hitdk
Fmen
 
Interaktv
 
Tikva
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Hrek

Hetek
HIT Rdi
ATV
Hrek Izraelbl
Vigyz-blog 
Bornemisza: TER 

 
Keresztnyldzsek
Keresztnyldzsek : A spanyol polgrhbor vallsi kzdelmei

A spanyol polgrhbor vallsi kzdelmei


Harag s pusztts

A spanyol polgrhbor vallsi kzdelmei (1936–1939)

A 20. szzad eurpai trtnelmnek legvresebb egyhzi esemnyei Spanyolorszgban jtszdtak le. 1936-ban, a polgrhbor kirobbanst kveten fl v leforgsa alatt tbb ezer katolikus papot s szerzetest ltek meg, sok ezer katolikus templomot gyjtottak fel s dntttek romba.

Az a spanyol katolicizmus, amelyre ilyen elemi ervel zdult r a gyilkos erszak, az egyik legjellegzetesebb megtestestje volt annak a ritulis keresztnysgnek, amely szmos vonatkozsban lesen szemben llt a bibliai alap keresztnysggel, st vszzadok ta kegyetlen ldzje volt minden keresztny megjulsi mozgalomnak. Ezt a katolicizmust mr a kzpkor ta csak a legkemnyebb llami erszak segtsgvel lehetett rknyszerteni a spanyol trsadalomra.
Hatalmas indulatok halmozdtak fel a lakossg krben a katolikus egyhzzal szemben, amely a 19. szzad elejtl tbb zben is rendkvl les formban megnyilvnult. Az els vilghborig ngy alkalommal kerlt sor Spanyolorszgban nagyszabs vres megmozdulsokra a katolicizmus ellen. Az els 1822–23 folyamn, a liberlis forradalom idszakban trt ki, melynek sorn 88 katolikus egyhzi szemlyt ltek meg, kztk egy pspkt is. Alig egy vtizeddel ksbb, 1834–1835 sorn jabb zavargsok robbantak ki, melyekben mintegy 100 papot s szerzetest gyilkoltak meg Madridban s tbb ms nagyvrosban. Ekkor kerlt sor elszr templomok s szerzetesi rendhzak felgyjtsra. 1868-ban, majd 1873-ban a kirlysg megdntsekor, illetve az els kztrsasg kikiltsakor szintn templomok sort bortottk lngokba, s ismt tbb pap lett oltottk ki.
1909-ben az gynevezett „tragikus hten” jbl nagy arny katolikusellenes zavargsokra kerlt sor Barcelonban. Ennek sorn megltek hrom papot s romba dntttek mintegy tven templomot s rendhzat. Ezekben az esemnyekben mr meghatroz szerepet jtszott az anarchista mozgalom, amely nhny vtized leforgsa alatt hatalmas tmegtmogatsra tett szert Spanyolorszgban, s dnt felelssg terhelte ket a ksbbi polgrhbor brutlis kegyetlenkedseirt is.
Az anarchista mozgalom 1868-tl bontakozott ki spanyol fldn. Ekkor rkezett Madridba az olasz Giuseppe Fanelli, aki az anarchista mozgalom megalaptjnak, az orosz Bakunyinnak volt a harcostrsa. Az anarchistk elutastottk az egyik embernek a msik ember fltti mindenfajta uralmt, s az egyn korltozs nlkli szabadsgt hirdettk. Tagadtk a tekintlynek minden formjt, az llami s egyhzi tekintlyt egyarnt, mondvn, hogy az knyszert jelent, s a knyszer szerintk megakadlyozza az emberi boldogulst. Ezrt az llami s egyhzi tekintlyt kpvisel emberektl minden lehetsges mdon meg akartk szabadtani a trsadalmat. Legfbb eszkzknek a gyilkos mernyleteket tekintettk. Ltszmuk Spanyolorszgban nhny ven bell mr 50 ezerre emelkedett.
Az anarchistkkal prhuzamosan, az 1870-es vek elejtl kezdett trt hdtani az Ibriai-flszigeten a marxizmus, amely a materializmust, ateizmust s az les vallsellenessget hirdette. Az els vilghbor idszakban mr mintegy 200 ezer tmogatja volt a marxista alapon ll szocialistknak, s 800 ezret tett ki az anarchistk tbora. Ez utbbiak egybknt tovbbra is folytattk a katolikus klrus elleni gyilkos akcikat. 1923 nyarn k ltk meg Romero kardinlist, Saragosa rsekt. A polgrhbor kirobbanst megelzen, 1934-ben a kormny csaknem 1 milli 600 ezerre becslte az anarchistk kvetinek szmt s tbb mint 1 milli 400 ezerre a szocialistkt.
keresztenyellenes_balosok
Spanyol baloldaliak egy Krisztus-szobrot lnek
A katolicizmust elutast tmegek erteljes nvekedsvel prhuzamosan mr a polgrhbor eltt tmegesen fordultak el az emberek a katolikus egyhztl. Amikor Manuel Azaña miniszterelnk 1931 oktberben a parlamentben kijelentette, hogy „Spanyolorszg megsznt katolikusnak lenni”, megllaptsa ugyan sokakat megdbbentett, de a katolikus egyhz vezeti is tudtk, hogy ez az rtkels sok szempontbl megfelel a valsgnak. Szmos kortrs spanyol egyhzi elemz konkrt adatokkal bizonytotta, hogy hatalmas tmegeket vesztett el a katolikus egyhz. Arboleya kanonok 1933 oktberben tette kzz hres elemzst, melynek cme – Tmegek hitehagysa – relisan tkrzte a vals helyzetet. Egy jezsuita szerz 1935-ben megjelentetett munkjban Madrid egyik munkskerletnek vallsi helyzett elemezte. Az itt l s hivatalosan katolikusknt szmon tartott 80 ezer lakosbl 7 szzalk jrt vasrnapi misre, 6 szzalk ment el hsvtkor a templomba, 7 szzalk jratta a gyermekt egyhzi iskolba, ugyanakkor a gyermekek 25 szzalkt nem kereszteltk meg. Hasonl vizsglati eredmnyek szlettek ms munksnegyedekben is.

