hitdk
Főmenü
 
Interaktív
 
Tikva
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Hírek

Hetek
HIT Rádió
ATV
Hírek Izraelből
Vigyázó-blog 
Bornemisza: ÉTER 

 
Keresztényüldözések
Keresztényüldözések : Koncentrációs táborok a vörös-barna diktatúrák előtt

Koncentrációs táborok a vörös-barna diktatúrák előtt


Koncentrációs táborok a vörös-barna diktatúrák előtt

1897: Spanyol-amerikai háború

ormeny_nepirtas„Reconcentración" táborok néven a spanyol gyarmatosítók 300 ezer kubai bennszülöttet zártak táborokba, elszigetelve őket a külvilágtól.

1899-1902: A búr háború

A brit hadsereg a második búr háború során Dél-Afrikában a spanyol példára hivatkozva „concentration camp" néven 34 szögesdróttal körülzárt területen helyezett el 120 ezer nem fegyverképes búr lakost (nőket, gyermekeket, időseket). Egy-két év alatt 20 ezren haltak meg a fogvatartás körülményei miatt. A hadsereg „újításának"

A brit parlament rövidesen véget vetett, miután egy szemtanú, Emily Hobhouse baloldali női aktivista részletes jelentést adott a látottakról. Brit és külföldi egyházszervezetek is csatlakoztak a tiltakozási mozgalmakhoz. Hobhouse-nak egy halálra éhezett kislányról, Lizzie van Zylről készült fényképe bejárta az akkori médiavilágot.

1904: Namíbia

Lothar von Trotha német tábornok az angol példán felbuzdulva elhatározta, hogy kiirtja a gyarmatosításnak ellenálló fekete herero törzset.

A német hadsereg a törzs összes tagját (vélhetően 85 ezer embert) a Kalahári sivatagba száműzte. Itt történt meg először az is, hogy élő embereket orvosi kísérletek céljára használtak, valamint az első tömeges sterilizációs programot is itt találták fel. A német közvélemény felháborodására Bernhard von Bülow porosz miniszterelnök visszahívta von Trotha tábornokot. 1911-ben azonban már csak 15 ezer herero maradt Namíbiában. (2009-ben a herero törzs képviselői hivatalos kárterítési igényt nyújtották be a német kormánynak.) Von Trotha tábornok népirtási politikáját a darwini elmélet gyakorlatba ültetésével indokolta. Az emberi kísérleteken dolgozó orvos, Eugen Fischer később egyetemi orvosi tanár lett Németországban, és a náci mozgalom egyik fontos ideológusává vált: ő lett az eugenetika atyja. Hitler közvetlenül a Mein Kampf megírása előtt olvasta el a doktor beszámolóit afrikai tapasztalatairól.

1915-1917: Örmény népirtás

Az új török forradalmi kormány egyik első lépése az örmény kisebbség megsemmisítése volt. Ezzel akarták megakadályozni, hogy az örmények a nemzetek önrendelkezése alapján saját államot alapíthassanak, miután véget ér a háború. Az akkori lakosság kétharmada belepusztult a deportálásokba. A mezopotámiai sivatagba telepítették ki őket, ahol gyűjtőtáborokat hoztak létre, és a pusztában kiéheztették őket. Az országot bejáró német diplomaták először feljegyzéseikben  használták a „Konzentrationslager" kifejezést, valamint felhívták a figyelmet a vasút fontos szerepére a deportálások megszervezésében. Az örmény népirtás áldozatainak számát 600 ezer és 1,5 millió közöttire becsülik. Törökország a mai napig tagadja a genocídiumot.

1914-1918: Az első világháború

Az első világháborúban több mint 2 millió hadifogoly került internálótáborokba, valamint több száz­ezer civil lakos is, főleg Németországban.

A francia hivatalos közlöny először használja a „camp de concentration" kifejezést, amellyel azokat a táborokat jelölték meg, ahol a civil lakosságból össze­gyűjtik a „rendet" zavaró egyéneket (gyanús elzász-lotaringiai menekülteket, külföldieket, cigányokat, prostituáltakat, pacifistákat...). Az egyik történész szerint a táborok nem voltak megsem­misítő táborok, de a szögesdróttal kerített területeken belül megszűnt mindenfajta emberi jog.

Még nincs hozzászólás.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak hozzászólást.
 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Hirdetések
 
Időjárás

Időjárás előrejelzés

 
BlogPlusz
Friss bejegyzések
A blogban még nem található bejegyzés.
Friss hozzászólások
Még nincs hozzászólás.
Archívum
A blogban még nem található bejegyzés.