hitdk
Fmen
 
Interaktv
 
Tikva
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Hrek

Hetek
HIT Rdi
ATV
Hrek Izraelbl
Vigyz-blog 
Bornemisza: TER 

 
Keresztnyldzsek
Keresztnyldzsek : Az inkvizci mrtrjai

Az inkvizci mrtrjai


Az inkvizci mrtrjai

A katolikus egyhz mr a korai idktl kezdve fellpett a hivatalos tantsoktl eltr irnyzatokkal szemben. A helyi pspk feladata volt visszatrteni a tvelygket Rma hsgre. Ahogy a 11. szzad folyamn ntt a Rmtl elszakad irnyzatok kvetinek szma, gy slyosbodtak a kiszabott bntetsek. A szzad vgn – az els keresztes hbort meghirdet – II. Orbn ppa mr gy nyilatkozott, hogy „nem tekintjk gyilkossgnak azt, ha azok, akik lngolnak anyjuk, a katolikus egyhz vdelmrt, hallba kldik a kikzstetteket”.

Kulcsr rpd

A 12. szzadban az eretnekmozgalmak szles kr elterjedsre vlaszul a ppk vettk kezkbe az eretnekldzsek irnytst. 1179-ben a III. laterni zsinaton III. Sndor mr keresztes hadjratok szervezst rta el a pspkknek az eretnekek ellen. A rsztvevknek teljes bnbocsnatot s ugyanolyan kedvezmnyeket grt, mint a Szentfldn a muszlimok ellen harcolknak.
A szzad vgn, 1197-ben II. (Katolikus) Pter, Aragnia kirlya rendelte el els zben Eurpban, hogy az eretneket az egyik legszrnybb kivgzsi mddal, mglyahalllal kell sjtani. Ez a hallnem III. Ince ppa (1198–1216) indoklsa nyomn vlt ltalnoss az eretnekekkel szembeni kzdelemben. Ince szerint mivel az eretneksg a rmai jog alapjn a felsgsrtssel azonos, ezrt mint ilyet a rmai jog alapjn tzhalllal kell bntetni.
Az Ince ltal sszehvott IV. laterni egyetemes zsinat sszegezte s megerstette az addigi eretnekldz rendelkezseket. Az uralkodk ktelessgv tette a szektk elleni harcot. II. Frigyes nmet–rmai csszr a zsinat szellemben 1220 s 1239 kztt tbb trvnyt is kibocstott az eretnekek ellen. Ezek kimondtk, hogy a birodalom egsz terletn mglyahall s vagyonelkobzs vr a megtalkodott eretnekekre, megbns esetn pedig letfogytiglani brtn. Minden tisztsgviselnek a hivatalba lpsekor eskt kellett tennie arra, hogy ldzni fogja a szektkat. A ppasg sztnzsre Eurpa ms orszgaiban is aktvan bekapcsoldtak az uralkodk az eretnekek ldzsbe.
Mivel a pspki inkvizcit IX. Gergely ppa nem tartotta elg hatkonynak, ezrt 1227-ben kzvetlenl bzott meg egy firenzei Domonkos-rendi szerzetest, hogy szerzetes trsa segtsgvel indtsanak eljrst a vrosban tnyked eretnekek ellen. Ez jelentette a kzvetlen ppai inkvizci kezdett, amelyet az ltala 1231-ben kibocstott Excommunicamus kezdet bulla szablyozott rszletesen. Az eretnekldzsben a Domonkos-rendnek biztostotta a meghatroz szerepet.
1252-ben IV. Ince ppa az inkvizcis kihallgatsoknl elrta a knzkamra alkalmazst. Ezzel f vonalaiban kialakult a kzpkori ppai inkvizci rendszere. Bernard Gui, az egyik leghresebb 14. szzadi inkviztor az egyik f inkvizcis kziknyvnek szmt Az inkvizci gyakorlata cm mvben gy rt: „Az inkvizci feladata az eretneksg kiirtsa. Az eretneksget nem lehet megsemmisteni, ha nem semmistik meg az eretnekeket. Az eretnekeket nem lehet megsemmisteni, ha nem irtjk ki velk egytt azokat, akik rejtegetik ket, egytt reznek velk, s vdelmezik ket.”
Ez a megsemmist indulat hatotta t az inkvizci mkdst. Az inkvizcis eljrs megindtshoz elegend volt egyetlen feljelents vagy terhel valloms, s a gyanstottal soha nem kzltk, hogy ki vallott ellene. A letartztatott gyanstott az inkvizci tbbnyire stt, nyirkos s levegtlen brtnbe kerlt. A kihallgats sorn az inkviztorok rbeszlssel s fenyegetsekkel igyekeztek rbrni ldozatukat, hogy tagadja meg hitt, s nevezze meg trsait. Ha mindez eredmnytelennek bizonyult, akkor kvetkezett a knvallats. Ennek csak als korhatra volt – 14 v –, br ezt sem vettk mindig szigoran.
A kegyetlen knzsok sorn arra trekedtek, hogy a vdlott lehetleg ne vesztse lett, ugyanakkor az elviselhetetlensgig fokozhat fjdalmat okozhassanak neki. Elvben csak egyszer lehetett egy gyanstottat knvallatsnak alvetni. A gyakorlatban azonban gyakran hetekig, st hnapokig is folyhatott egy fogoly tortrja, mondvn, hogy az egyes alkalmakkal csak flbeszaktottk, illetve felfggesztettk a knvallatst. Az eljrs befejezdse utn trtnt az tlet kihirdetse. A bntetsek vltozatosak voltak. Legenyhbb esetben lehetett vezekls, de gyakran szabtak ki letfogytiglani brtnbntetst, vagyonelkobzst, illetve mglyahall bntetst is. Az inkviztorok a 15. szzadtl kezdve mr bevallottan nem az eltltek lelki dve kedvrt dolgoztak: „Emlkeznnk kell arra: a per s a kivgzs f clja nem az, hogy megmentsk a vdlott lelkt, hanem hogy a kzj rdekben jrjunk el, s hogy flelmet plntljunk msokba” – szlt az egyik inkviztor tmutatsa.

