hitdk
Fmen
 
Interaktv
 
Tikva
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Hrek

Hetek
HIT Rdi
ATV
Hrek Izraelbl
Vigyz-blog 
Bornemisza: TER 

 
Keresztnyldzsek
Keresztnyldzsek : Keresztnyek a bolsevikok alatt (31)

Keresztnyek a bolsevikok alatt (31)


Megsemmistsre tlve

A bolsevikok harca Oroszorszgban az egyhzak felszmolsrt

Keresztnyldzsek trtnete (32. rsz)

A Lenin vezette 1917. novemberi bolsevik forradalom gyzelme utn drmai fordulat jtszdott le a hatalmas orosz birodalom egyhzpolitikjban. Az llamhatalom, amely addig a legfbb tmasza s bkez tmogatja volt az ortodox llamegyhznak, hirtelen a legfbb ellensgv vlt. A bolsevik rendszer nemcsak kmletlenl kifosztotta, kirabolta az egyhzakat, hanem megksrelte a teljes fizikai felszmolsukat is. Az ekkor kiformld szovjet egyhzpolitika szolglt mintul 1945 utn Kelet-Eurpa szovjet uralom al kerlt orszgaiban, gy Magyarorszgon is, az ellentmondst nem tren bevezetett kommunista egyhzpolitika szmra.

bolsevikA cri Oroszorszg 1917 eltt a megcsontosodott vltozatlansg s a sokfle elnyomatottsg birodalma volt. II. Mikls cr s tmogati a legmerevebben ragaszkodtak a despotizmus rendszerhez, amelyben az llam kirekesztette alattvalit a politikai jogokbl, a szlsszabadsgbl, sajtszabadsgbl, vallsszabadsgbl, s nem mkdhetett parlament. Slyos gazdasgi elnyoms volt az osztlyrsze a munksoknak s parasztoknak, etnikai elnyoms nehezedett a soknemzetisg orszg nem orosz ajk npeire s vallsi ldztetseket kellett elszenvednik a nem pravoszlv egyhzi kzssgeknek.

A crizmus legfbb tmogatja az ortodox (pravoszlv) egyhz volt, amely szintn a merev vltoztathatatlansg mellett ktelezte el magt. Az egyhz a legteljesebb mrtkben sszefondott az llammal, st annak szolgai mdon al is rendeldtt. Ezt elssorban a Nagy Pter cr ltal mg 1721-ben ltrehozott legfelsbb egyhzirnytsi szerv, a Szent Szindus biztostotta, melynek vezetjt a mindenkori uralkod nevezte ki. Jellemz, hogy a bolsevik forradalom eltt negyed szzadon t a Szent Szindus ln ugyanaz a szlssges konzervativizmusrl elhreslt Pobedonoszcev llt, aki a cr egyik f tancsadjaknt a politikban is a vltozatlansg legfbb re volt.

1917-re az ortodox egyhztl hatalmas tmegek fordultak el Oroszorszg-szerte, aminek szmos oka volt. Az egyre nvekv szm ipari munkssg krben egyre nagyobb mrtkben terjedt a vallsellenes marxista ideolgia. Az ersd orosz polgrsg jelents rtegeire az ortodox egyhz minden politikai vltozst mereven elutast magatartsa hatott tasztlag. A birodalom tbbmillis zsid lakossgt is maga ellen fordtotta a hivatalos egyhz, mivel ersen thatotta a zsidgyllet, s szorosan sszefondott az antiszemitizmust tettekre vlt szlsjobboldali szervezetekkel. A birodalom nyugati s dli, zsidk lakta rszein rendszeresen pogromokra indul szlsjobboldali Fekete Szzak rohamcsapatai ln gyakran ortodox papok vonultak, templomi zszlkkal s ortodox nekeket zengve. Sokakat az ortodox papsg krben elharapdzott erklcsi romlottsga idegentett el.

