hitdk
Fmen
 
Interaktv
 
Tikva
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Hrek

Hetek
HIT Rdi
ATV
Hrek Izraelbl
Vigyz-blog 
Bornemisza: TER 

 
Keresztnyldzsek
Keresztnyldzsek : A metodista breds (26)

A metodista breds (26)


Akik megrztk Anglit

A metodista breds

A 18. szzadi metodista breds bizonyos mdon a pietizmus angliai vltozata volt: a fram protestantizmus, ez esetben az anglikn egyhz megjulsi mozgalmaknt indult. Az alaptk, John s Charles Wesley – akiknek a megtrsben meghatroz volt a herrnhuti morva keresztnyek szerepe – nem akartk, hogy mozgalmuk valaha is elszakadjon Anglia Egyhztl, noha ez vgl mgis bekvetkezett. George Whitefield, a Wesley fivrek kzeli bartja s egy ideig munkatrsa viszont a klvini puritanizmus szneit vitte a mozgalomba.

 

A 18. szzad elejn Eurpa sok nemzetben irigy szemmel nztek Anglira. Montesquieu, aki 1729-ben utazott az orszgba, gy sszegezte benyomsait: „Anglia a vilg legszabadabb orszga. Egyetlen kztrsasgot sem ismerek, amely hozz hasonl volna. Szabadnak nevezem, mert az uralkod szemlyt ellenrzik, hatalmt korltozzk, s nincs mdja r, hogy brkinek brmi srelmet okozzon.”
A felszn alatt azonban a trsadalmi s erklcsi kzllapotok rendkvli beavatkozs utn kiltottak Angliban. Az orszg egyre izmosod ruforgalmban alapvet szerepet jtszott a rabszolga-kereskedelem, amelynek fellendtst minden kormny fontos politikai programnak tekintette.
Egy korrajz szerint „gy tnt, az egsz lakossg tivornykban tobzdik”. „Egy pennyrt ittas, kettrt holtrszeg. Ha kidltl, van ald szalmnk” – hirdette a vendgcsalogat felirat a kocsmk bejratnl. A sznhz sokkolan kznsges s zlltt volt, Wesley szavaival „a sznpad obszcenitsa teljes romlottsgtl bzltt”, a kor irodalmt mai mrcvel is kemny pornnak blyegeznk. A poligmit s a homoszexualitst nem tartottk bnnek, burjnzott az erszak. Kegyetlen s brutlis sportoknak hdoltak, mint amilyen a medvk s bikk ingerlse vagy a kakasviadal volt. Vad s gyakran hallos kimenetel klvvst ztek, amelyben mg nk is rszt vettek.
Mindekzben az egyhz aludt – egy vlemny szerint az angliknok s a szzad elejre megfradt nonkonformistk legalbb egy ponton egyetrtettek: hogy „bkn hagyjk az rdgt, s kisujjukat se mozdtjk a lelkek megmentsrt”. A fordulat egy jlvasalt anglikn lelksznek s barti krnek sznrelpsvel rkezett el.

Wesley ifjkora

pulpitus
Whitefield legalbb heti negyven-tven rt tlttt a pulpitusnl, munkatempjn egsz letben nem vltoztatott.
John Wesley 1703. jnius 17-n ltott napvilgot az epworthi parkin, Samuel s Suzanna Wesley tizentdik gyermekeknt. Mindkt gon sok vihart ltott puritn sktl szrmazott, apai ddapjt s nagyapjt meg is fosztottk lelkszi llsuktl. Samuel mgis visszatrt az llamegyhz kebelre Oxfordban, ugyanakkor megrizte atyi harci szellemt. A felesg, Suzanna mr tizenhrom vesen, teolgiai megfontolsbl (!) szaktott a szigor klvinizmussal. Kettejk kzl a rendkvli letervel megldott s igen istenfl anya volt nagy hatssal John fejldsre, testvrei kztt is klns gonddal nevelte. A leend bredsben ccse, Charles is nagy szerepet jtszott – 1729-ben alaptotta meg a „Szent Klub”-nak csfolt trsasgot az Oxfordi Egyetemen, amelynek azutn Jnos llt az lre. Ez a trsasg kirtt a feslett erklcs oxfordi kzegben: Istenhez prblt kzeledni. Rendszeresen rvacsorztak, gy a „szakramentalista”, gyakori Szentrs-tanulmnyaik miatt pedig a „Biblia-moly” gnynevekkel illettk ket. Vgl a „metodista” ragadt rajtuk, mert az egyetem tanulmnyi szablyzatnak is eleget akartak tenni.
Charles meghvsra csatlakozott hozzjuk az ifj George Whitefield, akibl azutn minden idk legkesszlbb angol prdiktora vlt – k hrman lettek a kzelg breds oszlopai Angliban. m ezek a buzg s nagyon vallsos fiatalemberek most mg mit sem tudtak az jjszlets titkrl.

