hitdk
Fmen
 
Interaktv
 
Tikva
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Hrek

Hetek
HIT Rdi
ATV
Hrek Izraelbl
Vigyz-blog 
Bornemisza: TER 

 
Keresztnyldzsek
Keresztnyldzsek : A fajvdelem amerikai gykerei

A fajvdelem amerikai gykerei


Harc a gyengk ellen

A fajvdelem amerikai gykerei

Amikor Adolf Hitler kiadta a Mein Kampfot, az Egyeslt llamok 1924-es bevndorlsi trvnyt hozta fel pldnak a faji tisztogats programjhoz. „A fehr, szke haj, kk szem, felsbbrend nordikus faj eszmnyt nem a ncik talltk ki" - rja Edwin Black Harc a gyengk ellen cm knyvben. A trsadalmi „fajnemests" programjt vtizedekkel Hitler eltt mr gyakoroltk Kaliforniban. Igaz, a msodik vilghbor utn az Egyeslt llamok radiklisan szaktott a faji alap trsadalompolitikval.

fajelmeletEurphoz hasonlan a 19. szzadban az Egyeslt llamokban is megjelent a szervezett politikai antiszemitizmus, de a zsidellenes eltletek mr azt megelzen jelen voltak a trsadalomban.

Zsidgyllet a gyarmatokon

Az els zsidk 1492-ben, Kolumbusz Kristffal egytt rkeztek az jvilgba. 1584-ben Joachim Gaunse zsid vasmvest blaszfmival vdoltk meg, s visszaknyszertettk Angliba. 1647-ben a portugl hatsgok letartztattk Isaac de Castrt, amirt zsid szertartsokat s hagyomnyokat tantott Brazliban, s visszakldtk Portugliba, ahol az inkvizci hallra tlte, s mglyn meggette.

Ht vvel ksbb 23 zsid meneklt hagyta el Brazlit, s rkezett a holland j-Amszterdamba (melyet ksbb a britek New Yorknak neveztek el), ahol

Peter Stuyvesant, a gyarmat vezetje megtiltotta nekik a letelepedst. Dntst a Holland Nyugat-Indiai Trsasgnak gy indokolta: „A zsidk, akik ide rkeztek, szinte mind itt akarnak maradni, a keresztnyekkel szembeni szoksos uzsorval s csal kereskedelmkkel egytt... ezrt krjk, hogy ennek a szgyenletes fajnak - oly gylletes ellensgek s a Krisztus nevnek kromli - ne engedtessk meg, hogy tovbbra is fertzzenek s bajt okozzanak az j gyarmatnak."

A Trsasg viszont valsznleg gy rezte, hogy a zsidk „szoksos uzsorja s csal kereskedelme" hasznos lenne a gyarmat szmra, ezrt megparancsolta Stuyvesantnak, hogy engedlyezze letelepedsket. A francia gyarmatokra 1759-ig nem lphettek be zsidk, a spanyolok pedig a portuglokhoz hasonlan az jvilgban is fellltottk az inkvizcit, ldztk s kivgeztk azokat a keresztnyeket, akik ttrtek, s a zsidkat.

Ami a trsadalomban megjelen antiszemitizmust illeti, amikor egy zsid magasabb trsadalmi pozcit szerzett, szrmazsa miatt gyakran rtk tmadsok. Mordecai Noah tuniszi diplomata volt 1813-1815 kztt, de visszahvtk hivatalbl, miutn rosszakari feljelentettk, mint „Krisztus ellensgt". Uriah Phillips Levyt, az amerikai tengerszetnl egyedli zsidknt szolgl tisztet megfosztottk rangjtl, miutn a szrmazsa miatt hatszor hadbrsg el lltottk, ktszer felfggesztettk, s megvdoltk azzal, hogy egy prbaj sorn meglte ellenfelt.

