hitdk
Fmen
 
Interaktv
 
Tikva
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Hrek

Hetek
HIT Rdi
ATV
Hrek Izraelbl
Vigyz-blog 
Bornemisza: TER 

 
Keresztnyldzsek
Keresztnyldzsek : A reformci ldzttjei 24

A reformci ldzttjei 24


A reformci ldzttjei

Zarndokok az jvilgban: puritnok, baptistk, kvkerek

A reformci trekvseiben nem volt egysges, s az tkeressek sokflesge Angliban is sok feszltsghez vezetett a vallsi tolerancia megszletsig. m a kontinentlis szntrrel ellenttben itt a protestnsok szinte kizrlag egyms keztl szenvedtek ldztetst a 17. szzadban. A baptistk s a kvkerek szmos ponton tovbb vittk a reformci hitjtsait, s tevkenysgknek mig hat pozitv kvetkezmnyei vannak, tbbek kztt a vallsszabadsg eszmjnek fokozatos elterjedse.

Az anabaptista mozgalmat a kegyetlen ldzs kis hjn eltrlte az eurpai kontinensen (Vzbefojtott jrakeresztelk. Hetek, 2011. mjus 27.) – vgl jrszt Amerikban telepedtek le, ahol azutn elvesztettk misszis buzgalmukat. A trsadalomtl s a technikai fejldstl elzrkzott hagyomnyrz kzssgeik ma is megtallhatk itt. A hatsuk mgis jelents maradt az vilgban: Angliban olyan mozgalmak felsznre trshez s fejldshez jrult hozz, mint az independensek, a baptistk s a kvkerek.

Csak a Szellem
I. (Vres) Mria rekatolizcis trekvsei utn fltestvre, Erzsbet kirlyn helyrelltotta s megszilrdtotta az anglikn llamvallst. Anglia Egyhza (Church of England) azonban nem felelt meg sem Rma, sem a radiklisabb protestnsok ignyeinek, akik egy, a klvini eszmk mentn teljesen megreformlt egyhzban gondolkodtak. k – a puritnok – a Biblival sszeegyeztethetetlennek tltk az anglikanizmus rtusait s papi rendjt, s meg akartk tiszttani az egyhzat a rmai katolicizmus maradvnyainak tekintett elemektl. Erzsbet uralkodsnak els veiben ers tmogatst kaptak a parlamenttl, de azutn az uralkodn nem jrult hozz a vltozsokhoz. E tekintetben utda, I. Jakab is hajthatatlan maradt, aki trnra lpsekor VI. Jakabknt mr Skcia uralkodja volt. Minthogy a tekintly irnt rzketlen, nyakas skt presbiterinus alattvalitl a vrtnl kevesebb tiszteletet kapott, gy dnttt, hogy Angliban semmikpp sem engedi az egyhzat a klvini tra lpni.
I_Jakab
I. Jakab skt angol kirly. gy dnttt, hogy Angliban semmikpp sem engedi az egyhzat a klvini tra lpni.
A puritnok egy csoportja mr Erzsbet idejben is remnytelennek ltta az egyhz bellrl trtn megreformlst, s attl klnvlva fggetlen kzssgeket alaptottak. A szeparatistknak ez a csoportja, az independensek (fggetlenek) tbb nem tekintettk trvnyesnek Anglia Egyhzt. Robert Browne s Robert Harrison vezetsvel 1581-ben klnll gylekezetet alaptottak Norwichban. Ezzel kezdett vette a kongregacionista mozgalom, amely klvini hitelvei mellett anabaptista hatsokat is mutatott, pldul egyhzkormnyzata tekintetben. A kormny s a pspkk bebrtnzsekkel s a szigetorszgbl val kizssel igyekeztek megtrni mkdsket, 1593-ban tbb vezetjket fel is akasztottk. Nhny vig dn s holland fldn ltek tovbb, majd a „zarndok atyk” 1620-ban az cen msik partjn, j-Angliban telepedtek le.
Amikor az egyik amszterdami independens csoport vezeti, John Smyth s Thomas Helwys hitbl vllalt dntssel bemertkeztek, megszletett a kontinentlis anabaptista kzssgek legsikeresebb gazata, a baptista mozgalom. Br sokan lltjk, hogy Smyth s Helwys az apostoli egyhzmintk keresse folytn maguk ismertk fel a vzkeresztsg bibliai szerept, msok szerint egyrtelm a holland anabaptistk, a mennonitk befolysa. Mig vitatott krds, hogy milyen mrtkben hatott rjuk a kontinensen mkd radiklis reformci. Annyi biztos, hogy Smyth kvetit azutn – Mnsterre is emlkezve – Angliban is anabaptistknak hvtk egy ideig.
Az anabaptistk hossz trtnete a kontinensen Luther idejig nylt vissza, s leginkbb az ldztets s a szenveds jellemezte. Amennyire megrthettk, a legszintbb igyekezettel prbltk kvetni a bibliai egyhzmintt s hitgyakorlatot – hittek az llam s az egyhz sztvlasztsban, illetve abban, hogy minden helyi gylekezetnek nll letet kell lnie. Makacsul elleneztk a csecsemkeresztsget, mondvn, hogy minden vallsos tett rtktelen, ha nem szabad akaratbl s hitbl viszik vghez. A szolglatrl alkotott nzeteik is jszerek voltak. Btortottk a „laikus” szolglatot: a legklnflbb iparosok prdikltak az sszejveteleiken. Egy hres angliai kpviseljk, John Bunyan mondst ksbb ms csoportokban is megelgedssel nyugtztk: „Nem kell elvgezni az Oxfordi vagy a Cambridge-i Egyetemet, hogy valaki alkalmass vljon az igehirdetsre.” gy vltk, senki sem alkalmas a prdiklsra, csak ha a Szellem indtja. Mg sajtosabb gyakorlatuk volt az, hogy nk is prdiklhattak kreikben. Egy korabeli kritikusuk szrnylkdve jegyezte meg: „Egyesek azt mondjk, trvnyes dolog, hogy nk is hirdessenek Igt, s nekik is lehetnek ajndkaik, mint a frfiaknak. Bizony prdiklnak is kzttk nmely asszonyszemlyek, mgpedig nagy npszersgre szert tve.” Taln a fram egyhzakban foly gyakorlat elutastsaknt viszont a szolglknak fizetend tizedet s anyagi javadalmazst trvnytelennek tltk, ragaszkodva ahhoz, hogy a prdiktoroknak is legyen polgri foglalkozsuk. Vgl pedig sok baptista azt is elvetette, hogy istentisztelet cljbl templomokban – „tornyos hzakban” – kellene sszegylni. Ezek a jellegzetessgek angol fldn is megjelentek a mozgalomban.

