hitdk
Fmen
 
Interaktv
 
Tikva
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Hrek

Hetek
HIT Rdi
ATV
Hrek Izraelbl
Vigyz-blog 
Bornemisza: TER 

 
Keresztnyldzsek
Keresztnyldzsek : Hitvallk a nci Nmetorszgban (37)

Hitvallk a nci Nmetorszgban (37)


Megtrt kereszt

Hitvallk s Fhrer-hvk a nci Nmetorszgban

A keresztnyldzsek trtnete (34. rsz)

A totalitrius nemzetiszocialista llam nem csupn a trsadalom minden zugt kvnta ellenrzse alatt tartani, hanem jellegbl addan a terletn l emberek lelkt is. Az rja faj felszabadtst nem csupn az lettr megszerzsvel, hanem a zsid-keresztny kinyilatkoztats teljes tagadsval, az egyetemes etikai parancsolatokat a ncik szerint genetikailag magban hordoz zsid np teljes kiirtsval, a ksbbiekben pedig a keresztny hit minden formjnak eltrlsvel kvntk megvalstani. A magukat „istenhvnek" vall nemzetiszocialistk cselekedeteikkel nyilvnvalan bebizonytottk, hogy nem a Szentrs ltal bemutatott Istenben hittek. Cljuk a hvk passzivitsba knyszertse volt, hogy vgrehajthassk az „j Eurpa" megalkotst.

nunberg_1936Ha a nemzetiszocializmust nem csupn politikai programknt vizsgljuk, akkor meglep, hogy milyen sok vallsi elemet fedezhetnk fel a ncizmus szndkaiban s gyakorlatban. Mindenekeltt rendelkezett egy trtnelmi vzival, amelyben az j Nmet Birodalom - amelyet

ezervesnek neveztek - ltrejttre s az rja np misztikus rendeltetsnek betltsre trekedett. Sajtos vallsi nyelvezete, vallsi liturgii s szent rtusai voltak, amelyek a vr s tz metafori kr pltek fel. A vallsi ritulk kztt rdemes megemlteni a minden vben megrendezsre kerl Birodalmi Prtnapokat, amikor a hvk mintegy zarndoklatknt kerestk fel az adott helysznt.

Prtnapok Nrnbergben

A nci hatalomtvtelt, 1933 janurjt kveten a Birodalmi Prtnapokat mindig Nrnbergben tartottk, ahol kln ritulis tr kiptse kezddtt meg, hogy a nmet np kpviseli kzsen imdhassk messisukat, Adolf Hitlert. Kongresszusi csarnokot kezdtek pteni, amelyben a Fhrer vente egyszer tbb tzezer prttag eltt beszlt volna. A pergamoni Zeusz-oltr mintjra felptett lelt s sznoki emelvny szolglta azt a clt, hogy Hitler a szlesebb nyilvnossg eltt elmondhassa kinyilatkoztatsait.

Az sz elejn, ltalban szeptemberben szervezett Birodalmi Prtnapokra az orszg minden tjrl rkeztek a Hitlerjugend fiataljai, akik gyalogosan, zarndoklatknt tettk meg a gyakran tbb szz kilomteres tvot. Ezekrl az utakrl propagandafilmet is forgattak, ezzel mutatva be a ncizmus fiatal s ers jvjt. A pogny kpzetek s fogalmak keresztny elemekkel fondtak ssze.

Klnsen igaz volt ez a ncizmus elitcsapatra, a Heinrich Himmler ltal megszervezett s irnytott SS-re. A mindenkori Birodalmi Vezet mellett minden esetben tizenkt SS-tbornok llt, msolva ezzel Jzus s tizenkt tantvnya kapcsolatt. A mlyen okkult s nordikus mitolgival teltett szervezet tudatosan kzdtt a zsid-keresztny kinyilatkoztats ellen. A Harmadik Birodalomban a nci zszl fel mutatott dvzl karlendts s a Fhrer nevnek kszntsbe illesztse sokak szmra vallsi tltettel brt. A nemzetiszocializmusnak sajt messisa is volt: Adolf Hitler. A mozgalom rendelkezett sajt biblival is, ez volt Hitlernek a brtnben rt programad knyve, a Mein Kampf (Harcom).

Birodalmi konkordtum

A ncik a csaldi s a faji rdekeket hangslyozva lptek fel, az ateizmus s a kommunizmus legyzst grve. Ezzel szmos hv figyelmt eltereltk a lnyegrl: az j hit krdsrl. Sok keresztny a legels idkben a nmet np szmra erklcsi megjulst hoz ernek ltta a nemzetiszocializmust. Noha a nci retorikbl kiolvashat volt potencilis npirt szndka, a nmet keresztnysg kpviseli s a hvek - tvesen - csupn politikai prtnak tltk.