Lincsel atlantai urak

Br az 1789-es amerikai alkotmny a felvilgosods eszmit kvetve vallstl fggetlenl vdelmezte a polgrok jogait, a politikai antiszemitizmus llami szinten is megnyilvnult. Olyannyira, hogy szak-Karolinban a nyltan zsidellenes rendelkezseket csak 1869-ben trltk el, New Hampshire-ben pedig a „nem protestnsok" csak 1887-tl tlthettek be llami hivatalokat. A vasrnapi kereskedelem tiltsa egy tovbbi gyakorlati formja volt a trvnybe foglalt antiszemitizmusnak.

szarmazasvizsgalatTrtnelmi tny, hogy a trsadalmi feszltsgek fokozdsa miatti stressz gyakran prosul az antiszemitizmus nvekedsvel. Ugyanez trtnt az 1873 s 1896 kztti hossz gazdasgi vilgvlsg idejn. Ebben az idszakban a populista politikai antiszemitizmus az amerikai prtpolitika rszv vlt. Az 1896-os vlasztsok sorn mr minden nagy prt tett antiszemita kijelentseket. William Jennings Bryan demokrata elnkjellt olyan szkpeket hasznlt beszdben, melyek teljesen egyrtelm zenettel brtak tsgykeres protestns hallgatsga krben: „Ne nyomjk le a tviskoszort a munks szemldkig, s ne fesztsk fel az emberisget az arany keresztjre."

A 20. szzadra az antiszemitizmus mg nyltabb s npszerbb vlt, megjelent a kabarkban, a sznpadon, st mg az j tmegmdiumm vl mozifilmekben is. 1913-ban Atlantban egy zsid gyrtulajdonost brsg el lltottak egy tizenhrom ves keresztny munkslny megerszakolsnak s meglsnek vdjval. Leo Max Frank ellen nem voltak bizonytkok, a brsg azonban alapot adott a vrvdnak. Frankot eltltk gyilkossgrt, s amikor a kormnyz kihirdette az tletet, a tmeg rtrt celljra, s a frfit a brtn mellett egy fra akasztva helyben meglincseltk. A lincselk nem utcai hulignok voltak: az atlantai elit tagjai hajtottk vgre, kztk az llam volt kormnyzja, Joseph Mackey Brown. (Az rtatlanul eltlt Leo Max Frankot csak 1986-ban rehabilitlta az Amerikai Legfelsbb Brsg.)

FordAz 1920-as vekre Henry Ford (kpnkn jobbra) ltrehozta a Dearborn Independent cm zsidellenes jsgjt, melyet postn s a Ford Motor kereskedsekben terjesztett orszgszerte, nagymrtkben hozzjrulva ezzel az antiszemitizmus terjesztshez. A hszas vekre az amerikai antiszemitizmus kezdett hasonl mrtket lteni az eurpaihoz: a zsidkat diszkriminltk a laksptsben, a munkavllalsban s a sportban is. Tbb fasiszta szervezet alakult, s ekkor tartotta hrhedt zsidellenes beszdt a hres replpilta s amerikai nemzeti hs, Charles A. Lindbergh egy hborellenes gylsen. Az 1930-as vekben klnsen a michigani Charles Coughlin atynak volt nagy befolysa a kzletre, aki katolikus papknt heti rdimsorban millikat rt el nyltan antiszemita megjegyzseivel. Coughlin atya rendszeresen tmadta Roosevelt elnkt, amirt tl nagy befolyst enged a zsid bankroknak.

Bezrul a kapu

Amikor megindult Eurpban a holokauszt, az Egyeslt llamok elszr korltozta, majd megtiltotta az eurpai zsid menekltek belpst az orszgba. Roosevelt elnk arra hivatkozott, hogy az amerikai bevndorlsi trvnyek megktttk a kezt. A Kongresszus 1924-ben valban elfogadta a Szvetsgi Bevndorlsszablyozsi Trvnyt, amelyben korltoztk egy adott orszgbl a bevndorls mrtkt.

A trvnyt a Bevndorlskorltoz Liga kezdemnyezte, amely az els amerikai szervezet volt, amely hivatalosan az eugenetikval (faji alap „trsadalomnemestssel") foglalkozott. A fehr br, szke haj, kk szem faj elmlete ugyanis nem Hitlertl szrmazik, az eszme az Egyeslt llamokban szletett. Az eugenetika egy rasszista ltudomny, amely arra irnyul, hogy kiiktasson minden olyan emberi lnyt, akit „gyengnek" tall, megrizve azokat, akik megfelelnek a faji eszmnynek.

A ligt a 19. szzad vgn hrom, a Harvard Egyetemen vgzett egykori dik alaptotta azzal a cllal, hogy megakadlyozza „az alsbbrend fajok Amerikba val belpst, hogy azok felhgtsk a felsbbrend amerikai gnllomnyt". A szervezet tagsga az amerikai akadmiai let szinte teljes krt lefedte, belertve a Harvard s a Stanford elnkeit is.