Vzbe mertve
John Smyth a cambridge-i Christ’s College-ben tanult. 1594-ben papp szenteltk az anglikn egyhzban, de azt kveten puritn, majd szeparatista lett. 1608-ban Jakab kirly kemny intzkedsei ell Hollandiba, Eurpa 17. szzadi vallsi ldztteinek menedkhelyre kellett tvoznia, ahol mennonitk fogadtk be. Az itt trtnt bemertkezssel s csoportja vgleg szaktott Anglia Egyhzval, s egyben a tbbi szeparatisttl is elvltak tjaik. Halla utn kzeli bartja s munkatrsa, Helwys visszavezette egy csoportjukat Angliba, s 1612-ben megalakult az els baptista gylekezet Londonban. Helwys igen btor hangvtel levelet rt Jakab kirlynak, amelyben arra krte, hogy alattvali szabad lelkiismerett ne vesse trvny al. A vlasz nem maradt el. Brtnbe kerlt, ott halt meg 1616-ban.
George_Fox
George Fox. Nyolcszor lt brtnben, Carlisle-ban (Anglia) hajszl hjn ki is vgeztk.
I. Jakab szerint a genfi bibliafordts olyan rszeket is tartalmazott, amelyek alapjn az independensek s a baptistk politikai kritikkkal illethettk volna a hatalmt. Rszben emiatt rendelte el az j fordts, az azta is kzkedvelt s idn 400. vforduljt nnepl King James Bible kiadst. E szeparatista csoportok teht mg az ilyen „negatv visszacsatolsok” rvn is jtkonyan hatottak az angliai bredsi mozgalmakra.
Helwys megprbltatsai ellenre londoni gylekezete 1626-ra jabb kzssgekkel gyarapodott Lincolnban, Coventryben, Salisburyben s Tivertonban. Idkzben megersdtt a baptistknak egy klvini ga, s Helwys kvetinek szenvedseit csak tetzte, hogy az angol protestnsok krben ortodoxnak tekintett klvinizmussal szemben k hittek az akarat szabadsgban.
1640-re a baptistk megegyeztek abban, hogy a vzkeresztsg egyetlen biblikus mdja az almertkezs (mgpedig hacsak lehet, „l vzben” – a folyvizet elnyben rszestettk az llvzzel vagy medencvel szemben). Ezzel tovbb ptettk anabaptista eldeik rksgt, akik szmra a keresztsg gyakorlati kivitelezse msodrend krds volt. A fiatal baptista kzssgek viszontagsgaihoz hozzjrult az llam s az egyhz kapcsolatnak feszegetse is. Bibliartelmezsk alapjn e krdsben azt vallottk, hogy a kirly s a szabadon vlasztott parlament legitim hatalommal rendelkeznek, azonban az llam nem avatkozhat be az egyhz gyeibe. Termszetesen nem maradhattak ki az ezerves kirlysg krli, a 17. szzad kzepn divatos spekulcikbl sem. Kisebb-nagyobb mrtkben a baptistk valamennyien buzgn kutattk Dniel prfciit s a Jelensek knyvt. Vizsgltk az idk jeleit, s kerestk azt, miknt kellene nekik, Krisztus kvetinek e kritikus idkben engedelmeskednik Isten akaratnak.

