Bemutatkozásként először álljon itt egy a Dunakeszi Napló-ban 1997-ben megjelent riport
Mi ez a HIT Gyülekezete ? Miféle új hit ez ?
Válaszol Kiss István*: Gyülekezetünk csak jogi és szociológiai értelemben új vallási közösség, de hitelveink, hitgyakorlatunk és a gyülekezet finanszírozási rendszere a legrégebbivel azonos, így közösségünk szerves folytatója a zsidó-keresztény tradíciónak. Hitéletünk mérőzsinórja Isten Igéje, tehát semmiféle új tanítással nem állunk elő, erről összejöveteleinken bárki meggyőződhet. Most és a jövőben is a teljes Szentíráshoz ragaszkodunk, ez a mi forrásunk, amely ma szerencsére minden ember számára elérhető. Akik Jézushoz jönnek azokat Ő nem veti ki, így a Vele való személyes találkozás és a Szentlélekkel való közösség az ember számára létrehozza a kapcsolatot az eredeti, tiszta forrással. Az egyházi szervezetek és azok elnevezései nem szerepelnek a bibliában, azok Isten munkájának olyan szükséges emberi vetületei, melyek alá vannak rendelve a változásnak, a korrekciónak, az elmúlásnak.
Napló: Nyilván az Önöké is. De térjünk csak vissza a finanszírozáshoz! Az egyházak többsége anyagi gondokkal küzd. Önök hogy bírják?
K.I.: Anyagi életünket is az Ige szerint irányítjuk. Jézus megtanít arra is, hogy "jobb adni mint venni", (ami nemcsak a pénzre igaz); az apostolok evangéliumi kiküldéséhez azt a parancsot adta, hogy "ingyen vettétek, ingyen adjátok, ne szerezzetek aranyat, se ezüstöt, se réz-pénzt a ti erszényetekbe… mert méltó a munkás az ő táplálékára". Isten munkásait és munkáját gyülekezetünkben - az apostoli (ős)egyházhoz hasonlóan - a hívők saját önkéntes adományaikból "táplálják". Így egyrészt nincs az egyház isteni küldetése kiszolgáltatva a pénzes hatalomnak, másrészt kiadásaival nem terheli azokat akik nem részesülnek "szolgáltatásaiból".
Napló: És hogy állnak a családokkal, a családi békével?
K.I.: A család Isten által alapított intézmény, s ha jól működik, akkor a társadalmi élet alappillére. A magunk részéről a házasság és a család bibliai mintájának megvalósítására törekszünk, mert az ma is működőképes. Több elromlott házasságot, szétzilált családot láttunk az Úr keze által helyreállni itt Dunakeszin is. Számunkra fontos, hogy a hívők jó családokban éljenek, ezért rendszeresen tanítunk a házastársi hűségről, a szeretetről, a békességről, a jó kapcsolatról. A jó család a gyerekek fejlődésének, kibontakozásának, így jövőjük megalapozásának színtere.
Napló: Akkor honnan erednek azok a sokat emlegetett konfliktusok?
K.I.: A Jézus Krisztussal való találkozás minden ember életében egy radikális pozitív fordulatot hoz. Hirtelen rájövünk arra is: mi mindent elrontottunk. Előfordul, hogy ezen a felismerésen felbuzdulva erősebb, vagy rosszabbul artikulált lesz a "családtagokat javítani akarás", illetve a másik oldalról a változás tagadása, vagy "követni nem bírása", mint a mindent eltűrő szeretet. Pedig ha azt szeretnénk, hogy a szeretteink jobbak, többek legyenek, mint voltak, akkor a pozitív változásnak teret kell engedni. Van aki azon aggódik, mi lesz a gyerekével, ha a "gyülibe" jár a diszkó helyett. Mi pedig örülünk, hogy nem kábítózik, nem csavarog, rendbe jön az élete, mert megismerte és megszerette Jézust, a Megváltót.
Napló: Tudja, hogy sokan a Gyülekezetet mesterségesnek tartják.
K.I.: Gondolkozási és vallásszabadság van. Gamáliel ezt mondta Péterékről: "ha emberektől van e tanács, vagy e dolog, semmivé lesz, ha pedig Istentől van, ti fel nem bonthatjátok azt; nehogy esetleg Isten ellen harczolóknak is találtassatok." Mert ő Istenre bízta annak eldöntését, hogy mi van Istentől.
* Kiss István ma 70 éves, nős, hétgyerekes, tízunokás, egy-dédunokás mérnöktanár teológus, a dunakeszi csoport vezetője, a HIT Gyülekezete felszentelt lelkésze.
Azután egy cikk a 25 éves munkáról:
|