hitdk
Fmen
 
Interaktv
 
Tikva
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Hrek

Hetek
HIT Rdi
ATV
Hrek Izraelbl
Vigyz-blog 
Bornemisza: TER 

 
Keresztnyldzsek
Keresztnyldzsek : Gyilkos mezk - npirtsok a 3. vilgban

Gyilkos mezk - npirtsok a 3. vilgban


Gyilkos mezk

Kommunista s nacionalista npirtsok a harmadik vilgban

A gyarmati vilg felbomlsa a kommunizmus s a nyugati vilg kztti hbor frontvonalv tette a harmadik vilgot. A nemzetkzi mdiban romantikus hsknt nnepelt felszabadt mozgalmak s az ellenk harcol katonai diktatrk, Pol Pot, Idi Amin, Ho-Si Minh s Pinochet tbornok vres vtizedei, a piszkos hbork kora kvetkezett.

keletAmint arrl elz szmunkban rtunk (A KGB mrge. Hetek, 2011. november 18.) a totlis (ideolgiai) hbor megjelense rvnytelentette az addigi morlis korltokat a puszttssal szemben. Rendkvli llapotot hozott ltre, mg a demokrcikban is, amikor a jogllamisg tmeneti jelleggel megsznt ltezni, s a lakossg totlis ellenrzs alatt lt. Megsznt a klnbsg a frontvonal s a htorszg kztt, a lakossg egsztl elvrtk, hogy rszt vegyen a hborban: ltalnos mozgstst rendeltek el, a htorszgban pedig a nknek a frfiak munkjt kellett elltniuk. Megsznt a klnbsg a civil lakossg s a katonasg kztt: a hbor nem csak ellensges hadseregek kztt zajlott, hanem maga a polgri lakossg s az infrastruktra is katonai clpontt vlt.
A totlis hbork (az els s a msodik vilghbor)  ugyan mr vget rtek, de a totalitrius llamokban azta is rvnyben van a rendkvli llapot (a lakossg teljes ellenrzse, akiktl elvrjk, hogy az llami ideolgit tmogassk, s gyakorlatilag lehetetlen a semlegessget vlasztani).
A msodik vilghbor utn a KGB kzremkdsvel megjelent a nemzetkzi terrorizmus. A terrorszervezetek ltalban a kzponti hatalommal szemben a nemzeti gy egyedli lettemnyesnek tntettk fel magukat. A terrorszervezetek prhuzamosan kt fronton harcolnak: a kinyilvntott cl az ellenfl teljes megsemmistse (vagy a teljes hatalom megszerzse) volt. A sajt tbor (a lakossg) feletti ellenrzs megszerzsrt folytatott kzdelem ltalban a reflektorfnytl tvol zajlott, de ugyanolyan valsgos cl volt, mint az els.
A terrorszervezetek szndkosan belehajszoljk a kzponti hatalmat az erszak rdgi krbe: minl tbb atrocitst kvet el a rendfenntartsrt felels szerv, annl inkbb elemben rzi magt a terrorszervezet, mivel ez csak nveli az npszersgt. Radsul egy nyitott trsadalomban knnyen a sajt oldalra tudja ezltal lltani a mdit, az ltaluk vgrehajtott atrocitsokrl pedig alig szivrog ki hr.