jvilgi kezdetek
William_Penn
William Penn. Olyan orszgot akart megteremteni, amely majd a politikai s vallsszabadsg mintjul szolglhat.
A tengerentlon 1639-ben Roger Williams alaptotta az els baptista gylekezetet. Williams a Cambridge-i Egyetemen kszlt anglikn papi plyra, m a felszentelse utn ers ellenrzsei tmadtak az egyhzi liturgival s hierarchival szemben. 1631-ben elhajzott Massachusetts-be, ahol szeparatista lett, majd a lelkiismereti szabadsgrl folytatott hosszas vitt kveten 1635-ben kitiltottk az llambl. Egy „Providence”-nek elnevezett helyen telepedett le (a sz jelentse ’gondvisels’), s ltrehozta az els Rhode Island-i kolnit azzal a cllal, hogy ott teljes vallsszabadsg uralkodjon. Providence-ben mr baptistaknt alaptotta meg felekezetnek els amerikai gylekezett. Az anyaorszgba visszatrve 1644-ben kesszl rsaiban kelt a teljes lelkiismereti s vallsszabadsg vdelmre; szorgalmazta a zsidk Angliba trtn visszafogadst is. (I. Edward 1290-ben kitiltotta a zsidkat a szigetorszgbl, ahov csak Oliver Cromwell idejn, 1655-tl trhettek vissza.) Az amerikai bennszlttekkel szvlyes kapcsolatokat polt, nevhez fzdik az els indin nyelv lexikon kiadsa.
Az igehirdetsre nagy hangslyt helyez baptista hitet a tbbnyire rstudatlan amerikai feketk is – rabszolgk s szabadok egyarnt – igen vonznak talltk. A baptista istentiszteletek szabadsga a dicsretben s imdsbeli nkifejezsekben is tg teret biztostott sajtos stlusuknak. A baptista mozgalom a legnagyobb amerikai protestns felekezett vlva vgl az jvilgban rt sikertrtnetet, hrnevt korunkban olyan szolglatok regbtettk, mint Billy Graham vagy Jerry Falwell. Sokfel, klnsen Eurpban s Oroszorszgban, a 20. szzad elejn szlet pnksdi bredsek derkhadt szintn a Szent Szellemmel betltekez baptistk adtk.

