hitdk
Fmen
 
Interaktv
 
Tikva
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Hrek

Hetek
HIT Rdi
ATV
Hrek Izraelbl
Vigyz-blog 
Bornemisza: TER 

 
Keresztnyldzsek
Keresztnyldzsek : A KGB mrge: A nemzetkzi terrorizmus gykerei

A KGB mrge: A nemzetkzi terrorizmus gykerei


A KGB mrge

A nemzetkzi terrorizmus gykerei

A keresztnyldzsek trtnete 44. rsz

A terrorizmus valsznleg ppolyan rgi, mint maga az emberisg, kezdve az kori zeltktl a 19. szzadbeli eurpai anarchista s nihilista csoportokon t a 20. szzad els felben elkvetett politikai mernyletekig. A terrorizmus elleni kzs fellpst nagyban nehezti, hogy sem a Nemzetek Ligjban, sem az ENSZ-ben nem sikerlt megllapodni egy nemzetkzileg elfogadott defincirl. Kzben a szovjet titkosszolglat sikeresen sajtttatta el a harmadik vilg felszabadtsi mozgalmaival a Lenin s Sztlin ltal kidolgozott llami terror mdszereit. Ezzel ltrejtt egy j jelensg, a nemzetkzi terrorizmus.

A terrorcselekmnyek definilsra s a terrorizmus betiltsra tett ksrlet elszr 1937-ben bukott meg. A mai napig nem sikerlt tfog nemzetkzi egyezmnyt elfogadni a krdsben, br a tma jelenleg is napirenden van az ENSZ-nl. A huzavona akrl forog, hogy meddig beszlhetnk „felszabadt akcirl" s mikortl terrorizmusrl. A tbb mint szz ltez definci kzl 2005-ben Kofi Annan, az ENSZ akkori ftitkra olyan meghatrozs elfogadst javasolta, amely megfelelne a zsid-keresztny, letet vdelmez rtelmezsnek: terrorcselekmnynek minslne minden olyan cselekmny, amely bke idejn a polgri lakossg vagy a nem harcol egysgek fizikai tmadst clozza a lakossg megflemltse, illetve az llam befolysolsa cljbl.

A megszlls elleni fegyveres ellenlls e meghatrozs szerint csak addig szmt jogosnak, amg nem jr szndkos polgri ldozatokkal. Msknt terrorcselekmnynek minslne minden olyan bkeidben elkvetett erszakos cselekmny, amely hbors idben hbors bnnek minslne. Amennyiben a nemzetkzi kzssgnek sikerlne megllapodnia a terrorizmus fenti meghatrozsban, a mai terroristk tbb nem lennnek romantikus nemzeti vagy vallsi hsk, hanem egybl a hbors bnzkhez hasonl kategriba kerlnnek.

Az 1949-ben elfogadott ngy genfi egyezmny alapjn hbors  bnnek minsl  a civilek, az elfogott, sebeslt katonk elleni fizikai erszak alkalmazsa. A genfi egyezmnyek a hagyomnyos nemzetkzi hbors szoksjogot kodifikltk, valamint a meglev humanitrius nemzetkzi jogot „aktualizltk" (a msodik vilghbor tanulsgait levonva a negyedik egyezmny pldul a polgri lakossg vdelmrl szl). A hbors szoksjog tern az egyik legrgebbi rott forrsnak tartjk az szvetsg egyes rszeit. (Pldul Elizeus prfta tancsa az izraeli kirlynak arrl, mi legyen a szriai hadifoglyok sorsa: „Le szoktad-e vgni azokat, akiket karddal vagy kzvvel fogsz el? Adj nekik kenyeret s vizet, hogy egyenek s igyanak, s elmenjenek az urukhoz." [2 Kirlyok knyve 6:22])

Az algriai terrormodell

A szovjet diplomcia, amely Sztlin idejn lelkesen alrta a genfi egyezmnyeket, az tvenes vektl ugyanilyen lelkesen kezdett fantzit ltni a gyarmati vilgban nvekv nemzeti felszabadtsi mozgalmakban, amelyek hol bks, hol terroristaeszkzkkel kvntk rvnyesteni nemzeti trekvseiket.

