Bemutatkozsknt elszr lljon itt egy a Dunakeszi Napl-ban 1997-ben megjelent riport
Mi ez a HIT Gylekezete ? Mifle j hit ez ?
Vlaszol Kiss Istvn*: Gylekezetnk csak jogi s szociolgiai rtelemben j vallsi kzssg, de hitelveink, hitgyakorlatunk s a gylekezet finanszrozsi rendszere a legrgebbivel azonos, gy kzssgnk szerves folytatja a zsid-keresztny tradcinak. Hitletnk mrzsinrja Isten Igje, teht semmifle j tantssal nem llunk el, errl sszejveteleinken brki meggyzdhet. Most s a jvben is a teljes Szentrshoz ragaszkodunk, ez a mi forrsunk, amely ma szerencsre minden ember szmra elrhet. Akik Jzushoz jnnek azokat nem veti ki, gy a Vele val szemlyes tallkozs s a Szentllekkel val kzssg az ember szmra ltrehozza a kapcsolatot az eredeti, tiszta forrssal. Az egyhzi szervezetek s azok elnevezsei nem szerepelnek a bibliban, azok Isten munkjnak olyan szksges emberi vetletei, melyek al vannak rendelve a vltozsnak, a korrekcinak, az elmlsnak.
Napl: Nyilvn az nk is. De trjnk csak vissza a finanszrozshoz! Az egyhzak tbbsge anyagi gondokkal kzd. nk hogy brjk?
K.I.: Anyagi letnket is az Ige szerint irnytjuk. Jzus megtant arra is, hogy "jobb adni mint venni", (ami nemcsak a pnzre igaz); az apostolok evangliumi kikldshez azt a parancsot adta, hogy "ingyen vetttek, ingyen adjtok, ne szerezzetek aranyat, se ezstt, se rz-pnzt a ti ersznyetekbe… mert mlt a munks az tpllkra". Isten munksait s munkjt gylekezetnkben - az apostoli (s)egyhzhoz hasonlan - a hvk sajt nkntes adomnyaikbl "tplljk". gy egyrszt nincs az egyhz isteni kldetse kiszolgltatva a pnzes hatalomnak, msrszt kiadsaival nem terheli azokat akik nem rszeslnek "szolgltatsaibl".
Napl: s hogy llnak a csaldokkal, a csaldi bkvel?
K.I.: A csald Isten ltal alaptott intzmny, s ha jl mkdik, akkor a trsadalmi let alappillre. A magunk rszrl a hzassg s a csald bibliai mintjnak megvalstsra treksznk, mert az ma is mkdkpes. Tbb elromlott hzassgot, sztzillt csaldot lttunk az r keze ltal helyrellni itt Dunakeszin is. Szmunkra fontos, hogy a hvk j csaldokban ljenek, ezrt rendszeresen tantunk a hzastrsi hsgrl, a szeretetrl, a bkessgrl, a j kapcsolatrl. A j csald a gyerekek fejldsnek, kibontakozsnak, gy jvjk megalapozsnak szntere.
Napl: Akkor honnan erednek azok a sokat emlegetett konfliktusok?
K.I.: A Jzus Krisztussal val tallkozs minden ember letben egy radiklis pozitv fordulatot hoz. Hirtelen rjvnk arra is: mi mindent elrontottunk. Elfordul, hogy ezen a felismersen felbuzdulva ersebb, vagy rosszabbul artikullt lesz a "csaldtagokat javtani akars", illetve a msik oldalrl a vltozs tagadsa, vagy "kvetni nem brsa", mint a mindent eltr szeretet. Pedig ha azt szeretnnk, hogy a szeretteink jobbak, tbbek legyenek, mint voltak, akkor a pozitv vltozsnak teret kell engedni. Van aki azon aggdik, mi lesz a gyerekvel, ha a "gylibe" jr a diszk helyett. Mi pedig rlnk, hogy nem kbtzik, nem csavarog, rendbe jn az lete, mert megismerte s megszerette Jzust, a Megvltt.
Napl: Tudja, hogy sokan a Gylekezetet mestersgesnek tartjk.
K.I.: Gondolkozsi s vallsszabadsg van. Gamliel ezt mondta Pterkrl: "ha emberektl van e tancs, vagy e dolog, semmiv lesz, ha pedig Istentl van, ti fel nem bonthatjtok azt; nehogy esetleg Isten ellen harczolknak is talltassatok." Mert Istenre bzta annak eldntst, hogy mi van Istentl.
* Kiss Istvn ma 70 ves, ns, htgyerekes, tzunoks, egy-ddunoks mrnktanr teolgus, a dunakeszi csoport vezetje, a HIT Gylekezete felszentelt lelksze.
Azutn egy cikk a 25 ves munkrl:
|