Nemcsak a vrosi munkssg fordult el a katolikus egyhztl, hanem a szegny parasztsg hatalmas tmegei is. Ilundin kardinlis a ppnak kldtt jelentsben 1932-ben olyan falvak sorrl tett emltst, ahol mindssze nhny asszony ltogatta a vasrnapi misket, a frfiak kzl pedig senki sem. Rio Tinto bnyavidken a 18 ezer lakosbl alig 300 ember volt templomba jr. Beszmoltak olyan terletrl is, ahol ezer emberbl mindssze 3 jrt templomba.
Ugyanakkor a katolikus egyhz a spanyol vezet rtelmisgi rteg dnt rszt szintn nem mondhatta hvnek s tmogatjnak.
Jelentsen cskkent a papok szma is. 1920 s 30 kztt – mikzben a lakossg ltszma nvekedett – a papok szma a korbbi 34 500-rl 32 500-ra cskkent. 1931–34 kztt a papkpz szeminriumokba jelentkez fiatalok szma is drasztikusan visszaesett, mintegy 40 szzalkkal.
A katolicizmusnak a 19. szzadtl megfigyelhet folyamatos trvesztst csak az llamhatalom hathats tmogatsval sikerlt elkendzni. Az oktatsban, a tmegtjkoztatsban s minden hivatalos frumon Spanyolorszg egysges katolikus jellegt igyekeztek hangslyozni. Ezt a trekvst kommentlta a hres spanyol filozfus Unamuno, amikor nem csekly gnnyal kijelentette: „Nlunk Spanyolorszgban mindenki katolikus, mg az ateistk is.”
1931 tavaszn azonban megbukott a katolicizmus tmaszt jelent kirlysg, s prilis 14-n kikiltottk a msodik spanyol kztrsasgot. A vlasztsokon pontosan a rmai katolikus egyhztl elfordult rtegek kpviseli kerltek be a parlamentbe, s alaktottak kormnyt.
Manuel Azaña miniszterelnk szmra a francia kztrsasg jelentette a kvetend pldt, ahol 1905-ben megtrtnt az llam
s az egyhz sztvlasztsa, valamint megszntettk az oktats vallsi jellegt. Azaña
a vilgi oktats ltalnoss ttelt nlklzhetetlennek tekintette a modern Spanyolorszg megteremtshez. Clul tzte ki egy jfajta, klerikalizmustl mentes nemzeti identits megteremtst.
A klrus rendkvl bizalmatlanul tekintett az j kztrsasgra, hiszen a katolikus egyhz a monarchia egyik f tmogatjnak szmtott, elutastotta az emberi szabadsgjogokat hangslyoz liberalizmust, eltlte a vallsszabadsg s sajtszabadsg megteremtsnek ksrlett, ragaszkodott az llam s egyhz szoros sszefondshoz, s a teljes oktatsi rendszert az ellenrzse alatt kvnta tartani.
A parlament azonban mindezekkel teljesen szemben ll kztrsasgi alkotmnyt fogadott el 1931 decemberben.
Az alkotmnyban kimondtk az llam s egyhz sztvlasztst. Rgztettk, hogy az egyhzakat s a vallsi kzssgeket ezentl sem az llam, sem a helyi hatsgok nem rszestik anyagi tmogatsban. Azt is kimondtk, hogy kt ven bell fokozatosan megszntetik a papsg llami javadalmazst. A szerzetesrendekrl gy rendelkeztek, hogy meg kell szntetni mindazokat, amelyek az llam biztonsgra nzve veszlyt jelentenek. A szerzeteseket s az apckat kitiltottk az oktatsbl. Megszntettk a szerzetesrendek admentessgt, s kiltsba helyeztk vagyonuk llami tulajdonba vtelt. Rgztettk a teljes vallsszabadsgot.
A katolikus egyhz tiltakozott az alkotmny ellen. XI. Pius pedig felszltotta a spanyol katolikusokat, hogy minden trvnyes eszkzzel harcoljanak az alkotmny rendelkezsei ellen.
A kormny azonban feloszlatta a jezsuita rendet; betiltotta a katolikus krmeneteket, eltvolttatta a feszleteket az iskolkbl s a kzintz-mnyekbl; bevezette a polgri hzassgot.
A katolikus egyhz minden eszkzzel igyekezett tmogatni a kztrsasg felszmolsra trekv jobboldali erket. A klrus politikai tervei azonban kudarcot vallottak, amikor az 1936-os vlasztsokon a baloldali Npfront aratott gyzelmet.
Nhny hnappal ksbb, 1936 jliusban katonai lzads trt ki a kztrsasg megdntsre Franco tbornok vezetsvel. Ennek elksztsben s anyagi tmogatsban jelents rszt vllalt a katolikus egyhz. Navarrban a monarchista rzelm papsg mintegy ktharmada vllalt szolglatot a titokban szervezett flkatonai egysgekben. A katolikus egyhzi tulajdonban lv Urquillo Bank tbb milli pezett folystott a felkels elksztsre. Franco nagy hangslyt tett arra, hogy a kztrsasg megdntsrt s a hatalom megszerzsrt indtott fegyveres lzadst az egyhzrt folytatott kzdelemknt lltsa be. Mint mondta: „Hbornk nem polgrhbor…, hanem keresztes hbor. Igen, a mi hbornk vallsos hbor.” Franco sajtos vallsi felfogst mutatja, hogy hadseregnek katoni csak a katolikus klrust vdelmeztk. Ugyanakkor tbb protestns lelkszt meggyilkoltak, gy pldul az kasztliai Piedralaves s El Barraco teleplseken, rszben katolikus papok hatsra, akik a protestns lelkszeket „a Stn fiai”-nak minstettk. Megjegyzend, hogy a kztrsasgiak, mikzben tmegesen vgeztk ki a katolikus papokat, a protestns lelkszek ellen semmifle atrocitst nem kvettek el.

