hitdk
Fmen
 
Interaktv
 
Tikva
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Hrek

Hetek
HIT Rdi
ATV
Hrek Izraelbl
Vigyz-blog 
Bornemisza: TER 

 
Keresztnyldzsek
Keresztnyldzsek : Endlsung

Endlsung


70 ve kezddtt az Endlsung

Konferencia Wannseeben, 1942. janur 20.

A Berlinbe ltogat turistk olykor a vrosnz busz helyett a gyors, pontos s tiszta S-Bahn gyorsvastra is fellnek. Az S1-es a festi Oranienburg llomstl szguld vgllomsa fel, rintve tbbek kztt a Brandenburgi Kaput s a Postdamer Platzot is. A holokauszt trtnett ismerk taln megborzonganak, amikor a vgllomsra rnek, amely a kies tparti dlhelyen, Wannseeben van. Itt, az Am Grossen Wannsee 56-58. sz. alatti elegns, egyemeletes villban (kpnkn balra fent) gyltek ssze hetven ve, 1942. janur 20-n dlben a nci Nagynmet Birodalom azon illetkesei, akiket Reinhard Heydrich, a Birodalmi Biztonsgi Fhivatal (Reichssicherheitshauptamt-RSHA) vezetje a „zsidkrds vgleges megoldsa” (Endlsung der Judenfrage) gyakorlati rszletkrdseinek megvitatsra szervezett rtekezletre meghvott.

pogromA rgebbi szakirodalomban s nha mg napjainkban is egyes jsgcikkekben fel-felbukkan az az llts, hogy ezen az rtekezleten dntttk volna el a nci vezetk, hogy valamennyi eurpai zsidt legyilkoljk. A valsgban, mint ezt a konferencia jegyzknyvt ismerk jl tudjk, Heydrichk mr egy elzetesen Hitler ltal meghozott dnts gyakorlati kivitelezsnek mdozatairl beszlgettek, olykor vitztak, a szemtan s az rtekezlet jegyzknyvt vgl megszerkeszt Adolf Eichmann 1961-es jeruzslemi perben tett tanvallomsa szerint oldott, bajtrsias lgkrben.

Amikor a tizent nci vezet, valamint a jegyzknyvben nem feltntetett gyorsr a tancskozasztalhoz Wannseeben lelt, mr j fl ve ltk a zsidkat a megszllt szovjet terleteken a nci Einsatzgruppe-egysgek s a velk egyttmkd nmet tartalkos rendri osztagok, a kollaborns lett, litvn, ukrn segdcsapatok stb. tagjai. Szerbiban a Wehrmacht ezrvel gyilkolta a zsid frfiakat, gymond megtorlsul a partiznok akciirt.

Hitler valamikor 1941 szeptemberben vagy oktber elejn adhatott parancsot arra, hogy az eurpai zsidkat lemszroljk. Bizonyos, hogy a dnts mg oktber 23-a eltt megszletett, mert ezen a napon Heinrich Mller (maga is a Wannsee Konferencia rsztvevje) Heinrich Himmler birodalmi SS-vezet parancsra hivatkozva megtiltotta a zsidk kivndorlst Nmetorszgbl, illetve a nmet csapatok ltal megszllt terletekrl. Azt minden illetkes nci vezet jl tudta, hogy a Fhrer vgs clja a „zsidmentes" Nagynmet Birodalom. Ha a zsidk nem vndorolhatnak ki, akkor ki kell ket telepteni.

Joseph Goebbels propagandaminiszter krsre Hitler hozzjrult ahhoz, hogy elkezdjk a Birodalom terletn l zsidk kiteleptst. Els lpsknt szeptember 18-tl srga csillagot knyszertettek a nmetorszgi zsidkra. A lengyel Fkormnyzsg nci illetkesei elszr hevesen tiltakoztak, azzal rveltek, hogy egyszeren nincs elg hely a mr tlzsfolt gettkban, lgerekben a nmet zsidk szmra. A megolds „logikus" volt: Arthur Greiser, a Lengyelorszgtl 1939-ben Nmetorszghoz csatolt Warthegau tartomny Gauleitere (kormnyzja) 1941 ks szn megkapta az engedlyt szzezer „nem munkakpes" zsid likvidlsra a odzi gettban.

