hitdk
Fmen
 
Interaktv
 
Tikva
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Hrek

Hetek
HIT Rdi
ATV
Hrek Izraelbl
Vigyz-blog 
Bornemisza: TER 

 
Keresztnyldzsek
Keresztnyldzsek : Mo. a Rkosi- s Kdr-korszakban

Mo. a Rkosi- s Kdr-korszakban


Eltiprs s behlzs

Ateista egyhzpolitika Magyarorszgon a Rkosi- s Kdr-korszakban

A keresztnyldzsek trtnete (39. rsz)

A msodik vilghbort kvet vekben a kommunista prt totlis hatalom kiptsre trekedett Magyarorszgon, a megszll szovjet fegyveres erk hathats tmogatsval. Bolsevik mintra ateista llam felptse volt a cl, amelyben semmi helye nem volt a keresztny hitnek s az egyh᭭zaknak. A lakossg tlnyom tbbsge azonban 1945-ben mg valamelyik felekezetnek volt a tagja, az egyhzak szles kr szervezeti bzissal, kiterjedt intzmnyrendszerrel s szmottev gazdasgi ervel rendelkeztek, st a felnvekv fiatalok nagy rsznek oktatst is kezkben tartottk. A kommunista prt nem ttovzott az egyhzak teljes felszmolst clz tmadssorozat megindtsval.

sztalin_szobor_katonai_paradeAz els jelents csapst 1945 tavaszn mrtk az egyhzakra a fldreformmal. Ezzel a felekezetek anyagi bzist rendtettk meg, hiszen a fldeket krptls nlkl vettk el. Az intzkeds f krvallottja a rmai katolikus egyhz volt, amely 862 ezer holdas hatalmas birtokllomnynak tbb mint kilencven szzalkt elvesztette. A reformtus egyhz 102 ezer holdjnak mintegy felt sajttottk ki.

Hat v mlva a felekezetek a megmaradt fldjeiket is elvesztettk, hiszen a papokat kulklistra tettk, a birtokokat elviselhetetlenl hatalmas beszolgltatsi ktelezettsgekkel sjtottk, gy vgl az egyhzak 1951-ben „nknt" felajnlottk fldjeiket az llamnak. A trtnelmi felekezetek bevteleit jelentsen apasztotta az is, hogy megsznt szmukra az llamtl addig lvezett szmottev anyagi tmogats, llamostottk az egyhzi alaptvnyokat, st 1947-tl megszntettk azt a rgta fennll gyakorlatot, miszerint az egyhzi adt e felekezetek szmra az llam szedte be ktelez jelleggel, az egyb llami adkkal egytt. Ezt kveten a trtnelmi felekezetek is csak a sajt hveik nkntes adomnyaibl rszeslhettek.

Az egyhzak anyagi bzisnak sszezsugortsval egyrszt a hit-let visszaszortsa, illetve a felekezeti intzmnyhlzat fenntartsnak az ellehetetlentse volt az llamhatalom clja. Ugyanakkor ezzel beleknyszertettk az egyhzakat az llamtl val szoros gazdasgi fggsbe. 1945 utn sem a papsg fizetst, sem az intzmnyrendszer mkdtetst nem lehetett volna biztostani a hatalom ltal folystott llamseglyek nlkl. Ez a kiszolgltatott helyzet hatkony fegyvert jelentett az llamhatalom kezben, amelyet nem is mulasztott el felhasznlni az egyhzak megtrsre.

Mivel a kommunista prt minden ember vilgnzett teljessggel a sajt materialista s ateista prtideolgijnak kpmsra kvnta tformlni, ezrt igyekezett kiiktatni minden olyan szervezetet, amely veszlyeztette ezt a kizrlagossgot. Elssorban a klnbz egyhzi egyesleteket kvntk radiklisan eltvoltani a kzletbl. F ellenflnek a katolikus egyhzat tekintettk, ezrt Rajk Lszl belgyminiszter mr 1946 nyarn feloszlatta a katolikus trsadalmi egyesletek jelents rszt. A mg meghagyottakat 1949-re szmoltk fel. A protestns egyesletek megszntetse 1950-re fejezdtt be.