A soproni valdensek pere

A valdens mozgalomrl Magyarorszgon elszr a 14. szzad vgn tesznek emltst a forrsok, Sopronban s krnykn. A mozgalom olyan gyors temben terjedt a vrosban, hogy Pl soproni plbnos semmit sem tudott tenni az breds feltartztatsra. Ezrt Jnos gyri pspkhz fordult segtsgrt.
A pspk kt klfldi inkviztort hvatott Sopronba s krnykre: Peter Zwickert, a celestinus rend nmetorszgi tartomnyfnkt s Mrton prgai oltrpapot, akik ekkor az esztergomi rseki fegyhzmegyben kutattak „eretnekek” utn. Az inkviztori vizsglat 1401. janur 9-n fejezdtt be, a vros Szent Mihly-templomban (kpnkn).
Az ekkor kszlt tletlevl beszmol rla, hogy szmos frfi s n beismerte, hogy Valdo tantsnak a kveti. Valdens lelkszeknek vallottk meg bneiket, akikrl pedig jl tudtk, hogy nem felszentelt papok. Mgis ket j embereknek, Krisztus apostolai helynkeinek tekintettk. Annak ellenre, hogy katolikus plbnosaik va intettk ket a valdens sszejvetelektl, mgis felkerestk szllsukon a titokban a vrosba rkez valdens prdiktorokat. Beismertk, hogy sem Szz Mrinak, sem a szenteknek a kultuszt nem gyakoroltk, nem is hvtk segtsgl ket. Nem hittek a tisztttzben, a purgatriumban s az egyhzi kzbenjrsban sem az ott szenvedk javra.
Az inkviztorok a katolikus egyhzba visszatrtett valdenseknek hosszas vezeklst rtak el. 90 napon t a vros kt kijellt templomban – a ma is ll Szent Mihly, illetve a Boldogasszony templomban – rendszeresen misre kellett sszegylnik. A tbbi hvtl elklntett csoportban trden llva hosszasan kellett elrt imkat mondaniuk, gy pldul 15 dvzlgy Mrit, hogy a korbban megtagadott Mria-kultuszban ismt elmlyedjenek. Tbb imt kellett mondaniuk az elhunytak lelki dvrt, s krnik kellett a szenteknek s Mrinak a kzbenjrst. Majd a hvek eltt mindnyjuknak egyenknt nyilvnos gynst kellett vgeznik, amelyben bnknt kellett megvallaniuk s megbnniuk a valdens hittel kapcsolatos minden cselekedetket. Ruhjukon mindnyjuknak megklnbztet jelzst, kk keresztet kellett viselnik, hogy mindenki mr messzirl lthassa, hogy egykor veszedelmes eretneksghez tartoztak. A kereszt viselsnek hossza attl fggtt, ki milyen rgta tartozott a valdensekhez. A tbbsg egy vnl rvidebb ideje tartozott a valdensekhez, ezrt szmukra egy hnapig tart keresztviselst rtak el. Az egyik zvegyasszony, a Kszegrl szrmaz Beratunsgot Jakab zvegye elmondta, hogy br katolikus szlktl szrmazott, de frje hatsra mr tbb mint 12 ve is csatlakozott a valdensekhez. Ezrt neki kt esztendeig kellett hordania a szgyenblyeget. Olyan is volt, aki 26 esztendeje tartozott a mozgalomhoz. Neki hrom vig kellett hordani a kk keresztet.
Az sszegylekezsi helyeket le kellett rombolni, s szemtdombknt kellett hasznlni azokat. Ha elhunytakrl derlt ki, hogy valdensek voltak, a fldi maradvnyaikat ki kellett sni a srbl, s el kellett getni az rk krhozat jell.

Mg nincs hozzszls.
Csak regisztrlt felhasznlk rhatnak hozzszlst.
 
Naptr
2022. Jlius
HKSCPSV
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 
Hirdetsek
 
Idjrs

Idjrs elrejelzs

 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
Archvum
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.