Tigrisketrecek a halltborban

1962-ben az algriai fggetlensgi hbor a KGB ltal szponzorlt terrorszervezet egyeduralmval r vget. Ekzben Indoknban a msodik vilghbor vge ta a francia gyarmatostk ellen harcol Viet Minh s az amerikaiak ltal tmogatott Dl-Vietnam ellen harcol Viet Kong mgtt ismt ott lapult a KGB. Ezttal is a kommunista prt egyeduralma volt a tt. A dl-amerikai trsadalmi/politikai elit fokozott figyelemmel ksrte a nemzetkzi esemnyeket, fleg amiatt, mert 1959-ben egy kis kzp-amerikai orszgban, Kubban az amerikaiak tmogatsval sem sikerlt visszaverni a kommunista forradalmat (lsd a Diszn-blbeli partraszlls fiaskjt). A forradalom kitrse ta Castro hvei tbb ezer ellenzkivel vgeztek, akiket Batista dikttor tmogatsval vdoltak. Ekkorra mr tbb volt az ldozat, mint a rettegett Batista idejn.
A dl- s kzp-amerikai orszgokban mindenhol sztrjkok trtek ki, szocilis vagy demokratikus kvetelsekkel lltak el a tmegek, a kemny kzzel kormnyz autokratikus elit pedig fenyegetve rezte magt. Az igazn elsznt kommunistk ekkor mg kevesen voltak, de mivel az ismert forgatknyvnek ksznheten Castro forradalmnak csak a romantikus oldala jutott el a nemzetkzi kzvlemnyhez, az elit tisztban volt azzal, hogy nem kell sok id, s eldlhet egy jabb domin. Attl tartottak, hogy Kubhoz hasonlan szmukra is eljhet az elszmols ideje valamilyen npbrsg eltt.
Az j tpus hbor paradigmavltst kvetelt a konvencionlis eszkzkkel harcol hadseregektl s rendfenntart erktl. Hamar kiderlt, hogy a terror ellen csak az lehet gyztes, aki totlis eszkzkkel harcol. A hbors szoksjogot s a genfi egyezmnyeket tiszteletben tart konvencionlis hadseregek erre alkalmatlanok: specilis terror elleni egysgek kellenek, amelyek szintn totlis eszkzkkel harcolnak. Roger Trinquier tbornok A modern hbor cm, 1961-ben megjelent knyvt azt kveten rta, hogy visszahvtk Algribl, ahonnan j hadgyi doktrnval trt haza.
TrinquierA frissen nyugdjazott tbornok trsaival egytt a vilg legjobb katonai akadmiiba kapott meghvst, ahol trt ajtkkal vrtk a „francia doktrna” hirdetit. Mindenhol a fiatal tisztek kikpzshez tartoz ktelez tananyag rszv vltak a „modern hbor” klnbz vltozatai: „forradalmi hbor”, „llamcsny ellenes hbor”, „pszicholgiai hbor”.
A „francia doktrna” szerint a gerillkkal szemben gerilla mdszerekkel kell harcolni, a terroristk ellen a terror eszkzeivel. A terroristk semmibe veszik a genfi egyezmnyeket, ezrt az ellenk folytatott harcban sem kell figyelembe venni a humanitrius vagy jogi jelleg korltokat. A terroristk a lakossg megflemltsbl lnek: a lakossgtl gyakran kln „adt”, „vdelmi pnzt” szednek, s elvrjk a civilektl, hogy etesse, pnzelje, rejtse ket.
