hitdk
Fmen
 
Interaktv
 
Tikva
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Hrek

Hetek
HIT Rdi
ATV
Hrek Izraelbl
Vigyz-blog 
Bornemisza: TER 

 
Gyaraptsd
 

Gyaraptsd a gnjeidet!

Most dl el, milyen felnttek lnek haznkban harminc v mlva

Ma mr a tudsok szmra vilgosnak tnik, hogy a DNS merev alapszerkezete a maga 46 kromoszmjval s sok ezer gnjvel csak az egyik eleme az emberi sejt bonyolult genetikai gpezetnek. Az alapszerkezetben trolt, 18 darab 1500 oldalas knyvre elegend informci az emberisg egszben 99,9 szzalkos tfedst mutat, a gnek kifejezdse kls megjelensnkben, anyagcsernkben s a betegsgek elfordulsa tekintetben mgis vgtelenl vltozatos.

DNSAz epigenetika az rkt anyag mkdsre hat krnyezeti tnyezket vizsglja. Azokat a szablyoz mechanizmusokat foglalja magba, melyek a gnek felett mkdnek. Ezen mechanizmusokat tbbek kztt olyan kls faktorok befolysoljk, mint a tpllkozs, a stressz s a testmozgs. Azt eddig is tudtuk, hogy az letmd kihat az egszsgre. De hogy a gnekben konkrt molekulris vltozsok llnak be, a kromoszmk vgrl egysgek kopnak le, a DNS-hez kapcsold szablyoz fehrjk sora vltozik meg, st, hogy a gneken letmdi tnyezk hatsra ltrejv ilyetn vltozsok adott esetben rkldnek is, ez egszen jszer.

Errl a tmrl tartott eladst Filippo Ongaro olasz orvos, aki a korai regeds megelzsnek s kezelsnek lehetsgeit kutatja. A professzor mg az Eurpai rgynksgnek dolgozott, amikor szrevette, hogy az rhajsok fl v alatt vesztenek akkora csonttmeget, mint egy egszsges ember az tvenedik s hatvanadik letve kztt. Ekkor fordult a figyelme az regeds tudomnya fel. Mint Ongaro doktor elmondta, nem elg a beteg szervekre koncentrlni, a hossz s egszsges letre akkor van eslynk, ha figyelembe vesszk a krnyezeti tnyezket. Sorsunk rszben van csak megrva a DNS-ben, nagyrszt viszont az szmt, ahogyan lnk. A krnyezeti hatsok kpesek ki s bekapcsolni gneket, ezt a villanykapcsol hasonlatval tette rthetv: nem elg, ha a huzalok ott vannak a falban, hasznlnunk kell a kapcsolt. Ugyanezt a krdst a beszlgets msik vendge, Falus Andrs genetikus professzor gy vilgtotta meg, mint a hardver s szoftver viszonyt, melyek mkdse elvlaszthatatlan egymstl.

Az id mlsval a sejtjeinkben egyre tbb srls halmozdik fel, s egy bizonyos srlsmennyisg utn a sejt „dnts" el kerl, hogy tovbb szaporodik, de akkor lehet, hogy rkot produkl, vagy ngyilkossgot kvet el. Ezt szaknyelven apoptzisnak, vagy programozott sejthallnak nevezzk. Azt kell teht mind az orvostudomnynak, mind az egyneknek szem eltt tartania, hogy az regeds gtlsa nem a mr srlt sejtek minl tovbb val letben tartsa kell, hogy legyen, hanem a srlsek kivdse. Az anti-aging (korosodsgtls), vagy ha gy tetszik healthy aging (egszsges korosods) szemllete teht nem szervkzpont, hanem sejtkzpont.

A mai orvostudomny eldicsekedhet azzal, hogy kitolta a vrhat lettartamot, de az mr krds, hogy ezt a kort milyen letminsgben lik meg az emberek. Az amerikai egszsggyi kiadsok csaknem hetven szzalka olyan betegekre fordtdik, akiknek egyidejleg tnl tbb krnikus betegsge ll fenn. Ennek kapcsn Ongaro professzor hromfle regedsi modellt mutatott be. Az egyik, amikor az ember semmit nem tesz az egszsgrt, esetleg iszik, dohnyzik, mgis szz vet l meg. Ez a rendkvl ritka, gynevezett „szerencss genetika" esete. A leggyakoribb a fentebb is emltett, az orvostudomny vvmnyaival tovbb letben tartott betegek, akiknek a farmakolgiai regedsben van rszk. A harmadik csoport, akiknek a szmt kvnatos lenne nvelni, az egszsgtudatos emberek csoportja, akik egsz letkben (persze jzan keretek kzt) odafigyelnek a krnyezeti hatsokra.

A WHO szerint az egszsgnket mintegy 50 szzalkban az egszsgtudatos viselkeds meglte befolysolja, 20 szzalkban a genetika, 20 szzalkban a krnyezet, s mindssze 10 szzalkot tehet az orvostudomny. Ezt pldsan szemllteti az is, hogy szz vvel ezeltt mg a f hallokok kztt fertz betegsgek szerepeltek (tdgyullads, tuberkulzis). Ezeket ma antibiotikus kezelssel jl lehet gygytani, ugyanakkor els helyre olyan civilizcis betegsgek kerltek, mint a szvbetegsg, a rk s a gutats. Ezek nagy rsze a helytelen tpllkozsnak s dohnyzsnak tulajdonthat. Mint mondta, nem elssorban a rk gygymdjnak megtallsval kellene foglalkozni, hanem a megelzsvel (s persze az elst sem elhagyni). Ongaro szemlltetse szerint a betegsgek kialakulst egy olyan fhoz hasonlthatjuk, amelynek a mai orvostudomny csupn a lehull leveleivel s rothad gymlcseivel foglalkozik, ahelyett, hogy a trzsben, st a gykerekben lev folyamatoknl avatkozna be.

Falus Andrs egyetrtst fejezte ki abban, hogy van egy sor jelensg, mely gnekkel nem magyarzhat (elg csak a frissen kikelt kiskacskra gondolni, akik akr egy pttys labdt is mamjukknt kvetnek). A legfontosabb gnek feletti faktorokknt a professzor az anya-magzat viszonyt, tpllkozst, gygyszereket, fertzsek, sugrzsok hatst, testmozgst, a fnyt, trsas kapcsolatokat s a hv mivoltot jegyezte meg. Utbbival kapcsolatban elmondta: „ttrnk egy eddig ttrhetetlennek hitt falat, hogy a lelkillapot tudatos vltoztatsa molekulris folyamatokat vlt ki. Ez tny. De az rtelmezssel vrnunk kell, hiszen a legnagyobb ostobasgok abbl slnek ki, ha egy friss tnyt az ember nagykpen azonnal rtelmezni prbl."

Az eszmecsern sz esett az gynevezett transzgenercis effektusrl is, miszerint egy szemly letmdja kihatssal van a harmadik-negyedik generci letminsgre is. Ehhez kapcsoldan szomor konklzi szletett. Az ugyanis, hogy harminc v mlva milyen felnttek fognak lni ebben az orszgban, most dl el. Falus Andrs szerint gyalzatosan rossz az egszsgtudatossg, s tragikus kvetkezmnyei lesznek annak, ha nem szletik drmai gyorsasggal egy kormnyokon s politikn tvel vltozs ebben a krdsben.

 
Naptr
2025. November
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 
Hirdetsek
 
Idjrs

Idjrs elrejelzs

 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
Archvum
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.