A zarndok tja
Angliban idkzben I. Kroly s a parlament konfliktusa polgrhborhoz vezetett. Cromwell mr 1642-ben csatlakozott az independensekhez, s „vasbordj szentjeinek” vezrkarban independens s baptista tisztek kerltek tlslyba. A „puritn Mzes” ksbb a presbiterinus s nem kirlyprti angliknok mellett szmukra is helyet biztostott az llamilag tmogatott egyhzi szolglatban. Minden ms csoport pedig szabadon gyakorolhatta vallst, ha nem fenyegette a kzrend bkjt – egyedl a rmai katolikus miszst, valamint a klssgeiben arra emlkeztet anglikn szrny, a High Church istentiszteleteit tiltotta be. Nhny baptista elfogadta az llamegyhzi hivatalt, de a tbbsg inkbb fggetlenl mkdtt.
A kirlysg II. Kroly trnra lpsvel trtnt helyrelltsa a puritnok s szeparatistk, kztk a baptistk szmra jabb negyedszzados ldztetst hozott. Megszortsokkal s brsgokkal sjtottk ket, s ezrvel szenvedtek brtnbntetst. Miutn Monmouth hercegt egy balul sikerlt felkelsben nonkonformistk is tmogattk, kzlk hromszzat 1684-ben ktl ltali hallra tltek, kzel ezret pedig Barbados szigetre deportltak. A baptista psztorok a brtnbl buzdtottk gylekezeteiket, zeneteik tbbnyire arrl szltak, hogy mi a hit rtelme az ldztets idejn. Thomas Hardcastle brtnleveleiben az ldztetsekrl mint a „kegyelem rtkes idszakai”-rl rt, amikor a keresztnyek szve „megtisztulhat, s mly s tarts rmre juthat”. Ugyanezzel a tmval foglalkozott John Bunyan, egy msik baptista psztor is, mikzben engedly nlkli prdikls miatt hatves brtnbntetst tlttte Bradfordban. Az angol irodalomban klasszikuss lett mve, a Zarndok tja azta szznl is tbb nyelven jelent meg, a kiadott pldnyszm tekintetben csak maga a Biblia elzi meg.
A baptista kzssgek nagy hangslyt tettek az evanglium hirdetsre s a misszikra, a morva keresztnyek mellett k voltak a protestns misszis ra els ttri. William Carey, Adoniram Judson s msok Indiban, Burmban, Knban, Japnban s Afrikban alaptottak leters kzssgeket, s ksbb mg Latin-Amerika katolikus kzegbe is sikerlt behatolniuk. Ezeken a terleteken nemcsak hv kzssgeket hoztak ltre, hanem iskolkat, krhzakat s kiadhzakat is alaptottak.