Ms nagyobb gettkban is ezzel a mdszerrel kezdtek „helyet csinlni" a nmetorszgi zsidknak. Rigban 1941 novemberben kezdik a gettban lemszrolni a zsidkat, akkor, amikor az els nmetorszgi szlltmnyok a vrosba megrkeznek. 1941. december 8-n kezddtt a tmegmszrls a chelmni halltborban. Pontosan azon a napon, amikor az eredetileg november 29-n kikldtt meghvst telefonon Heydrich lemondatta. A Wannsee Konferencit ugyanis december 9-re hvta ssze, s

a rgebbi szakirodalom szerint taln a

Pearl Harbor-i japn tmads, az Ameriknak kldtt nmet hadzenet miatt mondta le az rtekezletet. Valsznbb, hogy ennl fontosabb oka volt az rtekezlet elhalasztsnak. A rsztvevk dnt tbbsge ugyanis csak llamtitkr vagy magas rang SS-tiszt volt, nekik a hadzenethez semmi kzk sem volt. December 8-n Heydrich levlben tjkoztatta az rtekezletre szintn meghvott Martin Luthert, a nci Klgyminisztrium helyettes llamtitkrt. Ebben nyers szintesggel foglalta ssze Heydrich, hogy mely krdsekben vrja el a nmet diplomatk egyttmkdst az RSHA-val. A Nmetorszgban, Horvtorszgban, Szlovkiban s Romniban l zsidk deportlsval kezdte, kln pontban kiemelve, hogy a romn, szlovk, horvt, bolgr s magyar kormny tudtra kell adni, hogy kszek az ezekben az orszgokban lk zsidkat keletre deportlni. Luther feladata volt a bolgr s a magyar, valamint a tbbi eurpai kormnyt arra rvenni, hogy a nrnbergi trvnyeknek megfelel zsidtrvnyeket adjanak ki. Ez Magyarorszg esetben teljesen flsleges volt, hiszen 1941. oktber 10-tl mr haznkban is rvnyben volt a „fajvdelmi" trvny is, s 1938-tl mr kzel kt tucat trvny, tbb szz kormny-, valamint miniszterilis rendelet tette jogfosztott, szegnytette el a magyar zsidk tmegeit. A zsidpolitikban Heydrich elvrta, hogy a Klgyminisztrium a Gestapval „bartian egyttmkdjn".

Eichmann valsznleg igazat mondott 1961. jnius 26-n, amikor jeruzslemi bri eltt azt vallotta, hogy az rtekezletet Heydrich kt f cllal hvta ssze: vilgoss akarta tenni a fbb minisztriumok (a belgy-, klgy- s az igazsggy-minisztriumon kvl kpviseltette magt az rtekezleten a nci Prtkancellria s termszetesen a Fhrer Kancellrija is) vezeti eltt, hogy Hitler s Gring t bzta meg a zsidkrds „vgleges megoldsval", teht hatalma, befolysa jelentsen ntt. A klnbz minisztriumok, valamint az SS, a Gestapo „egyttmkdsvel" pedig azt is el akarta rni, hogy minl tbb nci intzmny s vezet legyen a cinkosa.

Nem vletlen, hogy a holokauszttagadk ktsgbeesetten prbljk vitatni, hogy a Wannsee Konferencira egyltaln sor kerlt-e, illetve azt lltjk, hogy az rtekezlet jegyzknyve hamistvny. Prblkozsuk remnytelen: Martin Luther iratai kztt 1947-ben megtalltk a 16-os szm pldnyt az eredetileg 30 pldnyban, gppel rott jegyzknyvbl. Tbb szz oldalnyi eredeti nci dokumentum, a rsztvevk kztt a konferencia eltt s utn vltott hivatalos levelek, iktatszmok, alrsok bizonytjk, hogy a Wannsee Konferencia jegyzknyve hiteles.

ossz_zsidoHeydrich bevezetjt, melyhez az adatokat mr 1941 augusztustl kezdve gyjttte Eichmann s a Gestapo vezetse alatt ll IV-B-4 (zsidgyi) osztly, a nci zsidpolitika „sikereinek" f adataival kezdte. Hitler kancellri kinevezstl (1933. janur 30.) 1941. oktber 31-ig 537 ezer zsidt sikerlt kivndoroltatni a Nagynmet Birodalombl. Heydrich jelezte, hogy valamennyi eurpai zsidt - jelentsen, mintegy kt millival eltlzott becslse szerint krlbell tizenegymilli ft - valahov Keletre fogjk kitelepteni (vagyis deportlni). Csak a hatvant ven fellieket nem teleptik ki, ket Theresienstadtba viszik. Heydrich becslse szerint Nmetorszgban mg krlbell 280 ezer zsid lt, krlbell 30 szzalkuk volt hatvant ven felli. Lehetsges, hogy egyszer gpri tvedsrl, eltsrl lehet sz, Heydrich sajt adatai szerint ugyanis csak 175  500 zsid lt ekkoriban Nmetorszgban. Valszn, hogy a sok tdolgozs, szerkeszts, finomts sorn (Eichmann emlkezete szerint Heydrich legalbb hromszor-ngyszer tratta vele a jegyzknyvet) nem vettk szre ezt a hibt. Nem valszn, hogy Eurpa valamennyi orszgbl a hatvant ven felli zsidkat, vagyis legalbb kt-hrom milli embert Heydrich Theresienstadtba szndkozott volna deportltatni. Valsznbb, hogy itt csak a nmetorszgi zsidkat emltette, viszont ez a jegyzknyv vgs vltozatbl kimaradt. Heydrich mg rviden jelezte, hogy ebbe a „mintagettba" kerlnek az els vilghbors zsid hadirokkantak, valamint az I. osztly Vaskereszt kitntets birtokosai is.

