hitdk
Fmen
 
Interaktv
 
Tikva
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Hrek

Hetek
HIT Rdi
ATV
Hrek Izraelbl
Vigyz-blog 
Bornemisza: TER 

 
Keresztnyldzsek
Keresztnyldzsek : letkkel tanskodtak (15)

letkkel tanskodtak (15)


Keresztnyldzsek trtnete (15. rsz)

letkkel tanskodtak

A 16. szzad elejn Eurpa-szerte hatalmas igny volt az emberekben az egyhz tfog megjulsra. A hivatalos egyhz krben a romlottsg minden tren jelen volt, s a lesjt llapotok gykeres vltozsrt kiltottak. Kzszjon forgott a papok s szerzetesek szexulis erklcstelensge, amiben mr hossz vtizedek ta len jrtak a renesznsz ppk. Hangos elgedetlensgek forrsa volt a ppasg pnzgyi politikja is, melyet sokan az orszgok jogtalan megsarcolsnak tekintettek. Ebben a helyzetben lpett fel Luther Mrton.

Luthert a Biblia elmlylt olvassa sorn szerzett tapasztalatai dbbentettk r arra, hogy a Szentrs az Istenhez vezet legbiztosabb svny. Hres „toronyszobalmnye” sorn ppen Pl apostolnak a Rmabeliekhez rt levelt tanulmnyozta, amikor az els fejezet tbb versszaka klns mdon megelevenedett szmra, s az apostol szavai szemlyes felszltss vltak: Legyen ksz hirdetni az evangliumot Rmnak is! Ne szgyellje Krisztus evangliumt, mert az Ige Isten erejt s hatalmt fogja kzvetteni szmra! Felismerte, hogy Isten Igje ltal rhet el az dvssg, s az igaz ember lete az evangliumba vetett hitbl szrmazik.

Luther teljes hittel elfogadta, hogy a Biblin keresztl fel lehet szabadtani Isten hatalmas termszetfltti erejt, ami minden konfliktusban gyzelmet tud biztostani az ember szmra. E hit birtokban ksz volt btor dntsek egsz sort Rma nem maradt nma. 1520-ban megrkezett a pptl meghozni.

Mivel meggyzdse szerint az egyhzi let s a hitgyakorlat egszt a Szentrshoz kell igaztani, ezrt a ppa bcsrusainak mkdsre vlaszul 1517 oktberben 95 ttelvel kilpett a nagy nyilvnossg el, s hatrozottan cfolta a katolikus bcsteolgit. Kzvetlenl ez utn a hivatalos egyhz nagy ellentmadst kezdett a reformtor elhallgattatsa rdekben. azonban inkbb megsokszorozta szavnak erejt a kor leghatkonyabb tmegkommunikcis eszkznek, a knyvnyomtatsnak a felhasznlsval, s szles tmegekhez juttatta el a hitjtst propagl mveit.

1520-ban jelentette meg nagy vihart kavar knyvt Az egyhz babiloni fogsgrl cmmel. Ebben megllaptotta, hogy Rma szellemi lnyegt tekintve azonos Babilonnal. A ppa pedig – mivel Luther szerint Krisztus munkjnak egyik legfbb ellensge a fldn – Ellenkrisztusnak vagy msknt Antikrisztusnak minsthet. Kifejtette, hogy a katolikus vallsi tradci meghatroz rszt jelent ht szentsg (tbbek kztt a csecsemkeresztsg, oltriszentsg, brmls, flbegyns, utols kenet) nem ms, mint olyan ktelkek, amelyekkel Rma, azaz Babilon fogsgban tartja az egyhzat.

Rma nem maradt nma. 1520-ban megrkezett a pptl fenyeget zenet, melynek rtelmben Luther vagy viszaszavonja tantsait, vagy kikzsts s egyhzi tok lesz azosztlyrsze. A reformtor vlasza sem vratott sokig magra: Wittenbergben mglyn nyilvnosan elgette a ppai bullt.

Luthert az 1521 janurjban kimondott ppai kitkozs nem roppantotta ssze. Mint rta: „A ppa engem tok al vetett. Azta gyarapodtam testileg is, lelkileg is. Viszont n is tok al vetettem t, de az enym ersebb, mint az v. A ppa ugyanis fogy s sorvad.”