Millikat fordtott szembe a hivatalos egyhzzal annak felismerse, hogy a pravoszlvia ltal kpviselt ritulis keresztnysg mlysgesen szemben ll az alapvet bibliai igazsgokkal. A csaknem120 millis ortodox npessggel szemben 10 milli krlire becsltk az gynevezett szektk tagjainak ltszmt. Kzttk jelents arnyban voltak azoknak a keresztny irnyzatoknak a hvei, mint pldul a baptistk, akik kifejezetten bibliai hitgyakorlatuk miatt rszesltek megblyegzsben az llamegyhz rszrl. Volt olyan kivl gondolkod, mint pldul a vilghr regnyeket r Lev Tolsztoj, aki szintn nyltan szaktott az ortodox egyhzzal, amely aztn ki is kzstette t.

Magn az ortodox egyhzon bell is nagy volt az elgedetlensg, elssorban az alspapsg krben. Ez a rteg volt a forradalmi mozgalmak, a narodnyikok s szocildemokratk egyik fontos bzisa. Innen rkezett a bolsevik mozgalomba pldul az a tanulmnyait flbehagy grz papnvendk is, Joszif Dzsugasvili, aki Sztlin nven vlt majd a Szovjetuni rettegett dikttorv.

A cri rendszert 1917 tavaszn felvlt polgri demokratikus kormny az v nyarn rendeletet bocstott ki a lelkiismereti szabadsgrl. Megszntettk az ortodoxia llamvallsjellegt, s kimondtk minden vallsfelekezet egyenlsgt. Mindenki szmra biztostottk a szabad vallsgyakorlatot.

Az llam s egyhz sztvlasztsnak megfelelen lehetv tettk, hogy az ortodox egyhz visszalltsa a patriarchtus rendszert, azaz az orosz egyhzat ismt a zsinat ltal megvlasztott ptrirka irnytsa.

Vallsszabadsg bolsevik mdra

A bolsevik forradalom napjaiban 1917. november 18-n megtartott ptrirkavlasztson a zsinat ltal megnevezett jelltek kzl egy vak szerzetes hzta ki Oroszorszg j fpapjnak nevt. A ptrirkai tisztsget az akkor mg kevss ismert, tvenkt ves Vaszilj Bellavin nyerte el, egyhzi nevn Tyihon, aki az v nyarn lett moszkvai metropolita.

Az j egyhzi vezets elszr tekintlyi alapon igyekezett kialaktani kapcsolatt a bolsevikokkal. Az erviszonyok teljes flreismerst mutatta, hogy Tyihon a hatalomtvtelk eltti napokban bnbnati imra szltotta fel a bolsevikokat, akik azonban a legcseklyebb jelt sem mutattk annak, hogy megbntk volna addigi erszakos, gyilkos tetteiket.

St ezt kveten szabadult csak el igazn a fktelen terror s erszak. Mr a bolsevik hatalomtvtelt kvet rkban a crok hres rezidencijul szolgl Crszkoje Szel templomban a vrskatonk agyonlttk a helyi papot.

A francia jakobinus diktatra mintjra 1917. november 22-n fellltottk a forradalmi trvnyszkeket, amelyek fontos szerepet jtszottak az egyhzak elleni kzdelemben. E testleteknek - az elrsok szerint - alapveten a brk „forradalmi lelkiismeretnek parancsa" alapjn kellett eljrnia, s csak msodlagos jelentsge volt a trvnyek szvegnek.

A bolsevik kormny december 4-n kimondta az egyhzi fldbirtokok llamostst, amivel mkdsk egyik legfbb anyagi alapjtl fosztottk meg az egyhzakat. Az ortodox egyhz pldul elvesztette tbb milli hold fldjt, tbb mint ezer kolostort, 77 ezer templomt s egyb imahelyt.