Mire felismertk, hogy tulajdonkppen konkurens vallsi mozgalomrl van sz, mr ks volt, a ncik „lenyeltk" az llamot. Szinte nem maradt lehetsg az rdekrvnyestsre. Lehetsgei leginkbb a katolikus egyhznak voltak, amely - ellenttben a szttagolt struktrj protestns felekezetekkel - kzpontilag irnytott intzmny volt. Emiatt ket a ncik sokkal veszlyesebbnek tartottk a nemzetiszocializmusra nzve, mint a protestnsokat. Radsul a katolikus egyhz rdekeinek kpviselett ppen azok a polgri prtok lttk el - mint pldul a Zentrum -, akiket a ncik knyrtelenl kiszortottak a hatalombl.

A hatalomtvtelt kveten a nmetorszgi katolikus egyhz pspkei megtagadtk a szentsgek kiszolgltatst a nci eszmk kpviselitl. Komoly szellemi ellenllst tanstottak az ltaluk istentagadnak tartott „istenhvkkel" szemben. 1933. jlius 8-a utn azonban minden megvltozott. Akkor rtk al ugyanis azt a konkordtumot, amely az egyik legjelentsebb fejlemny volt a hitleri hatalom nemzetkzi konszolidcijban. A Vatikn „miniszterelnke", Eugenio Pacelli llamtitkr (a ksbbi XII. Pius ppa) a nmet katolikus egyhz tjkoztatsa nlkl folytatta le a megelz trgyalsokat. Ezzel a megegyezssel kvnta biztostani a katolikus egyhz jogait s eljogait Nmetorszgban. Ezt kveten a plbnosok egyetlen katolikus hvnek sem tilthattk meg, hogy belpjen a nci prtba.

A konkordtum gyakorlatilag megakadlyozta a katolikus egyhz klrust s rszben a laikusokat is, hogy fellpjenek a ncik ellen. Ahogyan a nci politika faji s ms szempontokbl is radikalizldott, a katolikusok eltt kt lehetsg llt: vagy megsrtik a konkordtumot, vagy csendben maradnak. A tbbsg az utbbit vlasztotta. Ennek ellenre a nci kormny s hivatalai folyamatosan zaklattk az egyhzat: elkoboztk a katolikus vodkat, az egyhztagokat mondvacsinlt vdakkal meghurcoltk, eltvolttattk a feszleteket az iskolkbl, bezrattk az egyhzi nyomdkat, s akadlyoztk azoknak a seglyprogramoknak a mkdst, amelyek a szrmazsuk miatt „nemkvnatos" szemlyekrl gondoskodtak.

Ennek hatsra XI. Pius ppa kibocstotta a „Mit brennender Sorge" (g aggodalommal) kezdet enciklikt, amelyben a rasszizmust is eltlte. A krlevelet a tilts ellenre is becsempsztk Nmetorszgba, s mrciusban minden templomban egyszerre kihirdettk.

A feldhdtt ncik folytattk a katolikusok zaklatst, de 1939 ks szn visszavettek a tmadsokbl. A knyszer fegyversznetnek egyszer oka volt: kitrt a msodik vilghbor, s Hitler a keresztnysggel val vgs leszmolst a gyzelem utnra halasztotta, hiszen addig szksge volt a nmet katolikusok milliira a fronton. A konfliktus azonban mg szmos alkalommal kijult: 1939 sztl a Harmadik Birodalomban tzezrvel zajlott a fogyatkkal l nmetek meggyilkolsa, az gynevezett T-4 program. A tmeges gyilkossgot termszetesen nem lehetett titokban tartani. Amikor a hrek kiszivrogtak s szlesebb krben ismertt vltak, August von Galen, Mnster pspke nyilvnos prdikciban felemelte a szavt az erszakos eutanziaprogram ellen, ami szles kr tiltakozst eredmnyezett. Ezzel elrte, hogy a ncik felhagytak a fogyatkosok tmeges meggyilkolsval.

A zsidk kiirtsra tett ksrlettel szemben mr csak nhny fpap tiltakozott: Konrad von Preysing, Berlin pspke s Joseph Frings klni rsek. Mindkettjket zaklatni kezdte a Gestapo. 1943-ban a katolikus pspkk fuldai gylsn heves vita folyt arrl, hogy felemeljk-e a szavukat mint katolikus egyhz a zsidk legyilkolsa ellen. Vgl a konkordtumra hivatkozva s nacionalista rzelmektl vezrelve elvetettk a lehetsget. Lthatjuk, hogy a konkordtum gzsba kt hatsa fellrta a lelkiismeret szavt.