Herrnhuti befolysok

Whitefield szmra 1735 volt a nagy felfedezs ve, a „Szent Klub” tagjai kzl elsknt. Sok frusztrlt keress utn vgre birtokba vette az dvssg s a bnbocsnat ajndkt. rvendezve rta rokonainak: „gy talltam, valban ltezik jjszlets.” Hamarosan mr hres prdiktor, amikor a Wesley testvrek mg ismeretlenek.
Ugyanebben az vben John s Charles Wesley Amerikba utaztak misszis munkra. Az t eltt anyjuk e szavakkal btortotta ket: „Ha hsz fiam lenne, s mind elmenne ugyangy, rlnk neki – mg akkor is, ha soha tbb nem ltnm ket viszont.” Az ton felfigyeltek egy huszonhat fs csoportra. A Herrnhutbl rkez telepesek a legalantasabb munkt is zoksz nlkl elvgeztk a fedlzeten, trtk a tbbiek lekezel bnsmdjt, s amikor az cen kzepn viharba kerltek, a btorsgukkal is kitntek. Mg az angolok rmlten kiltoztak, k nyugodt llekkel zsoltrokat nekeltek. „Ti nem fltetek?” – krdezte ksbb John a vezetjket, s ezt a vlaszt kapta: „Nem, s az asszonyaink s gyermekeink sem flnek a halltl.” Ez volt Wesley-k els tallkozsa morva keresztnyekkel, amelyet tovbbiak kvettek.
Whitefield
Whitefield kinyomtatott prdikcii ezrek kezbe jutottak el.
A kldetsk azonban csaldssal rt vget. A kolnia kormnyzata ignyt tartott a szolglatukra, de azt nem az evanglium hirdetsben lttk. Charles szemlyi titkr lett James Oglethorpe, Georgia llam alaptja s kormnyzja mellett, de megrgalmaztk a hta mgtt, ami megrontotta a kapcsolatot, s hazatrt Angliba.  John, aki lelkszi megbzst kapott, mg egy vig maradt, de az mkdse is kudarcba fulladt. Flismerte, hogy hjval van valaminek, ami nlklzhetetlen lenne a szolglathoz: „Amerikba mentem, hogy megtrtsem az indinokat – panaszkodott –, de engem, nyomorultat ki fog megtrteni?” A levert kedly fivrek otthon egy msik herrnhuti vezetvel tallkoztak, Peter Bhlerrel. A vele folytatott beszlgetsek meggyztk ket arrl, hogy nincs valsgos hitk. 1738 mjusban vgre megtrtnt a csoda: elbb Charles, majd hrom nappal ksbb John is rbztk magukat Krisztusra, s megtapasztaltk bneik bocsnatt.
1738 nyarn John Wesley hrom hnapot tlttt Nmetorszgban, Nikolaus Zinzendorf herrnhuti kzssgben. Ez az idszak nagy segtsget nyjtott szmra, hitben megersdve s fontos tapasztalatokkal trt vissza Angliba. 1739-ben mr John Wesley is valami j, menny inspirlta agresszv tzzel telt meg, s kvette bartjt, George Whitefieldet az evanglium hirdetsben. Mr nem vrtak arra, hogy a bnsk eljjjenek hozzjuk – k jrtak mindentt a nyomukban.