A kvetkez csapst az egyhzi oktatsra mrtk. 1917 decemberben minden egyhzi iskolt llami felgyelet al helyeztek. Az ortodoxia, amelynek 37528 elemi iskoljban a forradalom vben mintegy 2 milli gyereket tantottak, ezzel elvesztette teljes oktatsi hlzatt. llamostottk a 4 teolgiai fiskoljukat, az 57 szeminriumukat s a 185 kzpiskoljukat is. 1918 janurjban az egsz orszg valamennyi hitoktatjt elbocstottk llsbl, majd februr 18-n a hitoktatsnak minden formjt, mg a fakultatvat is betiltottk az iskolkban. Megkezddtt az lesen keresztnyellenes oktats. A tanrendbe mindentt beiktattk a ktelez ateizmusrkat.

Megindult a kifejezetten vallsi clokat szolgl egyhzi pletek llami tulajdonba vtele. A bolsevik kormny Moszkvba kltzse utn 1918 elejn biztonsgi okokra hivatkozva bezrtk a Kremlben mkd templomokat s kolostorokat, hatalmas vagyonuk a bolsevik llam tulajdona lett. Amikor a ngy oroszorszgi fkolostor (lavra) egyiknek, a ptervrinak az llamostsa sorn az egyik pap a kolostor kapujban megprblta feltartztatni a Cseka nven  szervezdtt hrhedt szovjet titkosrendrsg fegyvereseit, azok egyszeren megltk. Orszgszerte bntetlenl folyt a szerzetesek, papok, fpapok gyilkolsa. A kijevi metropolitt kolostornak falhoz lltva lttk agyon vrskatonk. A novgorodi vikriust szuronnyal dftk le. A korbban zsidellenes pogromokra uszt tobolszki pspkt vzbe fojtottk. Az egyhzi vezetk kivgzst tbbnyire feltn kegyetlensggel hajtottk vgre, nem riadva vissza a csonktsoktl sem.

„Trjetek magatokhoz, rltek!"

Tyihon a bolsevik kormnyzat els hrom hnapjnak slyos terrorintzkedseire reaglva 1918 janurjban egy kemny hang nyilatkozatot bocstott ki a hatalom birtokosai szmra: „Trjetek magatokhoz, rltek! Hagyjatok fel a vres leszmolsokkal, hiszen amit tesztek nemcsak kegyetlen, hanem igazn stni tett is, amelyrt a gyehenna tzben gtek majd az eljvend msvilgi letben. Az utdok pedig szrny tokkal sjtatnak az evilgi, fldi letben." Az lsez orszgos ortodox zsinat teljes tmogatsrl biztostotta Tyihon drmai felhvst, s felszltotta a hvket, hogy emeljk fel szavukat az orszgszerte elradt terror s erszak ellen.

A bolsevik vezetst nem hatottk meg a ptrirka s a zsinat szavai. 1918. februr 5-n kibocstottk A lelkiismereti szabadsgrl cm dekrtumot. A rendelet szvegbl mindenki megtudhatta, hogy ez az alapvet emberi szabadsgjog mit is jelent bolsevik rtelmezsben. A dekrtum ismtelten rgztette, hogy az ortodox intzmnyrendszer teljes vagyona az llam tulajdonba ment t. llami tulajdonn nyilvntottk az ingatlanok teljes felszerelst is. A rendelet kimondta az llam s az egyhz teljes sztvlasztst, ami a gyakorlatban azt jelentette, hogy miutn az egyhz mr sem ingatlanokkal, sem ingsgokkal nem rendelkezett, az llam megszntette mindenfle anyagi tmogatst, belertve a papok fizetst is. gy, minden szksges anyagi feltteltl megfosztva biztostotta a rendelet valamennyi hv szmra a szabad vallsgyakorlatot.

A hatsgok orszgszerte nagy erkkel lttak hozz a templomok s kolostorok bezrshoz, valamint az llam tulajdonnak nyilvntott nemesfm templomi trgyak lefoglalshoz s elszlltshoz.

