hitdk
Fmen
 
Interaktv
 
Tikva
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Hrek

Hetek
HIT Rdi
ATV
Hrek Izraelbl
Vigyz-blog 
Bornemisza: TER 

 
Keresztnyldzsek
Keresztnyldzsek : Keresztnyek a npirtsok ellen

Keresztnyek a npirtsok ellen


Keresztnyek a npirtsok ellen

A totlis hbortl a totlis llamig

43. rsz

A hbor az emberisg trtnelmben mindig szablyozott folyamat volt, a legprimitvebb trzseknl is. A hborkat mindig konkrt clokrt vvtk, ltalban terletszerzsrt vagy azrt, hogy egy bizonyos terlet fltt megrizzk az ellenrzst. A vesztes trzzsel, vrosllammal, birodalommal, kirlysggal a gyztes az adott szoksjog szerint bnt: rabszolgasorsra juttattk, specilis adkra kteleztk, vezetjk hbri eskt tett. Totlis hborkat csak a felvilgosods utni modern vilgban vvtak, s ezek pusztt „mellktermkei” lettek a 20. szzad szgyenfoltjai: a modern terrorizmus, a npirtsok s etnikai tisztogatsok.

Az ellensg teljes fizikai megsemmistse nmagban ismeretlen fogalom volt, habr az korban, a kzpkorban elfordult hasonl prblkozs (a peloponnszoszi hbor vagy a 17. szzad elejn a harmincves hbor sorn). A francia forradalom, a napleoni hbork, az amerikai polgrhbor mr olyan hbork voltak, ahol a terletszerzs, a geopolitikai megfontolsok httrbe szorultak, s eltrbe kerltek az ideolgiai ellenttek. Bonaparte tbornok rendszervltoztat szndkkal ltalnos hbort indtott el a Nmet-rmai Birodalom ellen, azzal a cllal, hogy a politikai rendszerket megvltoztassa a Francia Kztrsasg mintjra. Az amerikai polgrhbor kitrsben dnt szerepet jtszott a Dl s az szak kztti ellentt a rabszolgasg megtlsben.

Az ideolgiai hbornak rendszervltoztat jellege miatt az ellensges rendszer megvltoztatsa, megsemmistse a clja, emiatt a hbor egytt jr a gazdasgi, humn-, technikai erforrsok korbban plda nlkli, teljes kr felhasznlsval. Ebben az lethallharcban rvnyket vesztik a hbors szoksjogban ltez etikai korltok. A korltoktl val szabaduls, az erforrsok teljes felhasznlsa vezetett a „totlis hborhoz".

A totlis hbor prototpusa az els vilghbor, mely egyben ideolgiai hbor is volt. Az ltalnos katonai mozgsts elfeltteleknt a 20. szzad elejn Eurpban mindentt bevezettk az llami npessg-nyilvntartst, llami kzbe kerlt az anyaknyvezs, ami rthet, hiszen kzpontilag ellenrztt adatkezels nlkl nem is lehetne ltalnos mozgstsrl beszlni. Ebben a hborban alkalmaztk elszr az erforrsok totlis mozgstst, gy a civil ipar talakult hadiiparr, s a nk lltak munkba a fronton harcol frfiak helyett. Megsznt a klnbsg a frontvonal s a htorszg kztt: a frfiak a fronton harcoltak, mikzben zajlott a htorszg folyamatos mobilizlsa is, hol a propaganda eszkzeivel, hol hatsgi fellpssel. A totlis hbor magval vonta a lakossg teljes ellenrzst: a rossz hrektl mentes, cenzrzott tmegmdia tartotta a lelket mind a fronton mobilizlt katonkban, mind a htorszgban mobilizlt lakossgban.

Mire a levelek lehullanak...

