hitdk
Fmen
 
Interaktv
 
Tikva
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Hrek

Hetek
HIT Rdi
ATV
Hrek Izraelbl
Vigyz-blog 
Bornemisza: TER 

 
Keresztnyldzsek
Keresztnyldzsek : Hvk a nci megszlls alatt (35)

Hvk a nci megszlls alatt (35)


Eurpa j istenei

Hvk a nci megszlls alatt

A keresztnyldzsek  trtnete (35. rsz)

Noha magukat istenhvknek vallottk, a keresztny hit s etika alapvet tantsaival szlltak szembea nemzetiszocialistk. Az ltaluk uralt Eurpban volt, ahol masszvan ldztk, volt, ahol passzivitsra krhoztattk a keresztny egyhzak papjait, lelkszeit. Az igazi hvk szembefordultak a nci ideolgival, s akr sajt felekezetk hivatalos passzivitsval szemben is megltk a hitket, s megtettk az abbl fakad j cselekedeteket. Az albbiakban azokba a trsgekbe ltogatunk, amelyek a Harmadik Birodalom uralma alatt vagy annak befolysban, illetve szvetsgben lteztek 1939 s 1945 kztt.

nacikA nemzetiszocialistk, kztk a vezetik, nem tagadtk meg a formlis keresztny hitet, st azok a felekezetek sem kzstettk ki ket, amelyekbe szletsk ta tartoztak. „Adolf Hitler rmai katolikusknt halt meg, akinek emlkre hallnak napjn szentmist tartanak Madridban. Hermann Gring evanglikusknt halt meg" - rja Franklin H. Littell. Ennek ellenre a Fhrer kveti, ahogyan elz rsunkban utaltunk r, egy j politikai, ideolgiai s vallsi trbe lptek be, amikor a nemzetiszocializmus tjt vlasztottk.

Nem trtnt megtagads, de trtnt egy vlts. Hitler kveti elkezdtk magukat „istenhvknek" (Gottglubiger) nevezni. Ez teljesen j tartalommal brt. A ncik egyetrtettek a bolsevikokkal abban, hogy az id tlhaladt a keresztny hiten, klns tekintettel annak intzmnyrendszerre. A kommunistkkal ellenttben azonban nem kvntk meg a mozgalomhoz csatlakozktl, hogy ateistv legyenek. Erre talltk ki a fenti kifejezst, amely olyan emberekre vonatkozott, akiknek sikerlt kitrni a formlis vallsossgbl, a felekezeti ritulkbl. Azonban azt sohasem hatroztk meg kzelebbrl, hogy ezeknek a maguk mdjn vallsos embereknek, prttagoknak ki is valjban az istenk.

Adolf Eichmann, aki jeruzslemi perben nmagt szintn Gottglubigernek vallotta, szletst „egy magasabb rtelem hordozjnak" tulajdontotta. Egy „kozmikus mozgssal" megegyez lnynek, akinek minden, nmagban „magasabb rtelem" nlkli emberi let al van rendelve. rulkod, hogy Eichmann nem egy szemlyes Istenrl beszlt, hanem egy szemlytelen errl, ennek a hitnek pedig nem sok kze van a bibliaihoz. Egybknt vallomsttelt megelzen nem volt hajland megeskdni a Biblira, mondvn, hogy „nem hisz benne". Az SS tagjainak tbbsge nem volt hajland a templomi eskvre sem. Ilyen szellemi httrrel nem csoda, hogy a ncik folyamatosan thgtak minden ltez emberi etikai normt, amit a zsid-keresztny kultra s hagyomny Eurpnak adott.

Amikor 1939. szeptember 1-jn kitrt a msodik vilghbor, Lengyelorszgnak mint els clpontnak a sorsa mr meg volt pecstelve. Egy httel korbban megktttk a Molotov-Ribbentrop-megegyezst, amely a katonai akcik megindulsa eltt mr rendelkezett Lengyelorszg felosztsrl s a szovjet csapatok bevonulsrl is. A nci faji hierarchiban a lengyelek alsbbrend, de emberi fajknt szerepeltek (ellenttben a zsidkkal, akiket ember alatti lnyeknek tartottak), ezrt a tervek szerint rabszolgasors vrt volna rjuk. A katonai gyzelmet kveten a megszllk hozz is lttak minden olyan politikai, kulturlis s vallsi szimblum s szervezet felszmolshoz, amely a lengyelek ntudatt erstette.