Mennyei stks

Whitefield ekkor mr vek ta erteljesen hirdette az evangliumot. 1736-ban, egy vvel az jjszletse utn lpett ki elszr, szlvrosban, Gloucesterben. A kvetkez v folyamn vgig nyilvnos istentiszteleteken prdiklt, fknt Bristol s London zsfolsig megtelt templomaiban.
Hetente legalbb tucatnyi alkalommal prdiklt, negyven-tven rt tlttt a pulpitusnl, munkatempjn egsz letben nem lasstott. Egyes kutatk szerint a „Szent Klubbl” szrmazk kzl Whitefieldnek volt a legtisztbb ltsa az jjszletsrl. Egsz szolglata a Jnos evangliuma 3:7 zenetre sszpontostott: „Szksg nktek jonnan szletnetek!”
Amint az egyre hangosabban mltatlankod klrus becsapta eltte a templomajtkat, a szolglatban j fejezet kezddtt: szabadtri evangelizciba fogott. Mintha valami mgneses ertr vette volna krl, a szemlyisge tmegeket vonzott. Amikor a Bristol krnyki Kingswoodban kezdett igt hirdetni, els alkalommal ktszz sznbnysz hallgatta, akiket a trsadalom barbr llatoknak tekintett, s akiket a hivatsos klrus is nagy vben elkerlt. Nhny nappal ezutn a hideg tlben mr ngyezren, harmadszorra tzezren gyltek krje. Moorefieldi ltogatsa eltt figyelmeztettk, onnan nem jn haza lve. Moorefield volt London aljanpnek a gylekezhelye, ahol a vsrosbdk, cirkuszi s klvvstrak rejtekn mindenfle sportnak s kedvtelsnek hdoltak – kuruzslk, csavargk s zsebtolvajok Mekkja. Vagy hszezren hallgattk nagy figyelemmel. A prdikci msfl rja alatt flelmetes csend uralkodott, utna pedig szzval trtek meg az emberek. Hasonl sznhelyeken mindez megismtldtt, ahol valami cscselk sszeverdtt, ott Whitefield is megjelent. A korabeli hres monds szerint abban a harcban, amelyet Isten folytat a lelkekrt, az apostolok ideje ta senki sem rt el annyi eredmnyt oly kevs ltal, oly sok akadllyal szemben s olyan rvid id alatt, mint George Whitefield.
De nem csak a prdiklt ige hatott gy. „Istennek kedves volt, hogy sokakat megldjon kinyomtatott prdikciim ltal – mondta Whitefield. –Ezrek kezbe jutottak el ezek; az emberek megvilgosodst nyernek, s sokan felplnek legszentebb hitkben.”