1521 tavaszn Luther idzst kapott a wormsi nmet birodalmi gylsre, hogy jelenjen meg, s vonja vissza eretnek tantsait. Br Luther ismerte Husz Jnos sorst, akit csszri menlevl ellenre meggettek a konstanzi zsinaton, mgis gy dnttt, hogy vllalja az letveszlyt, s elmegy a birodalmi gylsre, hogy nyilvnosan vdje meg hitt.

Miutn a birodalmi gylsen felszltottk tantsainak visszavonsra, hatrozottan visszautastotta azt: „Ha nem gyznek meg a Szentrs bizonysgval vagy vilgos szrvekkel – mivel nem hiszek sem a ppnak, sem a zsinatoknak, amelyek nyilvnvalan gyakran tvedtek, s ellentmondtak egymsnak –, gy a lelkiismeretemhez s az Isten Igjhez vagyok ktve. Ennlfogva nem tudok s nem is akarok visszavonni semmit, mert sem nem btorsgos, sem nem tancsos brmit is a lelkiismeret ellen cselekedni. Isten engem gy segljen!”

V. Kroly nmet-rmai csszr spanyol zsoldosai ekkor mr azt kiltoztk, hogy „Tzre vele! Tzre vele!”. A birodalmi gyls pedig hamarosan kimondta Lutherre a birodalmi tkot, amelynek rtelmben lve vagy holtan kzre kell kerteni, s t kell adni a hatsgoknak mlt bntetsre. Blcs Frigyesnek azonban sikerlt elrnie, hogy a kimondott tok csak hetekkel ksbb lpjen rvnybe, gy vdence szabadon tvozhatott Wormsbl.

Luther zenete futtzknt terjedt Nmetorszgban. 1529-ben a speyeri birodalmi gylsen mr hrom fejedelem s tizenngy birodalmi vros tiltakozott, azaz protestlt nneplyesen az ellen a dnts ellen, amely vissza akarta trteni ket a katolicizmusra. V. Kroly vgl 1530-ban szltotta fel a protestns rendeket a katolikus egyhzba val visszatrsre, ellenkez esetben kiltsba helyezte spanyol zsoldoscsapatainak – a kontinens legersebb hadseregnek – a bevetst ellenk. Br Luther ellenezte a csszr elleni fegyverkezst, a fejedelmek s a vrosok mgis ltrehoztk 1531-ben a schmalkaldeni szvetsget. Az 1547-ben kitrt fegyveres sszecsapsok eredmnyeknt 1555-ben ltrejtt az augsburgi vallsbke. Ennek rtelmben sajt terletkn a fejedelmek s a birodalmi vrosok hatrozhattk meg a hivatalos vallst, amelyet a terletkn lknek kvetni kellett. A ms vallsak azonban minden vagyonukkal egytt szabadon elkltzhettek ms tartomnyba.

A reformci els ngy vtizedben (1523–1565) a hitk miatt kivgzett protestnsok szma a klnbz kutatsok eredmnyeinek sszestse nyomn mintegy hromezerre tehet. Ezek ktharmadt, mintegy ktezret az anabaptistk (ms nven jrakeresztelk) tettek ki, akik bibliai alapon a hitbl val felnttkori vzkeresztsget hirdettk, s elutastottk a csecsemkeresztsget. A ktezer anabaptista ldozat kzl mintegy ezret Nmetorszg s Svjc terletn, msik ezret pedig Nmetalfldn vgeztek ki. Az sszes kivgzettnek az egyharmadt adtk a fram protestns irnyzatok hvei (evanglikusok, reformtusok).

A hitjts hamar eljutott Franciaorszgba. Itt a prizsi egyetem s I. Ferenc kirly voltak az ldzsek f irnyti. A Sorbonne teolgiaprofesszorai mr 1519-ben kinyilvntottk, hogy a luthernus tantsok cfolatra elegend kt rv: a tz s a vas. A parlament trvnyt hozott az eretnekek meggetsrl, az egyetem pedig 1521-ben hatrozatot fogadott el, hogy Luther minden iratt el kell getni.