Ehhez szksgk volt a lengyel nacionalizmust s ntudatot ersen kpvisel katolikus egyhz megtrsre. „A lengyel nacionalizmus a katolicizmus szinonimja volt. Az egyhz mr korbban is a nemzeti rzs fundamentumt jelentette a lengyelek szmra, kivltkpp az elnyoms korszakaiban. A ncik tudtk, hogy a lengyel nemzet tervbe vett megsemmistse csakis akkor vlhat valra, ha elbb leromboljk az egyhz szervezett, s lefejezik vezetsgt" - rja Richard C. Lukas amerikai trtnsz. Elszr felszmoltk az egyhzmegyei szervezetet, amivel anyagilag is lehetetlen helyzetbe hoztk a klrust. Lengyelorszg volt az egyetlen eurpai orszg, ahol a papokat tmegesen tartztattk le a ncik.

horogkeresztA hbor vgre a nyugati terleteken, amelyeknek jelents rszt kzigazgatsilag a Nagynmet Birodalomhoz csatoltk, komoly vesztesg rte a katolikus egyhzat. Chelmnban a papok 47,8 szzalka, dzban 36,8 szzalka, Poznaban pedig 31,1 szzalka vesztette lett. Ebben a vrosban a hbor eltti harminc templombl mindssze kett maradt meg. A papokat tmegesen szlltottk a koncentrcis tborokba, ahol mg az tlagos foglyoknl is kegyetlenebb sors vrt rjuk. A hrhedt auschwitzi tborba (amely a nci tbori rendben III. tpusnak, azaz a munka ltali megsemmists helysznnek szmtott) rkez lengyel foglyokat a kvetkez mdon kszntttk a nci tisztek: „Nem szanatriumba jttetek, hanem nmet koncentrcis tborba. Van kztetek zsid? Nekik kt htig van joguk lni. Van kztetek pap? Nekik egy hnapjuk van. A tbbieknek pedig kt hnapot adunk az letre. Ha valakinek ez nem tetszik, az nyugodtan megfoghatja a drtot!" - A drtba jszaknknt magasfeszltsget vezettek.

Tbb olyan trtnetet ismernk, amely arrl szl, hogy a csalddal nem rendelkez papok felldoztk letket olyan foglyokrt, akik csaldosak voltak. Egy alkalommal egy Jakub nev plbnos vllalta az auschwitzi bntetbarakkban lv heztetzrkban a hallt egyik fogolytrsa helyett. A vilgi katolikus hvk s apck bizonyos csoportjai rszt vettek a zsidk, klnsen a gyerekek mentsben is.

Az egyetlen olyan szervezet, amelyet kifejezetten zsidments cljbl alaptottak a megszllt Eurpban, a lengyel Zegota volt. Ebben a lengyel katolikus egyhz hivatalosan nem vett rszt, viszont szmos hv, kztk Wadysaw Bartoszewski (a kommunizmus bukst kveten lengyel klgyminiszter) is, aktvan segtett. Meg kell azonban jegyeznnk, hogy a hagyomnyos teolgiai antiszemitizmuson k sem tudtak tllpni: a megmentettek Palesztinba teleptst szorgalmaztk. Abban egyetrtettek a ncikkal, hogy Lengyelorszgnak meg kellene szabadulnia a terletn l nagyszm zsid lakossgtl. Ne felejtsk el, hogy 1939-ben az orszg lakosainak 10 szzalkt tette ki a zsidsg. A hbort kveten, amikor a pspki kar felemelte szavt, s eltlte a ncik zsidellenes politikjt, minden esetben belesztte mondandjba az ltala kommunistknak s a lengyel trsadalom erklcsi megrontinak tartott zsidk eltlst. Ilyen teolgiai httrrel nagyon nagy humanitrius elktelezettsg kellett ahhoz, hogy valaki az letmentk kz lljon, mikzben t is ldztk.