Mivel Szovjet-Oroszorszgot elrasztottk a rendszerellenes megmozdulsok, s 1918 tavaszn kirobbant a polgrhbor, a bolsevik kormny, a Npbiztosok Tancsa 1918. szeptember 5-n hivatalosan is bejelentette a vrs terror bevezetst. Ez a korltlan megtorlsok rendszernek letbe lptetst jelentette. Az v vgig a Cseka hivatalos adatai szerint ellenforradalmi tevkenysg vdjval 827 ortodox papot vgeztek ki.

 

Tyihon ptrirka a bolsevik hatalomtvtel els vfordulja alkalmbl jabb psztorlevlben emelte fel szavt az j rendszer ellen. Mint rta: „A Krisztus irnti szeretetet nyltan felvltotttok a gyllettel, s a bke helyett mestersgesen felsztotttok az osztlyellentteket... Senki sem rzi magt biztonsgban... Mindenki a razzik, a rablsok, a kilakoltatsok, a letartztats, az agyonlvets szntelen rmletben l. Szzval vadsznak vdtelen emberekre, hossz hnapokon t brtnben rohasztjk, nyomozs s brsgi trgyals nlkl halllal bntetik ket... Szabadsgot grtetek, de az ember polgri s lelkiismereti szabadsgjogainak valamennyi megnyilvnulst knyrtelenl letritek... Hol a sajt- s szlsszabadsg? Hol a templomi igehirdets szabadsga?... nnepeljtek meg hatalomra kerlsetek vforduljt a letartztatottak szabadon bocstsval, azzal, hogy befejezitek a vrontst, az erszakot, a kisemmizst, a hit zaklatst."

 

A Tyihon ltal felsorolt slyos jogsrtsek felszmolst azonban egyltaln nem lehetett vrni, hiszen azok ppen a rendszer lnyegbl fakadtak. A bolsevik egyhzpolitika meghatroz jelentsg irnyti valamennyien a knyrtelen terror s az egyhzakkal val teljes leszmols hvei voltak.

Lenin, a forradalom els szm vezetje tvette Marx tantst arrl, hogy „a valls a np piuma", amelytl meg kell szabadtani az embereket. Ezt hirdette mr 1905-ben megjelent Szocializmus s valls cm rsban, majd hozztette: „A valls a szellemi elnyoms egyik fajtja... A mai ntudatos munks megvetssel tasztja el magtl a vallsos eltleteket, a papoknak s a burzso lszenteknek engedi t a mennyorszgot, s itt a fldn igyekszik jobb letet kivvni... A mai proletaritus a szocializmus mell ll, amely a tudomny segtsgvel harcol a vallsos kd ellen, s megszabadtja a munksokat a fldntli letbe vetett hittl... Mi azt kveteljk, hogy a valls legyen magngy az llam szempontjbl, de semmikppen sem tekinthetjk a vallst magngynek prtunk szempontjbl." Lenin a hatalom megragadsa utn a papsggal szembeni kmletlen fellpst tmogatta. 1920-ban pldul nagyszer tervnek nevezte azt az elgondolst, hogy a polgrhbor sorn a vrskatonk akasszanak fel az elrenyomulsuk sorn tjukba kerl minden papot, kulkot s fldesurat, s minden meglt szemlyrt kapjanak meghatrozott vrdjat. Ugyanakkor azt is javasolta, hogy ezeknek az rtatlan ldozatoknak a meggyilkolst fogjk r a helyi „zldekre", azaz a bolsevikellenes partiznokra.