Az bredsi mozgalom Prizsban l tagjai 1534 szre nagyszabs akcit szerveztek. Az egyik oktberi jszakn ismeretlen kezek plaktokat fggesztettek ki Prizs-szerte a forgalmas utckon s tereken, st mg a kirly hlszobjnak ajtajra is elhelyeztek egyet. A plaktok f zenete az volt, hogy a mise teljesen ellenkezik a Szentrssal, ezrt el kell vetni. I. Ferenc – aki egybknt a legslyosabb nemi betegsgben, vrbajban szenvedett, s nagy hdolja volt az okkultizmusnak – fktelen haragra gerjedt, s a tettesek kmletlen megbntetst hatrozta el. A megindult hajsza sorn mintegy ngyszz protestnst tartztattak le. Nagyszabs jszakai fklys krmenet keretben hat protestnst lass tzhalllal gettek el. sszesen huszonngy protestnst kldtek mglyra. Volt, akinek a kezt vgtk le, msoknak a nyelvt tptk ki. Mindezek ellenre az orszgban mgis egyre inkbb terjedt a reformci. Sokan a kznemessg, st a fnemessg krbl is a hitjts oldalra lltak, akik birtokaikon vdelmet tudtak biztostani a franciaorszgi protestnsoknak, a hugenottknak.

Franciaorszgban mintegy tszzra tehet az 1565 eltt brsgi tlettel kivgzett protestnsok szma. Emellett tbb zben trtntek protestnsok elleni tmegmszrlsok is. 1545-ben kerlt sor a provence-i valdensek lemszrlsra. Lovassg s tzrsg felvonultatsval mintegy hromezer valdenst gyilkoltak meg az alig egy hnapos hajtvadszat sorn.

1562. mrcius 1-jn is tmegmszrlsra kerlt sor a kelet-franciaorszgi Vassyban. Ennek elzmnyeihez tartozott, hogy Medici Katalin katolikus anyakirlyn az v elejn Saint-Germainben kibocstott rendeletben megtiltotta ugyan a protestnsoknak nyilvnos istentiszteletek s prdikcik tartst a vrosokban, de engedlyezte ezeket a vrosfalakon kvl. Ezt kveten az emltett mrciusi napon tbb mint hatszz protestns gylt ssze istentiszteletre Vassyban, egy magtrban. A katolikus prt vezre, Guise herceg mintegy ktszz fegyveresvel ppen Vassyn keresztl igyekezett a fvrosba. Emberei felfigyeltek a magtrban zajl istentiszteletre, szvltsba keveredtek az ottani protestnsokkal, s vgl fegyverrel rjuk tmadtak. Negyvennyolc hugenottt megltek, sokakat slyosan megsebestettek.

A kibontakoz katolikus–hugenotta polgrhborban egyik fl sem tudott a msik fl kerekedni. Az ldatlan fegyveres harcnak 1572-ben egy dinasztikus hzassggal igyekeztek vget vetni. A hugenotta prt vezetje, Bourbon Henrik – aki oldalgon a kirlyi csald rokonsghoz tartozott – felesgl vette Valois Margitot, a kirly testvrt. Az eskvi szertarts 1572. augusztus 18-n zajlott le, sajtos formban. Henrik mint protestns nem volt hajland betenni a lbt a prizsi Notre-Dame-ba, hanem a templom eltt fellltott oltrnl llt. ott, menyasszonya pedig a szkesegyhzban mondta ki a boldogt igent, majd kezdett vette a tbbnapos nnepsgsorozat.

A nagy esemnyre – mely nemcsak kirlyi menyegz volt, hanem a kt, addig egymssal harcol s gyllkd prt kibklst is kvnta szolglni – mintegy ngyezer hugenotta sereglett a fvrosba.

A menyegz napjaiban a katolikus prt mintegy hszezer prizsi polgrt fegyverzett fel titokban. A katolikus laksok szmra az ablakba kihelyezett g gyertya volt az egyezmnyes jel. A mszrls augusztus 23-rl 24-re virradan, Szent Bertalan napjnak jjeln vette kezdett. Csaknem valamennyi hugenottt megltk, kztk Coligny admirlist. Az uralkod vendgeknt a Louvre-ban elszllsolt ifj frjet, Bourbon Henriket, valamint Cond hercegt a kirly arra knyszertette, hogy trjenek t katolikus hitre. Az orszg tartomnyaiba gyorsfutrok vittk a parancsot a hugenottk kiirtsra. Az orszgos mszrls sszes ldozatainak szma mintegy harmincezer volt. A ppa a Szent Bertalan-j rmre emlkrmet veretett.