A terroristk atrocitsairl nem szmol be a sajt, mert titkon cselekszenek, s a terrorizlt lakossgot is csendre brjk. A lakossg s a terroristk kztt csak gy lehet elvgni ezt a kapcsolatot, ha a lakossg mg jobban fl a klnleges egysgektl, mint a terroristktl, valamint ha a klnleges egysgek tevkenysgt teljes titok vezi. A siker kulcsa tovbb az is, ha a klnleges egysgek nem vrjk meg, amg veszlyess vlik egy-egy potencilis terrorszervezet, hanem azt az elvet kvetik, hogy a kgy fejt akkor kell levgni, amikor mg kicsi. (Utbbi ttelt ksbb a dl-amerikai gyakorlatban gy rtelmeztk, hogy a likvidlshoz elg, ha valaki baloldali rzelm, kritikus jsgr, vagy emberi jogokkal foglalkozik.)
Az 1957-es algri csatt nhny ven bell minden katonai akadmin elkezdtk tanulmnyozni, fleg Dl- s szak-Amerikban. A „dikttorkpz”-nek beczett panamai szkhely Amerikai Katonai Iskolban pldul a hagyomnyos francia hadseregen bell ltrehozott specilis egysgek („hallosztagok”) a terroristagyans szemlyek diszkrt „eltntetsvel” voltak megbzva. Az egysgek senkinek nem tartoztak elszmolssal, minden jogi, adminisztratv s humnus korltozstl mentesen cselekedhettek. sszesen 24 ezer szemlyt tartztattak le hat hnap leforgsa alatt. Vagy rgtn megltk ket, vagy intzmnyestett kihallgatsi (knzsi) kzpontokba vittk.
A hallosztagokrt s a knzsi kzpontokrt egy bizonyos Paul Aussaresses tbornok felelt. A hbor utn Aussaresses tancsadknt szolglt tovbb a CIA-nl a „Phoenix-hadmveletben” Dl-Vietnamban, amely arra irnyult, hogy elvgjk a kapcsolatot a dl-vietnami lakossg s a Viet Kong kztt. A „Phoenix-mvelet” keretben a hallosztagok vlheten tzezreket gyilkoltak meg, illetve szlltottak dl-vietnami erk ltal mkdtetett specilis knzsi kzpontokba (az gynevezett „tigrisketrecekbe”). A brtnrendszert a CIA a tvolbl felgyelte. A hallosztagok a dl-vietnami erk ltal a viet-kong-szimpatiznsokrl kszlt listja alapjn dolgoztak – s nem kellett sok ahhoz, hogy valaki felkerljn erre a listra.
Dl-Amerikban a hetvenes vekben indul tjra az egsz kontinensre kiterjed Condor-hadmvelet. A hallosztagok ltalban mindentt, ahol a kommunista llamcsny veszlye fenyegetett, igyekeznek diszkrten tevkenykedni, de a kilencvenes vekben bekvetkezett demokratizldsi hullm sorn stt tevkenysgk vgl napvilgra kerlt. Argentnban mintegy 30 ezren tntek el 1976 s 1982 kztt Videla tbornok diktatrja alatt, a „piszkos hbor” idszakban. A filmekbl, irodalombl jl ismert jelensg szerint a gyermek reggel elindul az egyetemre, azutn nyoma vsz, immr harminc ve nem talljk. Valsznleg rosszkor volt rossz helyen, s egyszeren elvittk. A magukat Mjus tri anyknak nevez szlk 1977-tl 2006-ig minden cstrtkn a kormny szkhza eltt tntettek, hogy hrt kapjanak gyermekeikrl. Tbb vezetjket meggyilkoltk a hallosztagok. Hasonl katonai diktatrk mkdtek pldul Braziliban (La Junta: 1964–1985), Chilben (Pinochet: 1973–1990), ahol vlheten tzezres nagysgrendben tntek el emberek.