A msodik vilghbor utni vekben a nemzeti felszabadtsi mozgalmak kzl tbb „egyszer" terrorcsoport akad (ilyen volt az Irgun vagy a Stern-csoport Izrael megalaptsa eltt). Az ilyen terrorcsoportok egy konkrt cl rdekben szervezdtek az „egyszer" hbork mintjra: a konkrt hbors cl elrse utn letettk a fegyvert, s beolvadtak a regulris hadseregbe, vagy visszatrtek a polgri letbe.

A paradigmavlts akkor kvetkezett be, amikor a szovjet tancsadk (KGB-tisztek) bekebeleztek egy-egy hagyomnyos terrorcsoportot, s a cl nem egyszeren a nemzeti fggetlensg kivvsa, hanem egy totlis llam ltrehozsa lett. Az „egyszer" hborbl ideolgiai hbor lett - totlis jelleggel s totlis mdszerekkel.  A Szovjetuni (s alrendeltjei) egyfajta „anyaorszgknt" szolgltak a terrorszervezeteknek: azt a biztos htteret jelentettk a szmukra, ahonnan korltlanul znlttek a tancsadk, a fegyverek s a pnz. s mivel mindezek a forrsok a nemzetkzi hatrokon keresztl rkeztek, ettl kezdve beszlhetnk nemzetkzi terrorizmusrl.

Az els totlis jelleg, „szovjet tpus" nemzetkzi terrorszervezet az FLN (Front de Libration Nationale - Nemzeti Felszabadtsi Front) lett Algriban. Pontosabban, Paul Johnson konzervatv brit trtnsz szerint az FLN-nek ketts szellemi forrsa volt: egyrszt a jeruzslemi mufti (mert egyes vezeti a msodik vilghbor utn a muzulmn SS-osztagtl szereltek le), msrszt pedig a szovjet tancsadktl gyorsan eltanult marxista-leninista ideolgia.

A szovjet tancsadknak alaktaniuk kellett az eredeti marxista ideolgit, mivel a fejletlen gyarmatokon pont a nlklzhetetlennek vlt munksosztly hinyzott, s tksekbl is kevs volt (jobb hjn ott voltak a nagy fldbirtokosok). A moszkvai ideolgusok ezrt a munksok s kapitalistk kztti osztlyharcot gyarmatostottak s gyarmatostk kztti harcra vltoztattk. Ez a bellts annyiban relis volt, hogy a nagy fldbirtokosok kztt sok eurpai volt.

Az j tpus terrorszervezetek egyszerre kt fronton harcoltak: a bels s a kls ellensg ellen. Az FLN nagyon komolyan vette a feladatot, s nekiltott a bels ellensg (a gyarmatost hatalmat szolgl «kollaborns», azaz arab nemzetisg kzalkalmazottak, a terrorszervezettel nem szimpatizl arab rtelmisgiek, hagyomnyos vezetk s gy tovbb) fizikai megsemmistsnek.

Az 1954-ben megalaptott FLN els kt s fl vi mkdse alatt 1035 eurpait ltek meg terrorcselekmnyekkel, s a hivatalos adatok szerint 6532 arabot (a dokumentlt esetek alapjn ez a szm kzelebb ll a 20 ezerhez). Rvid id alatt az algriai trsadalom olyan sok tehetsges vezetje veszett el gy - az FLN-terroristk ltalban nemcsak egy embert ltek meg, hanem teljes csaldjukkal, rokonsgukkal egytt irtottk ki ket -, radsul olyan klns kegyetlensggel, hogy idnknt maguk a KGB-s tisztek is sokkot kaptak.

A szovjet stratgihoz az is hozztartozott, hogy az FLN egyre vadabb franciaellenes tmadsaira a francia hadsereg is egyre brutlisabb mdszerekkel vlaszolt: mind gyakoribb lett a knzs tmeges alkalmazsa, valamint a polgri lakossg rtelmetlen bombzsa s mszrlsa. Az arab lakossg egyre inkbb elidegenedett a francia hatsgoktl. Nemcsak az algriai arabokat sikerlt elidegenteni a francia hatsgoktl, hanem a francia kzvlemny is egyre erteljesebben kvetelte a kzvetlen trgyalsokat az FLN-nel (a terrorszervezettel a francia kormnyok veken keresztl nem akartak trgyalni). A progresszv rtelmisg jelszava az „Azonnali fggetlensget Algrinak!" lett. A KGB stratgija tt sikert hozott: nhny v alatt az algriaiak lelkesen, egy emberknt sorakoztak fel az FLN mg. Ennek eredmnyekppen 1962-ben mr kizrlag az FLN kldttsge trgyalt az algriai fggetlensgrl a francia hatsgokkal.