Az 1924-es trvnyt az Eugenetikai Kzpont ltal javasoltak alapjn fogalmaztk meg. Harry Laughlin, az eugenetika legbefolysosabb aktivistja megtveszt adatokkal s rvelssel meggyzte a Kongresszust, hogy az j bevndorlk gyengesgkkel, rltsggel, bnzssel s fggsgeikkel „szennyezik" az amerikai vrvonalat.

A trvny vgs formja szinte lehetetlenn tette a kelet-eurpai zsidk bevndorlst az Egyeslt llamokba ppen akkor, amikor a legnagyobb szksgk lett volna r. Amikor Calvin Coolidge elnk alrta a trvnyt, azt mondta: „Ameriknak amerikainak kell maradnia." Amikor Hitler kiadta a Mein Kampfot, ezt a trvnyt hozta fel pldul a faji tisztogats programjhoz.

A Nyugat vezet demokrcija, a humanista s liberlis eszmk kpviselje pldt mutathatott volna morlis s etikus magaviseletbl, ehelyett azt mutatta meg ms orszgoknak, hogyan zrjk le sajt hatraikat a menekltek eltt, amit Amerikra hivatkozva msok kszsggel kvettek. Bolvia egy pozitv kivtel, amely 30 ezer zsidt fogadott be 1938 s 1941 kztt.

Eugenetika: a szelekci eszmje

Sir Francis Galton, Charles Darwin unokatestvre volt az els, aki felvetette azt az elmletet, hogy amennyiben a tehetsges emberek kizrlag tehetsges emberekkel hzasodnnak ssze, akkor mrheten jobb utdaik szletnnek. Edwin Black Hbor a gyengk ellen cm knyvben lerja, hogy az eugenetika filozfijnak elemei miknt pltek be az amerikai politikba. A knyszertett sterilizci, a szegregcis trvnyek s a hzassgktsi korltozsok kzel szz ven keresztl jelen is voltak az llamok trvnyeiben.

Woodrow Wilson elnki beiktatsakor azt mondta: „Az egsz nemzet felismerte az emberi szrmazstan (eugenetika) rendkvli fontossgt, s hogy azt alkalmazni kell az emberisg csaldjnak nemestsre. Theodore Roosevelt is kifejezte flelmt, hogy a lakossg egyes »alsbbrend« szegmensei egyre nagyobb hatalmat ragadnak magukhoz."

A „gyengk" kz szmoltk a gyengeelmjeket, a homoszexulisokat, azokat a szemlyeket, akik bnzi jellemvonsokkal rendelkeznek, az alkoholistkat, a vakokat, sketeket, skizofrniban, bipolris zavarban vagy egyb ms „elmebetegsgben" szenvedket. Az eugenetikusok szmra mg a „lustasg" is egy olyan genetikai jellemz volt, amelyet ki kell iktatni a „nemzeti rja gnllomnybl".

Hogy az „emberisg nemestsre" veszlyt jelent „alsbbrend elemeket" kontrollljk, a 20. szzad elejn tbb orszgban legalizltk a „gyengkkel" szembeni ktelez rvny sterilizcit. Az Amerikai Genetikai Egyeslet Bizottsga a lakossg 10 szzalkt kvnta sterilizlni. Ezzel kt generci alatt ki tudtk volna iktatni gykeresen a trsadalom „alsbbrend" elemeit. A ktelez rvny sterilizcit 33 amerikai szvetsgi llamban fogadtk el a Legfelsbb Brsg tmogatsval, s tbb mint 60 ezer emberen vgeztk el a szzad kzepig. Az utols, trvnyes keretek kztt vgrehajtott sterilizcit 1981-ben hajtottk vgre az Egyeslt llamokban, 36 vvel a msodik vilghbor utn.

Az eugenetika programjt olyan szemlyek tmogattk, mint az ifjabb J. P. Morgan, Amerika vezet aclipari cgnek tulajdonosa, E. B. Scripps, a Scripps-Howard nemzetkzi mdiagynksg alaptja, John H. Kellogg, a vilghr kukoricapehely feltallja s Margaret Sanger, a Planned Parenthood abortuszklinika-hlzat vezetje.

Prominens politikusok is lelkesen vettek rszt az j ideolgia npszerstsben: Roosevelt s Wilson elnkk, Alexander Graham Bell, a telefon feltallja, a Rockefellerek, a Harriman s a Carnegies csaldok.