Keresztnyek a terror ellen

A mdszerek globlisak voltak: Indonziban pldul az 1965–66-os antikommunista erszakhullm sorn legkevesebb 200 ezerre tehet az ellenterror ldozatainak szma. Kong els miniszterelnkt, Patrice Lumumbt 1961. janur 17-n rejtlyes krlmnyek kztt elraboltk, megknoztk s meggyilkoltk. Helybe vetlytrsa, az ers „algriai” kapcsolattal rendelkez Mobutu lpett, akinek biztonsgi szakemberei ppen ellenfele meggyilkolsa eltt kaptak tbbhetes kikpzst egy bizonyos Roger Trinquier tbornoktl.
Az ldozatok szmt tekintve a jobboldali katonai diktatrknl mg mindig ltezett rosszabb: a totalitrius rendszer. Ahogy a francik visszavonulsa utn a Nemzeti Felszabadtsi Front (FLN) minden „kollabornst” fizikailag megsemmistett, Vietnamban az amerikaiak visszavonulsa utn tbb szzezer ember kerlt „automatikusan” a helyi gulgba, vagy azrt, mert szerepet vllalt a dl-vietnami hadseregben, kzigazgatsban, vagy egyszeren azrt, mert keresztny hv volt.
A keresztnysg gykeres kiirtsra irnyul politika azonban sikertelennek bizonyult: a kommunista hatalomtvtel idejn, 1975-ben vlheten 145 ezer evangliumi keresztny lt, szmukat 2002-ben pedig legalbb 1,2 millira becsltk. A keresztnyek azonban mind a mai napig csak rszleges vallsszabadsgot lveznek Vietnamban. A legtbb felekezet nincs regisztrlva, s vllalja a gyakori hatsgi zaklatst. A legkomolyabb atrocits az etnikai kisebbsgekhez tartoz keresztnyeket ri, akik kzl tbben az Overseas Missionary Fellowship beszmolja szerint a mai napig is brtnben lnek nacionalizmus s ellenforradalmi tevkenysgek vdjval.
Kambodzsban a Pol Pot vezette ultramaoista forradalom npirtsba torkollott (1975–79), legalbb msfl milli ldozattal, amely a lakossg egyharmadt jelentette. A kommunista fordulat idejn 10 ezer evangliumi keresztny lt Kambodzsban. A npirtst kveten – miutn sokan Thaifldre menekltek – mintegy ezren maradtak. Ma az egyik klfldi misszi 750 gylekezetrl tud, az evangliumi keresztnyek szmt pedig 40 ezerre becsli.
Ha csak az ldozatok szmt vesszk figyelembe, a totlis terror ltal okozott polgrhbors helyzet rosszabb volt a katonai diktatrnl. A kzp-amerikai Salvadorban 1980-tl 1992-ig dl polgrhbor civil ldozatainak szma szzezerre tehet. A tbbszerepls terror- s ellenterror sorozat koszba dnttte az orszgot, egyes esetekben teljes falvak lakossgt irtottk ki az ellenterror nevben. Arra is volt plda, hogy egy kztiszteletben ll emberi jogi szervezetnek a nyolcvanas vekben egyms utn ngy elnkt gyilkoltk meg ismeretlen tettesek. A bkefolyamat az ENSZ kzremkdsvel 1992-ben sikeresen zrult le.
A demokratikus tmenet ra viszont az lett, hogy az j parlament egyik els dntse az volt, hogy ltalnos amnesztit hirdetett, amely jelentsen megneheztette a mlt feldolgozst. A bkefolyamat keretben viszont az tmeneti kormny fldreformba kezdett, hogy a frissen leszerelt s „munkanlkliv” vlt gerilla- s milciaharcosok kzl 35 ezren fldet kapjanak.
Annak ellenre, hogy Salvador mg mindig a fld egyik legerszakosabb orszga (szmos volt gerillaharcos kamatoztatja tudst a klnbz maffikban), a demokrcia s a jogllam ersdik az orszgban. A polgrhbor alatt az evangliumi keresztnyek szma nagy nvekedsnek indult, a lakossg egyharmada evangliumi keresztny lett, s ilyen mdon sokan elfordultak a terror alkalmazstl.