Harc az ifjsgrt

A kommunista prt szmra kulcskrds volt az ifjsg feletti totlis kontroll kiptse. Ideolgijuk egyik f szcsvnek az oktatsi intzmnyeket szntk, ezrt az ideolgiai monoplium megszerzshez a teljes oktatsi hlzatra ignyt tartottak. Ortutay Gyula valls- s kzoktatsgyi miniszter 1948 mjusban jelentette be az egyhzi iskolk llamostsnak tervt. Az llam rszrl az egyik f rv az volt, hogy az egyhzak anyagi helyzetk miatt egybknt sem kpesek mkdtetni ezt a hatalmas intzmnyrendszert, amelynek kiadsait 1945-tl dnt rszben az llam finanszrozta.

Br az egyhzak szmra is kzponti jelentsg volt az oktats krdse, mgsem tudtak hatkonyan fellpni iskolik vdelmben. Az llamhatalomnak ugyanis sikerlt meghistani egyttes fellpsket e krdsben azzal, hogy a reformtus egyhz megegyezst keres vezeti egyb elnyk gretrt kszek voltak elfogadni az llamostst. Az ellenllst vlaszt katolikus s evanglikus egyhznak azonban nem sikerlt a hveiket felsorakoztatni az iskolk llamostsa ellen, pedig egy vvel korbban mg sikerrel mozgstottk az egyhztagsgot a ktelez iskolai hitoktats vdelmben. Ekkor azonban a hvek passzvak maradtak egyrszt a fokozd terror miatt, msrszt mivel biztostva lttk az iskolai hitoktatst, ezrt nem tulajdontottak dnt jelentsget annak, hogy az iskola fenntartja ezentl az llam, s nem az egyhz.

A Mindszenty Jzsef esztergomi rsek vezette katolikus klrus fejtette ki a legnagyobb ellenllst a trvny elfogadsval szemben. A pspki kar jnius 12-n kzs psztorlevlben tette kzz a dntst, hogy „egyhzmegyei pap, szerzetes, szerzetesn az esetleg most llamostsra kerl iskolkban igazgati, tanri, tanti llst nem vllalhat". Azt is kzltk, hogy az Egyhzi Trvnyknyv 2334. knonja rendelkezsnek rtelmben mindazok magukra vonjk az egyhzbl trtn kikzstst, exkommunikcit, akik a parlamenti vitban az llamostsi trvnyre szavaznak, vagy annak vgrehajtsban kzremkdnek. Elrendeltk azt is, hogy a trvnytervezet trgyalsnak napjn „knyrg szentmist" kell a templomokban bemutatni „az iskolk szabadsgrt".

Az Orszggyls egy nap alatt, 1948. jnius 16-n megtrgyalta s elfogadta az iskolk llamostst kimond trvnycikket, melynek nyomn 4692 elemi s polgri iskolt, 90 gimnziumot, 46 tantkpzt s 3 vnkpz intzmnyt vesztettek el a felekezetek.

Mikzben az egyhzakat megfosztottk anyagi forrsaik dnt rsztl, majd felszmoltk egyesleteik nagy tbbsgt, s elvettk oktatsi intzmnyeiket, a kommunista prt megkezdte a leszmolst mindazokkal az egyhzi vezetkkel, akik igyekeztek killni egyhzuk rdekeinek vdelmben. A kommunista propagandagpezet elszeretettel blyegezte ket az egyhzi reakci kpviselinek.

Leszmols

Rkosi Mtys, a Magyar Kommunista Prt ftitkra 1948 janurjban a budapesti prtfunkcionriusok rtekezletn adta ki utastst, hogy az egyhzi reakcival az v vgig vgezni kell. Ers llami nyomsgyakorlssal mr prilisban lemondattk tisztsgrl Ravasz Lszl dunamellki reformtus pspkt. Szeptemberben letartztattk Ordass Lajost, az evanglikus egyhz neves pspkt, aki az iskolk krdsben hatrozottan s kvetkezetesen vdte egyhza rdekeit. Az ellene lefolytatott koncepcis perben gazdasgi bncselekmnnyel vdoltk - miszerint egy klfldrl grt egyhzi seglyrl nem tett jelentst a hatsgoknak. Vgl oktber elsejn a Budapesti Uzsorabrsg kt v fegyhzra, t vi hivatalvesztsre, valamint jelents pnzbrsgra tlte. Az evanglikus egyhz ftitkrt ugyanezen perben hasonl nagysgrend bntetsekkel sjtottk. Rvsz Imre tiszntli reformtus pspkt 1949 szeptemberben knyszertettk lemondsra.