A mozgalom szrnyra kap

Hamarosan John Wesley is az breds kzponti alakja lett, alig tbb mint egy vvel a megtrse utn. Valjban ma sokkal tbben ismerik a nevt, mint a rendkvl dinamikus evangelistt, Whitefieldt. Wesley nemcsak az evangliumot hirdette, hanem az breds apostolaknt az jjszletettek hitben val meggykerezsrl is gondot viselt, s egyhzszervezeti krdsekben is hozott dntseket. Ksbb gy vallott egyhztrtnelmi szereprl: „Isten szinte szrevtlenl vezetett, minden elzetes terv s szndk nlkl.”
Eleinte ott szolglt, ahov az anglikn klrus meghvta, de nem szvesen szlt nelglt keresztnyekhez, s sokszor nem is hvtk meg msodszor. Nhny vvel ksbb az Oxfordi Egyetemen a legszeldebb hangon prdiklt, azonban olyan nylt szintesggel, hogy mgis megfagyott krltte a leveg. Tbb nem tantott Oxfordban, br mg ids korban is nagy szeretettel s hlval emlegette az intzmnyt, amelynek sokat ksznhetett. 1739-ben mr csak ht templomban engedtk beszlni, s felszabadult idejben elkezdhetett olyan rtegek elrsn munklkodni, amelyeket az anglikn egyhz kptelen volt megszltani.
Azonban Wesley szmra – merben ms egynisg lvn – risi kilpst jelentett, hogy kvesse Whitefieldet a szabadtri prdiklsban. A benne rejtz pedns teolgus gyllte a zajt s a zavargst, s csak vonakodva tett eleget Whitefield krsnek, hogy folytassa a bristoli munkt, ahol olyan sikerrel prdiklt a bnyszoknak. Vgl legyzte eltleteit, amiben nagy segtsgre volt a Hegyi Beszdben megtallt bibliai minta. 1738-ban Wesley eljegyezte magt az zenettel, 1739-ben pedig a mdszerrel, a szabadtri prdiklssal – s a kvetkez fl vszzadban mindketthz h maradt. Whitefieldhez hasonlan az kilpst is azonnali siker koronzta. Hallgatsgnak szma mrciusra a kezdeti ktszzrl hszezresre nvekedett; drmai megtrsek trtntek.
Legfontosabb szempontja a llekments volt, s ha azt ltta, hogy ennek felekezeti formulk vagy ms akadlyok tjt lljk, kemny hangot ttt meg. Ha a trsadalmi elitnek prdiklt, gyakran a szigorbb prftai zenetekhez fordult a Bibliban, pldul ehhez: „Mrges kgyknak fajzatai, mikppen kerlitek ki a gyehennnak bntetst?” Amikor egyszer megdorgltk emiatt, mondvn, hogy a kiktnegyed spredke eltt beszljen gy, s ne elkel gylekezetekben, ezt felelte: „A kiktnegyedben ezt az igt vlasztottam volna: »me az Isten Brnya, aki elveszi a vilg bneit!«”
1739 jniusban Wesley visszatrt Londonba. Ekkor mr rrzett a nyltszni prdikls zre. A 160 centinl alig magasabb, hossz gndr haj emberke megjelense figyelmet parancsolt, s azzal szinte mindig adztak is neki. Gyakran megtrtnt, hogy prdikcija kzben a frfiak s nk felkiltottak, amint Isten Szelleme meggyzte ket. Olykor bel is fojtotta a szt a kiltozs, s Isten ereje alatt sokan elterltek a fldn. „Mindenfele elvgdtak, mintha villm sjtotta volna ket” – rja napljban. (Az utkor szmra szerencss mdon Wesley minden idk egyik legszorgosabb naplrja volt, br rejtjelekkel rt naplkat is htrahagyott, amelyeket csak nemrgiben sikerlt megfejteni.)
Charles Wesley mindig elismerte btyja elssgt Isten munkjban, br kertels nlkl rtsre adta, ha helytelentett valamit (John kifejezetten ignyelte az szintesget munkatrsai rszrl). 1756-ig is orszgszerte prdiklt, elssorban mgis a mozgalom zsoltrosaknt emlkeznek ma r, akinek tbb mint 6500 himnusza kzl sokat mindmig nekelnek.

Az Els Nagy breds

1739 augusztusban Whitefield Amerikba utazott, miutn az elz vben mr hrom hnapot tlttt Georgiban. Mersz hittel rkezett meg Philadelphiba: Isten hasznlni fogja t abban, hogy a tizenhrom elszrt kolnit egyetlen istenfl kzssgg kovcsolja. Vrakozsban nem is csalatkozott, megrkezse felsztotta annak az bredsnek a lngjait, amely mg 1734-ben kezddtt egy northamptoni psztor, a legnagyobb amerikai puritn teolgusnak tartott Jonathan Edwards szolglata nyomn. Whitefield minden lehetsges alkalmat megragadva szzezreknek prdiklt, mikzben arra is volt gondja, hogy rvahzat alaptson. 1740 szn hathetes krutat tett j-Angliban, s forgszlszer szolglata az amerikai kolnik trtnetben megtapasztalt legnagyobb bredshez vezetett, amely az jvilg egyhztrtnetbe Els Nagy breds nven vonult be.
Bostonban a j hrt szomjazk tmege hamar kintte a templomok befogadkpessgt, s Whitefield angliai mdszert kvetve a szabadban prdiklt. Az breds tizennyolc hnapon t hasonl sikerrel folytatdott New Yorkban, New Jersey-ben, Pennsylvaniban, Marylandben s Virginiban is. Bostoni bcsprdikcijra hozzvetleg hszezren jttek el, tbben, mint amekkora a vros akkori llekszma volt.
A felekezeti korltok ledltek, s a megjult kzssgek addig szokatlan gonddal vllaltk fel az evanglium hirdetsnek gyt. Egy David Brainerd nev frfi – maga is az breds gymlcse – klnsen hathatsan szolglt az indinok kztt.
Az breds a felsoktatsban is j lendletet adott; Whitefield a Harvardon s a Yale-en is prdiklt, Princeton pedig mr az breds kvetkeztben nylt meg. A szellemi szabadsg egyben a politikai liberalizmus tjt is egyengette. Kzvetve mg az amerikai forradalomhoz s a fggetlensgi hborhoz is hozzjrult, annak ellenre, hogy azt John Wesley hatrozottan ellenezte, s a kitrsekor sok metodista vissza is trt Angliba. Rszben ennek tulajdonthat, hogy az amerikai metodistk mr 1784-ben elszakadtak az anglikn egyhztl, s a 19. szzadban a legnagyobb felekezett vltak a tengerentlon. Msfell Anglia Wesley befolysnak ksznhette, hogy a Franciaorszgbl kiindul vrzivataros esemnyek elkerltk az orszgot – a forradalmi eszmk a brit lakossgot nagyrszt hidegen hagytk.
1741-ben George Whitefield visszatrt Angliba, s a kvetkez v msodik felben t hnapon t Skciban szolglt. A hegyoldalakat Istent imd emberek foglaltk el, a levegben alkalmanknt olyan pnksdi er vibrlt, ami a sokat ltott prdiktort is bmulatba ejtette. Egy alkalommal tvenezren hallgattk; ez volt a Skciban valaha tartott legnagyobb istentisztelet.
Amerikban tett ht evangelizcis tja s tucatnyinl tbb skciai fellpse mellett rorszgban, Hollandiban s Bermudn is szolglt. gy becslik, sszesen tzmillian hallottk, s legalbb egyszer az amerikai kolnik sszlakossgnak nyolcvan szzalka.

