hitdk
Fmen
 
Interaktv
 
Tikva
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Hrek

Hetek
HIT Rdi
ATV
Hrek Izraelbl
Vigyz-blog 
Bornemisza: TER 

 
Keresztnyldzsek
Keresztnyldzsek : Npirtsok az atomkorszakban

Npirtsok az atomkorszakban


Npirtsok az atomkorszakban

Az etnikai s vallsi tisztogatsok gykerei

A keresztnyldzsek trtnete 47. rsz

Az ideolgiai hbor megjelense rvnytelentette az eddig ismert korltokat a totlis puszttssal szemben, rendkvli llapotot hozott ltre mg a demokrcikban is. A jogllamisg megsznt ltezni, s a lakossg totlis ellenrzs alatt lt. Szmos llam a bke ltrejtte utn is folytatta a totlis ellenrzst a lakossg felett: ezek lettek a totlis rendszerek. Az atomveszly miatt a hbor ms eszkzkkel, a nemzetkzi terrorizmus formjban folytatdott. A terrort az ellenterror kvette, miutn a kormnyok is totlis eszkzket ptettek be a terrorizmus elleni harcba. Az els s a msodik vilghbor ldozatait 10, illetve 59 millira becslik. A 20. szzad msodik felben 100-130 millian estek ldozatul az llami s nem llami szervezett erszaknak. Zmben polgri lakosok, akiket a sajt kormnyuk megbzsbl ltek meg, „bkeidben".

atomsujtotta„Az ENSZ-et s a vilgot meglepetsknt rtk, legalbbis eleinte, a kilencvenes vek npirtsai" - emlkszik vissza Adam LeBor hbors tudst, aki hsz ve kveti a legnagyobb etnikai tisztogatsok (npirtsok) tvonalt a Balknon, Ruandban, Szudnban. Ami a nyolcvanas vekben a terror/ellenterror stratgijval indult (Gyilkos mezk. Hetek, 2011. november 25.), egyenesen az j vezred npirtsaihoz vezetett.

A terror/ellenterror nevben mr a hetvenes, nyolcvanas vekben teljes falvakat puszttottak el. Egy-egy akcinak tbb szz ldozata volt (pldul Kzp-Amerikban), de az erszaknak mg voltak korltai, mert - elvileg - volt clja: az ellenterror a terrorszervezetektl akarta elszaktani a lakossgot. A terrorrendszer ugyanis kormnyvlt vagy szeparatista szndkkal a hatalomra trt. Az ellenterror oldaln a paradigmavlts akkor kvetkezett be, amikor egy-egy kormny mr magtl a terrorszervezetet tmogat vagy azt passzvan eltr lakossgtl kvnt megszabadulni. Ezt a fordulatot azzal a kpes hasonlattal indokoltk, hogy a terrorista a hal, a lakossg a vz, gy ki kell nteni a vizet ahhoz, hogy elkapjuk a halat. A piszkos munkt rendszerint nem a - mg tbbnyire a diktatrkban is - trvnyes kereteken bell mkd hadseregre s rendrsgre bztk, hanem a minden trvny felett ll hallosztagokra, illetve flkatonai szervezetekre. Az algriai hbor sorn kifejlesztett terrorizmusellenes hromszerepls modellt - rendfenntart erk (rendrsg/hadsereg), hallosztagok, flkatonai szervezetek - mind hasznltk az utbbi vtizedek npirtsai sorn.

Mszrls a gyarmatokon

LeBor szerint „Milosevics kirtette a brtnket", kztrvnyes bnzkbl kpezte ki a mindenre elsznt szerb flkatonai egysgeket (milcikat). Szudnban Omar al-Basr elnk titkosszolglata indtotta tnak a Dzsandzsavid (jelentse: 'lovon l rdgk') milciit. Mind a kt orszgban szeparatizmussal s terrorizmussal vdoltk a nem kvnt vallsi/etnikai csoportokat.