A Harriman csald tagjai arra hasznltk a vastbl szrmaz bevtelket, hogy olyan szervezeteket tmogassanak, amelyek felkutatjk a zsidkat, olaszokat s ms bevndorlkat a nagyvrosokban s deportljk ket, vagy ktelez sterilizcinak vetik al ket orszgszerte. Amerikban a hbor eltt szinte minden oktatsi intzmny npszerstette az eugenetikt, mint egy pozitv modellt, amellyel javtani lehet a nemzeti gnllomnyt.

Az Egyeslt llamokban a legkorbbi gyarmati idktl kezdve a fajkevereds trvnye megtiltotta a szexulis kapcsolatot (belertve a hzassgot is) fehrek s nem fehrek kztt. Utolsknt Alabama llamban 2000 novemberben (!) rvnytelentettk a fajkevereds elleni trvnyt.

A sterilizci s fajkevereds tiltsa mellett az eugenocdiumhoz leggyakrabban javasolt mdszer az eutanzia volt, amikor a betegek a „krnyezet kedveztlen sajtossga", mint pldul tlzott hideg, baktriumfertzs vagy egyb „testi elgtelensg" miatt halnak meg. Az gynevezett passzv eugenocdium lehetv tette, hogy a kisbabkat kitegyk az henhalsnak, vagy megtagadjk tlk az orvosi elltst. 1916-ban William Robinson New York-i urolgus egy igen szles krben elterjedt knyvet rt az eugenetikrl Eugenetika, hzassg s szletsszablyozs cmmel, amelyben azt rja: „Az lenne a legjobb, ha gyengden elaltatnk ezeket a (gyenge) gyermekeket kloroformmal, vagy adnnak nekik egy adag cinklit."

Az eugenocdiumhoz leggyakrabban javasolt mdszer az gynevezett „hallkamra" nev gzkamra lett volna, de az eugenetikusok gy vltk, hogy az amerikai trsadalom mg „nem ll kszen" egy tfog, orszgos megoldsra. Egyes elmegygyintzetek s orvosok azonban gy is hasznltk a hallos gygyszereket s a passzv eutanzit. Egy lincolni intzmny tdvszes tehenektl szrmaz tejjel itatta betegeit, mert gy gondoltk, hogy egy eugenetikailag ers egyn immnis ezzel szemben, a tbbieket pedig ezzel a mdszerrel ki lehet iktatni. A betegeknek vente 30-40 szzalka halt gy meg.

Carrie Buck a Virginiai llami Elmegygyintzet betege volt, akit ktelez sterilizcinak vetettek al a Virginiban rvnyes, eugenetika ltal inspirlt Faji Integrits Trvny alapjn. Az gy kapcsn 1927-ben a Legfelsbb Brsgon Oliver Wendell Holmes br gy dnttt, hogy az llamoknak joga van az eugenetikai sterilizcis trvnyekkel kapcsolatban nll dntst hozni. Majd hozztette: „Az egsz vilg szmra jobb lenne, ha ahelyett, hogy megvrnnk, hogy kivgezhessk a korcs utdokat bnzsrt, vagy hagynnk gyengeelmjsg miatt hen halni ket, a trsadalom mr korbban megelzn ezt azzal, hogy azok, akik nyilvnvalan »gyengk«, ne rkltethessk t fajtjukat..." Utbb kiderlt, hogy Carrie nem volt gyengeelmj, mindssze azrt kerlt az intzetbe, mert nevelanyjnak unokaccse megerszakolta. A msodik vilghbor utn a nrnbergi trgyalson nci vezetk az Amerikai Legfelsbb Brsgnak ezt az tlett is a sajt vdelmkben hoztk fel.

Hitler ksznlevele

Miutn az eugenetika elterjedt az Egyeslt llamokban, a tudsok Nmetorszgban kampnyolni kezdtek a bevezetsrt. Hitler is tanulmnyozta az amerikai eugenetikai trvnyeket, s rszben ezzel prblta meg legalizlni antiszemitizmust. Sok kvetjt azzal nyerte meg, hogy ideolgijt tudomnyosan megalapozottnak lltotta be.