Br a Npfront vlasztsi programjban azt grte, hogy „egyetlen vallst sem fognak ldzni”, mgis Franco seregnek gyors sikereit ltva ismt fktelenl elszabadultak a katolikus egyhz elleni indulatok. A kztrsasgi terleteken valsgos hajtvadszat indult a klrus tagjai ellen.
Az egyes terleteken eltrek voltak vesztesgek, sszefggsben Franco csapatainak elrenyomulsval. A pamplonai egyhzmegyben, ahol a jobboldali nacionalista felkels azonnal teljes sikert aratott, egyetlen egyhzi szemly sem vesztette lett. Ugyanakkor az aragoniai Barbastrban, ahol a francoista lzadst levertk, s a megtorlsban a tmegmszrlsairl hrhedt anarchista Ascano-hadosztly jrt len, 123 katolikus papot ltek meg, a papsg 88 szzalkt. A Madrid-Alcal-i egyhzmegyben 334 papot gyilkoltak meg (az egyhzmegye papsgnak 30 szzalkt, a barcelonaiban 279-et (22 szzalk) a valenciaiban 327-et (27 szzalk).
A polgrhbor sorn 1936 s 1939 kztt a kztrsasgiak – fknt az anarchistk – katolikus templomok ezreit gyjtottk fel s romboltk le. Meggyilkoltak 13 pspkt, 4172 papot s papnvendket, 2364 frfi szerzetest s 283 apct, sszesen 6832 egyhzi szemlyt. A gyilkossgok tbb mint 90 szzalkt kzvetlenl a lzads kirobbanst kvet fl v alatt hajtottk vgre. Mindezzel a kztrsasg-ellenes erk egyik f bzisnak tekintett katolikus klruson akartak bosszt llni.
sszehasonltsknt rdemes megjegyezni, hogy mrvad szmtsok szerint Spanyolorszgban 1822-tl 1936-ig, a polgrhbor kirobbansig terjed idszakban sszesen 235 egyhzi szemlyt ltek meg a zavargsok sorn, s nem egszen 500 templomot gyjtottak fel. A polgrhbor sorn elszabadult indulatok hatalmas mrtkt mutatta, hogy 1936-ban mindssze fl v leforgsa alatt sokszorosan fellmltk az azt megelz tbb mint szz esztend tragikus statisztikjt.

Mg nincs hozzszls.
Csak regisztrlt felhasznlk rhatnak hozzszlst.
 
Naptr
2025. Jnius
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Hirdetsek
 
Idjrs

Idjrs elrejelzs

 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
Archvum
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.