Franciaorszgban, amely a nmet katonai gyzelmet kveten kt rszre szakadt, a dli terleteken Ptain marsall irnytsval j s konzervatv fordulatot vgrehajt Vichy-rendszer ltszlag felszabadtotta a vilgi llam ltal httrbe szortott egyhzi erket. A konfliktus mgis kirobbant, mert a kormny hozzltott a zsidk jogainak korltozshoz, begyjtskhz, majd a deportlshoz.

Lon Brard-on keresztl, aki a vichyi Franciaorszg vatikni nagykvete volt, 1941 szn llsfoglalst krtek ezzel kapcsolatban a ppai udvartl, amely nem szlt eltlleg, csupn a megkeresztelkedett s a vegyes hzassgban l zsidk sorsa irnt mutatott nmi aggodalmat. Sok hvnek s a klrus egyes tagjainak lelkiismerett azonban ez nem nyugtatta meg, ezrt kezdettl segtettk, bjtattk az ldztteket.

1942 augusztusnak vgtl hrom pspk s hrom rsek is tiltakozott nyilvnosan a szszkrl a zsidk deportlsa ellen. Saliège, Toulouse rseke a kvetkezket rta psztorlevelben, amelyet egyhzmegyje minden templomban felolvastak: „A zsidk hs-vr frfiak s nk. A klfldiek hs-vr frfiak s nk. Nem lehet korltlanul szenvedst okozni nekik. k is az emberi faj tagjai. Ugyangy testvreink, mint brki ms. Keresztny ember errl nem feledkezhet meg."

A francia protestantizmust a Francia Protestns Szvetsg fogta szervezeti formba. A hatszzezres kzssg maga is kisebbsgben volt, s trtnelmi emlkezetk hven rizte a 16-17. szzadi ldztetseik emlkt. A vichyi rezsim berendezkedse sorn, ahogyan lttk a zsidkra s a szabadkmvesekre vonatkoz trvnyeket, a francia protestnsok gy gondoltk, hogy k lesznek a harmadikok az „j klerikalizmus" ellensgeinek listjn. Maguk is megosztottak voltak, hiszen a Fggetlen Reformtus Evangliumi Egyhz jval nagyobb lojalitst tanstott a vichyi rezsimmel szemben, s az antiszemita trvnyeket is inkbb tmogatta, mint a protestnsok f csoportja. Voltak olyan lelkszek is, akik igazolst talltak a zsidk ldzsre. Ennek ellenre a tbbsg killt az ldzttek mellett.

Marc Boegner lelksznek a sorskzssget s a kzs bibliai rksget kihangslyoz levelei mentlisan is nagy tmogatst jelentettek az ldztteknek. 1942-ben a franciaorszgi frabbihoz cmzett levelben gy rt: „Egyhzunk a mltban ldzst szenvedett, ezrt szenvedlyes egyttrzssel kvetjk npnek sorst, ltjuk, hogy hitk gyakorlst bizonyos helyeken akadlyozzk, s sokuk lete hirtelen a legrosszabbra fordult." A szavakat tettek is kvettk. Elmondhat, hogy a protestnsok - lelkszek s laikusok egyarnt - len jrtak az ldztt zsidk mentsben. Ki kell emelnnk Le Chambon-sur-Lignon falucskt, ahol a reformtus leksz, Andr Trocm irnytsa mellett a teljes lakossg rszt vett a mentsben. Kockztatva a nmet koncentrcis tborokba val internlst is.

Hollandiban a nmet megszllst kveten a protestns felekezetek a lakossg tlnyom tbbsgvel egytt az „j semlegessg" politikjt gyakoroltk. Elhagytk az istentisztelet rendjbl a kirlynrt val knyrgst. A megszllkkal val kapcsolatok szorosabbra fzse s kzpontostsa rdekben ltrejtt egy szk kr egyhzi vgrehajt testlet (Convent van Kerken). Nhny hnappal a megszlls utn, 1940 augusztusban azonban megalakult a fleg reformtusokbl ll Luntereni Kr (Lunterse Kring), amelyben negyven lelksz hrmas clt fogalmazott meg: tjkozdni kvntak a nmet Kirchenkampf ('egyhzi harc') llsrl, megtrgyaltk a hollandiai esemnyek alakulst, s dntttek egy illeglis szervezet ltrehozsrl is. Ennek feladatt a hvk minl szlesebb kr tjkoztatsban lttk. A nmetorszgi esemnyekbl levontk a kvetkeztetst, hogy mi trtnik az egyhzakkal a ncizmus uralma alatt. Kezdetben a nmetek nem tmadtk az egyhzakat, st kompromisszumokat is ajnlottak, mert szerettk volna megnyerni a lakossgot a nemzetiszocializmusnak.