A hszas vek sorn az amerikai Carnegie Eugenetikai Intzet munkatrsai szoros kapcsolatot ptettek ki Nmetorszg fasiszta tudsaival. „Nagy rdekldssel tanulmnyoztam szmos amerikai llam trvnyeit, amely azon szemlyek reprodukcijt akadlyozza, akiknek utdai nagy valsznsg szerint rtktelenek lennnek, vagy veszlyesek a fajllomnyra" - mondta Hitler, aki mg egy rajong hangvtel levelet is rt egy amerikai szerznek, akinek eugenetikrl szl knyvt a ksbbi Fhrer levelben a „biblijnak" nevezte.

A Harmadik Birodalom korai vei alatt az eugenetikusok Amerika-szerte dvzltk Hitler terveit, melyeket hosszas kutatsaik s munkjuk gymlcsnek tartottak. 1934-ben, amikor a nmet sterilizcik szma meghaladta a havi tezret, C. M. Goethe, a kaliforniai eugenetikai kutatsok vezetje azt mondta egy kollgjnak nmetorszgi tanulmnytjrl visszatrve: „Taln rdekelheti, hogy a munkja hatalmas szerepet jtszott e korszakalkot program megvalstsban. Mindenhol azt rzkeltem, hogy amerikai gondolatok formltk a Hitler mgtt ll rtelmisgiek gondolkodsmdjt. Szeretnm bartom, ha lete vgig tudatban lenne annak, hogy a maga segtsgvel indult tjra egy nagyszer mozgalom, amely 60 milli emberre van hatssal." Ugyanebben az vben az egyik amerikai aktivista gy nyilatkozott: „a nmetek a sajt jtkunkban gyznek le minket!"

Az Egyeslt llamok jelents sszegekkel tmogatta a nmet eugenetikai intzetek megalaptst, ksbb ezekben a kzpontokban szmos ksrletet vgeztek el zsidkon s cignyokon is. A Rockefeller Alaptvny mg azt a programot is tmogatta, amelyen Josef Mengele dolgozott, mieltt Auschwitzba ment volna. Amikor az 1940-es vek elejn az idsotthonokbl s elmegygyintzetekbl tbb tzezer embert hurcoltak s gzostottak el a ncik, az Amerikai Eugenetikai Trsasg ftitkra azt mondta: „Mg mi csak kerlgettk a forr kst, a nmetek nevn neveztk a dolgot."

A hbor utna az eugenetikt az emberisg ellen elkvetett bntnynek minstettk, a npirts egy formjnak. Mengele egykori fnke, a Rockefeller ltal tmogatott nmet Fajtisztasgi Intzet igazgatja, Otmar Freiherr von Verschuer mgis megszta a felelssgre vonst, s kutatsait „humngenetika" nven folytatta tovbb a Mnsteri Egyetemen. Hamarosan vilgszerte elismert tudss vlt, tbb orszg akadmiai trsasga tiszteletbeli tagjv fogadta. Amikor 1969-ben autbalesetben meghalt, a nmetorszgi nekrolgok nem tettek emltst nci mltjrl. Ma a tudomnyos kzvlemny tbbnyire figyelmen kvl hagyja a humngenetika eredeti forrst, s nem kti ssze azt a ncizmus bneivel.

A msodik vilghbor utn az Egyeslt llamok t llama, kztk Kalifornia is nyilvnos bocsnatot krt polgraitl a vgrehajtott knyszersterilizcikrt s a tbbi gyalzatos tettrt, amelyet az eugenetika nevben hajtottak vgre. A 20. szzad vgn a humngenetika jelents eredmnyeket rt el: a tudsok feltrtk a teljes emberi genomot, a petesejt vagy hmivarsejt teljes genetikai tartalmt. Ezzel minden szemlyt biolgiailag azonostani s osztlyozni lehet jellegzetes vonsai s szrmazsa alapjn. Miutn elfordult, hogy a genetikai tesztek alapjn megtagadtk valakitl a biztostst vagy egy llst, az Egyeslt llamok 2003-ban elfogadta a vilg els genetikai antidiszkrimincis trvnyt. Azonban a genetika vilgban - s azon kvl - mg mindig vannak olyan hangok, amelyek azt srgetik, hogy az emberisget meg kellene szabadtani a nem kvnt szemlyektl, hogy tkletesteni lehessen az emberi fajt.

Mg nincs hozzszls.
Csak regisztrlt felhasznlk rhatnak hozzszlst.
 
Naptr
2024. prilis
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Hirdetsek
 
Idjrs

Idjrs elrejelzs

 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
Archvum
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.