Hasonl kegyetlensggel folyt az ldzs a spanyol uralom alatt ll Nmetalfldn is. Az elvi alapvetst a leuveni egyetem biztostotta, amely 1519-ben eretneknek tlte Luther mveit. V. Kroly csszr sorra adta ki szigor tilt rendeleteit. 1523. jlius 1-jn Brsszel ftern mglyn gettk el a reformci els kt mrtrjt, Hendrik Vos s Johannes van Essen goston-rendi szerzeteseket bibliai hitkrt. Luthert annyira megrendtette a hr, hogy e kt vrtan emlkre megrta az j dalt zengnk... az r a mi Istennk kezdet nekt. 1525-ben Hgban csaptak magasra a mglya lngjai, melyek Jan Pistorius testt hamvasztottk el, aki korbban nyilvnosan hirdette a protestns hitet, s meg is nslt. Nmetalfldn az inkvizci klnsen sok ldozatot szedett az anabaptistk kzl.

A tartomny mr a nmetalfldi szabadsgharc eltt is a protestnsok kivgzsnek f szntere volt. 1555 utn II. Flp lett Nmetalfld ura. Mr ezt megelzen Magyarorszgi Mria (a Mohcsnl elesett II. Lajos magyar kirly zvegye, aki a csata utn elhagyta az orszgot) helytartsga alatt is erteljes volt az ldzs, az negyedszzada alatt mintegy tszz kivgzs trtnt. Az 1555-t kvet vtizedben azonban a kivgzsek vi tlaga megduplzdott. Majd 1567 s 1574 kztt Alba herceg szrny uralma ezen is messze tltett. Az vrtrvnyszke ht v alatt tovbbi ezer ldozatot kvetelt.

Spanyolorszgban az inkvizci mintegy szztven luthernust vgzett ki 1567 eltt. Klnsen 1557-ben kezddtt heves ldzs, amikor a spanyol hatsgok nagy megdbbensre kt jelentsebb kasztliai vrosban is protestns gylekezeteket fedeztek fel. Ezt kveten egy vtized alatt tbb mint szz protestnst vgeztek ki nyilvnosan, s ezzel sikerlt megtrni a spanyol protestantizmus kibontakozst. Az 1567 utni ht vtizedben mg tovbbi tven protestnst vgeztek ki, az utols ismert eset 1640-ben trtnt Szicliban.

Az 1542-ben jjszervezett ppai inkvizci, a Szent Hivatal egyik f clja az Itliban is gretesen kibontakoz reformci sztzzsa volt. 1570 eltt itt nem egszen tven protestnst vgeztek ki. Rma len jrt a kivgzsekben. A vrosban a 16. szzad kzps harmadban huszont protestnst vgeztek ki. Ez a szm a szzad utols harmadban megduplzdott.

Skciba is eljutott a hitjts zenete, s a katolikus klrus igyekezett minden eszkzzel feltartztatni a bibliai hit terjedst. Ennek esett ldozatul Patrick Hamilton, aki a skt reformci els mrtrja lett 1528-ban.

Hamilton a skt kirlyi hzzal is rokonsgban ll gazdag csaldba szletett 1504-ben. Tizenngy vesen a prizsi egyetemre ment, ahol megismerkedett Luther tantsaival. Hazatrte utn 1524-ben mr a Saint Andrews Egyetem tanra lett. Ez az intzmny volt az orszg legrgibb egyeteme, s e vros (St. Andrews) volt a skt katolikus rseksg szkhelye, azaz a legfbb katolikus kzpont. Hamilton, aki idkzben a protestantizmus hvv vlt, itt kezdte elszr terjeszteni a lutheri eszmket. Ezzel hamar magra vonta a nagy hatalm rsek, James Beaton figyelmt, aki 1527-ben maga el idztette a fiatal tanrt, hogy szmot adjon nzeteirl. Hamilton ekkor mg nem rzett magban elg ert ahhoz, hogy felvllalja a nylt konfliktust a katolikus egyhzzal, ezrt elmeneklt Nmetorszgba.

