hitdk
Fmen
 
Interaktv
 
Tikva
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Hrek

Hetek
HIT Rdi
ATV
Hrek Izraelbl
Vigyz-blog 
Bornemisza: TER 

 
Keresztnyldzsek
Keresztnyldzsek : Slyos atrocitsok rik a Kzel-Keleten l keresztnyeket

Slyos atrocitsok rik a Kzel-Keleten l keresztnyeket


Drmai exodus

Slyos atrocitsok rik a Kzel-Keleten l keresztnyeket

„Bibliai mrtk exodus” zajlik a Kzel-Keleten – lltja egy brit lap tudstja. A Szentfldn s a krnyez orszgokban a keresztnyek szma drmai mrtkben cskken, s csaknem ktezer ve a trsgben l kzssgek kerltek veszlybe. Az elvndorls okait s kvetkezmnyeit a Vatikn s keresztny jogvd szervezetek mellett a kzelmltban mr az Eurpai Parlament s az amerikai Klgyminisztrium vallsszabadsgrl szl jelentse is elemezte.

„A keresztnyek szma fogyatkozik. Libanonban valaha tbbsgben voltak a keresztnyek, m a msfl millis kzssg ma mr taln csak a npessg 35 szzalkt teszi ki. Az iraki keresztnyek az blhbork ta vndorolnak el, 2004 utn mr csak flmillian maradtak" - rta november vgn a brit Independent. Az egyik legtekintlyesebb olasz katolikus magazin, a La Civiltà Cattolica szintn drmai hangvtel rszletes tanulmnyt kzlt a muzulmn vilgban l keresztnyek helyzetrl. Az rs szerint „A radiklis iszlm mra szmos keresztny lakta muzulmn orszgban teret nyert, s clja a sara elterjesztse az iszlm vilgban, ami nemcsak megnehezti az ottani keresztny kisebbsgek lett, de puszta ltk is veszlybe kerl. Ez az oka tmeges kivndorlsuknak Eurpba, az Egyeslt llamokba, Kanadba s Ausztrliba. [...] Az 1993 ta Egyiptombl, Irakbl, Jordnibl, Szribl, Libanonbl, Palesztinbl s Izraelbl emigrlt arab keresztnyek szmt tbb mint hrommillira becslik. Az utbbi tz vben a Kzel-Keletet elhagyk arnya 26,5 szzalkrl 34,1 szzalkra emelkedett".

Strasbourgi brlat

XVI. Benedek ppa az elmlt kt vben kt alkalommal is pspki tancskozst hvott ssze a Kzel-Keleten l keresztnyek helyzetnek ttekintsre. A hivatalos vatikni napilap, az Osservatore Romano beszmolja szerint a 2008. janur 15-n kezddtt tallkozn a ppa kijelentette: „az arab vilg keresztnyeit a terjed erszak kvetkeztben magukra hagyjk ...s a gyllkds megnehezti az egyttlst, s veszlyezteti a keresztny kzssgek tllst". XVI. Benedek felszltotta a katolikus pspkket: vdjk meg a muzulmn vilg keresztnyeit.

Szintn a keresztny elvndorls volt a tmja a Rmban 2010. oktber vgn tizenngy felekezet rszvtelvel megtartott konferencinak is, amelyet XVI. Benedek ppa hvott ssze. A Vatikni szindus hatrozata megllaptotta: „A katolikusok s ltalban a keresztnyek ltszma s arnya a Kzel-Kelet orszgaiban drasztikusan cskkent az elmlt vtizedekben."

Nem csak a hbor sjtotta Irakban s Afganisztnban rik slyos atrocitsok a keresztnyeket. Mg a viszonylag tolernsabbnak szmt Egyiptomban, Jordniban s Szriban is szmos jogi, trsadalmi s vallsi korltozssal kell a vallsi kisebbsgeknek szembe nznik.

Az Eurpai Parlament idn janurban hatrozatban tlte el az egyiptomi kopt kzssgek elleni atrocitsokat, s felszltotta a kairi kormnyt, hogy „a kopt keresztnyek s ms vallsi kisebbsgek tagjai szmra teljes kren biztostsa emberi jogaikat valamint alapvet szabadsgjogaikat - belertve a valls szabad megvlasztshoz s megvltoztatshoz fzd jogot -, s vegye elejt az ellenk irnyul mindenfajta htrnyos megklnbztetsnek".