Inkbb nmetek, mint keresztnyek

rdemes ttekinteni azt is, hogyan alakult a rgi hagyomnyokra visszavezethet nmet protestantizmus sorsa. A lutheri reformcit kveten a protestns felekezetek teolgusai s vezeti az Ige nemzeti nyelven val hirdetsvel s a politikai hatalomnak (Obrigkeit) val engedelmessg jegyben formltk a nmet kultrt. Az egyhzi intzmnyrendszert a fejedelmeknek rendeltk al, ezrt a Nmet Csszrsg 1918-as felbomlst kveten bizonytalanokk vltak.

A legtbb protestns egyhzi vezet, mg a ksbb a rendszerrel szembefordul Martin Niemller is, dvzlte a ncik hatalomra kerlst. Ezzel szemben, amikor a nemzetiszocialistk kzpontostani s ezzel egy kzben tartani igyekeztek a tartomnyokra szttagolt protestnsokat, kitrt a tiltakozs. Alig egy vvel a nci hatalomtvtel utn a nmet protestns egyhz kt rszre szakadt. Az egyhzon belli nemzetiszocialista hatalomtvteli ksrlet elindtotta az gynevezett Kirchenkampfot, amely hatssal volt minden nmetorszgi egyhzra, de leginkbb a protestantizmusra gyakorolt hatst.

A nci kzpontost ksrlet egyik eleme volt, hogy Nmet Keresztnyek nven Ludwig Mller birodalmi pspk vezetsvel j felekezetet hoztak ltre. k nem a Biblira s nem az egyhzi tantsokra tmaszkodtak, hanem elssorban a nci ideolgira, inkbb nmetek, mint keresztnyek akartak lenni. Helyeseltk a ncik politikai, faji trekvseit, amelyeket az egyhzon bell is meg akartak valstani. Elvetettk az szvetsget mint „tl zsids" knyvet. Clul tztk ki az jszvetsg knyveinek megtiszttst minden zsid befolystl s elemtl. Ki akartk vetni azokat a lelkszeket, akik nem tudtak tiszta rja szrmazst igazolni. Mller maga errl gy nyilatkozott: „Mi, Nmet Keresztnyek alkotjuk a nemzetiszocializmus legels frontvonalt. Adolf Hitlerrt lni, harcolni s meghalni, egyenl azzal, hogy igent mondunk a krisztusi tra."

Amikor a Nmet Keresztnyek tbbsget szereztek az egyhzi vlasztsokon, kivlt egy csoport, s megszletett a Hitvall Egyhz. Ma gy tekinthetnk rjuk, mint olyan hvkre, akik szembefordultak a ncizmussal. 1934 mjusnak utols napjaiban Wuppertal vrosban zsinatot tartottak, s kiadtk a tancskozs helysznl szolgl kerletrl elnevezett Barmeni Teolgiai Nyilatkozatnak nevezett hitvallst. Ebben kifejeztk hitket Jzus Krisztusban mint testt lett Igben, abban, hogy csak ltala nyerhet az ember bnbocsnatot; az egyhzrl mint nem emberi szervezetrl, hanem a Jzus Krisztusban mint Megvltban hv emberek kzssgrl szltak. Kijelentettk: az llam feladata a jog s bke fenntartsa.

Nem szltak azonban a faji politikval szemben, s nem sarkalltk cselekedetekre a hvket. Ahogyan a Hitvall Egyhz emblematikus figurja, Martin Niemller lelksz a hbort kveten, mra sokat idzettknt, keseren kijelentette: „Elszr a kommunistkat vittk el, de n nem szltam semmit, mert nem voltam kommunista. Azutn a szocialistkat vittk el, de n nem szltam semmit, mert nem voltam szocialista. Aztn a szakszervezeti tagokat vittk el, de n nem szltam semmit, mert nem voltam szakszervezeti tag. Azutn a zsidkat vittk el, de n nem szltam semmit, mert nem vagyok zsid. Vgl eljttek rtem is, s akkorra mr nem maradt senki, aki rtem szt emeljen." s valban gy trtnt.