Ruanda 1959-ben vlt fggetlen llamm Belgiumtl. A fggetlensg kikiltsval a tbbsgben l hutuk azonnal nekiestek a kisebbsgben l tutsziknak: 1959 s 1973 kztt a becslsek szerint 200 ezer tutszi halt meg pogromszer tmadsok kvetkeztben, s 1 millian menekltek Ruandbl a szomszdos orszgokba, Tanzniba s Ugandba. A meneklt tutszik (a „lzadk") fegyvert ragadtak, s folyamatos terrorakcikat szerveztek Ruanda terletn, hogy gyengtsk a kzponti hatalmat. Katonai flnyknek ksznheten 1994-ben meg is szereztk a hatalmat Ruandban. Eltte azonban 1994 tavaszn a hutu politikai elit - rezve a vesztt - ltalnos npirtst rendezett. Hrom hnap alatt 800 ezer halott: ez lett a trtnelem legrvidebb s leghatkonyabb npirtsa, annak ellenre, hogy egyenknt, tbbnyire primitv mezgazdasgi szerszmokkal ltk meg a tutszikat.

A npirts vgrehajti, az Interahamwe-milcik pontos listval rendelkeztek a tutszikrl a npessg-nyilvntartsok alapjn, amelyben mindenkinl szerepelt az „etnikai" hovatartozs. Valjban a hutuk s a tutszik eredetileg nem etnikai csoportok voltak. Elnevezsk foglalkozst takart: a hutu mezgazdasgbl l paraszt volt, a tutszi pedig llattenyeszt, keresked. A gyarmatosts sorn alakultak t merev etnikai csoportokk, fleg a hovatartozst rgzt szemlyi igazolvny bevezetse rvn.

Patrick de Saint-Exupry, a prizsi Le Figaro tnyfeltr jsgrja szerint a francik kpeztk ki a hadsereget s az Interahamwe vezetit a terrorizmus elleni harcra (hivatalosan a kintrl rkez tutszik tmadsainak visszaversre), ugyanakkor ppen ez a fajta kikpzs jtszott vgl szerepet abban, hogy ilyen kevs tllje maradt a npirtsnak (a lakossg alig 10-15 szzalka). Kiderlt az is, hogy a francik ltal kifejlesztett katonai koordintarendszert alkalmaztk az orszg felosztsra az Interahamwe- ('egytt harcol') egysgek kztt, illetve a tllk lokalizlsra. A gyztes tutszi hadseregrl sem lehet azt mondani, hogy elmaradott lett volna. Vezetjk, Paul Kagame a legjobb amerikai katonai akadmin, a Fort Braggon tanult, kpzett egysgei is hasonl korszer mdszereket alkalmaztak hutuellenes akcik megszervezsre.

keresztenyirtasSzerbia s Szudn kpviseletben Milosevics s al-Basr veken keresztl lt a nemzetkzi trgyalasztlnl, ahol - LeBor szavaival lve - „folyamatosan azt bizonygattk a nemzetkzi kzssg eltt, hogy k ppen azokat a rmtetteket igyekeznek most lelltani, amelyeknek a vgrehajtsra a sajt kormnyuk adott parancsot". Ez a fajta kettssg arra emlkeztet, ahogy az Oszmn Birodalom (trk) tisztsgviseli trgyaltak a fennhatsguk alatt l keresztnyek helyzetrl az eurpai nagyhatalmakkal a 19. szzad msodik feltl kezdve az rmnyek ellen 1915 s 1917 kztt elkvetett npirtsig (A totlis hbortl a totlis llamig. Hetek, 2011. november 11.).

Ruandban a kormnyoldalon ll hutu politikusok folyamatosan trgyaltak a disszidens tutszikkal, mikzben mr zajlottak a npirts elkszletei, st tfog bkemegllapodsokat rattak al velk. Az ENSZ Ruandban llomsoz bkefenntart erinek vezetje, a kanadai Dallaire tbornok rsos engedlyt krt Kofi Annantl, aki ebben az idben az ENSZ bkefenntart hadmveleteinek vezetje volt, hogy az ENSZ-csapatok megakadlyozhassk a npirtst. Dallaire egy „Jean-Pierre" fednev informtortl, aki az Interahamwe egyik vezetje volt, egy rszletes listt kapott arrl, hogy hol rejtettk el az orszgban azokat a fegyvereket (tbbnyire boztvg kseket), amelyeket a terv szerint a npirts kezdetn szt kellett osztani a hutu frfiak kztt. Dallaire a tervezett npirts minden rszletrl tjkoztatta a feletteseit, tbb httel a npirts kezdete eltt. Kofi Annan nem adta meg az engedlyt. A ksbbi ENSZ-ftitkr nem rtette, hogy Dallaire hogy bzhatott meg egyetlen informtorban, s a beszmoljt egyszeren nem tudta elhinni.