1941-1942-ben azonban fokozdott a nyomsgyakorls: az egyhzaktl elvrtk, hogy gyjtst rendezzenek a Winterhilfe (tli segly, a nmet hadsereg szmra pnz- s termszetbeni juttatsok) rszre. Az egyhzi sajtban a nci befolyst igyekeztek rvnyesteni. A zsid szrmazs tanulkat kitiltottk a protestns iskolkbl. Cenzrztk az egyhzi rdimsorokat. Az istentiszteleteket s az egyhzi nyilatkozatokat felgyelet al vontk.

A hollandiai felekezetek eltt a behdols vagy ellenlls dilemmja llt. A protestnsok s a katolikusok sszefogtak, s kzsen tiltakoztak Arthur von Seyss-Inquart hollandiai birodalmi megbzottnl az igazsgossg, az emberiessg s a lelkiismereti szabadsg megsrtse miatt. 1942 prilisban pedig a hollandiai templomok tbbsgben a nemzetiszocializmust mint elvet s rendszert eltl tiltakozst olvastak fel. A kvetkez kt vben a nmet hatsgok tmegesen tartztattak le s hurcoltak tborokba lelkszeket s protestns dikokat. jabb kvetsget kldtek a birodalmi megbzotthoz, ezttal a zsidldzs, a fiatalok munkaszolglatra val behvsa, a foglyok kivgzse s a tmeges letartztatsok miatti tiltakozssal.

Sajnlatos mdon a holland egyhzak energijt a sajt vdelmk kttte le, kezdemnyezni nem volt alkalmuk. 1944 novemberben pedig egy jvre mutat zenetet vittek el Seyss-Inquarthoz: a nmetek veresgnek biztos tudatban felhvtk figyelmt az isteni igazsgszolgltatsra. Erre szksg is volt, hiszen a kzs tiltakozsok ellenre a hollandia zsidsg tlnyom tbbsgt sikerlt a nciknak a halltborokba deportlniuk.

Bulgria a Harmadik Birodalom szvetsgeseknt vett rszt a Jugoszlvia s Grgorszg elleni hadjratokban. A tbb vre visszamen nmetbart politiknak s a szoros gazdasgi kapcsolatoknak ksznheten terleti gyarapodsra is sor kerlt. A III. Borisz kirly vezette orszg a zsidk elleni trvnykezsben is kvette a nci Nmetorszgot. Amikor azonban 1943 tavaszn megindultak a deportlsok, az ortodox egyhz metropoliti az ezek elleni tiltakozs lre lltak, st szerveztk is azt. Sztefn szfiai metropolita elszr csak tviratban krte a kirlyt a deportlsok lelltsra. Pldjt Cirill plovdivi metropolita is kvette, aki tviratban azt is kifejezte, hogy amennyiben vrosnak sszegyjttt zsidit deportlni kezdik, sajt maga fog a zsidkat a halltborokba szllt vonat el fekdni.