Mirt remegtek a kvkerek?
A 17. szzadban a baptistk tbbek kztt egy klnleges kzssg, a kvkerek hitletre is hatottak Angliban, jllehet bizonyos pontokon ellentbort kpviseltek. Vannak olyan egyhztrtnszek, akik a kvkereket tbb vonatkozsban a modern 20. szzadi pnksdi mozgalom korai elfutrainak tartjk, noha egyhztrtneti szerepk leginkbb az igen karizmatikus alapt, George Fox nemzedkben volt jelents. A kvkereknek is jcskn kijutott az ldztetsekbl – nemcsak az angliknok, hanem (klnsen Amerikban) a puritnok miatt is szenvednik kellett.
kvekerek
A kvkerek len jrtak a rabszolgasg eltrlsrt vvott harcban
A vallsi kzdelmek hossz trtnett Angliban is a szabadabb hitlet idnknt kaotikusnak tn keresse jellemezte. Nagy problmt jelentett, hogy az anglikanizmus megtiszttsra trekv, klvini teolgit kvet reformmozgalmak sem adtak helyt az egyni istenlmny szomjazsnak. A kvkerek alaptjnak, George Foxnak a hitlete is emiatt kerlt szellemi vlsgba. Ebben az idben sokfle mozgalom bontogatta szrnyt, s a legfontosabbak kzl tbb is hatott George Foxra, pozitv s negatv mdon egyarnt. Ezek kzl is a baptistk (akkoriban mg anabaptistknak nevezett) kzssge volt a legjelentsebb. George nagybtyja, Pickering is hozzjuk tartozott. Egyebek mellett a szolglatrl vallott baptista nzetek minden bizonnyal hatottak Foxra.
George Fox (1624–1690) Draytonban, a leicesteri grfsgban szletett. Istenfl szlei „tisztasgra s igazsgossgra” neveltk, mr fiatalon megtanulta, hogy szava „kevs, de sval fszerezett”, szjban pedig az igen igen, a nem pedig nem legyen. Trsai ki is nevettk becsletessge miatt. Az rzkeny szellem ifjt a rokonsg papnak sznta volna, vgl suszterinas lett belle. Tizenkilenc vesen oly ellenllhatatlanul vgyakozott az igazsg utn, hogy elhagyta a szli hzat s utazni kezdett. Messze fldet bejrva egyik lelkszt a msik utn kereste fel, hogy vlaszt kapjon a szvben rzett szellemi vgydsra, m egyetlen tancs sem elgtette ki. Kzben sokat olvasott s tanult, 1646-ban mgis rbredt arra, hogy „az oxfordi s cambridge-i tanuls nem elg ahhoz, hogy valaki Krisztus tantvnya legyen”. Ngyves keress utn vgre kijelentst kapott: abban az llapotban csak Isten szlhat hozz, hogy szomja csillapodjon.
1647-ben prdiklni kezdett. Volt, hogy hivatsos lelkszek utn szlt az emberekhez, mskor a templomon kvl, de mr ekkor rezhet volt beszdn keresztl Isten ereje. 1652-ben Yorkshire-ben, Anglia szaki rszn egy magas hegyen ltomst ltott „egy nprl, amely az rhoz gyjtetik”. Ltta, amint Krisztus gyzelemre vezeti vit a Stn ellen. Ekkor rtette meg, hogy Krisztust kell prdiklni, aki megszabadt a bn uralmtl.
Tmadta a beiktatott klrust, ezrt brsg el idztk. Itt a brnak azt mondta, hogy reszketnie kellene Isten Igjtl, aki erre gy felelt: „Te magad vagy az a reszkets!” A kvker (azaz ’reszkets’) gnynv azutn rajtuk ragadt. Tny, hogy az zsaisi mondat – „erre tekintek n, aki szegny s megtrtt lelk, s aki beszdemet rettegi” – Fox prftai fellpsnek egyik szokatlan ksrjelensge volt, az emberek sz szerint remegve hallgattk. Br az ldztets folytatdott, ez csak a mozgalom megersdst szolglta. Hrom vvel a ltomsa utn a kvkerek tbora tvenezresre duzzadt, s ez a szm mg az vszzad vge eltt megduplzdott.