Peruban s Kolumbia bizonyos tartomnyaiban mg mindig a marxista gerillk (Peruban a Fnyes svny, Kolumbiban a FARC), a hadsereg s a jobboldali milcik szortsban l a lakossg, s az evangliumi keresztnyek tovbbra is nagy rat fizetnek a hitkrt. Kolumbiban, ahol az evangliumi keresztnyek a lakossg 15 szzalkt teszik ki, mr negyven ve tart a polgrhbors helyzet. Tbb mint hrommilli a bels menekltek szma (ez Szudn utn a fld legnagyobb menekltvlsga egy orszg sajt hatrain bell). A kolumbiai gylekezetek ltal kiadott 2009-es kiltvny szerint 2008-ban 240 tmads rte a gylekezetek tagjait, amelynek kvetkeztben 2285 hallesetet regisztrltak – mikzben 2002 ta nagy mrtkben cskkent az erszak az orszgban.
Az Open Doors nev keresztny emberi jogi szervezet vtizedek ta specilis gyermekotthonokat mkdtet Peruban, Kolumbiban, mert bizonyos trsgekben a gerillk jlnevelt kisfik utn vadsznak – klnsen evangliumi csaldban szletett kisfik utn –, akiket 9-10 ves korukban elrabolnak, hogy bellk szfogad harcosokat neveljenek. A szlk inkbb beviszik a figyermekeket ezekbe az otthonokba. Elfordult az is, hogy olyan rvv tett gyermekeket vettek fel, akiknek szleit a szemk lttra lttk agyon. Azokat a fiatal fikat is befogadtk, akiknek mr sikerlt megszknik a gerillktl, a dzsungelen keresztl biztonsgos helyre jutottak, mikzben arra is gyelnik kellett, hogy ne tallkozzanak se a hadsereggel, se a milcikkal…
A Christianity Today cm folyirat krdsre, hogy vajon mirt cskken a politikai erszak, a megkrdezett katonai szakrt a kvetkez meglep vlaszt adta: „Szerintem azrt gyengl el a FARC, mert az emberek elkezdtek Istenre gondolni.”. Ebben a lass vltozsban szerepet kap olyan kiemelked egynisg is, mint Russ Stendal. Szervezete, a „Columbia para Cristo” (Kolumbia Jzus Krisztusrt) szz munkatrssal rendelkezik, tbbsgk indin. Az amerikai llampolgrsg Russ Stendal Kolumbiban szletett, indinok kztt dolgoz lelksz szlktl. Ksbb maga is misszionriusknt szolglt az indinok kztt. 1983-ban a FARC tszul ejtette, s t hnapon keresztl tartottk fogva, egy fhoz ktzve. Olyan misszihoz tartzott, amely nem fizet vltsgdjat, felkszlt a biztos hallra, de ekkor tmadt egy tlete: azt krte, hogy lerhassa lettrtnett. A trtnet eljutott a tbor vezetjhez, aki engedlyt adott tbbieknek is, hogy elolvassk. Az lmny nyomn tbben rdekldni kezdtek a szellemi dolgok irnt – Russ Stendal ekkor rtette meg mlyebben Isten Igjnek erejt.
Vgl egy teljesen ismeretlen ember kifizette Stendal vltsgdjt. Szabadon engedse utn az amerikai nagykvetsg figyelmeztetse ellenre csaldjval visszakltztt a dzsungelbe, s megalaptotta j szervezett. Azta is folyamatosan jrja a dzsungelt indin bartai trsasgban, hogy a gerillknak, a katonknak, a milcia tagjai kzt Biblit s keresztny adkat kzvett minirdikat osszanak szt. Emellett a helyi lakosokat is ltogatjk, btortjk ket, fleg azokat, akik folyamatos nyoms alatt lnek mind a terror, mind az ellenterror rszrl. „Rengeteg ember kezd el lelkesedni Isten irnt olyan tvoli helyeken, mint a brtnk, gerillatborok, tvoli, eldugott s veszlyes vidkek” – mondta el Stendal a Chirstianity Today-nek. „Egyedl Isten tud egy ilyen mozgalmat beindtani. A Szent Szellem vezet bennnket, hogy Biblikat, keresztny irodalmat s rdiadsokat juttassunk el ezekre a helyekre, s Isten mozgatja ezutn az esemnyeket. Ez pedig mindig olajat nt mg a tzre.”