A kirly elhalasztotta a parancs vgrehajtst. Sztefn metropolita utastsra tmegesen adtak ki a zsidk szmra mentessget jelent keresztleveleket. Emiatt Filov miniszterelnk „bajkevernek" nevezte a metropolitt, Sztefn pedig Akhb kirly szavaira emlkeztette t, aki „Izrael megrontjnak" nevezte Ills prftt. A miniszterelnk szidalmait a metropolita dicsretnek vette mint annak biztos jelt, hogy helyesen cselekedett. Minden esetben azonnal reaglt a zsidellenes intzkedsekre. Mg arra is hajland volt, hogy egyhznak legjelentsebb nnepn a rendezvnyekre tartva megszaktsa tjt, hogy a kirlyt felhvja, s tiltakozzon a megjelent rendelkezsek ellen. Odig fajult a helyzet, hogy Filov miniszterelnk megfenyegette, hogy llamellenes tevkenysg vdjval le fogjk tartztatni. Sztefn metropolita azonban nem htrlt meg, s a tbbi ortodox egyhzi vezett is rvette a tiltakozsra. Ennek ksznheten a kirly visszavonta a deportlsi parancsot. Ezzel tvenezer bolgr zsid meneklt meg a deportlstl.

Csehszlovkia felbomlst kveten 1939-ben ltrejtt az els szlovk llam, amelynek politikai irnytsban a katolikus klrus rendkvli befolyssal rendelkezett. Az llamf Jozef Tiso lett, aki maga is katolikus pap volt. Az egyfell nemzetiszocialista, msfell a keresztnysget hangoztat llamalakulatra maga a Vatikn is gyanakvssal tekintett. Amikor 1941 szeptemberben a szlovk parlament elfogadta a 170 cikkelybl ll Zsid Kdexet, nemcsak Eszterhzy Jnos, hanem a katolikus s a protestns egyhzak is tiltakoztak ellene. Igaz, csupn a keresztny hitre trt zsidkat igyekeztek megvdeni. Maglione Luigi vatikni nuncius is tiltakoz feljegyzst adott ki, eltlve, hogy egy nmagt katolikusnak nevez llam faji alap, ily mdon a katolikus tanokkal ellenttes trvnyeket vezetett be. Ezek a tiltakozsok azonban nem akadlyoztk meg, hogy 1942 mrciustl oktberig hatvanezer embert deportljanak.

A szlovk llam minden deportlt zsidrt tszz birodalmi mrkt fizetett. Tiso elnkt is informltk a deportltak sorsrl. Egyhzi vezetk kzl is tbben tiltakoztak a kzmbssg ellen. Eperjes grg katolikus pspke, Pavol Gojdi levlben fordult a Vatiknhoz, hogy az egyhz rdekben vegyk r Tist a lemondsra. A vatikni kvet egy tallkozn krte Tuka miniszterelnkt, hogy enyhtsenek a zsidk sorsn. Tuka vlaszban kijelentette, hogy hv katolikus, s gyntatjval egyetrtsben cselekszik. 1943 mrciusban a katolikus pspki kar psztorlevelet adott ki, amelyben eltltk a totalitarizmust s az antiszemitizmust. A levelet azonban latinul olvastk fel a templomokban, s sok pap megvltoztatta a szvegt is.

Burzio ppai kvet egy Tisval folytatott szemlyes tallkozjt kveten gy nyilatkozott: „A legkisebb nyomt sem fedeztem fel Tiso atya viselkedsben az ldzttek irnti rszvtnek s megrtsnek." Noha Tist folyamatosan figyelmeztetsek rtk a Vatikn rszrl, mgsem kzstettk ki. John Morley a holokauszt idejn folytatott vatikni diplomcirl rt knyvben a kvetkezkppen rtkelte ezt: „A szentszki diplomatk bertk a legszkebben vett katolikus rdekek kpviseletvel, s ezzel elszalasztottk a lehetsgt, hogy meggyzen bizonytsk az egyhz erklcsi s emberi nagysgt."

Magyarorszg tekintetben ki kell emelnnk, hogy az 1919 szt kveten formld ellenforradalmi rendszer mindvgig gyanakvan tekintett az gynevezett kisegyhzak, vagy ahogyan akkor neveztk, szektk fel. A baptistk, adventistk, nazarnusok, pnksdiek s ms szabadkeresztny csoportok sszejeveteleit rendri ellenrzs al vontk, ha kellett, megzavartk s sztoszlattk. A msodik vilghbor kitrse eltt mr a honvdelmi trvnyben rendelkeztek a ktelez katonai szolglatrl.