Legfbb ellenflnek, az egyhzi reakci vezralakjnak Mindszenty Jzsefet tekintettk. Ktsgtelen, hogy Mindszenty a rgi rendszer hve volt, elutastotta a kztrsasgot, nmagt „az orszg els zszlsurnak" nevezte. A rmai katolicizmusnak egy olyan kzpkorias vonulatt kpviselte, amely szmos ponton lesen szemben llt a bibliai alap keresztnysggel. Az rsek e ritulis katolicizmus szellemi, spiritulis erejt is igyekezett harcba szltani, s annak segtsgvel hatalmas tmegeket megmozgatva igyekezett vdelmezni a katolicizmus pozciit. Fleg a Mria-kultusz mozgst erejre kvnt tmaszkodni. Mr 1946 mjusban mint-egy 100 ezer budapesti frfi zarndoklatt vezette az egyik fontos kultuszhelyre, Mriaremetre. Szeptemberben Mriapcsra rendeztek zarndoklatot 250 ezer ember rszvtelvel az ottani kegykp 250 ves vforduljra. Miutn 1947 nyarn az angol katonai misszi klngpvel sikerlt Kanadba replnie, s Ottawban rszt vett a nemzetkzi Mria-kongresszuson, hazatrve orszgos Boldogasszony-vet hirdetett. Ennek keretben jabb nagyszabs zarndoklatok kvetkeztek, melyek egyben ert felmutat tmegdemonstrciknak is szmtottak. Ezeket a kommunista hatalom klnsen veszlyesnek tekintette. Az rseket az llamvdelmi Hatsg 1948 decemberben, karcsony msnapjn tartztatta le tbb trsval egytt, htlensg, a kztrsasg megdntsre irnyul bncselekmny, kmkeds s valutazrkeds vdjval. Az 1949 februrjban megrendezett nagyszabs koncepcis perben Mindszentyt letfogytiglani fegyhzbntetsre tltk.

Gzsba ktve

Mindezek az eljrsok, valamint tovbbi egyhzi szemlyek elleni perek s kemny tletek egyrszt az egyhzi ellenzk felszmolst cloztk, ugyanakkor a megflemltst is szolgltk. Az v sorn a hatalomnak mr sikerlt kiknyszertenie a protestns felekezetektl, hogy sorra megkssk az llammal a megllapodsokat.

1948 oktberben a reformtus s az unitrius egyhz kpviseli rtk al az egyezmnyeket, majd decemberben az evanglikus egyhz is. Ezek rgztettk az adott felekezet szoros llami fggst. Ugyanakkor elvett iskolibl a reformtus egyhz visszakapott hat kzpiskolt, az evanglikusok pedig kettt. Az ervel behelyezett j protestns pspkk llam irnti szolglatkszsgt mutatja, hogy a reformtus egyhz vezeti az 1948-ban visszakapott hat gimnziumbl a kvetkez ngy vben tt tadtak az llamnak, s csak egy kzpiskoljuk maradt. Hasonlkppen az j evanglikus vezets a meghagyott kt gimnzium egyikt szintn tengedte az llamnak.

A katolikus egyhz azonban elzrkzott az egyezmny alrstl. Az llamhatalom tbb vonalon is igyekezett megtrni a katolikus klrus ellenllst. 1950 nyarn a szerzetesrendekkel szmoltak le, melyeket az egyhzi ellenlls egyik f bzisnak tekintettek. Jnius 7-n jszaka a rendri szervek 320 frfiszerzetest s tbb mint 600 apct hurcoltak el kolostoraikbl. Az pleteket s minden bennk tallhat ingsgot az llam szmra foglaltk le. Tizenegy nappal ksbb 1120 szerzetest s apct teleptettek ki erszakkal rendhzaikbl, s szintn internltk ket. Ez vgl arra indtotta Grsz Jzsef kalocsai rseket, a pspki kar elnkt, hogy krje az llammal folytatand trgyalsok megkezdst.

A katolikus fpapsg minl teljesebb behdolst kvntk elmozdtani azzal is, hogy megfelel elkszts utn 1950. augusztus 1-jn megindtottk a papi bkemozgalmat, mint-egy hromszz pap rszvtelvel. E mozgalommal a hatalom egyik f clja a katolikus egyhz megosztsa volt. A fpapsggal igyekeztek szembefordtani az alspapsgot. A bkepapokat ugyanis az utbbiak kzl toboroztk, a zsarolstl az grgetsekig terjed vltozatos mdszerekkel. A mozgalomhoz csatlakozktl azt vrtk el, hogy tmogassk a rendszer politikai clkitzseit, s kzvettsk azokat a hvek fel.

