vagy egy jobb lehetőséget a párton belül. Így ha nem muszáj, erről a kérdésről senki nem beszél.

A két hölgy, akik a vállukra vették a kormány döntésével szembeni ellenállás terhét, és akiket Önök is segítenek, azt az elutasítást kapták, hogy a kereszt viselése, mivel az nem kizárólagos keresztény szimbólum, nem tartozik az Európai Emberi Jogi Egyezmény védelme alá...

- Abban igaza van a kormánynak, hogy a kereszt nem kizárólagos kifejezője a keresztény hitnek, sőt a Biblia tiltja is, hogy Istenről bármilyen képet vagy jelet viseljenek magukon a keresztények. Az viszont, hogy valaki ezt a szimbólumot viselhesse, alapvető jog akkor is, ha az nem vallási előírás. Amikor valami már tilos, akkor indulnak el azok a folyamatok, amelyek a végén teljesen kiiktatják azokat a jogokat, amelyeket egy demokráciában a polgároknak egyenlő módon kellene birtokolniuk.

Mit gondol, mi lehet a megoldás? Hogyan lehetne visszafordítani ezt a tendenciát?

- Folytatni kell a fellépést ezek ellen a döntések ellen, nyíltan fel kell szólalni, és beszélni kell Jézus Krisztusról. Nem szabad hagyni, hogy megfélemlítsenek bennünket. Az is fontos, hogy az egyház a dolog élé­re álljon, hogy legyen egységes vezetés az egyházban, ami az utóbbi időben egyáltalán nem volt jellemző. Az egyházaknak meg kellene találniuk a hangjukat, és össze kellene fogniuk, hogy sikeresen tudják terjeszteni az evangéliumot.

 

Még nincs hozzászólás.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak hozzászólást.
 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Hirdetések
 
Időjárás

Időjárás előrejelzés

 
BlogPlusz
Friss bejegyzések
A blogban még nem található bejegyzés.
Friss hozzászólások
Még nincs hozzászólás.
Archívum
A blogban még nem található bejegyzés.