A szvetsges orszgok (Franciaorszg, Egyeslt Kirlysg, ksbb az Egyeslt llamok) egyrtelmen rendszervltoztat cllal indultak neki a hbornak: a deklarlt hbors cl az osztrk s nmet birodalmak megsemmistse volt, hogy az uralmuk alatt lv npek, nemzetek szabadsgban (rtsd: demokrciban, kztrsasgban) lhessenek. Trtnelmi rdekessg, hogy a szvetsgesek az orosz forradalom kitrsig szvetsgben lltak a cri Oroszorszggal. A szvetsgeseket kzs geopolitikai rdekek ktttk az orosz crhoz, a legyenglt orosz birodalomban nem lttak fenyegetst a vilgbkre nzve, az agresszv porosz militarizmust viszont fenyegetsknt ltk meg. Emiatt gy gondoltk, ha sikerl megtrni Nmetorszgot, s igazsgos hatrok mentn - a nemzetek nrendelkezsi joga alapjn - trendezni Eurpa politikai trkpt, akkor beksznt a vilgbke.

Franciaorszgban a kormnyzati propaganda gy kommuniklta a hbort, hogy ha megnyerik, az lesz a vilg utols hborja. Br a terletszerzs is szerepet jtszott a hbort elindt okok kztt (az 1871-ben elcsatolt Elzsz-Lotaringia visszaszerzse), de a hivatalos indokls klnbztt az addigi terletszerzsi hborktl: az indok az elcsatolt terleten l volt francia llampolgrok joga, hogy abban az orszgban lhessenek, ahol szeretnnek. Az elcsatolt tartomnyok lakossga inkbb francinak, mint nmetnek rezte magt, mg akkor is, ha nmet dialektust beszltek, s inkbb ltek volna egy demokratikus kztrsasgban, mint elnyoms alatt.

A propaganda hatsra a hborba indul katonk „Der des Der"-nek neveztk el az j hbort. A kifejezs egyben szjtk is: jelenti „az utols hbort" is, de jl tkrzi a katonk hatrtalan optimizmust is, mivel teljes meggyzdsk volt, hogy j gyrt harcolnak: a vilgbkrt. Radsul a katonai szakrtk villmgyors hbort grtek. „Az utols hborban" vgl legalbb 10 millian estek el. Franciaorszg 39 millis lakossgbl 8 milli frfit hvtak be (ez volt az els teljes s ltalnos mozgsts), kzlk 1,4 milli ember vesztette lett a konfliktus sorn, s 3,5 milli sebeslt meg. A gyztesek azonban elrtk az eredetileg kitztt hbors clt: Nmetorszgban, Ausztriban, Kzp-Eurpban, a Balknon j kztrsasgok sora szletett. Igaz, hamar kiderlt, hogy az j llamok rvid letek lesznek, valamint az is, hogy ltezik rosszabb a porosz kirlysg militarizmusnl is.

A modern totlis hbort igazol ideolgikban mintha vissza-visszacsengennek a mltbl a szent hbor egyhztannak egyes elemei. A „szent hbor" eredetileg a jeruzslemi szent helyek vdelmezst jelentette, az „igaz hbor" indoklsa pedig az volt, hogy ezltal ki lehet terjeszteni msokra az ltalunk felsbbrendnek vlt ideolgiai rendszert, illetve megvdhetjk sajt rendszernket a kls tmadsoktl.

A katolikus egyhzjog szempontjbl a szent hbor tant egyetlen hajszl vlasztja el az inkvizcitl: mg a szent hborban a kls ellensg legyzse a cl, az inkvizci clja a bels ellensg fizikai megvltoztatsa vagy megsemmistse. A cl a sajt tbor egyben tartsa: gy vltk, hogy a zsidk s a protestnsok a bels egysget fenyegetik. A francia kirlysgban pldul a zsidk megtrt szemlyek voltak, nem rendelkeztek llampolgrsggal, jogilag a sttuszuk az idegenekvel volt egyenl, a protestnsok pedig kzel szz ven keresztl nem rendelkeztek semmilyen jogi sttusszal, mivel hivatalosan nem ltezett protestns valls (lsd korbbi rsunkat: Vr vagy fld. Hetek, 2010. jnius 4.).