Ezreket brtnztek be kzlk, olyan vdak alapjn, mint hogy tiltott vallsi kzssgben tallkoznak, vagy nem hajlandk fizetni a ktelez llamegyhzi tizedet. Az anabaptistkhoz hasonlan a trgyalsokon vagy brhol msutt Jzus szavaira hivatkozva megtagadtk az eskttelt, k is vallottk, hogy az igazmondsban nem lehetnek fokozatok. Emiatt is, vagy csak mert „tiszteletlenl vlaszoltak a brnak”, vagy nem emeltek kalapot eltte (senki emberfit meg nem svegeltk), mr brtnbe kerlhettek. Igaz, trtntek dt kivtelek is – megesett pldul, hogy egy kvker vdlott lngol hite gy megrintette a brt, hogy vele tartott prdiklni a trgyals utn. Maga Fox nyolcszor lt brtnben, 1653-ban Carlisle-ban hajszl hjn ki is vgeztk. Az utcai cscselktl is nemegyszer szenvedett el letveszlyes tlegeket – ilyen lmnyekrl ksbb John Wesley vagy a pnksdi ttrk is beszmolhattak.
kveker_indianok
A Delaware mentn lak indinok trzsfnke William Penn-nel bartsgi szerzdst kttt. Benjamin West festmnye
Az ldztets miatt sokan kzlk mr a 17. szzad derekn Amerikba vndoroltak, azonban itt sem kerlhettk el a ms csoportokkal val sszetkzseket. Bostonban pldul a puritnokkal kerltek sszetzsbe, akik azrt hagytk el Anglit, hogy tiszta keresztny kzssgeket ltesthessenek; a kvkerek viszont kifogsoltk „vallsos szkltkrsgket”. Miutn szmzets tjn a puritnok nem tudtk a kvkereket Bostonbl eltvoltani – a szankci hallatn nmelyikk trdre esve adott hlt Istennek azrt, hogy vgre biztosan tudhatja, hol kell prdiklnia –, brtnbntetssel, fizikai fenytkkel, st csonktssal prbltk ket jobb beltsra trteni. Szenvedseiket bmulatos mltsggal viseltk. „Htamon a korbcs csattogsa sznyogdngsknt hat flembe” – rja egyikk a brtnbl. Vgl a puritnok megelgeltk a kvkerekkel val bajldst, s hallbntetst szabtak ki rjuk. 1660–61-ben hrom kvkert akasztottak fel, mert a hatsgnak val engedelmessggel szemben meggyzdskhz ragaszkodtak. Halluk olyan felhborodst vltott ki a vallsi trelmetlensg ellen, ami hozzjrult a vallsszabadsghoz vezet t kikvezshez Amerikban.
A vallsi radikalizmus tern Angliban is trtntek tlkapsok, nem csak az eurpai kontinensen. Ilyen volt a londoni James Naylor esete, aki – feltehetleg az exeteri brtnben elszenvedett knzsok s bntetsek llektani hatsra – messisi hdolatot fogadott el. Homlokra „B” bett (blasphemer, azaz: ’istenkroml’) stttek, a nyelvt tzes vassal frtk t, gyhogy meggyzdseit beszdhibval hirdette tovbb, mg vgl hallgatsga agyonverte. Ezek a tapasztalatok kijzantlag hatottak Foxra. Szolglata lehiggadt, br igazmonds dolgban s az esk vagy a hborskods tekintetben tovbbra sem ismert trft; errl majdnem hromves fogsg elszenvedsvel tett bizonysgot. lete utols tizent vt az egsz vilgon sztszrdva l hittestvreivel val levelezssel tlttte.