Az eurpai parlamenti vita sorn Peter van Dalen holland konzervatv kpvisel kijelentette, hogy „a keresztnyek klnsen nehz idket lnek meg sok orszgban, ahol az iszlm hit az uralkod. Ez a helyzet tbbek kztt Egyiptomban is. Egyiptomban az ortodox kopt keresztnyek, de a rmai katolikus s protestns keresztnyek, illetve a zsidk is intzmnyestett formban kerlnek htrnyos helyzetbe, elnyomjk pldul a keresztnysgre ttr muszlimokat. Ez jl lthat pldul a szemlyazonost okmnyaikbl, amelyekben tovbbra is az ll, hogy muszlimok, mivel a trvny tiltja a ms vallsra val ttrst."

Az okrl szlva Konrad Szymanski lengyel keresztny demokrata EP-kpvisel elmondta, hogy „A keresztnyellenes kommunizmus helyt mra elssorban a harcos iszlm vette t. Egyiptomban s Malajziban megvannak a vallsszabadsg alkotmnyos garancii, de a radiklis iszlm krk nyomsra a keresztnyek vallsszabadsga nem rszesl megfelel tmogatsban az ottani kormnyoktl. Az Eurpai Uninak, amelynek j klpolitikai eszkzk llnak rendelkezsre, nagyobb mrtkben ki kell vennie a rszt a verseket, fosztogatsokat s gyilkossgokat eredmnyez keresztnygyllet elleni fellpsbl. Csak az ideolgiai eltlet az oka, hogy az Eurpai Uni ezt ma vonakodva teszi meg. A hitelessgnk forog kockn."

Hasonl llsponton volt a brit konzervatv frakci klgyi szvivje, Charles Tannock is, aki szerint „sajnlatos mdon az iszlm vilgban ltalnoss vlt a kztk l nem muzulmn kzssgek ellen irnyul dzsihdista harciassg lgkre - s ez az esetek tbbsgben klnsen a keresztnyeket sjtja." Gerard Batten brit fggetlen kpvisel az jsgrk felelssgt is felvetette a Szentfldrl trtn elvndorlsban: „A nyugati mdia a valstl jcskn elmarad mrtkben szmol be a keresztny kisebbsgek s msok ldztetsrl az iszlm vilgban. Amellett, hogy a mdinak vals kpet kellene adnia az ldztetsrl, azt is el kellene magyarznia a nagykznsgnek, hogy mindez mirt trtnik. Meg kellene magyarzniuk, hogy ki teszi ezt - konkrtan a muszlim fanatikusok -, illetve hogy mirt teszik - az iszlm ideolgiban rejl intolerns, erszakos, eltlend irnyvonalak miatt."

A Christian Solidarity International (tovbbiakban: CSI) keresztny emberi jogi szervezet tanulmnya szerint a fiatal kopt keresztny nk s lnyok iszlmra s hzassgra knyszertse Egyiptomban szles krben elterjedt s az ezredfordul utn mind gyakoribb vlt. Egy 17 ves kopt lny sszebartkozott a szomszdjukban lak muzulmn kislnnyal, aki sszeismertette egy Amir nev muszlim frfival. Amirnak megtetszett a 17 ves csinos fiatal n, s udvarolni kezdett neki. Egy napon a lny a nvrvel vsrolni ment. Ekkor ismeretlenek elfogtk, kbtszert adtak neki, s elraboltk a magatehetetlen nt. Amikor flbredt, muzulmnok fogsgban tallta magt. Amir csaldja s bartai segtsgvel hurcolta el t. Az R. nev lnyt iszlm hitre knyszertettk, majd frjhez kellett mennie Amirhoz. R. azonban nem volt hajland hzasletet lni Amirral, ezrt naponta megerszakoltk s megvertk. A karjra tetovlt kopt keresztet savval gettk ki a brbl.

A legslyosabb tmads 2010. janur 6-n este, a kopt ortodoxok karcsonyn trtnt, amikor muzulmn fegyveresek golyzport zdtottak a fels-egyiptomi Kena kormnyzsg Nagaa-Hammadi egyhzmegyjben a templombl tvoz hvekre. Heten meghaltak (hat keresztny s egy szolglaton kvli muzulmn rendrtiszt), s 11 msik szemly megsebeslt (kilenc keresztny, kt muzulmn). Ngy gyanstottat hamar letartztattak, de mg nem hoztak tletet az gykben.

Apk feljelentik gyerekeiket

A Kzel-Keleten, a Szentfldn s a krnyez llamokban l keresztnyek helyzetrl szintn tfog kpet ad az Amerikai Egyeslt llamok Klgyminisztriumnak 2010. novemberben kiadott jelentse, amely orszgonknt elemzi a vallsszabadsg rvnyeslst.