NEM A CIA INDTOTTA A LATIN-AMERIKAI BREDST

A legkomolyabb tudomnyos krkben is elterjedt lhr, miszerint a dl- s kzp-amerikai evangliumi-pnksdi breds mgtt a CIA llt, s az amerikai kormnyok knyk-kedvk szerint, sajt politikai cljaik tmogatsra hasznljk az evangliumi keresztnyeket. Ezeknek a vdaknak komoly gyakorlati kvetkezmnyei lehetnek. Szmos orszgban azzal indokoljk az evangliumi keresztnyekkel szembeni fellpst, hogy nemzetvdelmi szempontbl nemkvnatosak. Pedig ez a vd tbb okbl is kptelensg:
1. A CIA mr az tvenes vek ta befolyst gyakorolt a dl- s kzp-amerikai kormnyokra, amikor az evangliumi keresztnyek mg mellztt, st ldztt rteget kpeztek. Ha a CIA llt volna mgttk, nem lett volna olyan nehz kitrnik a kezdeti elnyomsbl.
2. Az evangliumi keresztnyek ott vannak a legkevesebben (a lakossg 10-15 szzalkt kpezik), ahol a legstabilabb kormnyok voltak, fleg ott, ahol j kapcsolatot poltak az Egyeslt llamokkal (Panama, Costa Rica). Ltszmuk ott nvekedett a legnagyobb arnyban, ahol a legvadabb polgrhbor zajlott, vagy a legkemnyebb katonai diktatra uralkodott (Guatemalban 40 szzalk, Salvadorban 30 szzalk fltt, Brazliban 20 szzalk). Ha a CIA valban befolysoln az evangliumi gylekezetek nvekedst, akkor az amerikai rdekek szempontjbl a legbiztonsgosabb helyeken lennnek a legsikeresebbek.
3. Az evangliumi keresztnyek j kapcsolatot poltak a baloldali sandinista kormnnyal, s egyttmkdtek egyes szocilis projektek keretben, mikzben a CIA a nicaraguai kontrkat, a jobboldali terrorszervezetet tmogatta. Salvadorban a polgrhbor utn az evangliumi keresztnyek mind a kt nagy prtot tmogattk a szavazatukkal, de gy tnik, inkbb a volt baloldali gerillkat, mg akkor is, amikor a CIA jelents sszegekkel tmogatta jobboldali ellenfelt.


A rmlet napjai

Francois Ponchaud, egy francia szerzetes tanja volt annak, miknt foglaltk el a kambodzsai vrs khmerek Phnom Penht 1975. prilis 17-n. „Hrom, hat, kilenc emberbl ll csoportokra figyeltnk fel, ezek tagjai mind apr termetek, sovnyak voltak, nem mosolyogtak. Mao-sapkt viseltek, s senki gyet sem vetett
rjuk. Ezek a kis vrs khmerek szinte inkognitban rkeztek, anlkl hogy brki is ltta volna ket. 10 rakor pedig Phnom Penh egsz vrosra slyos csend nehezedett. A feketbe vagy zldbe ltztt kis emberek minden tkeresztezdst ellenrzsk al vontak s elkezdtk igazoltatni a jrkelket, tkutatni az autkat. Ekkor mr senki nem rezte gy, hogy rvendeznie kellene.”
„Ami megdbbentett, az a vrs khmerek arcnak szenvtelensge volt. Gyors, kifejezstelen pillantsa volt mindegyikknek. Valamennyien fradtnak s igen fiatalnak tntek, 18-19 vesek lehettek. A francia nagykvetsgrl – ahol a klfldiek menedket kerestek – lttunk bennnket bmul vrs khmer katonkat, akik mg tzvesek sem lehettek. 11 rtl teljessggel elkpzelhetetlen esemny tani lehettnk: az sszes beteg, az sszes sebeslt elhagyta a krhzakat. Azok kz, akik nem indultak el, grntokat dobtak a vrs khmerek. Lttunk infzihoz kttt betegeket, akik felkeltek beteggyukrl, s olyan embereket, akik elvesztettk karjukat s lbukat is, s hernyknt vonszoltk magukat az utakon. Aztn lzlomba ill ltvny kvetkezett, ahogy az egsz lakossg elhagyta a vrost” – folytatta a szerzetes a 30 ve trtntek felidzst.
„A vrs khmerek azt mondtk, menjetek, menjetek gyorsan, az amerikaiak bombzni fogjk a vrost!” Ezrt dlutn 2 s este 6 kztt az egsz lakossg kiment az utakra. Az res Phnom Penhben csak a vrs khmerek maradtak, akik azt hittk, olyan vrost foglalnak el, amely tele lesz amerikaiakkal s nyomorral, s akik ehelyett mulva fedeztk fel a kirlyi palott, a fggetlensgi emlkmvet. prilis 18-n reggel meggyzdhettem arrl, hogy a vros teljesen res, teljesen kihalt” – emlkezett vissza Francois Ponchaud.

Mg nincs hozzszls.
Csak regisztrlt felhasznlk rhatnak hozzszlst.
 
Naptr
2025. Janur
HKSCPSV
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Hirdetsek
 
Idjrs

Idjrs elrejelzs

 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
Archvum
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.