Hitvallk Hitler ellen

A rezsim kezdeti veiben a vallsi ellenlls kizrlag vallsi kntsben zajlott. Mg volt lehetsg a nonkomformista viselkedsre. 1935 utn fokozdott a nyoms a nmet trsadalomra s az egyhzakra, ezrt a politikai engedetlensg kerlt eltrbe. A hbor veiben a Hitvall Egyhz mint politikai ellenllsi erfeszts sztesett. Tbbek kztt azrt, mert szmos lelkszt katonai szolglatra hvtak be. A hvek pedig, mint psztor nlkli juhok, vagy sztszaladtak s behdoltak, vagy - csekly szmban - a fldalatti ellenllsba kerltek. Kzjk tartozott Dietrich Bonhoeffer, aki 1935-ben Londonbl visszatrve csatlakozott a Hitvall Egyhzhoz mint az igehirdeti szeminrium vezetje. 1940-ig publiklhatott, kt knyve is megjelent: A szentek kzssge s a Kvets.

Bonhoeffer bizonyos terleteken nem tudott szaktani egyhza tves ltsaival, klnsen a faji krdsekben. „A szomor igazsg az, hogy Bonhoeffer sokkal jobb ember volt, mint amilyennek teolgija mutatja" - rta rla Frank H. Littel trtnsz. A prdiktorkpzt a Gestapo 1940-ben vgleg bezratta. Bonhoeffernek megtiltottk az igehirdetst, a tantst s a publiklst. Sgorn keresztl bekapcsoldott a nmet ellenllsi mozgalomba. Az SS-szel rivalizl titkosszolglat, az Abwehr keretein keresztl kamatoztatta tudst. 1943-ban letartztattk s brtnbntetsre tltk. A berlini Tegel katonai brtnben raboskodott, ahonnan egy vele s hitvel szimpatizl r segtsgvel sikerlt szmos cenzrzatlan levelet kicsempsznie.

Az 1944. jlius 20-i, Hitler elleni sikertelen mernyletet kveten az Abwehr tbb tagjval egytt tszlltottk a Birodalmi Biztonsgi Fhivatal (RSHA) knzkamrjba. Innen Buchenwaldba, majd a flossenbrgi koncentrcis tborba kerlt. Amikor 1945 prilisnak els napjaiban felfedeztk Canaris tengernagy titkos napljt, Hitler elrendelte az sszes Abwehr-munkatrs meggyilkolst mint sszeeskvkt. Himmler SS Birodalmi Vezet kln parancsra Bonhoeffert prilis 9-n hajnalban Flossenbrgben felakasztottk.

A protestns egyhzak tagsgnak tlnyom tbbsge, rszben a megflemlts hatsra, passzv s lojlis maradt a rendszerhez, mint j llampolgr kiszolglta annak cljait. Azokat pedig, akik valamilyen mdon szembeszlltak a rezsimmel, szinte gondolkods nlkl koncentrcis tborba hurcoltk. A dachaui lgerben volt kln barakk, amelyben csak a rendszernek be nem hdol papok s lelkszek voltak.

Kisegyhzak s a Fhrer

A nemzetiszocialista hatalomtvtel idejn szmos olyan keresztny vagy a Biblibl kiemelt rszekre pt keresztny sznezet vallsi csoport volt Nmetorszgban, amelyek a trtnelmi felekezetekhez hasonlan konfrontltak a nci hatalommal.

Amg a nci prt fels vezetsben - legalbbis gyakorlati krdsekben - eltr koncepcik voltak a katolikus s a protestns egyhzak fel val viszonyulsban, a kisebb felekezetek gye srgetbb krdseket vetett fel. Gyansnak talltk tbbek kztt a nemzetkzi kapcsolataikat s az evangliumi keresztny szervezetekben val rszvtelket. Noha voltak kzttk, akik az erklcsi s gyakorlati ellenllst vlasztottk, vezet testleteik a nemzetkzi kapcsolatok minimalizlsval s csendes engedelmessgkkel tbbnyire elkerltk a Gestapo figyelmt.

Lester Sumrall amerikai lelksz magyarul is megjelent nletrajzban lerta, hogy amikor 1937-ben prdikcis ton jrt Nmetorszgban, azt tapasztalta, hogy Hitler mg a pnksdiek egy rsze szmra is elfogadott volt mint olyan vezet, akitl azt vrtk, hogy megfkezi majd a bolsevizmust. Annyira elismertk a Fhrert, hogy mg pnzt is gyjtttek - annak ellenre, hogy a nci vezets szektaknt tekintette ket, s mindent megtett, hogy csoportjaikat felszmolja.