Az breds ra

Wesley nagy hangslyt tett a tantvnykpzsre. Plyja vgn Angliban htszz, teljes idben foglalkoztatott metodista prdiktor mkdtt, Amerikban hromszztven. Amikor szmonkrtk tle, hogy mirt nem bzza bizonyos anglikn klerikusokra a megtrtek gondozst, azt felelte, hogy l csirkket nem tehet halott kotlsok al. Ezek a frfiak igazi hsk voltak, mert Wesley egyetlen elvrst sem tmasztott velk szemben, amelynek teljestsben elbb maga ne adott volna pldt. Szmukra „egyetlen t nem volt jrhatatlan, az idjrs soha sem elviselhetetlen, egyetlen szakadk sem tl mly, egyetlen falu sem tlsgosan eldugott, a cscselk kegyetlensge nem volt akadly, s a nlklzs sem volt visszariaszt.” A vadnyugati hatrvidk metodista kerleti prdiktorai ltalban egyedlll iparoslegnyek voltak, akik a jg htn is megltek. Legends hrnvre tett szert Wesley amerikai szuperintendnsa, Francis Asbury, akit idsebb korban a tagjait bnt reuma sem krhoztathatott ttlensgre: szolglat utn krsre a nyeregbe ktztk, gy jutott el a kvetkez teleplsre. Minden ingsga elfrt a nyeregkpn lg kt zskjban.
A metodistk trdtek a trsadalom perifrijra kerltekkel, a brtnk, az rva- s szegnyhzak lakival. Eleinte ez elismerst vltott ki, de ksbb olyan npszertlenek lettek, hogy mg ezeket az ajtkat is becsaptk elttk. 1750-ben rja Wesley egy naplbejegyzsben: „Eltiltottak attl, hogy Newgate-be [egy brtn] menjnk, nehogy valami gonoszsgra ingereljk a rabokat, s Bedlamtl is [egy elmegondoz], nehogy az rletbe kergessk lakit.”
Magt Wesley-t mg a szlvrosban is eltiltottk az igehirdetstl. Nyugodtan meghallgatta az tletet, majd felllt a vros korbbi lelksznek, Samuel Wesley-nek a srjra, s onnan kezdett prdiklni a bnsknek. Br szolglatukat a hivatsos klrus is elutastotta, leginkbb mgis azok ldztk ket, akiknek a legnagyobb szksgk volt rjuk. A cscselk otromba mdokon juttatta kifejezsre, ha nem rtett egyet a prdiktorok zenetvel – kvekkel, zptojssal, rothadt zldsggel, dgltt macskkkal dobltk meg ket, vagy feljk fordulva vgeztk el a szksgket. Kt ismert evangelistra, John Cennickre s Howell Harrisra Swindon vrosban katapultot irnytottak, amelyet a bzl rkok tartalmval tltttek meg. Amikor valamelyikket clba vettk, a msik prdiktor vette t a szt. Mg kegyetlenebb eszkzktl sem riadtak vissza, hogy megflemltsk ket. Egyes metodistkat megcsonktottak, asszonyaikrl letptk a ruht, volt, aki az tlegek miatt elvetlt. Whitefieldet tbbszr megfenyegettk, hogy meglik, egy alkalommal, negyvenkt vesen kzel hallra is kveztk. Wesley 1743 oktberben kerlt kzel a vrtansghoz, s utlag bizonysgot tett, hogy semmi fjdalmat sem rzett, mikzben brutlis tsek zporoztak r – most rtette meg, hogyan tapasztalhattk ugyanezt a korai vrtank, a mglya lngjai kztt is. Vgl ppen a cscselk hangadja indult knyrletre Wesley irnt, kimentve t az ltala flbujtott tmeg kezbl. Az is megesett, hogy feldhdtt hallgatsga ell egy hideg tba vetette magt, majd jra partra szott, s folytatta az igehirdetst.