Trockij, aki a forradalom msodik embernek szmtott, nyltan hirdette a megflemlts s a terror szksgessgt. A kommunizmus s a terror cm, 1920-ban kiadott brossrjban kifejtette: „A megflemlts a kl- s belpolitika egyarnt risi erej fegyvere. A hbor s a forradalom egyarnt megflemltsen alapul. Egy gyztes hbor a legyztt hadseregnek rendszerint csupn elenysz rszt puszttja el, a tbbsget megflemlti, akaratt megtri. gy mkdik a forradalom is: egyeseket elpusztt, ezreket megflemlt." Elveit knyrtelen szigorral vltotta tettekre. Az ldozatok szma viszont sokszorosan meghaladta a brossrban elirnyzottakat. Mint a szovjet Vrs Hadsereg megszervezje s a vrs terror egyik f irnytja, hrhedt pnclvonatrl szzszmra kldte a javaslatokat, utastsokat s parancsokat arra vonatkozan, hogy miknt szmoljanak le a rgi rend f tartoszlopnak tekintett egyhzi rteg kpviselivel.

Hasonl radikalizmust kpviselt mr ekkor is az egyre nagyobb hatalmat szerz Sztlin s a bolsevik vezetk tbbsge.

A megflemlts, gyilkos terror s anyagi kifoszts mellett 1918-tl tfog ideolgiai hbort is indtottak az egyhzak ellen. A lelkiismereti szabadsgrl kiadott 1918. februr 5-ei dekrtum politikai szempontbl rendkvl negatvan blyegzett meg minden vallst, melyeket „az elnyom osztlyok dolgoz osztlyok feletti uralma eszkznek" minstett. A Lenin aktv kzremkdsvel kszlt hatrozat clknt jellte meg az egyhzi hierarchia s a papi rteg felszmolst. A bolsevik prt 1918 tavaszn tartott VIII. kongresszusn meghirdettk az egyhz teljes elhalsnak programjt, amelyet minden eszkzzel igyekeztek elsegteni.

1920-ra azonban egyrtelmv vlt, hogy az egyhzak felszmolsa tvolrl sem halad olyan mrtkben, mint amit a bolsevikok elirnyoztak, fknt a vallsos lakossg jelents ellenllsa miatt.

hnsgek s kincsek

ppen ekkor, 1921-ben emberemlkezet ta nem tapasztalt mrtk hnsg trt ki Szovjet-Oroszorszg hatalmas terletein. Korabeli adatok harmincht millira becsltk az hezk szmt. Kzlk 1922 tavaszra mr tbb millian haltak hen. A csaps egyik oka az orszg nagy rszt sjt hatalmas aszly volt. A msik f ok azonban a bolsevikok katasztroflis hats agrrpolitikja, az ltaluk bevezetett hadikommunizmus rendszere volt, amely mg megfelel idjrsi krlmnyek kztt is lehetetlenn tette az orszg lelmiszer-elltst. A bolsevik propaganda egy ideig igyekezett elhallgatni az hnsg tnyt, amely szmukra risi belpolitikai kudarcot jelentett. Vgl maga Lenin knyszerlt arra, hogy 1921. jlius 12-n egy drmai felhvsban szltsa fel adakozsra az orszg lakit az hezk megsegtsre. A bolsevikok fogcsikorgatva knytelenek voltak ahhoz is hozzjrulni, hogy egy orszgos trsadalmi bizottsg alakuljon POMGOL nven a seglygyjts megszervezsre. Ennek tagjait a seglyakcik lebonyoltsban nagy tapasztalattal s fontos nemzetkzi kapcsolatokkal rendelkez orvosok, agrrszakemberek, baptista s tolsztojnus aktivistk s ms tekintlyes polgri szemlyisgek alkottk. A szervezet hamarosan jelents eredmnyeket tudott felmutatni. Ugyanakkor az ortodox egyhz is bekapcsoldott az adomnygyjtsbe, st Tyihon ptrirka hivatalos hozzjrulst adta ahhoz, hogy minden ortodox templombl - melyeket ltalban rendkvl fnyz pompval dsztettek - begyjtsenek minden olyan nemesfm s egyb rtktrgyat, amelyek nem voltak kifejezetten a liturgikus szertartsok kellkei. Ez a felajnls szinte felbecslhetetlen rtk adomny sszegyjtst jelenthette volna az hezk szmra.