Ott 1527 mjusban beiratkozott a frissen alaptott luthernus Marburgi Egyetemre. A teolgiai fakults dknjnak biztatsra rta meg hress vlt teolgiai munkjt, a Patrick tteleit (Patrick’s places), mely nyilvnos vitairatknt nyomtatsban is megjelent. A m f zenete, hogy az ember hit ltal igazul meg, s nem vallsos cselekedetekbl.

Mintegy flves marburgi tartzkods utn Hamilton gy dnttt, hogy hazatr Skciba. gy rezte, mindenkppen hirdetnie kell az evangliumot, mg akkor is, ha ezzel az lett kockztatja. Visszatrve szlfldjre teljesen a prdiklsnak szentelte magt. A szkebb s tgabb krnyezetbl tbben megtrtek, s elfogadtk a bibliai hitet. Beaton rsek miutn rteslt errl, maga el rendelte. A vizsglat befejeztvel engedlyeztk szmra, hogy egy hnapon t nyilvnosan prdiklhasson az egyetemen. Azzal a cllal tettk ezt, hogy prdikciibl terhel bizonytkokat gyjthessenek ellene. Az eredmny azonban az lett, hogy szmos befolysos ember az egyetemen a hitjts hvv vlt. Vgl 1528. februr 29-n perbe fogtk Hamiltont. Mivel nem volt hajland megtagadni hitt, mg aznap mglyn meggettk.

VIII. Henrik angol uralkod (1509–1547) – aki a ksbbiekben elhreslt hzassgtrseirl, kt vlsrl, illetve kt felesgnek kivgeztetsrl – kezdettl fogva lesen szembeszllt a hitjtssal. Az, hogy Luther Az egyhz babiloni fogsgrl cm mvben elutastotta a katolikus ht szentsget, annyira felhbortotta a kirlyt, hogy sajt neve alatt jelentette meg vlasziratt A ht szentsg vdelmben cmmel. Ebben durva szavakkal tmadta Luthert: „A pokol leghesebb farkasa rontott r, elnyelte, s most... a pokolfarkas ocsmny torkbl bfgi ronda gyalzkodsait.” A wittenbergi reformtor viszontvlaszban nem sokat trdtt vitapartnere magas kzjogi mltsgval: „Ha egy angol kirlynak szabad arctlanul kpkdnie hazugsgait, akkor nekem is szabad azokat vidman visszagymszlni a torkba.”

Henrik a ksbbiekben sem enyhlt meg a protestnsok irnt. Mikzben egyhzkormnyzatilag mr elszakadt a ppasgtl, s a mindenkori angol kirlyt nyilvntotta az angol egyhz fejv, illetve hatalmas jvedelmek szerzse cljbl valamennyi jelentsebb kolostort feloszlatta, azonkzben hallbntets terhe mellett tette ktelezv az alapvet katolikus hitelvek vltoztats nlkli fenntartst.

Minden tilts ellenre az angol trsadalom minden rtegbl sokan fordultak rdekldssel Luther tantsai fel. gy volt ez a neves Cambridge-i Egyetemen is, ahol tbb teolgus s tanr a hress vlt Fehr L fogadban tartotta tallkozit, melyeken a Luther ltal felvetett krdseket vitattk meg.

Kzjk tartozott a fiatal John Frith s korbbi tanra, Stephen Gardiner, a ksbbi worcesteri pspk, aki egy vtized mlva mr a hallra tli kztt lesz. Miutn Frith 1525-ben tudomnyos fokozatot szerzett, a tehetsges ifjt Woolsey kardinlis thvta Oxfordba az ltala vezetett tuds kr tagjnak. Frith azonban egy eretneksggel vdolt csoport szszejveteln is rszt vett, ami miatt tbbekkel az egyetemi brtnbe vetettk. Kiszabadulsa utn biztonsgosabbnak tartotta, hogy elmenekljn a kontinensre. Itt megnslt.