A katolikus egyhz vgl 1950. augusztus 30-n alrta az llam ltal rknyszertett megllapodst. Ebben az egyhznak jr anyagi tmogatst gy hatroztk meg, hogy azt az llam mg 18 vig fogja folystani, egyre cskken mrtkben, majd e juttats megsznik, s az egyhz maga kell hogy gondoskodjon a finanszrozsrl. Az iskolkkal kapcsolatban a megllapods rgztette, hogy a katolikus egyhz nyolc gimnziumot kap vissza, melyeket a ngy meghagyott szerzetesrend mkdtet szigoran megszabott tanuli keretszmokkal.

Az v szn kiadott 34. szm trvnyerej rendelet intzkedett a szerzetesrendek vonatkozsban. A bencs, ferences s piarista rend, valamint az Iskolanvrek rendje kivtelvel valamennyi szerzetesrendtl megvontk a mkdsi engedlyt. A feloszlatott 23 frfiszerzetesrend tbb mint 2500 tagjnak valamint a megszntetett 44 ni rend mintegy 9 ezer apcjnak el kellett hagyniuk kolostoraikat, s civil foglalkozst kellett keresnik.

Bajuszos pspkk

Br a Magyar Npkztrsasg 1949. augusztus 18-n elfogadott alkotmnya kinyilvntotta az llam s egyhz teljes sztvlasztst, a valsgban az llam minden korbbinl sokkal erteljesebben beavatkozott az egyhzak bels gyeibe, az egyhzak pedig addig soha nem ltott szoros fggsbe kerltek az llamhatalomnak. A felekezetek teljes kr kzbentartsra s kontrolllsra 1951-ben szovjet mintra fellltottk az llami Egyhzgyi Hivatalt (EH). Minden megyben jelen volt a hivatal helyi kpviselje, az egyhzgyi megbzott. Az EH javaslatra a kormny miniszteri biztosokat nevezett ki. E „bajuszos pspkket" behelyeztk a pspki irodkba, ahol ellenriztk a levelezst s az egyhzi kzpontok egsz tevkenysgt. Hathatsan fellptek annak rdekben, hogy a fontosabb plbnikra, lelkszi llsokba lehetleg bkepapok, illetve a rendszer szmra megbzhat szemlyek kerljenek. Ugyanakkor az ellenll papokat flrellttattk, vagy brtnbe hurcoltattk. Az EH igyekezett lojlis klrust kiformlni, ezrt minden magasabb egyhzi tisztsgre trtn kinevezs csak a hivatal elzetes jvhagysval trtnhetett.

A katolikus klrus maradk ellenllsnak megtrst s a papsg teljes megflemltst szolglta, hogy 1951 mjusban letartztattk Grsz Jzsef rseket s szmos trst. A vdak megegyeztek a Mindszenty-perben megfogalmazottakkal, de kiegszltek mg fegyveres sszeeskvssel. A koncepcis eljrs sorn az rseket 15 v fegyhzra tltk. A Grsz-perhez mg tovbbi 24 mellkper kapcsoldott. Ezekben tizent hallos tletet hoztak.

A pspki kart sikerlt megflemlteni, s a testlet jniusban egy nyilatkozatot bocstott ki, amelyben rgztettk, hogy eltlnek minden llamellenes tevkenysget, betartjk az llammal kttt megllapodst, illetve a npkztrsasg trvnyeit. A kvetkez hnapban a pspki kar letette az eskt a npkztrsasgi alkotmnyra. A hatsgok azonban ennek ellenre 1953-ban internltk Ptery Jzsef vci pspkt, illetve szigor hzi rizetbe helyeztk Shvoy Lajos szkesfehrvri pspkt.

Az als- s kzpfok felekezeti iskolk elvtele utn az llam a papi, lelkszi s teolguskpzst biztost intzmnyekre is csapst kvnt mrni. 1950-ben az egyes egyetemek teolgiai fakultsait levlasztottk az adott egyetemrl, s visszaminstettk hittudomnyi akadmikk. 1951-ben bezrattak ht katolikus papneveldt, valamint a ppai s srospataki reformtus akadmit. A kvetkez vben a veszprmi pspkkel feloszlattk a szkvrosban mkd szeminriumot.