Kivgott etnikumok
A definci szerint etnikai tisztogatsrl akkor beszlhetnk, amikor clzott terrort alkalmaznak (pldul tudatosan szervezett „spontn" pogromokkal, vrfrdkkel), miutn mrnki precizitssal megterveztk, miknt lehet megakadlyozni, hogy a nem kvnt - faji, etnikai, vallsi, politikai alapon meghatrozott - csoport tagjai meneklsbe fogjanak, s tkeljenek egy nemzetkzi hatron, hogy ilyen mdon klnvljanak a kiszemelt kzssgbl. Az etnikai tisztogats fogalma szles skln mozog: clzott adminisztratv, gazdasgi, jogi jelleg intzkedsek is kivlthatjk egy nem kvnt csoport kivndorlst, meneklst. Az utols lpcsfok a csoport tagjainak fizikai megsemmistse.

A npirts (genocdium) alapveten ugyanazt a jelensget takarja, mint az etnikai tisztogats, csak ppen minstett nemzetkzi jogi kategriaknt jogi kvetkezmnyekkel jr. A nemzetkzi jog alapjn a npirtst „minden eszkzzel" (kls katonai beavatkozssal is) le kell lltani, s felelseit nemzetkzi brsgok el kell lltani. A npirts fogalmt egy 1948-as ENSZ-egyezmny hatrozta meg Rafael Lenkin zsid szrmazs lengyel jogsznak a kt vilghbor kztt megjelent publikcii alapjn. Lenkin a genocdium szt a grg genosz (np) s a latin caedere (vgni, lni) szavakbl vonta ssze. Elssorban az rmny npirtst, illetve ms keresztny kisebbsgek lemszrolst tanulmnyozta az Oszmn Birodalomban (a mai Szria s Libanon terletn). Lenkin olyan nemzetkzi jogi megoldson dolgozott, amely ilyen esetekben ktelezv tenn a nemzetkzi beavatkozst egy llam belgyeibe. Az egyezmny tervezett azonban csak kzvetlenl a nci hatalomtvtel utn sikerlt beterjesztetnie a Nemzetek Szvetsge (az ENSZ eldje) el, ahol az j nmet kormny delegcija elrte, hogy a tervezet megbukjon. 1944-ben vgl magnak Lenkinnek is npirts ell kellett elmeneklnie Lengyelorszgbl.

Az 1948-as egyezmnyben rgztett meghatrozs alapjn npirtsnak minsl egyrszt egy csoport tagjainak szervezett meggyilkolsa s a csoporton belli szletsek korltozsra irnyul intzkedsek, illetve a gyermekek erszakos kiemelse a csoporthoz tartoz csaldokbl. Ugyangy npirtsnak minsl a csoport letfeltteleinek szndkos ellehetetlentse is jogi s/vagy gazdasgi intzkedsekkel (pldul a Sztlin rendeletei ltal elidzett ukrn hnsg).

Annak ellenre, hogy az 1948-as egyezmny szerzi a genocdium fogalmt eredeti szndkuk szerint tg rtelemben hatroztk meg, az ENSZ s a nagyhatalmak a msodik vilghbor ta egyre inkbb leszktettk a fogalom hasznlatt. Az ENSZ mindssze hrom hivatalos npirtst ismer el: az rmnyek kiirtst, a holokausztot s a ruandai npirtst. A balkni s szudni „npirtsok" felelsei nem az 1948-as egyezmny alapjn kerltek nemzetkzi brsg el, hanem a hgai nemzetkzi bntet jogi rendszer alapjn (emberiessg elleni bncselekmny miatt), jllehet egy 2006-os dntsben a hgai nemzetkzi magnjogi brsg Srebrenica esetben megllaptotta a genocdium bntettnek elkvetst.

