Mivel a kereszt, illetve a feszlet a keresztnysg szerint nem ktelezen viselend vallsi jelkp, ezrt a munkltatk megtilthatjk a hordst, valamint elbocsthatjk a jelkphez ragaszkod alkalmazottaikat – gy rvelt a londoni kormny abban a perben, amelyet kt brit hlgy indtott a strasbourgi szkhely Emberi Jogok Eurpai Brsgn, miutn fegyelmi eljrs al vontk, illetve elbocstottk ket a kereszt viselse miatt. Andrea Williams, a Keresztny Jogi Kzpont vezetje szerint az ilyen s hasonl dntsek nem ltalban a vallsszabadsgot csorbtjk, hanem kifejezetten a keresztnyeket marginalizljk.
Mit gondol, hogy egy olyan orszgban, ahol tradcija van a vallsi tolerancinak, mirt lett ekkora feszltsg a krds krl?
- Ennek a dolognak egyltaln nem kellene szba kerlnie. Amikor a kormny kimondja, hogy a kereszt nem keresztny szimblum, s hogy tilos nyilvnos helyen viselni, az rossz. Annak a szabadsga, hogy brki ilyesmit viseljen nyilvnos helyen, alapvet emberi jog kellene hogy legyen. A politika elmozdult a keresztny hittl az elmlt tven vben, s ezt folytatta a Blair-Brown-kormny s most a Cameron-kormny is. A keresztny elvekkel ellenttes jogalkots egyre ersebben jelenik meg a trvnyhozsban is. Vdik a homoszexualitst, s diszkriminljk a keresztny alapelveket.
Gondolja, hogy sszefggs van a kereszt viselsnek krdse s a homoszexulis hzassgok krdse kztt, amit a brit katolikus egyhz vezeti is lesen brltak?
- Termszetesen van sszefggs, mivel ez is hozztartozik a keresztny rtkek tagadshoz. Elszr az azonos nemek lettrsi kapcsolatt prbljk elfogadhatv tenni, aztn kvetkezik a meleghzassg, s a vgn jradefiniljk a csald fogalmt, s ezzel teljes mrtkben beillesztik ezeket a keresztnyellenes nzeteket a trsadalomba, ami elfogadhatatlan.
Salisbury pspke, Nicholas Holtam kijelentette, hogy az anglikn egyhznak jv kellene hagynia az azonos nemek hzassgt. gy tnik, hogy ebben a krdsben nem egysges az egyhzi llspont. Mit gondol errl a krdsrl?
- Ez valban elg nagy problmt okoz, az anglikn egyhzon bell viszont kisebbsget alkot. A homoszexulis hzassggal kapcsolatosan a yorki rsek arra figyelmeztette a kormnyt, hogy mieltt brmilyen javaslatot elfogad, elszr az egyhz jvhagyst kellene megszereznie, ami pedig egyelre sokkal inkbb elutast, mint tmogat.
Egyes vlemnyek szerint a lelkiismereti s vallsszabadsghoz val jog egyre inkbb httrbe szorul Nagy-Britanniban a tbbi emberi joghoz kpest. Ez valban gy van?
- Ez ltalnossgban nem igaz. Ugyanis amikor egy nvrt, aki harminc vig zavartalanul viseli a nyakban a keresztnysgre utal keresztet, arra knyszertenek, hogy azt ne viselje tovbb, viszont mindemellett igen engedkenyek hasonl krdsben a muzulmn hidzsb vagy a szingh turbn viselsvel kapcsolatosan, az azt mutatja, hogy nem ltalnossgban a lelkiismereti szabadsghoz val jog a problma, hanem a keresztnysg nmagban.
Meg kell nzni, milyen frontokon intznek tmadst a keresztnysg ellen. Az emberi let vdelme az els krds, az 1967-es abortusztrvny ta tbb mint htmilli magzatot ltek meg Nagy-Britanniban. Mindemellett jra prbljk definilni a csald fogalmt gy, hogy abba beleilleszkedjen a homoszexulis partneri viszony. Nem tisztelik azt a lelkiismereti szabadsgot, hogy egy kzssg a vasrnapot tartja Isten imdsa napjnak, s most mr a hit nyilvnos kifejezse is egyre kevsb lehetsges. Ki kell mondani, hogy ebben az orszgban teljes fronton tmadjk a keresztnyek vallsszabadsghoz val jogt.
Ez nagyon szomor, mert ezek az emberek elfelejtik ennek a nemzetnek az alapjt, a fundamentumt, amire a jogi s trsadalmi rendszer egyarnt felpl. Elvadultak az emberek, elszakadtak a keresztny gykerektl.
Az Evangliumi Szvetsg nemrgiben megvdolta a fggetlen Egyenlsgi s Emberi Jogi Bizottsgot azzal kapcsolatban, hogy nem lp fel a vallsi diszkrimincival szemben. Mit gondol, mirt nem hallatjk a hangjukat a jogvdk?
- Egyrszrl, ha a kisemberek felemelik a hangjukat, elveszthetik a munkjukat, ezrt mindenki csendben van. A politikusok esetben pedig fennll az a veszly, hogy a kvetkez vlasztson nem kapnak elegend szavazatot, vagy mivel a parlamenti prtok nagy rsze tmogatja pldul a meleghzassgot, gy az azzal szembeni fellps miatt knnyen elveszthetnek akr egy befolysos pozcit vagy egy jobb lehetsget a prton bell. gy ha nem muszj, errl a krdsrl senki nem beszl.
A kt hlgy, akik a vllukra vettk a kormny dntsvel szembeni ellenlls terht, s akiket nk is segtenek, azt az elutastst kaptk, hogy a kereszt viselse, mivel az nem kizrlagos keresztny szimblum, nem tartozik az Eurpai Emberi Jogi Egyezmny vdelme al...
- Abban igaza van a kormnynak, hogy a kereszt nem kizrlagos kifejezje a keresztny hitnek, st a Biblia tiltja is, hogy Istenrl brmilyen kpet vagy jelet viseljenek magukon a keresztnyek. Az viszont, hogy valaki ezt a szimblumot viselhesse, alapvet jog akkor is, ha az nem vallsi elrs. Amikor valami mr tilos, akkor indulnak el azok a folyamatok, amelyek a vgn teljesen kiiktatjk azokat a jogokat, amelyeket egy demokrciban a polgroknak egyenl mdon kellene birtokolniuk.
Mit gondol, mi lehet a megolds? Hogyan lehetne visszafordtani ezt a tendencit?
- Folytatni kell a fellpst ezek ellen a dntsek ellen, nyltan fel kell szlalni, s beszlni kell Jzus Krisztusrl. Nem szabad hagyni, hogy megflemltsenek bennnket. Az is fontos, hogy az egyhz a dolog lre lljon, hogy legyen egysges vezets az egyhzban, ami az utbbi idben egyltaln nem volt jellemz. Az egyhzaknak meg kellene tallniuk a hangjukat, s ssze kellene fogniuk, hogy sikeresen tudjk terjeszteni az evangliumot.