Majd intenzv vita bontakozott ki a zsid-rja „vegyeshzasokrl" s a „flvrekrl". Heydrich llspontja szerint a „vegyes" szlktl szrmazk maradhatnak Nmetorszgban, ha „nknt" sterilizltatjk magukat. Dr. Wilhelm Stuckart belgyi llamtitkr (1935-ben a nrnbergi fajvdelmi trvnyek egyik kidolgozja volt), akirl Eichmann Jeruzslemben azt lltotta, hogy a zsidkrdsben Wannsee eltt haboz, tartzkod llspontot kpviselt, most dr. Josef Bhler fkormnyzsgi llamtitkrral egytt „hatrtalan lelkesedssel" csatlakozott Heydrichhez. St, Stuckart nhny krdsben mg radiklisabb llspontra helyezkedett, mint a nagyhatalm RSHA-fnk: javasolta, hogy a Nmetorszgban marad zsidkat knyszer sterilizcinak vessk al, s a zsid-nem zsid „vegyeshzassgokat" nyilvntsk rvnytelennek. Bhler pedig azt javasolta, hogy a „vgleges megoldst" a Fkormnyzsgban kezdjk el. Azzal rvelt, hogy itt „nincsenek szlltsi problmk". Nem lehet eldnteni, hogy vletlen elszlsrl vagy Heydrich figyelmetlensgrl van itt sz. Ha a f cl az eurpai zsidk Keletre deportlsa, akkor krlbell hrommilli lengyelorszgi zsid komoly logisztikai problmt jelentene. Ha nincs velk kapcsolatban szlltsi problma, akkor ers a gyan, hogy az likvidlsukat helyben terveztk megoldani. Eichmann valsznleg igazat mondott, amikor Jeruzslemben azt vallotta, hogy a likvidls mdozatait nem vitattk meg Wannseeben. Nem esett sz a mrgez gzokrl, „csak" az agyonlvst emltettk.

Heydrich ezek utn mondta ki a lnyeget: „Megfelel vezets alatt, mrmost a vgleges megolds [„Endlsung"] sorn, a zsidkat Keleten kell alkalmas mdon munkra fogni. Nagy munkacsapatokban, a nemek sztvlasztsval, a munkakpes zsidkat tptssel vezetik e terletekre, mikzben nagy rszk ktsgtelenl el fog hullani a termszetes cskkens folytn. A netaln vgl megmarad llomnyt, minthogy esetben ktsgtelenl a legellenllkpesebb rszrl van sz, megfelelen kell kezelni [„entsprechend behandelt werden mssen"], mivel ez a termszetes kivlasztdst kpviselve, szabadon bocstsakor egy j zsid regenerlds csrjnak tekinthet."

Heydrich nem akarta mg nyltabban megfogalmazni, hogy a nci Nmetorszg vezeti eldntttk: valamennyi eurpai zsidt hallra fogjk dolgoztatni, le fogjk gyilkolni. Taln mg rulkodbb az, amit Heydrich nyilvnvalan kihzatott Eichmann els jegyzknyvvltozatbl. Ha valamennyi eurpai zsidt Keletre deportljk, s ott ket knyszermunkra fogjk, akkor tisztzni kellett, hogy mi lesz a munkakptelenekkel, a betegekkel, a kisgyerekekkel, a terhes anykkal. Bhler tbbek kztt azzal indokolta, hogy a Lengyel Fkormnyzsgban l, szerinte 2,5 milli zsid „krdsnek" megoldsval kell kezdeni, hogy az itt l zsidk tbbsge nem munkakpes. Ha ket Keletre deportljk, nem fognak tudni „utat pteni". Levonhatjuk a kvetkeztetst: Heydrich ismt figyelmetlen volt, nem vette szre, hogy azzal, hogy „megcenzrzta" az eredeti jegyzknyvet, elrulta, hogy az eurpai zsidk kiirtst vitattk meg hetven ve Wannseeben.

Mg nincs hozzszls.
Csak regisztrlt felhasznlk rhatnak hozzszlst.
 
Naptr
2022. Oktber
HKSCPSV
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Hirdetsek
 
Idjrs

Idjrs elrejelzs

 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
Archvum
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.