A terror azonban a fggetlensg elnyerse ellenre folytatdott. Az FLN egyik els dolga volt, hogy mindenkit, aki valamilyen mdon kapcsolatban llt a gyarmatost hatalommal, szisztematikusan kivgeztessen. Az ldozatok tbbnyire egyszer kzalkalmazottak voltak, akiknek pnz hinyban nem sikerlt elhagyniuk az orszgot. (Eltte kzel msfl milli ember hagyta el Algrit: francik, eurpaiak, zsidk s arabok, szinte az orszg teljes gazdasgi elitje.) Az FLN ketts szellemi rksgt jl jellemzi, hogy a fggetlensg els raiban hatalmas tmeg foglalta el Algr kzponti zsinaggjt, s az ott tartzkod zsidkat megltk. gy vlt Algria a fejld vilg els npi kztrsasgv. A szovjeteknek nem kellett nylt konfrontcit felvllalni a NATO-val, s egy konvencionlis hbor kltsgeihez kpest minimlis anyagi rfordtssal szereztek maguknak egy j szvetsgest.

Arafat tantmesterei

Hasonl forgatknyvre szmtottak a szovjetek, amikor elkezdtek bbskodni kt msik ismert terrorszervezet fltt. Az egyik az 1964-ben alaptott Palesztinai Felszabadtsi Szervezet (PFSZ) volt. Nem vletlen, hogy a PFSZ intzmnyeinek, konferenciinak f helyszne Algr lett, mint ahogyan az sem, hogy a PFSZ 1973-ban Algriban kiltotta ki magt a palesztin np egyedli kpviseljnek. Jasszer Arafat nem titkolta cljait: „A bke szmunkra Izrael elpuszttst jelenti, semmi mst" - mondta 1972-ben az Oriana Fallaci olasz jsgrnnek adott interjban.

A PFSZ terrorjnak ldozatai algriai minta szerint veken t elssorban palesztin arabok voltak, mivel a hagyomnyos palesztin arab trsadalomban a PFSZ eredetileg nem volt tl npszer. Moszkva tancst megfogadva Arafat magas szint kldttsget menesztett Vietnamba. A palesztinok Szalah Khalaf (Abu Ijd) vezetsvel azt krdeztk a kommunista vezetktl: miknt lehetsges, hogy a palesztin fegyveres kzdelmet a Nyugat terrorizmusnak tekinti, mikzben a vietnamiak harct elismerik s tmogatjk? „A vietnami delegci ismertette meg a PFSZ-szel az amerikai mdival, a liberlis politikai krkkel s intzmnyekkel val kapcsolattarts mdjait, valamint megismertette velk, milyen hatalommal rendelkezik az amerikai zsid kzssg" - rja Bkecsapda cm knyvben Joseph Bodansky amerikai kutat. „Dezinformcis s pszicholgiai hadviselsben jrtas szakrtk segdkeztek egy j, »mrskelt politikai program« megalkotsban, amely tmeneti idre elfogadja egy »Kis-Palesztina« megalaktst az Izrael ltal 1967-ben elfoglalt terleteken anlkl, hogy feladn a vgs clt: Izrael felszmolst." Abu Ijd Palesztinok haza nlkl cm knyvben megerstette, hogy a PFSZ elfogadta a vietnami javaslatokat, s azonnal megkezdte kidolgozsukat. Ennek eredmnye lett az 1974. jnius 19-n, Kairban elfogadott Szakaszterv, amely a mai napig meghatrozza a Palesztin Hatsg stratgijt.