A 20. szzad elejn a totlis hbor sorn az inkvizci mintjra hoztk meg a „bels tbor" egysgnek biztostsra szolgl intzkedseket: az els vilghbor alatt mg a szvetsges demokrcikban is kemny kzzel lptek fel a mskpp gondolkodkkal szemben, s ennek rdekben felfggesztettk a jogllami intzmnyeket is. Az els vilghbor alatt ltestettek pldul elszr internltborokat, ahol egyrszrl sszegyjtttk az ellensges szimptival gyansthat klfldi llampolgrokat, az lltlagos besgkat s egyb, rendezetlen idegenrendszeti sttusszal br klfldi llampolgrokat, illetve mindenkit, akirl kiderlt, hogy ellenzi a hbort.

Ekkor jelent meg elszr a francia hivatalos kzlnyben a koncentrcis (vagyis gyjt) tbor kifejezs („camp de concentration") mint tmeneti jelleg adminisztratv intzkeds, a hadillapot miatt bekvetkezett szksgllapotra hivatkozva. Ilyen mdon elszr tartottak fogva tmegesen embereket egy adminisztratv dnts alapjn, brsgi eljrs s hivatalos vdemels nlkl: ehhez elg volt egy kritikus megjegyzs vagy egy rosszindulat feljelents. Franciaorszg terletn a becslsek szerint 70 ezer civilt tartottak fogva, az Egyeslt Kirlysgban 47 ezret, kztk sok kzp-eurpai zsid bevndorlt, akik hivatalosan az Osztrk-Magyar Monarchia llampolgrai voltak. Nmetorszgban sszesen 300 internltbor volt, ahol millis nagysgrendben tartottak fogva embereket klnfle okokbl: hadifoglyokat, ellensges llampolgrsg, rendezetlen idegenrendszeti sttusszal br egyneket, kztk tbb tzezer keleti zsidt, akik korban a cri Oroszorszgbl menekltek Nmetorszgba. Az elfoglalt terletek lakossgbl tbb szzezer embert kldtek munkatborokba. A totlis hborban megvltozott a polgri lakossg irnt a hbors szoksjog ltal megfogalmazott minimlis elvrs: elszr jelentek meg Eurpban tmeges mrtkben a polgri lakossg ellen elkvetett rtelmetlen atrocitsok: a visszavonul nmet hadsereg pldul cltalan kegyetlenkedsbe, ldklsbe kezdett a polgri lakossg ellen, aminek mr semmi kze nem volt a hagyomnyos hadviselshez. Csak Franciaorszgban 200 ezer polgri lakos vesztette lett ilyen cselekmnyek sorn.

Lelkiismereti szolglatmegtagadk

A konvencionlis hborkban ismeretlen volt az ltalnos mozgsts. Franciaorszgban a napleoni hbork ta egyre tbb frfit hvtak be katonai szolglatra, de a besorozott frfiaknak lehetsgk volt ad ellenben elkerlni a harcmezt. Az ltalnos mozgstssal szemben viszont semmilyen lehetsg nem maradt a lelkiismereti okokbl fakad fegyvermegtagadsra. A besorozott pacifistkat legjobb esetben internltborokba kldtk, vagy rgtnztt katonai tlettel akr hallra is tlhettk. Nmetorszgban minden fegyvermegtagad frfit hallra tltek. Tzezrekben mrhet azok szma, akik lelkiismereti okokbl menekltek el az els vilghbor ltalnos mozgstsa ell. A keresztnyek kzl ilyenek voltak az anabaptistk, a mennonitk s a kvkerek; a Biblihoz ktd nem keresztny irnyzatokhoz tartozk kzl pedig a legtbben Jehova tani s hetednapi adventistk voltak.

A 16. szzadban keletkezett s az alapt Menno Simons nevrl ismertt vlt mennonitk trtnete klnsen rdekes, mert nagyszm kzssgeik pp a Franciaorszg s Nmetorszg kztt vitatott Elzsz-Lotaringiban s ms dl-nmetorszgi tartomnyokban ltek. A tbb ezer fs kzssgek vezetik biztatsra egy emberknt hagytk maguk mgtt a rgi Eurpt, s tartottak az j vilg fel, ahol kln megllapodst ktttek a kiszemelt lakhely hatsgaival, hogy ne kelljen katonai szolglatot teljestenik.