Sztlin 1953 tavaszn bekvetkezett hallval enyhlt az egyhzakra nehezed nyoms. Az jonnan kinevezett miniszterelnk, Nagy Imre parlamenti programbeszdben megengedhetetlennek minstette az egyhzak ellen addig alkalmazott adminisztratv eszkzket. A Rkosi ltal kt v mlva veznyelt visszarendezds sorn azonban a prt vezetse jobboldalinak minstette Nagy Imre egyhzpolitikjt. Ezzel sszhangban az llami Egyhzgyi Hivatal 1956 mrciusi jelentsben arrl biztostotta a kormnyt, hogy „a hivatal hatrozott intzkedseket tett, hogy megszntesse a jobboldali engedkenysget s visszaszortsa a meglnklt egyhzi tevkenysget". S valban, 1956 februrjban 70 pap s 12 apca ellen zajlott per llamellenes sszeeskvs vdjval, s az eltlteket 9 s 14 v kztti fegyhzbntetsekkel sjtottk.

Az 1956-os forradalom elksztsben s megszervezsben az egyhzak nem jtszottak szmottev szerepet. A forradalom tmenetinek bizonyul gyzelmt azonban oktber vgn jelents szemlyi vltozsok vgrehajtsra hasznltk fel. Ennek sorn a Rkosi-rendszerben kompromittldott egyhzi vezetk tbbsgt sorra levltottk. Egy 1958 prilisi kimutats szerint a katolikus egyhzbl 57 bkepapot tvoltottak el, a reformtus egyhzbl 31, az evanglikus egyhzbl pedig 13 rendszerh lelkszt mozdtottak el. A Vatikn illetkes bizottsga 1957 janurjban egy hatrozatot bocstott ki, amelyben felsoroltk mindazokat a pspki vikriusokat s irodaigazgatkat, akiket mg az EH nevezett ki pozciikba. ket XII. Pius ppa utastsra elmozdtottk tisztsgkbl, s a dekrtumnak val engedelmessg megtagadsa esetre pedig kiltsba helyeztk kikzstsket.

Ktarc egyhzpolitika

A megszilrdul Kdr-rendszer egyhzpolitikjt sajtos kettssg jellemezte. Egyrszt tovbbra is jelen volt a sztlinista mdszerekre emlkeztet kemny llamvdelmi fellps az ellenzki egyhzi szemlyekkel szemben. Ezt mutatja pldul, hogy 1960-61 teln mintegy 300 egyhzi szemlyt tartztatott le az llamvdelem, majd egy koncepcis pert konstrultak ellenk. A vd szerint a „Fekete Hollk" a Magyar Npkztrsasg megdntsre irnyul sszeeskvst szttek. Mg a hetvenes vek elejn is zajlott politikai per egyhzi szemlyek ellen, s a Belgyminisztriumon bell egszen a rendszervltozsig mkdtt az egyhzi reakci elleni alosztly.

Ugyanakkor egyre hangslyosabb vlt az a trekvs, hogy az egyhzakat nem megsemmisteni akartk, hanem felhasznlni ket a rendszer cljaira. E kettssg elvi alapjt a Magyar Szocialista Munksprt Kzponti Bizottsgnak 1958. jlius 22-ei hatrozata adta meg, mely kimondta: „A szocializmus ptsnek korszakban az egyhzak mg hossz ideig  fennmaradnak, ezrt megsemmistve a kleriklis reakci ellenforradalmi ksrleteit, az egyhzakkal pozitv egyttmkdsre treksznk."

Az egyhzpolitikai clkitzsek megvalstst szolglta, hogy 1959 nyarn vltozatlan hatskrrel visszalltottk az llami Egyhzgyi Hivatal nllsgt. A hivatal ugyanis a forradalmat kveten 1956 decembertl a Mveldsgyi Minisztrium egyik fosztlyaknt mkdtt. Szemlyi llomnya lnyegben alig vltozott. Tovbbra is ugyanazok tnykedtek benne, akik a forradalom eltti egyhzldzs irnyti s vgrehajti voltak.

Az egyhzakkal val fokozd egyttmkdst tbb tnyez segtette. Az Elnki Tancs mr 1957 tavaszn kiadta azt a trvnyerej rendelett, amely minden jelentsebb egyhzi pozci betltst llami jvhagyshoz kttte. Ennek nyomn egyre nvekedett az llammal egyttmkdni ksz papok s lelkszek szma.