Amikor Arafatk az osli egyezmny alapjn vgre terletet is kaptak, a PFSZ hazakltztt Algrbl, s kiterjesztette a kontrolljt az egsz palesztin arab lakossgra (a kilencvenes vekben a PFSZ terrorja nyomn egyes becslsek szerint tbb arab vesztette lett, mint zsid). A palesztin terletek gazdasgi nehzsgei szintn jelents mrtkben hozzjrultak ahhoz, hogy a hagyomnyos gazdasgi elit - csakgy, mint a keresztnyek s rtelmisgiek nagy tbbsge is - elmeneklt a trsgbl a PFSZ-terror ell. Akiket az ismert forgatknyv alapjn „izraeli kollabornsoknak" (rtsd: Arafattal egyet nem rt, mskpp gondolkod palesztin arabok) minstettek, Arafat hrhedt brtneiben talltk magukat. Mivel a palesztin trsadalombl eltntek a mrskeltek, az Izraellel trgyalni hajland potencilis vezetk, a trtnet folytatsa mr „tervszeren" alakult: intifda, a Hamasz elretrse stb.

Nehz fordulat Dl-Afrikban

A harmadik testvrszervezet a dl-afrikai ANC (African National Congress - Afrikai Nemzeti Kongresszus) lett. Az ANC kezdetben Gandhi elveit kvet, erszakmentes apartheid elleni mozgalom volt, s maga Nelson Mandela is hitt az erszakmentessgben. Miutn azonban tbb vig non-profit gyvdknt praktizlt, megkeseredett, s feladta korbbi pacifista elveit. Vezetsvel 1961-ben ltrejtt az els erszakos „felszabadtsi" mozgalom - az ANC els fegyveres szrnya -, amely az itt is felbukkan szovjet tancsadknak s anyagi tmogatsnak ksznheten sikerrel szervezett meg kormnyzati clpontok elleni terrortmadsokat. Az j irnyzat hamarosan nagyon npszer lett, s tvette az teljes ANC vezetst. Mandelt nem sokkal ksbb letartztattk, s 1963-tl 1990-ig 27 vet lt brtnben. Az ANC vezetst felesgre, Winnie Mandelra, illetve kzeli bartaira bzta.

Az ANC esetben is a bels tbor egybentartsa vlt kzponti krdss. A szervezet az 1960-as vekben tbb kikpztbort hozott ltre a Dl-Afrikai Kztrsasggal szomszdos orszgok terletn. Ezekben a tborokban sok kiskor gyermekkatont is besoroztak. Idkzben annyira megntt az „igny" az ANC-tagok krben a katonai „fegyelmezsre", a bels ellensg kiszortsra, hogy vgl sajt bntettbor-rendszert kellett kialaktaniuk, amelyek „torture camps", azaz knztborok nven vltak ismertt.

A dl-afrikai ellenllk a kemnyvonalas leninista elveket az 1980-as vek els felben maoista elemekkel vegytettk. A knai kulturlis forradalom npi brsgainak mintjra a townshipsekben (fekete br emberek ltal lakott nyomornegyedek) az ANC-vezets rendszeresen „npi brsgokat" lltott fel, ahol a vlt „kollabornsokat" megknoztk, majd hallra tltk. A kivgzs mdszere (ez Winnie Mandela szemlyes tallmnya volt) a hrhedt necklacing: az ldozat fejre autgumit tesznek, benzinnel lentik, s lve meggyjtjk.

A necklacing aranykorszakban (nagyjbl 1984-tl 1992-ig) 400 ilyen dokumentlt esetrl tudunk - az els ldozatok kztt volt egy 15 ves fekete br lny -, de felteheten a npi brsgok, illetve a gyakori egyszer lincselsek ldozatainak szma akr tbb ezerre is tehet.

Dl-Afrikban veken keresztl ijesztbbnl ijesztbb hrek keringtek az ANC keresztnyldz politikjrl, de ezek j ideig nem jutottak el - az vtizedek ta Mandelkat tmjnez - nemzetkzi sajtig. A kzszjon forg hrek szerint sok hitvall fekete keresztny esett ldozatul a necklacingnek, lltlagos apartheidkollaborns mivoltuk miatt. A valsgban egyetlen bnk az volt, hogy lelkiismereti okokbl nem kvntak belpni a helyi ANC-szervezetekbe, s erszakosan harcolni az apartheid ellen.

1988 decemberben Winnie Mandela testrei ngy fiatal fit raboltak el egy metodista gylekezeti hzbl. Egyikket, a 14 ves Stompie Moeketsit hallra knoztk, testt a helybeliek nem sokkal ksbb megtalltk. Az eseten felhborodva a krnykbeli fekete keresztnyek megrohamoztk Winnie Mandela hzt, hogy kiszabadtsk a mg letben lv hrom kisfit. A  rendrsg a testrket azonnal letartztatta. Egyikk Winnie Mandela ellen is vallomst tett: lltsa szerint Winnie nemcsak parancsot adott a kisfi meggyilkolsra, hanem szemlyesen rszt is vett a meggyilkolsban. Stompie meggyilkolsa lett az els s egyetlen gy, amelyben sikerlt rbizonytani a szemlyes rszvtelt az ANC gyilkossgainak, knzsainak gyben.