„Adjunk nekik Vietnamot"

Az antiterrorizmushoz hasonlan maga a terrorizmus is jelentsen talakult a nyolcvanas vek sorn. A legjabb kori terrorizmus szintn az etnikai/vallsi tisztogats eszkzv vlt. A paradigmavlts megrtshez rdemes visszaidzni a hetvenes vek hangulatt a nyugati vilgban, fleg Vietnam elvesztse utn. A jvkp nem volt valami fnyes: gy tnt, hogy a nyugati vilg vesztsre ll, mikzben a dominelv alapjn megllthatatlanul terjednek a szovjet tpus totlis rendszerek. A pesszimistbbak szemben elbb-utbb kikerlhetetlennek ltszottt egy vgs nukleris sszecsaps a Kelet s a Nyugat kztt, mivel a kt ideolgiai rendszer nem volt sszebkthet egymssal. A kevsb pesszimistk - Willy Brandt s trsai - szmra a bks egyms mellett ls volt a cl. A legkevsb pesszimistk (pacifistk, harmadik utas baloldaliak stb.) gy vltk, hogy lassan, de biztosan sikerl elfogadtatni a szovjet rendszer „mssgt" a Nyugattal, a kommunizmus pedig fokozatosan felzrkzik a Nyugathoz, valamifle sajtos „gulyskommunizmus" formjban.

Az evangliumi keresztnyek ltalban a legjobban a harmadik utas vltozattl tartottak, attl, hogy a politikai vezetik a bke oltrn esetleg felldoznak egy-kt alapvet szabadsgjogot annak rdekben, hogy a kt tbor llspontja kzelebb kerljn egymshoz. Ha szintn visszagondolunk, optimista vltozat valjban nem ltezett, illetve volt, de az akkori progresszv gondolkodk szmra is rltsgnek tnt.

lt a Szovjetuniban egy zsenilis trtnsz, Andrej Amalrik, aki egsz felnttkort gy tlttte, hogy minden egyes tudomnyos publikcijrt „jutalmul" nhny vet a Gulgon tlttt. A hetvenes vek vgn sikerlt disszidlnia Nyugatra, ahol 1980-ben egy furcsa kzti balesetben halt meg. 1970-ben vlheten 50 ezer pldnyban jelent meg szamizdatknyve, melynek cme: Tlli-e a Szovjetuni 1984-et? Ebben a knyvben Amalrik a Szovjetuni sszeomlst jvendlte meg belthat idn bell, mert - mint harcostrsa s egyben angoltanra, Natan Saranszkij A demokrcia vdelmben cm mvben kiemeli - „egyetlen olyan llam sem llhat fenn korltlan ideig, amelyik energijnak ilyen nagy rszt knytelen arra fordtani, hogy fizikailag s lelkileg uralma alatt tartsa sok milli alattvaljt". Amalrik feledhetetlen kppel rta le ezt az llapotot: „Egy katonnak llandan az ellensgre kell szegeznie a puskjt. Karjai kezdenek elfradni, mg vgl kibrhatatlanul elnehezlnek. Kimerltsgben vgl leengedi fegyvert, s gy foglya megmenekl" - idzi Saranszkij Amalrik vzijt a Szovjetuni akkor elkpzelhetetlennek tn buksrl. 1984-ben a Gulgon az egyik KGB-s kihallgattiszt ezt vgta Saranszkij fejhez: „Ltja, Amalrik meghalt, a Szovjetuni pedig mg mindig ll." A fordulat nhny vvel ksbb mgis bekvetkezett.

Amalrik elkerlhetetlennek tartotta a konfrontcit a „kk szem" (szlv) s „barna szem" (trk) npek kztt egy ltalnos gazdasgi vlsg sznfalai mgtt. Vzlatos mvbl kiindulva kt francia szerz tovbbfejlesztette az elmleteit, nekik szoktk (tvesen) tulajdontani a Szovjetuni sszeomlsnak elrejelzst. Az inkbb „ballib" irnyzathoz tartoz szociolgusnak, Emmanuel Toddnak A vgs buks cm, 1976-ban megjelent knyvben a Szovjetuni hamistott demogrfiai s gazdasgi statisztikibl (tbbek kztt az ltala becslt relis ngyilkossgi, vlsi, alkoholizmusrtkbl s a vals termelsi adatokbl) kihmozva a tnyeket sikerlt relis kpet festenie egy gazdasgi s trsadalmi sszeomls szln ll birodalomrl.