 

A bolsevik vezets szemei eltt egy risi politikai veresg fenyeget krvonalai kezdtek kibontakozni. Vilgosan lttk, hogy az adott helyzetben az emberek jelents rsze a bolsevikokat tekinti millik hnsgbe tasztjnak, mikzben az ortodox egyhz az hez lakossg megmentjeknt jelenhet meg, hatalmas erklcsi tkt s npszersget szerezve a magnak.

 

Ebben a veszedelmes helyzetben a bolsevik vezetk, elssorban Trockij, illetve Lenin irnytsval egy nagyszabs tervet dolgoztak ki arra, hogy az hnsget s az egyhzi kincsek begyjtst hogyan tudjk sajt politikai cljaik rdekben felhasznlni, tbbek kztt az egyhzak anyagi tnkrettelre s erklcsi lejratsra, valamint vezetik letartztatsra, st kivgzsre.

1922 tavaszn indtottk meg az akcit. Rendeletet bocstottak ki, amely az llami hatsgok feladatv tette valamennyi egyhzi rtktrgy haladktalan begyjtst. Ebbe hangslyosan belertettk a liturgiban hasznlt trgyakat is. Jl tudtk ugyanis, hogy ezek tadshoz az ortodox papsg nem fog hozzjrulni, hiszen egyhzi elrsok miatt ezt nem is tehette. A propagandban azonban ez kivl lehetsget nyjtott szmukra ahhoz, hogy a papsgot gy lltsk be, mint akiknek fontosabbak a vallsi ceremnikhoz szksges nemesfm trgyak, mint az hhall szln ll emberek megmentse. Ugyanakkor az hnsget vissza nem tr alkalomnak tekintettk a hatalmas egyhzi kincsllomny begyjtshez, amelyre ms krlmnyek kztt kevs lehetsget lttak. Miknt Lenin megfogalmazta a prt cscsvezetinek rt levelben: „Most s csakis most, amikor az hez teleplseken embereket esznek, s az utakon szz- s ezerszmra hevernek a halottak, most tudjuk vgrehajtani, s ezrt vgre is kell hajtanunk az egyhzi kincsek elvtelt. Megveszekedett, krlelhetetlen energival, brmilyen ellenlls leverstl sem riadva vissza."

A vrt ellenlls nem is maradt el. A politikai rendrsg jelentsei szerint orszgszerte ltalnos volt az ellenlls a templomok kirablsval szemben nemcsak a klrus, hanem a hvk tmegei rszrl is. A begyjts els hrom hnapjban 1414 vres sszetzst regisztrltak. Ezeket az akcikat a hatsgok mindentt a papsg s a lakossg megtrsre, megflemltsre igyekeztek felhasznlni.

Megjegyzend, hogy a vres erszakkal begyjttt egyhzi kincseket nem az hezk megsegtsre hasznltk fel. Tny ugyanis, hogy a bolsevik kormny egyltaln nem vsrolt lnyegesen tbb lelmiszert klfldrl, mint ms vekben. A klfldn rtkestett egyhzi mkincsekbl befolyt hatalmas sszegeket elssorban a bolsevik prtappartus s a politikai rendrsg kiadsaira, valamint az eurpai orszgok kommunista mozgalmainak anyagi tmogatsra fordtottk.

Kirakatperek

A kzvlemny alapos megdolgozst, az egyhzak megroppantst szolgltk a templomi kincsek begyjtshez kapcsold nagy egyhzi kirakatperek. A koncepcis eljrsok sorozatnak megrendezsre Lenin 1922 mrciusban adott rszletes szervezsi utastst egy szupertitkosan kezelt levelben, amelyrl jellemz mdon mg cmzettjei, a prt cscsvezetsnek tagjai sem kszthettek msolatot vagy feljegyzst. E levl vtizedeken t ismeretlen maradt. gy tarthatta magt sokig az a nzet, hogy a koncepcis perek csak Sztlin diktatrjban kezddtek. Pedig tny, hogy a trvnytelen pereket Lenin tette a szovjet politikai gyakorlat tudatosan alkalmazott, szerves rszv.