Winnie Mandela kzvetlen felelssge 18 hasonl gyilkossg sorn merlt fel (Winnie a sajt szrakoztatsra tbb alkalommal is utastst adott testreinek, hogy raboljanak el fiatal fikat, akiket aztn szp villjnak az alagsorban hallra knoztak). Stompie meggyilkolsrt a brsgtl els fokon nyolc vet kapott, m a msodfok brsg az tletet pnzbrsgra vltoztatta. A sok peres eljrs ellenre a „nemzet anyjnak" soha nem kellett brtnbe vonulnia.

Amikor 1990-ben 27 v brtn utn szabadon engedtk Nelson Mandelt, egy-kt v ttovzs utn rjtt, hogy el kell hatrolnia magt Winnie-tl, valamint az t kvet kemnyvonalas ANC-vezetktl, majd el is vlt tle.  Az ANC rmtetteirl szl hrek mr elrtk a szles dl-afrikai kzvlemnyt, s megksve ugyan, de a nemzetkzi sajtt is. Stompie az apartheid utni Dl-Afrika jelkpv vlt.

A brtnbl val szabadulsa utn Nelson Mandela els intzkedseknt betiltotta a „necklacing" gyakorlatt, s j eszmket kezdett el hirdetni: trsadalmi megbklst, tolerancit, nemzeti megbocstst stb. Vezetse alatt az ANC s a dl-afrikai fehr elit vgl grdlkenyen, trgyalsok tjn egyezett meg az apartheidrendszer felbomlsrl.

1996-ban Mandela felesgl vette a mozambiki Graa Machelt, aki az 1986-ban (valsznleg a dl-afrikai titkosszolglat ltal) meggyilkolt Somora Machel mozambiki elnk zvegye volt. Graa mlyen hv metodista csaldban ntt fel, de portugliai egyetemi vei alatt marxista lett. Az Eurpbl visszatr tbbdiploms hlgy meggyzdsbl, egyszer harcosknt csatlakozott a marxista belltottsg FRELIMO-gerillkhoz, akik a portugl gyarmatostk ellen harcoltak. A tborban vezetje felfigyelt a tehetsges lnyra, s rbzta a gerillaellenrzs alatt l gyermekek iskolztatsnak gyt, ksbb pedig felesgl vette. Mozambik fggetlensgnek kivvsa utn Somora Machel lett az j elnk, Graa pedig az j oktatsi miniszter. Frje meggyilkolsa utn Graa visszatrt eredeti keresztny hitre. Tehetsgt a gyermekek jogainak elmozdtsra fordtja mind a mai napig. Nevhez ktdik a gyermekkatonk felszabadtst clz tbb sikeres ENSZ-program.

Nelson Mandela s Graa Machel vilgosan tudattk a kzvlemnnyel: k mr teljesen elfordultak a marxizmustl s a terror eszmitl.

Nemcsak Dl-Afrikban, de minden olyan orszgban, ahol az evangliumi keresztnyek szma elrt egy bizonyos kritikus ltszmot, hasonlkppen megbukott a nemzetkzi terrorizmus azon ksrlete, hogy totlis trsadalmat ptsenek ki. Dl-Afrikban a fekete keresztny gylekezetek nagy szerepet jtszottak abban, hogy sok fekete fiatal elutastsa az erszakot, s vronts nlkl trtnjen a demokratikus tmenet. A kzp- s dl-amerikai keresztnyek vtizedeken keresztl szintn folyamatos fenyegetsben ltek, a terror s az ellenterror szortsban. De egyszer nluk is megfordult a kocka. (Folytatjuk.)

Mg nincs hozzszls.
Csak regisztrlt felhasznlk rhatnak hozzszlst.
 
Naptr
2023. Szeptember
HKSCPSV
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
<<   >>
 
Hirdetsek
 
Idjrs

Idjrs elrejelzs

 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
Archvum
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.