Mr 1934-tl zajlott a kisegyhzak ldzse, a felszmolsuk s ellehetetlentsk kiemelt feladata volt a biztonsgi rendrsgnek. A behdolni nem hajlandkat kiemeltk, hogy a tbbsget megflemltsk, s gy ellenrizzk s passzvv tegyk. A kvetkez reakcik szlettek: a legkisebb kzssgek elhagytk Nmetorszgot. A tbbsg azonban igyekezett kiegyezni a rendszerrel. Az adventistk az els pillanattl nyilvnosan deklarltk nacionalizmusukat s a nci prt irnti hsgket. talaktottk a liturgit, hogy kiiktathatak legyenek belle az szvetsg szvegei, s kidolgoztk az llammal val egyttmkdsk mdjt.

Azonban az adventistk kzl kivlt Adventista Reformmozgalom tagjai nem ktttek kompromisszumot, s vllaltk az ldzst a hitkrt. Noha a nci hatsgoknak lett volna mdja, hogy valamennyi „szektt" betiltsk, mgsem tettk meg. Az rintettek nagy rsze ugyanis tmogatsrl biztostotta a nci prtot, msrszt egyttmkdtt a rendszer cljainak megvalstsban, ha mgsem, akkor csendben illegalitsba vonult. Amg tevkenysgket ellenrizhettk, nem lptek fel velk szemben, de a hbor utn az sszes szabadegyhzra a radiklis felszmols vrt volna.

Ki kell emelnnk azt a teolgijban nem keresztny, de a Biblit elfogad felekezetet, amelynek tagjai semmifle kompromisszumot nem ktttek a ncikkal: a Jehova Tanirl van sz. Radiklisan ms utat vlasztottak, mint a taktikz katolikus, protestns s szabadegyhzak. Figyelmen kvl hagytk a trtsre s a gylekezsre vonatkoz tilalmakat, rsaikban nevkn neveztk a nci rezsim bneit, klns tekintettel a zsidldzsre. Nem voltak hajlandak fegyvert fogni. Nem voltak hajlandak tisztelegni a nci lobog eltt. Nem voltak hajlandak a „Heil Hitler!" kszntsre sem. A tilts ellenre sszegyltek, hogy kzsen tanulmnyozzk a Biblit. A Gestapo kmletlenl lecsapott rjuk. Elszr brtnbe zrtk ket, majd 1935-ben az elsk kztt kerltek a rendszer nem politikai ellenfelei kzl a tborokba. Lila hromszggel jelltk meg ket mint bibliatanulmnyozkat. Brmikor szabadulhattak volna, ha elismerik a nci rezsim ltjogosultsgt, s megtagadjk hitket. Nem tudunk olyanrl, aki megtette volna. Az alig 20 ezer ft szmll csoportjukbl tbb mint 11 ezret kldtek tborokba, ahol kzel 2 ezren letket vesztettk. A gyermekeket elszaktottk a szlktl, hogy nci csaldokban nevelkedjenek. Kivgeztek kzlk 270 ft mint lelkiismereti okokbl katonai szolglatot megtagadt.

Amint azt Martin Niemller elre ltta - br maga kezdetben csak a keresztny hitre trt zsidk mellett llt ki, mint a Hitvall Egyhz lelksze -, 1937-ben rte is eljttek. A hatsgok lelkszi hivatalval val visszalssel vdoltk. Ht hnapos vizsglati fogsgot kveten a brsg pnzbntetsre tlte, s szabadon bocstotta. Hitler kln utastsa kellett ahhoz, hogy a lelkszt, aki nem volt hajland befogni a szjt, jra elfogjk. Elszr a Berlin melletti sachsenhauseni koncentrcis tborba szlltottk, majd 1941-ben Dachauba vittk, ahol 1945-s szabadulsig raboskodott.

A sokat tlt lelksz a hbor utn szmos rsban s nyilvnos beszdben is felhvta a figyelmet arra, hogy a legnagyobb baj, ami a nci uralom alatt l nmet keresztnyekkel trtnt, az, hogy passzvv vltak a terror hatsra. s ezzel asszisztltak mindahhoz a szrnysghez, ami akkor trtnt: „A nmetorszgi keresztnyek Isten eltt nagyobb felelssggel tartoznak, mint a nemzetiszocialistk, az SS vagy a Gestapo. Fel kellett volna ismernnk Krisztus Urunkat szenved s ldztt felebartunkban, fggetlenl attl, hogy kommunista-e vagy zsid." (Folytatjuk.)

Mg nincs hozzszls.
Csak regisztrlt felhasznlk rhatnak hozzszlst.
 
Naptr
2023. December
HKSCPSV
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 
Hirdetsek
 
Idjrs

Idjrs elrejelzs

 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
Archvum
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.