Az els megllapodst Pennsylvania llammal ktttk 1876-ban, ahol elszr nylt lehetsge alternatv szolglatot teljesteni a katonai szolglatot megtagadknak. Amikor az Egyeslet llamokban 1917-ben elkezdtk behvni a frfiakat, s mr nem lehetett ilyen megllapodst ktni, inkbb tovbbvndoroltak Kanadba, a latin-amerikai orszgokba, de az elveiket nem adtk fel. Amikor kitrt az els vilghbor, a Franciaorszgban maradt mennonitk a tbbsgi trsadalomba sikeresen beilleszkedett llampolgrok voltak. gy amikor megrkezett a behv, mr ks volt, legjobb esetben az internltbor, legrosszabb esetben az azonnali kivgzs vrta volna ket, gy ht a bevonuls mellett dntttek. A protestnsok s az evangliumi keresztnyek elspr tbbsge is gy dnttt, ami az akkori krlmnyeket tekintve teljesen rthet volt. A kztrsasg helyrelltsa ta (1871-ben) a protestns egyhzakkal s egyb evangliumi irnyzat csoportokkal szemben megsznt az llami diszkriminci, ezzel prhuzamosan ntt a protestnsok (evangliumiak) trsadalmi elfogadottsga. 1881-tl az egyetemes s ingyenes tanktelezettsg bevezetsvel megnylt elttk a tanuls lehetsge is. Az els vilghborba behvott fiatal nemzedk volt az els, amely az llami iskolk padjaiban ntt fel, ahol a protestns s zsid gyermekek vgre gy rezhettk, hogy egyenl bnsmdban rszeslnek. Jllehet az llami iskolkban vilgnzetileg valban semleges volt az oktats, m tvol sem volt ideolgiamentes: a fiatalokat tbbek kztt tudatosan arra neveltk, hogy elkerlhetetlen egy utols hbor Nmetorszggal, ha boldogan szeretnk lelni az letket. Ez a korosztly lett a Nagy Hbor nagy vesztese: Franciaorszgban a 26 v alatti katonk egynegyede lett vesztette a hborban.

Amikor a hbor elejn kialaktott egysgkormnyban a protestns Gaston Doumergue lett a klgyminiszter, a protestns keresztnyek elszr reztk azt, hogy k is teljes jog llampolgrok az orszgban. A katolikusok is tmogattk a hbort, annak ellenre is, hogy a ppt inkbb nmetprtinak tartottk. A katolikusok harca a kztrsasggal szemben majdnem szz vig, 1789-tl 1871-ig tartott. Belefradtak a kzdelembe, s mivel a harmadik kztrsasg nem volt mr annyira vallsellenes, mind eldjei, megbkltek vele. Nem volt teht csoda, hogy mind a katolikus, mind a protestns szszkekrl olyan prdikcik hangoztak el, amelyek a hbort j gynek lltottk be.

A tloldalon sem volt nehz j gynek feltntetni a hbort, ott is mind a protestns, mind a katolikus egyhz szszkeirl elhangzottak a legitimista hatalomrl szl teolgiai fejtegetsek (miszerint a hatalom Istentl jn, nem az emberekbl, emiatt a monarchik rendszere a szemkben felsbbrend volt a demokrciknl). s a szakrtk mindkt oldalon rvid hbort grtek, knny gyzelemmel. De a gyzelem mind a gyztesek, mind a vesztesek szmra nagyon keser volt. A francia s nmet protestnsok ezutn dntttk el, hogy jbl kapcsolatot ptenek egymssal.