lnk kapcsolatot polt a szintn Anglibl elmeneklt William Tyndale-lel (lsd keretes rsunkat), valamint a skt Patrick Hamiltonnal, akinek latin nyelv teolgiai vitairatt, a Patrick tteleit fordtotta le latinrl angolra. Ez a m szles krben hatkonyan terjesztette a hitbl val megigazuls tantst. 1529-ben rszt vett a nevezetes marburgi hitvitn, ahol az rvacsora krdsben csaptak ssze a svjci reformtorok nzetei Luther llspontjval. Mindezek nyomn protestns meggyzdse nagyon megersdtt. 1529 nyarn Antwerpenben megjelentette Antithesis cm munkjt, melyben les ellenttbe lltotta Jzus beszdeit s a ppk tantsait, kimutatva sszebkthetetlensgket. Kt v mlva megjelentette Disputa a purgatriumrl cm mvt, melyben kimutatta, hogy a tisztttz katolikus teolgijnak nincs semmi bibliai alapja, st az embert elszaktja Isten kegyelmtl. Mve les ellenkezst vltott ki az angol klrus krben, klnsen Morus Tams kancellr s John Fisher rochesteri pspk fordult ellene.

Frith az t fenyeget veszly ellenre tbbszr is Angliba utazott. Morus Tams parancsot adott elfogatsra, gy 1531-ben letartztattk, s a londoni Towerbe zrtk. Fog sga alatt olyan slyos vaslncokba vertk, amelyekben sem rendesen lefekdni, sem kiegyenesedni nem lehetett. Bartja, William Tyndale kt levelet is bejuttatott hozz. Ezekben hite melletti kitartsra s az ezzel jr szrny hallnem btor felvllalsra biztatta (lsd keretes rsunkat). gye hamarosan VIII. Henrik el kerlt, aki parancsot adott, hogy vagy megtagadja nzeteit, vagy a legslyosabb tletre szmthat. Hrom pspk vizsglta gyt, kztk korbbi tanra, Gardiner is. Eretneksg bnben talltk vtkesnek, s miutn nem mutatott megbnst, mg aznap, 1533. jlius 20-n mglyn gettk meg. Mrtrhalla azonban mg nagyobb lendletet adott a hitjts angliai terjedsnek.

VIII. Henrik hallt kveten VI. Edward (1547–1553) uralma alatt a protestns hitelvek vltak uralkodv Angliban. A protestns fordulat lre Thomas Cranmer, a Henrik ltal korbban kinevezett canterburyi rsek llt.

Hat v elteltvel azonban, 1553-ban jabb les fordulat kvetkezett be. Tudor (Vres) Mria kerlt trnra, aki elhatrozta, hogy gykeresen kiirtja a protestantizmust egsz Anglibl. Mr 1554 vgn feljtottak hrom korbbi eretnekldz trvnyt, s a kvetkez vben egyms utn lobbantak fel a mglyk lngjai. Csaknem hromszz protestnst gettetett meg Vres Mria, kztk t protestns pspkt is.

A kirlyn hallval s I. Erzsbet trnra kerlsvel vge szakadt a protestnsldzsnek. A kivgzetteknek egy szintn ldztt protestns r, John Foxe nagy siker knyve lltott emlket. Ez a m fontos szerepet jtszott abban, hogy vglegess vlt Anglia szaktsa Rmval.

(A szerz trtnsz.)

(Folytatjuk.)


A BIBLIA MRTRJA

Az angol nyelven beszl protestnsok mjus 2-n nneplik a King James-bibliafordts 400. vforduljt. A negyvenht fbl ll bizottsg mintegy hat v alatt ksztette el a fordtst, amely tlnyomrszt  kilencven vvel korbbi munkjra plt.

William Tyndale rendkvli nyelvrzkkel rendelkezett, nyolc nyelven beszlt s olvasott, tbbek kztt a Biblia szempontjbl fontos nyelveken is, mint a hber s a grg. Valsznleg mr az oxfordi Magdalen College-ban tlttt vek alatt elkezdte az jszvetsg grgrl angol nyelvre val fordtst. Tekintettel arra, hogy a korabeli Angliban, ahol a Wycliffe-fle angol nyelv Biblia – amely mg csak a latin fordts angol parafrzisa volt – birtoklsa is eretneksgnek szmtott, Tyndale jobbnak ltta a munkt a kontinensen, „biztonsgos” krlmnyek kztt folytatni. Azt nem tudni, hogy pontosan hol jrt – egyes kutatsok szerint azonban mg Wittenbergben is megfordult –, annyi azonban biztos, hogy 1525-re elkszlt a teljes jszvetsg angol nyelv fordtsval, amelyet Klnben prblt meg kinyomtatni.