A Csodk Knyve
A kvkerek hittek abban, hogy aki a keresztny szolglatban rszt vesz, mindenki megkapja a Szent Szellemet, akr felszenteltk, akr nem. Krisztust Isten „bels szava” jelenti ki – hangslyozta Fox –, vagyis az a „bels hang”, amelyet kzvetlenl a Szent Szellem ad az emberi szvbe, s amely ltal a hv kijelentst kaphat az Istennel val kapcsolat mibenltrl, a keresztny tants termszetrl s arrl, hogy mi a Szentrs helyes magyarzata.
A kvker mozgalom a radiklis puritanizmus klvini kzegben, s gy rszben annak szellemi ellenhatsaknt bontakozott ki. A „bels” s „kls” szavak kztti klnbsgttel a bet szerinti merev bibliartelmezs ellen irnyult, amelynek Fox idejben a puritnok tbbsge ldozatul esett. Ltsa szerint a puritnok kihagytk a szellemi megvilgosods alapvet elemt, a Szent Szellem megtapasztalst. Mint ksbb a pnksdiek, is elssorban a Szent Szellem tapasztalati megismersre trekedett. A kvker breds els genercijban, azaz Fox szolglata alatt ez nem is okozott torzulst (kortrsai szerint betve tudta a Biblit). Fox rvelse szerint – s ezt sajt tapasztalatai is megerstettk – a Szent Szellem mindig az rs szerint szl, s ppen az kijelentse vezet el annak megismersre. Msfell a szemlyes szellemi tapasztalatokat a Szentrs ersti meg s rtelmezi.
A korai kvker irodalom ltomsokrl, gygyulsokrl, prfcikrl, valamint az Apostolok cselekedeteiben lert ms karizmatikus megtapasztalsokrl szmol be. Mg arra is van bizonytk, hogy nyelveken szltak, m az ilyesfle „extatikus” megnyilvnulsokat Fox vgl nem tmogatta, s a glosszollia (nyelveken szls) kihalt a kvkerek kztt.
A legtbb ms korabeli csoporthoz hasonlan, ahol imdkoztak a betegek gygyulsrt, a kvkerek sem a gygytsra sszpontostottak. Mgis dvzltk a Biblia erre vonatkoz tantsait, s gyakoroltk is – a gygyt kenetet jra felfedez egyik els protestns kzssg a kvkerek volt. Maga Fox jelents gygyt szolglattal rendelkezett; a betegekrt mondott iminak hre mg Amerikban tett evangelizcis tjait is megelzte. Az 1672-ben tartott amerikai prdikcis utak sorn sokan meggygyultak Fox imi nyomn. Kzrttellel szolglt a betegek fel, hangslyozva, hogy gygyulsuk Isten korltlan hatalmban ll. Mltnyolta a fokozatos gygyulsokat is, a szolglatban rszeslk tbbsge mgis ott helyben meggygyult.
Fox naplja, a halla utn felfedezett Csodk Knyve szztven gygyulsi esetet dokumentl rszletesen. nletrajzban szerepel egy trtnet, amikor egy tbolyult nbl az r nevben kizte a dmonokat, aminek kvetkeztben az asszony meggygyult, befogadta az igazsgot, s hallig hv is maradt. A tovbbiakban ezt rja:
„A mennyei er sok nagy s csodlatos dolgot vgzett azokban a napokban, mert az r feltrte mindenhat karjt s megmutatta erejt; sokak csodlkozsra nem kevesen gygyultak meg slyos nyavalykbl. Az nevre az rdgk is meghajoltak; erre klnleges pldkat is mondhatnk, olyanokat, hogy ez a hitetlen kor be sem vehetn, s flk el sem szenvedhetn azokat.” Fox s kvkerei vallottk, hogy a Szent Szellem csodatev ereje ma ppgy meggygytja a betegsgeket, miknt az jszvetsgi rban is tette. Ugyanakkor a gygyszerek s orvosok nyjtotta segtsget sem utastottk el.
Az isteni gygyulsban nem mkdsk hitelessgnek bizonytkt kerestk, az egyszeren letk termszetes rsze volt.
A korai kvkereket a pnksdi-karizmatikus mozgalmak j nhny trtnsze tbb szempontbl is szellemi seiknek tekinti. A puritanizmussal ellenttben k szembenztek a Szentrs s a Szellem kapcsolatnak pragmatikus krdseivel, miknt a huszadik szzadi pnksdieket is erre knyszertettk az evangliumi s fundamentalista tbor bethz ragaszkod kpviseli. A korai pnksdiek pacifista trekvsei szmra is a kvkerek szolgltattak rveket, s a faji s trsadalmi korltok ledntsben ugyancsak prhuzam vonhat kzttk: mr a kvkerek kztt is klnbz brszn emberek, valamint szolgk s arisztokratk egytt imdtk Istent.
Egyik hres kpviseljk volt John Taylor, aki mr 1659-ben az indinok kztt hirdette az evangliumot. Tevkenysge az amerikai slakkban kivteles bizalmat eredmnyezett a kvkerek irnt, a kvetkez vekben az indin npessg egy rsze kvker lett.
Az indinok a kvkerek kztt is leginkbb a mozgalom egyik legismertebb alakjt, William Pennt reztk atyjuknak. Penn, a brit haditengerszet admirlisnak fia 1676-ban hatalmas fldbirtokot szerzett Amerikban, amellyel „szent ksrletre” sznta el magt: Roger Williamshez hasonlan olyan orszgot akart megteremteni, amely majd a politikai s vallsszabadsg mintjul szolglhat. llamnak, Pennsylvaninak alapkve ez a szabadsg volt, s Penn az egyenlsgben s testvrisgben osztoz polgrok kz sorolta az indinokat is, akik ezrt igen nagy tiszteletben rszestettk.
A kvkerektl indult ki a rabszolgasggal szembeni ellenrzs is, amelyben azutn a metodistk is osztoztak. John Woolman egyszer New Jersey-beli szab volt, aki meggyzdtt arrl, hogy a rabszolgasg a bibliai bizonytkokkal s minden sszersggel is szemben ll. Ha olyan otthonban vendgeskedett, ahol rabszolgkat tartottak, udvariasan megfizette szolglatukat. Trelmkkel s szavaikkal a kvkerek vgl msok lelkiismerett is megmozdtottk. (Folytatjuk.)

Mg nincs hozzszls.
Csak regisztrlt felhasznlk rhatnak hozzszlst.
 
Naptr
2022. prilis
HKSCPSV
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
<<   >>
 
Hirdetsek
 
Idjrs

Idjrs elrejelzs

 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
Archvum
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.