1978-ban jelent meg az ersen jobboldali orosz arisztokrata szrmazs Hlène Carrère d'Encausse knyve, A sztrobbantott birodalom, amelyben a szerz a muzulmn s nem muzulmn lakossgok termszetes szaporulata kztti klnbsgek alapjn legfeljebb nyolcvan vet ad az „orosz" birodalomnak.

1977-ben Zbigniew Brzezinski, Carter elnk nemzetbiztonsgi tancsadja ltrehozta a Nemzetisgek Munkacsoportjt, hogy kidertsk, hogyan lehetne titkosszolglati eszkzkkel fellaztani a Szovjetuni terletn l muzulmn lakossgot. Hamarosan meg is szletett a terv: ha a Szovjetuni megtmadna egy szomszdos muzulmn orszgot, akkor taln sikerl ket szembefordtani a sajt kormnyukkal. 1979-ben a Szovjetuni elfoglalta Afganisztnt, hogy a Moszkva-bart afgn kormnyt megvdjk egy szovjetellenes tmadstl. Hsz v mlva derlt csak ki, hogy ez nem puszta szovjet propagandafogs volt. 1998-ban Brzezinski a Le Nouvel Observateur cm francia lapban megjelent interjban knytelen volt elismerni, hogy a szovjetek a CIA ltal fellltott csapdba stltak bele, mivel mr 1979 jliusban elkezdtk pnzzel s fegyverrel tmogatni a kommunistaellenes mudzsahid csoportokat azzal a szndkkal, hogy „ersen nveljk annak valsznsgt, hogy a szovjetek beavatkoznak." A szovjetek 1979. december vgn lptk t a hatrt, aznap Brzezinski gy rt Carternek: „Lehetsg nylt arra, hogy a szovjeteknek felknljunk egy Vietnamot."

1981-ben a Reagan-adminisztrci Richard Pipes trtnsz vgzettsg kremlinolgust bzta meg a Nemzetisgek Munkacsoportjnak vezetsvel. Akkor mr teljesen egyrtelm volt, hogy a csoport az iszlm dzsihdot tartja a leggretesebb eszmerendszernek a kommunizmus elleni harcban. Pipes egyrtelmen fogalmazott a Szovjetuni terletn l muzulmn lakossggal kapcsolatosan: „A felszn alatt [...] olyan ellenszev, st helyenknt akr gyllet lappang, amely brmelyik pillanatban npirtshoz vezet rjngss alakulhatna t, ha csak egy pillanatra is gyenglne az orosz hatsgok szortsa." Termszetesen nem lenne helyes (nmi eurpai eltletessggel) utlag gy elkpzelni ezt a korszakot, hogy a dzsihd egy-kt dilettns szakrt, illetve egy-kt „buta amerikai politikus" mve lett volna. A munkacsoport tagjai nem prtpolitikai alapon kerltek oda, hiszen amerikai elitegyetemeken tant cscsrtelmisgiekbl, tapasztalt titkosszolglati vezetkbl, az iszlm szakrtibl, nagy tuds kremlinolgusokbl llt. Ezek az emberek humanistk voltak, illetve annak gondoltk magukat, mindssze annyi trtnt, hogy gy dntttek, egy j gy rdekben akr totlis eszkzkkel is kszek felvenni a harcot.

