Tizenkt hnap alatt mintegy 176 ezer keresztnyt gyilkoltak meg hitk miatt a vilgon. Nem a hrhedt rmai keresztnyldzsek idejn, nem is a kzpkor valamelyik vres szzadban. A megrz adat az j vezredbl val: 2008 kzepe s 2009 kzepe kztti idszakot sszestette egy legfrissebb jelentsben egy emberi jogi szervezet.
Az ldozatokrl jszerivel semmit nem lehet megtudni a nyugati mdibl: mg a ritka beszmolkban sincs jszervel arcuk, nevk vagy sorsuk, a hitkrl nem is beszlve. A keresztnyek a vilg sok orszgban ldzttek, st vallsi tisztogats ldozatai, mgsem ll ki mellettk a nemzetkzi kzssg, amelyik egybknt - joggal - rzkeny az etnikai jogfosztsokra. A NATO pldul hbort indtott a koszovi muszlimok vdelmben. A szilveszter jjeln trtnt alexandriai mszrlsrl a hrszegny jvi napokban mg csak beszmoltak a hrtelevzik, a folytatsrl mr szinte senki: pedig egy egyiptomi rendr szolglati fegyvervel egy vonaton kezdte el lelni a keresztny utasokat. Amikor pedig a ppa felemelte szavt a pakisztni blaszfmiatrvny ellen - amely hallos tlettel bnteti azt, ha valaki ttr az iszlm hitrl, vagy akr csak rossz szt mer szlni Mohamedrl -, a katolikus egyhzft idegen llam gyeibe val beavatkozssal vdoltk meg.
De nem csak a mai mrtrok ismeretlenek: az egyhzi egyetemek falain kvl a trtnelem sorn lezajlott keresztnyldzsekrl sem sokat tantanak. Pedig az els szzadtl kezdve rendszeresen tmadtak olyan uralkodk, vezetk, eszmk, mozgalmak, amelyek a teljes keresztnysg vagy egy meghatrozott csoportja kiirtsra trekedtek.
Ezt a kzmbssget az ismeret is oldhatja, ezrt a Hetek a jv httl sorozatot indt a keresztnyldzsek trtnetrl, az ldzkrl s a mrtrok ldozatvllalsrl. Mr a 2-3. szzad forduljn lt karthagi pspk, Tertullianus azt rta, hogy szervezett „kzdelem folyik a Nv ellen". Az ldzsek egyidsek a keresztnysg megszletsvel. Jzus tantvnyai ellen ppgy a Nv eltrlsnek szndkval lptek fel, mint ahogy a 20. szzad vrs, barna vallsldzi. A mlt szzadi dikttorok vres staftabotjt az elmlt vtizedekben az iszlm dzsihdistk vettk t, akik apokaliptikus meggyzdssel hisznek az iszlm vgs gyzelmben a Kereszt felett.
Elfeledett hsk
Ugyanakkor rdekes s elgondolkodtat jelensg, hogy a protestns keresztnysg jval kisebb hangslyt helyez a trtnelmi emlkezet fenntartsra s ennek identitskpz hatsaira, mint a zsidsg. Elg, ha arra gondolunk, hogy nincs Eurpban az inkvizci ldozatainak olyan „Jad Vasem"-je, mint Jeruzslemben a holokausztban elpusztultaknak.
A zsidsg trtnelmben a kezdetekig nylik vissza a trtnelmi emlkezet brentartsa nnepnapokkal, emlkhelyekkel, megemlkez rendezvnyekkel, st az let mindennapjaiban elhelyezett kis gesztusokkal. Izrael npp vlsa a peszachi vacsora elrendelsvel kezddik el, amelyet minden vben meg kell lnie a csaldoknak, mikzben elbeszlik a legfiatalabbaknak, hogyan szabadultak meg Egyiptombl. A mzesi nnepek nagy rsze ktdik a kivonuls esemnyeihez, melyekrl gy minden zsid minden vben tbbszr is megemlkezik. De ez az „nnepkpzs" jval ksbb is megfigyelhet: a Perzsa Birodalomban lezajld nagy szabaduls emlkre maga Eszter s Mrdokeus rendelik el a purim nnept; a makkabeus hbork gyzelmt pedig mr a hber Biblia lezrsa utn a rabbik parancsra nnepelik mindmig chanukkakor. Ezek szinte mind a kivlasztott np ldzseihez s szenvedseihez, valamint az azokbl val szabadulshoz ktdnek.
A trekvs, hogy a np emlkezetbl semmi ne veszhessen el, s minden jabb generci ers trtnelmi gykerekkel, s ebbl fakadan ers identitstudattal s bszkesggel lhessen, mindmig l a zsidsgban, jabb s jabb nnepeket, gesztusokat, jelkpeket „termel" folyamatosan. A chszidok azrt hordanak nnepnapokon kerek kucsmt („strjmlit"), mert gy emlkeznek meg arrl, hogy kzssgeiknek mikor engedtk meg a lengyel nemessg e ruhadarabjnak viselett, ami jelents elrelps volt a zsidk ottani emancipcijban. Minden ruhadarabnak, rengeteg emlknapnak, sok naponta ismtld mozdulatnak (pldul az imban) mind-mind megemlkez, s ezzel identitskpz funkcija van.
Mg a katolikus keresztnysg hasonlkpp ersen l ilyen eszkzkkel, addig meglepve lthatjuk, hogy a protestns egyhzakban mennyire visszafogott az nnepnapok, illetve a szimblumok, emlkhelyek alkalmazsa a kzssgi identits fenntartsban s tovbbrktsben. Ennek alighanem teolgiai okai is vannak, hiszen a katolicizmussal szembeni kzdelemben a jelkpek, ceremnik s idpontok tlzott kultusza, kzpponti szerepe ellen is harcot folytattak a protestnsok, elssorban a spiritulis rtkekre helyezve a hangslyt.
Minden szimblum s idpont szerepe lertkeldtt s relativizldott a lthatatlan szellemi valsg idtlen, rk vilgnak - mely sem jelkpekben, sem idpontokban nem ragadhat meg - trtnelmen kvli szolglata mellett. A mlt sokkal lnyegtelenebb vlt, mint a zsidsg szmra. Azonban ezzel a protestantizmus elvesztett egy nagyon hatkony identitskpz tnyezt. A kzssgi emlkezetet nnepek, megemlkezsek, jelkpek nlkl az elz nemzedk sokkal nehezebben tudja tovbbadni a kvetkeznek. A protestnsok pldul gyakorlatilag elfelejtettk kzel egymilli mrtrjukat, akiket a kzpkorban kiirtott az inkvizci. Hogy csak egyetlen tnyt emltsnk a sok kzl. S ezzel egytt elfelejtettk azt is, hogy kik k valjban. Hol van az az emlkhely, az a kzpont, az az ismert mzeum s azok a kutatk, mikor vannak azok az nnepek, ahol a Jad Vasemhez hasonlan igyekeznnek az inkvizci minden adatt - konkrt nevek s esemnyek tmegt - megmenteni, tovbbrkteni, minl tbbek eltt ismertt tenni, s rendszeresen emlkezetbe idzni? s mirt csodlkozunk azon, hogy a protestantizmus vilgmretekben slyos identitsvlsgban szenved, ha nyomtalanul elfelejtjk minden testvrnket s kzdelmket, akik az letket adtk a hitnkrt?
Ksznm ezt az rst!
Ahogy ms terleten ebben is szksgnk van a megjlsra egyni szinten is s az sszejvetelek megtartsa s a tma vlaszts sorn!