A hlzat fogsgban

A katolikus egyhzzal val egyttmkdst jelentsen befolysolta a Vatiknnak az 1960-as vek elejtl, XXIII. Jnos fellpse nyomn kibontakoz j keleti politikja. Ennek keretben a feszlt helyzet rendezsre trekedtek Magyarorszggal is. A Kdr-rendszer is rdekelt volt klpolitikai elszigeteltsgnek felszmolsban, ezrt ksz volt hozzjrulni egyhzi delegci kiutazshoz az 1962-tl zajl II. Vatikni Egyetemes Zsinatra. Igaz, az els lsszakra kiutaz 9 egyhzi szemly kzl heten voltak az llambiztonsg gynkei. A msodik lsszakra kiutaz npesebb kldttsg tizent tagjbl pedig kilenc egyhzi ember volt gynk.

1964-ben jtt ltre a meghatroz jelentsg megllapods a Magyar Npkztrsasg s a Vatikn kztt. Ez dnt elnyt biztostott az ateista llam szmra, mert rgztette, hogy az llam elzetes hozzjrulsa nlkl a Vatikn senkit nem nevez ki egyhzi mltsgba. Rma cserbe gretet kapott arra, hogy az llamhatalom nem akadlyozza a meglv egyhzi intzmnyek mkdst. gy a hatalom messzemenen biztostotta a maga szmra, hogy csak a vele egyttmkdni ksz fpapok kerlhessenek pozciba. A Vatikn egybknt - mivel j keleti politikjnak megfelelen j kapcsolatokra trekedett a szocialista orszgokkal - maga is buzdtotta a fpapokat, hogy mkdjenek egytt a hatalommal. Mivel megnylt a lehetsg a megbzhat fpapok kinevezsre, ezrt az addig nagyrszt betltetlen fpapi szkekre 1969-ben egyszerre nyolc kinevezs trtnt. Kzlk a dokumentumok szerint t fpap volt beszervezett gynke az llambiztonsgi szerveknek. Vgl 1976-ra teljess vlt a magyarorszgi katolikus hierarchia. Ekkor foglalhatta el Lkai Lszl az esztergomi rseki szket, amely mr 25 ve llt betltetlenl.

Az llam ltal pozciba ltetett fpapok tbbsge az EH meghosszabbtott karjaknt mkdtt egyhzmegyjben. gy vlhatott az gyakorlatt, hogy a kommunista hatalom szmra nemkvnatos egyhzi szemlyekkel szemben sajt egyhzi vezetsk lpett fel s lltotta flre, nmtotta el ket.

Az gynkkkel gondosan behlzott egyhzak gyakran az llamhatalommal karltve lptek fel a felekezeteken bell vagy azokon kvl megindult keresztny megjulsi mozgalmak ellen. Ltvnyosan mutatta ezt az 1979-ben fellp Hit Gylekezetnek pldja. Az EH ekkorra mr elrte a felekezetek krben azt, hogy az egyttmkdni ksz vezetk segtsgvel ellenrizni tudta az egyhzak tevkenysgt. St azt is sikerlt elfogadtatnia, hogy csak az egyhzi pletek falai kztt folyhat hitlet, de nyilvnos helyszneken, utckon, tereken tilos a hit megvallsa, terjesztse. A hatalom szmra rendkvl irritl volt, hogy a Hit Gylekezete ppen ezt a kt f elvrst nem teljestette. A kzssg vezeti nem fogadtk el az llami kontrollt, s nem szolgltattak ki bels informcikat. Ugyanakkor nagyon hatkonyan tettek bizonysgot hitkrl a legklnbzbb embereknek, aminek eredmnyeknt a gylekezet ltszma folyamatosan nvekedett. Mivel ez az idszak mr a Kdr-rendszer puha diktatrjnak korszakra esett, ezrt a gylekezet hatstalantst, felszmolst elssorban megflemltsekkel, rendri rajtatsekkel, hzkutatsokkal, munkahelyekrl trtn elbocstsokkal, illetve sajtban s rdiban folytatott lejrat kampnyok egyttes alkalmazsval igyekeztek elrni.

A rendszervlts trtnelmi fordulatot hozott ezen a tren: mikzben a korbban egyeduralkod ateista llam s annak f egyhzldz szerve, az EH 1989-ben megsznt, napjainkban a keresztny megjulsi mozgalmak kpviseli szabadon gyakorolhatjk a Rkosi- s Kdr-rendszer ltal ldztt hitket. (Folytatjuk.)

Mg nincs hozzszls.
Csak regisztrlt felhasznlk rhatnak hozzszlst.
 
Naptr
2024. December
HKSCPSV
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
<<   >>
 
Hirdetsek
 
Idjrs

Idjrs elrejelzs

 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
Archvum
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.