Szabadsgharcos terroristk

A dzsihd tudatos feleleventse a kzs ellensggel szemben mr akkor sem volt teljesen j kelet gondolat. lltlag az tvenes vekben Egyiptomban, Nasszer alatt, a Muszlim Testvrisget is finanszrozta a CIA. Az egykori Perzsiban a kommunista prttal szemben szintn folyamatosan finanszroztk a konzervatv vallsi vezetket. 1979-ben a szmzetsben l Komeini ajatollah Franciaorszgbl indtotta el az irni forradalmat, s onnan trt vissza tvenni a hatalmat. Ekkoriban gy tnt a nyugati dntshozk szmra, hogy Komeini a vallsi konzervativizmusval a legkevsb rossz alternatva, mivel kpes tvol tartani a kommunistkat a hatalomtl.

Eqbal Ahmed pakisztni jsgr egyik cikkben felidzett egy 1985-ben trtnt tallkozt, amikor Ronald Reagan elnk afganisztni tlib vezetk egy csoportjt fogadta a Fehr Hzban. A megbeszls vgn Reagan a turbnos mudzsahid delegci tagjait a sajtnak gy mutatta be: „Ezek az riemberek Amerika alapt atyinak a morlis megfeleli a sajt orszgukban."

A Reagan-korszak eleve j korszakot nyitott az amerikai klpolitikban. A „rolling-back" (az ellensg visszaszortsa), illetve a „constructive engagement" (az pt jelleg beavatkozs) felvltotta az addigi „containment" (az ellensg feltartztatsa) politikjt. Httrtmogatsknt a barti kormnyok rendfenntart szervei terrorizmus elleni kikpzst kaptak. Az amerikai hadsereg ltal mkdtetett Fort Bragg-ban pldul flkatonai szervezetek (hallosztagok) mkdtetst s „fejlett kihallgatsi technikkat" (rtsd: knzst) tanulhattak. A kzpontot az amerikai sajtban idnknt a „gyilkosok iskoljaknt" is emlegetik. Az „pt jelleg beavatkozs" keretben az ellensges kormnyokkal szemben igyekeztek a helyi „ellenllst" s a „szabadsgharcot" megersteni. Httrtmogatst nyjtottak olyan terrorszervezeteknek, amelyek kommunista befolys alatt ll kormnyok ellen harcoltak gerilla-, illetve terroreszkzkkel. Ilyenek voltak a salvadori „kontrk" (75 ezer ldozat, az amerikai adfizetk 19 milli dollrjbl), az Angolban harcol UNITA (500 ezer ldozat, 15 milli dollr adpnz), a Mozambikban harcol RENAMO (800 ezer ldozat, ez utbbit a dl-afrikai titokszolglat finanszrozta) s az afganisztni mudzsahidek (1 milli 800 ezer ldozat, 500 milli dollr adpnz). A Cyclone fednev CIA-mvelet keretben 1985 s 1992 kztt 12 500 iszlamista harcos rszeslt kikpzsben - ez volt akkoriban a CIA legnagyobb operatv akcija. Az UNITA s a RENAMO tmogatst az amerikai kzvlemny, a kongresszus s a klgyminisztrium szles krben ellenezte, gy Reagan ksbb visszavonta ezek tmogatst.

Az afgn mudzsahidek megerstst viszont folytattk. Vilgszerte toboroztak muzulmn harcosokat, elszr a kzeli szovjet kztrsasgokbl, aztn egyre messzebbrl. Az ideolgiai httr is megvolt hozz: globlis dzsihdot hirdettek a hitetlenek ellen, hogy minl tbben jelentkezzenek. Mg az Egyeslt llamokban is megengedtk a nyilvnos toborzst. A legnagyobb ilyen toborzkzpont az al-Faroukh-mecset volt Brooklynban, ahonnan az nknteseket egy kzeli meneklttboron bell mkd kzpontba, az al-Kifah kikpzkzpontba vittk.