A nyomtats kzben azonban a katolikus hatsgok lerohantk a nyomdt, s Tyndale-nek meneklnie kellett, aminek sorn a fordts egy rsze elveszett.

azonban nem adta fel, s 1526-ban Wormsban nyomtatta ki jszvetsg-fordtst pr ezer pldnyban, amelyeket ksbb laponknt ms knyvekben csempsztek be Angliba. A fordtsnak hatalmas sikere lett, Tyndale – klti rzkkel megldva – kzrthet angol nyelvre fordtotta le az jszvetsget.

A fordts sikere azonban egyre veszlyesebb helyzetbe hozta a fordtt.

1535-ben Tyndale barti kapcsolatba kerlt egy Henry Philips nev frfival, aki az antwerpeni angol kzssghez tartozott. Philips lnken rdekldtt a kszl bibliafordts irnt, s Tyndale-t egy alkalommal meghvta maghoz vacsorzni. Ekkor sikerlt t kiszolgltatnia a vallsi hatsgoknak, akik eretneksg vdjval rizetbe vettk, s a Brsszelhez kzeli Vilvoorde vrban tartottk fogva kzel egy vig. 1536. oktber 6-n vgeztk ki; elszr megfojtottk, majd meggettk.

A Tyndale ltal elvetett mag azonban szinte rgtn elkezdett teremni: alig egy vvel kivgzse utn az j anglikn egyhz felgyeletvel is megbzott llamminiszter, Thomas Cromwell elrendelte, hogy az orszg sszes temploma vsroljon magnak egy angol nyelv Biblit, amely lnyegileg William Tyndale fordtsa volt. Az igazi ttrs azonban 1611-ben kvetkezett be, amikor elkszlt a Jakab kirly ltal megrendelt, a puritnok s az angliknok ltal is elfogadott fordts. A King James nven ismert bibliafordts tbb mint hetven szzalka William Tyndale eredeti fordtsnak felel meg. Tekintettel arra, hogy ez a fordts az angol nyelven beszl protestns vilg szmra immr ngyszz ve maga az autentikus szveg, Tyndale letmve ma is folyamatosan gymlcszik.

(Lukcs Andrs, London)


TYNDALE LEVELE egy mglyra tlnek

Ne flj a fenyegetstl, ne gyzzenek le az des szavak sem, mert e kt mdon fognak tmadni tged a kpmutatk...

Ne gyengljn el a tested. Aki mindvgig kitart, az dvzl. Ha a fjdalom meghaladja az erdet, emlkezz meg arrl, hogy „amit csak krtek az n nevemben, n megadom azt”. Az nevben imdkozz az Atyhoz, s megsznnek vagy megrvidlnek fjdalmaid. A bke, a remny s a hit Ura legyen veled. men.

Ketten szenvedtek (tzhallt) Antwerpenben szent kereszt napjn az evanglium dicssgre, ngyen Riselles-ben, Flandriban, mind egy napon. Prizsban t tudst tltek el az evangliumrt. Ltod, nem vagy egyedl. Lgy vidm, s emlkezz, hogy a kemnyszv Angliban sokan megmeneklnek kegyelem ltal, akikrt ha szksges, kszen kell lenned szenvedni.

Felesged elfogadta Isten akaratt, s nem szeretn, ha az kedvrt Isten dicssge cskkenne.

(Tyndale, aki ezeket a sorokat rta, hrom vvel ksbb szintn a hit mrtrja lett.)

Mg nincs hozzszls.
Csak regisztrlt felhasznlk rhatnak hozzszlst.
 
Naptr
2022. Szeptember
HKSCPSV
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
<<   >>
 
Hirdetsek
 
Idjrs

Idjrs elrejelzs

 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
Archvum
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.