Mindkt orszgban volt azonban egy kicsiny embercsoport, amely a hbor idejn btran szembeszllt a kormnyzati propagandval: a kommunistk. A msodik vilghborban a francia kommunistk ugyanolyan elszntan folytattak fegyveres harcot a nmet megszllkkal szemben, mint amilyen makacsul megtagadtk a fegyverviselst az elsben. Az eredmny: a francia trsadalomban, ha nem is sokan vallottk magukat kommunistnak, mgiscsak gy reztk, hogy a kommunizmus morlisan felsbbrend a keresztnysgnl.

Az els vilghbor utni vtizedekben a szociolgiai felmrsek szerint a francik tmegesen fordultak el az egyhzaktl, s tettek magukv egy Isten nlkli vilgkpet, s ez a tendencia a msodik vilghbor utn is folytatdott. Az j nemzedkeknek knnyebb volt az els vilghborban fegyvermegtagad kommunistkra felnzni, mint a templomba jr apkra, akik hagytk magukat a vghdra vezetni. s knnyebb volt a msodik vilghborban harcol kommunistkra felnzni, mint az apkra, akik passzvan hagytk, hogy a szomszdjukat a krematriumba vigyk - pedig a protestnsok is nagyon aktvan voltak az ellenllsban. A kommunizmus morlis felsbbrendsge irnt rzett bvletnek, csodlatnak csak az 1956-os budapesti forradalom leverse vetett vget, amikor sokan reszmltek, hogy mgsem sikerlt kikerlni szleik, nagyszleik sorst: ekkor mr k is gy reztk, hogy kiresedett az gy, amelynek korbban az letket szenteltk.

Totlis hbor mskpp

Nem vletlen, hogy az els totlis hbor nyomban megszletett az els totalitrius rendszer: a Szovjetuni a kezdetektl az sszeomlsig fenntartotta a hadillapotot a kapitalista vilggal szemben. Ha gy tetszik, a totlis hborban tapasztalt tmeneti szksgllapot llandsult a totalitrius rendszerben. A totalitrius rendszer egyfajta totlis hborban l egy kls ellensggel szemben, amely fltt totlis gyzelmet szeretne aratni, rendszervltoztat szndkkal. Ugyangy, mint amikor Nmetorszg rendkvli helyzetre hivatkozva szavaztk meg Hitlernek 1933-ban a teljhatalmat.

Ma szak-Korea technikailag hborban ll Dl-Koreval, immr 60 ve. Ha megsznne a mestersgesen fenntartott feszltsg, totalitrius rendszerk elveszten ltjogosultsgt, gy aztn semmikppen nem kthetnek bkt Dl-Koreval, s ezrt jabb s jabb hatr menti incidensekkel folyamatosan fenntartjk a feszltsget a kt orszg kztt. A totalitrius rendszerek a totlis hbork mintjra kezelik a „htorszgot": a bels ellensg legyzse indokolja a lakossg terrorizlst s teljes kzremkdst a bels ellensg kiszortsa rdekben. A totalitrius rendszereknek ppgy szksgk van bels, mint kls ellensgre. A bels ellensg lehet a kulk, a kommunista vagy a zsid, vagy ppen a hith keresztny.

A msodik vilghbor utn a Szovjetuninak hatrozatlan idre el kellett halasztania a kapitalista vilggal szembeni vgs konfrontcijnak dtumt, hiszen az atomfegyver miatt lehetetlennek tnt egy jabb totalitrius hbor megnyerse. A Szovjetuninak eszmi kiterjesztshez j technikkat kellett kifejlesztenie: a Kominform szakrti levontk a forradalmakbl, a totlis hborkbl s a totalitrius trsadalom mkdsbl a leglnyegesebb tanulsgokat, hogy folytatni lehessen a terjeszkedst, de immr nylt katonai konfrontci nlkl. Az eredmny a nemzetkzi terrorizmus. (Folytatjuk.)

Mg nincs hozzszls.
Csak regisztrlt felhasznlk rhatnak hozzszlst.
 
Naptr
2024. December
HKSCPSV
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
<<   >>
 
Hirdetsek
 
Idjrs

Idjrs elrejelzs

 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
Archvum
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.