A nevezetes utasts kiadsra a Moszkvtl szakra fekv textilipari kzpontban, Sujban lezajlott vres incidens alkalmbl kerlt sor. E vrosban a templomi rtktrgyak elkobzsra egy gppuskkkal felszerelt katonai egysget veznyeltek ki. A hvek megksreltk feltartztatni ket, s az sszecsaps sorn ngy fegyvertelen civil meghalt, tz megsebeslt. A katonai egysg azonban nem folytatta az akcit, a templom kifosztst, hanem visszavonult, s tovbbi parancsrt folyamodott feletteseihez.

Az gy vgl a legfels politikai vezets el kerlt. Lenin a kvetkezket rendelte el: „Kldjk el Sujba az sszoroszorszgi Kzponti Vgrehajt Bizottsg egyik legenergikusabb, legintelligensebb s legrtermettebb tagjt... aki adja t a Politikai Bizottsg egyik tagjnak szbeli utastsait. Ezek az utastsok tartalmazzk, hogy Sujban le kell tartztatni a helyi papsg, a helyi kzposztly s burzsozia lehet legtbb kpviseljt - legalbb harminc-negyven szemlyt - ha felmerl a gyan, hogy kzvetve vagy kzvetlenl rszt vettek az erszakos ellenllsban... Mihelyt ez megtrtnt, embernk trjen vissza Moszkvba, s tegyen jelentst... E jelents alapjn a Politikai Bizottsg adjon rszletes utastst az igazsggyi hatsgoknak - ugyancsak szban -, hogy az hezk megsegtst ellenz sujai lzadk brsgi trgyalst a lehet leggyorsabban folytassk le, s nagyon sokat vgezzenek ki kzlk... Lehetsg szerint nemcsak ebben a vrosban, hanem Moszkvban s sok ms egyhzi kzpontban is... Annl jobb, minl tbb reakcis burzsot s reakcis papot sikerl az gy kapcsn kivgeznnk."

A mintul belltott sujai per koncepcis jellegt vilgosan mutatja, hogy Lenin gy adta meg a letartztatand s kivgzend szemlyek szmt, hogy az gyet mg ki sem vizsgltk. Jellemz mdon arra is hangslyt fektetett, hogy a perrel kapcsolatos lnyegi utastsok mindig szban hangozzanak el, hogy az eljrs trvnytelensgnek ne maradhasson bizonytka.

A prt els szm vezetjnek instrukcii alapjn 1922 folyamn szmos egyhzi koncepcis perre kerlt sor. Kzlk kiemelkedik a Moszkvban megrendezett gynevezett 54-ek pere. Itt is, mint az v folyamn megrendezett szmos ms hasonl eljrsban a prt cscsszerve a Politikai Bizottsg dnttt a meghozand hallos tletek szmrl. Ezt kveten az adott forradalmi trvnyszk feladata tbbnyire csak az volt, hogy eldntse, kik is legyenek a kivgzend szemlyek. A moszkvai perben vgs dntsknt ht papot s egy nt lttek agyon. Megjegyzend, hogy az egyik papot tvedsbl vgeztk ki, mivel sszekevertk nvrokonval.

A szentptervri perben 86 szemly ellen hoztak tletet. A ngy kivgzett kztt volt Venyjamin, a vros metropolitja is. (Folytatjuk.)

Mg nincs hozzszls.
Csak regisztrlt felhasznlk rhatnak hozzszlst.
 
Naptr
2025. Mrcius
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Hirdetsek
 
Idjrs

Idjrs elrejelzs

 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
Archvum
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.