Wilberforce

Wesley-nek az egyhz s krnyezete viszonyban is sikerlt megtallni a hit s a cselekedetek egyenslyt. Nem tpllt illzikat olyan programok irnt, amelyek az emberek valsgos s szemlyes megtrst figyelmen kvl hagyva prbltk megjobbtani a trsadalmat. De az is elkpzelhetetlen volt szmra, hogy az jjszletett hvk ne vljanak a szocilis igazsgtalansg ellen harcol keresztes vitzekk. Harcot indtottak a rabszolgatarts ellen is – a metodista William Wilberforce parlamenti kpvisel kzdelmeinek, amelyeket John Newton, a rabszolga-kereskedbl lett hres prdiktor s msok tmogatsval folytatott, egy 2007-ben kszlt film, a Szabadsg himnusza is emlket llt. Wilberforce parlamentris eszkzkkel kivvta a gyzelmet, ami Amerikban egy vres polgrhborba kerlt.
Akiket gy hvtak: a kt „W”

William_Wilberforce
William Wilberforce parlamentris eszkzkkel sikeresen indtott harcot az angol rabszolga-felszabadts gyben.
A metodista breds kiemelked alakjait, Whitefieldet s Wesley-t senki s semmi nem tntorthatta el Krisztus hirdetstl. Whitefield hitt az eleve elrendels klvini tanban, mg Wesley a holland reformtor, Arminius vlemnyt fogadta el a krdsben, amely hangslyozta a szabad akarat szerept a megtrsi dntsben. Doktrinlis nzetklnbsgeik miatt ksbb elszakadtak, de mindig tisztelettel s szeretettel beszltek egymsrl. Whitefield sz szerint agyonhajszolta magt, s tvent ves korban szervezete felmondta a szolglatot. 1770. szeptember 30-n halt meg Boston kzelben, ott is temettk el.
Wesley jval tllte t. Rendkvl fegyelmezett letvitelt kvetett, Isten kegyelme mellett ennek tulajdontotta mg regkorban is j egszsgt. Hatvan ven t hajnali ngykor kelt, tkor pedig mr a reggeli mszakba indul munksoknak prdiklt, akiknek csak ekkor volt lehetsgk igehirdetst hallani.
1791-ben vgezte be nem mindennapi plyafutst. letben majdnem 400 ezer kilomtert utazott, s 40 ezernl tbb, a legklnbzbb helyeken (egy zben rmai katolikus templomban) elmondott prdikci llt mgtte. Elkltzsekor az ltala elindtott mozgalom 140 ezer metodista hvt s 1500 vndorprdiktort szmllt.
Calvin Coolidge, Amerika egyik (nem metodista) elnke mondta rluk: „Amerika a vallsi megjuls kzepette szletett – s annak htterben John Wesley s George Whitefield llt.”

 

Mg nincs hozzszls.
Csak regisztrlt felhasznlk rhatnak hozzszlst.
 
Naptr
2024. November
HKSCPSV
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
<<   >>
 
Hirdetsek
 
Idjrs

Idjrs elrejelzs

 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
Archvum
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.