Jordniban a dokumentum szerint a kormnyzat folytatta azon polgrok s klfldi szervezetek zaklatst, amelyeket muszlimok megtrtsvel gyanstott meg. A keresztnysgre ttrt muszlimok kzl is tbbeket zargattak, azzal egytt, hogy a kormnyzat megksrelte visszatrteni ket a muzulmn hitre; az ldzs foka azonban cskkent a jelents ksztsnek idszakban. Az iszlm brsg, amely csaldjogi gyekben tlkezik a muszlimok kztt, folytatta a „hitehagys" jogcmen indtott eljrsokat az iszlmbl kikeresztelkedettek krben. A muzulmn hit elhagysa tiltott az iszlm jog szerint, s minden ilyen „hitehagy" szemly a polgri jogainak, illetve jogkpessgnek az elvesztst kockztatja.

A jelents azt lltja, hogy a jordniai titkosszolglat szmos esetben lltott el megtrt muszlimokat, miutn a csaldtagok jelentettk a hatsgoknak a keresztnysgre trtnt ttrst. A hatsgok a jelentsek szerint az ellltott szemlyek vallsi meggyzdst firtattk, brsgi s egyb eljrsokkal fenyegettk ket, valamint j hitk megtagadsa esetn klnfle elnyket ajnlottak fel, pldul llami karrierlehetsget.

Az elmlt vekben tbb csald is benyjtott valamelyik „hitehagy" rokona ellen keresetet iszlm vallsi brsgokon „aposztzia" miatt, amelyek tletei vgeredmnyben megfosztottk az alperest a civil jogaitl, gyakran semmiss mondva ki a hzassgt, s megvonva a szltl a gyermekfelgyeleti jogait. Tbb polgr beszmolja szerint a ms vallsakkal fenntartott szerelmi viszonyok trsadalmi kirekesztst, valamint nhny esetben viszlyt is eredmnyeztek a pr csaldjai kztt.

Emellett 2007 vgn s 2008 elejn krlbell harminc rgebb ta az orszgban tartzkod evangliumi keresztny hallgatt toloncoltak ki az orszgbl, miutn tbbet kzlk le is tartztattak.

Szriban az si keresztny kzssg ltszma az elvndorlsok kvetkeztben 8 szzalkra cskkent. Az amerikai sszellts szerint a szriai rezsim vallsi krdsekben slyos korltozsokat tart fenn. Nem fogadja el azoknak a muszlimoknak a vallsi sttuszt, akik ms hitre trnek t. Ezzel szemben azokat a keresztnyeket, akik ttrnek a muzulmn hitre, elfogadjk s k megkapjk a hivatalos sttuszt. Azokban az esetekben, amikor muszlim tr t keresztny hitre, a kormnyzat tovbbra is muzulmnnak, illetve a saria, az iszlm jog alanynak tarja t. Muszlim n nem mehet hozz keresztny frfihoz, azonban egy muszlim frfi felesgl vehet egy keresztny nt. Ilyen hzassg esetn a keresztny n halla esetn nem temethet muzulmn temetbe, hacsak nem trt t a mohamedn hitre eltte. Abban az esetben, ha egy keresztny fel szeretn venni az iszlmot, a trvnyek rtelmben az illetkes mohamedn vallsi vezetnek tjkoztatni kell a betrni szndkoz egyhzmegyjt.

2010 mjusban a titkosrendrsg letartztatta, majd kitoloncolta az orszgbl azt az amerikai s kt svd llampolgrt, akik Aleppban Biblikat osztogattak. Az intzked hatsg a hrom szemly laksn tallhat sszes keresztny irodalmat is lefoglalta.

Libanonban szintn folyamatosan cskken a keresztnyek arnya a muszlimokhoz kpest. A legfbb ok a maronita keresztnyek kivndorlsa, valamint a muzulmn npessg tlagnl magasabb szletsi arnyai.

Egyiptomban a fizikai ldzs mellett a politikai s gazdasgi diszkriminci is erteljes. Az orszg 17 llami egyetemnek egyetlen elnke vagy dknja sem volt keresztny. A kormny diszkriminlja a keresztnyeket a kzszfrban val alkalmazsban, s az llami egyetemek alkalmazottjainak kinevezsben, s gtolja, hogy a legnagyobb presztzs intzmnyben, az Al-Azhar Egyetemen tanuljanak, amely pedig kzpnzbl finanszrozott intzmny, mintegy fl milli tanulval. A kormny ltalban akadlyozza, hogy nem muzulmnok llami egyetemek arabnyelvtanr-kpz programjain vegyenek rszt, mert a tanterv kztt szerepel a Korn tanulmnyozsa.

(Az sszelltst ksztette: Kod Tmea, Korvin Tibor, Molnr Lszl, Morvay Pter, Nmeth Csillag)

Mg nincs hozzszls.
Csak regisztrlt felhasznlk rhatnak hozzszlst.
 
Naptr
2023. prilis
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 
Hirdetsek
 
Idjrs

Idjrs elrejelzs

 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
Archvum
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.