Az afganisztni hborban 1982 s 1992 kztt sszesen 35 ezer klfldi mudzsahidet kpeztek ki 40 nemzetisgbl. Mg 1995-ben is mkdtek kikpztborok a CIA tmogatsval, mert az afgn hbor vgezetvel tbb ezer tovbbi harcost kpeztek ki az j hborkba: a csecsen konfliktusba, a boszniai s koszovi hborkba, tovbb zavargsok, puccsok szervezsre zbegisztnba, Azerbajdzsnba s Tadzsikisztnba. Oszama bin Laden vezetsvel az al-Kaida jelents szerepet jtszott a klfldi muzulmn harcosok toborzsban, akik szintn anyagi tmogatst kaptak a CIA-tl. Ugyanakkor a szeptember 11-ei sszeeskvs-elmletek lltsaival szemben nincsen bizonytk arra, hogy Bin Laden valaha is kzvetlenl a CIA-nak dolgozott volna. Soha nem volt gynk, de bizonyos gyekben nyilvnvalan egyttmkdtek. Pldul amikor Bill Clinton elnksge alatt a bosnyk hadsereg vesztsre llt, Bin Ladenk azonnal tbb ezer mudzsahid katont bocstottak a bosnyk kormny rendelkezsre. Szlltsukhoz az amerikai kormny replgpeket biztostott, s fegyverekkel ltta el a harcosokat. Bin Laden nemzetbiztonsgi jellemzsben lltlag veken keresztl az llt, hogy „teljesen megbzhat". 1998-ban egy pakisztni jsgr szerint az al-Kaida - amely egybknt soha nem volt nyugati rtelemben vett szervezet, inkbb egyfajta informlis nemzetkzi kapcsolatrendszer - 22 orszgban rendelkezett toborzsejtekkel.

A folytats ismeretes. Egyes forrsok szerint az 1998-as kelet-afrikai ketts mernylet (kt amerikai nagykvetsg ellen a tanzniai Dar es-Salaamban s a kenyai Nairobiban) rtelmi szerzje Ali Abdul Szad Mohammed egyiptomi szrmazs ketts gynk volt. Mohammed tolmcsknt rkezett az Egyeslt llamokba, ahol Ajman az-Zavahirinek, az Iszlm Dzsihd „emrjnek" toborzkrtjn segtett a mecsetekben. (A szintn egyiptomi szlets Zavahiri ksbb Oszama bin Laden jobbkeze, majd pedig utdja lett az al-Kaidban.) Mohammed kzben a CIA-nak is dolgozott, veken keresztl oktatott a Ford Bragg tmaszponton a Kzel-Keletrl (!), valamint vgig az egyik legfontosabb sszekt volt az afgn mudzsahidek s a CIA kztt. (2002-ben elfogtk, azta Pakisztnban rzik szigoran a vilgtl elzrva, de trgyalsa azta sem volt mg.)

Egy msik klns CIA-sszekt Gulbuddin Hekmatjar, aki az afgn hbor sorn tbb tzmilli dollrt kapott a CIA-tl. Mudzsahidparancsnokbl a kilencvenes vekben Afganisztn miniszterelnke lett, majd amikor 2001 utn fordult a kocka, a tlibok oldaln harcolt tovbb. Hekmatjar egyben a vilg egyik legnagyobb heroinforgalmazja. A kzp-amerikai kontrktl leste el azt, hogyan kell a hbort kbtszerzletbl finanszrozni. Az afganisztni hbor alatt az orszg herointermelse szinte a nullrl a vilg els helyre kerlt.

Az afgn hbor befejezsvel a klfldi zsoldosok („az afgn arabok") sorsa sszefondott a terrorizmus ksbbi trtnetvel. Afgn veternok robbantottk ki a csecsen hborkat, valamint szmos kisebb fegyveres konfliktust is a volt Szovjetuni terletn. Az lland erszak egyik clja az, hogy az orosz nemzetisgek elhagyjk az zsiai kztrsasgokat. Egy szemtan szerint, akit Csecsenfldn elraboltak, s veken keresztl rabszolgaknt tartottak, azt fogvatarti mindig „keresztnynek" szltottk, mikzben az oroszokrl is gy beszltek, hogy a „keresztnyek". Az oroszok tmeges kivndorlsa Kzp-zsibl olyan mreteket lt, hogy az felveti az etnikai/vallsi tisztogats gyanjt. (Folytatjuk.)

Mg nincs hozzszls.
Csak regisztrlt felhasznlk rhatnak hozzszlst.
 
Naptr
2026. Mrcius
HKSCPSV
23
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
<<   >>
 
Hirdetsek
 
Idjrs

Idjrs elrejelzs

 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
Archvum
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.