A fegyverviselst elutast nazarnus s ms kzssgek hveit ilyen irny ldzsek rtk. Gyakran brutlis verssel s knzsokkal prbltk meg rvenni a hv fiatalokat, hogy fegyvert fogjanak. Tettk ezt annak ellenre, hogy a fiatalok tbbsge hajlandnak mutatkozott a fegyvertelen katonai szolglatra. Vgl a lelkiismereti okokbl fegyvert nem viselket besoroltk a munkaszolglatos szzadokba, amelyekben mint rabokat dolgoztattk ket a faji vagy politikai okokbl ldzttekkel egytt. Szmosan estek ldozatul kzlk is a keretlegnyek kegyetlensgeinek s a frontszolglat veszlyeinek. A zsidtrvnyekkel szemben a trtnelmi egyhzak kpviseli tiltakoztak - elssorban a megkeresztelkedett zsidk rdekben.

1941 nyarn, amikor tbb mint hszezer, hontalannak minstett zsidt deportltak Ukrajnba, a Szocilis Nvrek rendjnek vezetje, Slachta Margit tiltakozott a hatsgoknl az eldeportlsokkal szemben. „Tiltakozunk az ellen, hogy hivatalosan szentestett tmeges atrocitsok trtnjenek orszgunk terletn. Erre ksztet embersgnk, keresztny hitnk s magyarsgunk..." - mondta. 1944 mrciust kveten a magyar hatsgok a nci szakrtk tancsai alapjn tadtk a magyar zsidsgot a „vgs megoldsnak", azaz a tmeges megblyegzsnek, gettstsnak s deportlsnak. Az egyhzi vezetk mintha tancstalanok s zavartak lettek volna ebben a keresztny hitet s lelkiismeretet is rint krdsben. Az evanglikus s reformtus egyhzi vezetk terveztk, hogy a trtnelmi egyhzak kzsen tiltakozzanak a deportlsok ellen.

Ez a terv azonban megbukott Serdi Jusztinin esztergomi rsek vlemnye miatt, aki a megkeresztelkedett zsidk rdekeinek vdelmre hivatkozva utastotta el a kzs tiltakozs megjelentetst. Kzben a megkeresztelkedett zsidkat ugyangy deportltk, mint a legortodoxabbakat. A kzs fellps elmaradsa ellenre szmos hv tudta, hogy mit kell tennie. Ha kellett, a hatsgok s a hivatalos egyhzi vonal ellenben is hallgattak a lelkiismeret parancsra. lis Jzsef reformtus lelksz a svd konzultussal s a Vrskereszttel egyttmkdve ltrehozta a J Psztor Misszit, amelynek keretben mintegy ktezer gyermek s anya nyert menedket 1944 nyart kveten. Sztehlo Gbor evanglikus lelksz a svjciakkal s a cionistkkal kooperlva szintn a gyermekek mentsnek szentelte energiit. Salkahzi Sra, a katolikus Szocilis Nvrek trsasgnak tagja a Bokrta utcai notthonban bjtatott ldztteket. Egy razzia sorn azonban elhurcoltk vdenceit, akiket s t trsa nknt kvetett. Mindannyiukat a jeges Dunba lttk a nyilasok.

A ncik folyamatosan igyekeztek a sajt cljaiknak megfelelen befolysolni az ltaluk megszllt vagy velk szvetsgben lv eurpai orszgokban mkd egyhzakat. Behdolsra vagy a terveik megvalsulsnak passzv eltrsre kvntk rvenni a keresztny kzssgeket. Az ellenllkkal leszmoltak, a kollaborlkat elismertk. Az jpogny Eurpa felptsnek els lpcsje a zsidsg totlis kiirtsa lett volna. Ebben a hagyomnyos keresztny antijudaizmusnak tbb vszzad alatt az eurpai lelkekbe begett kdjra is ptettek. Ezt kvette volna a keresztny hit levltsa a nemzetiszocializmusra. Voltak azonban olyan orszgok, ahol az egyhzi vezetk s a hvek tbbsgkben felismertk, hogy a zsidk elpuszttsa csupn bevezeti a keresztny hit minden rtknek felszmolst, s ezrt segtsget nyjtottak az ldztteknek.

Helen Fein szociolgus az Accounting for Genocide (Szmads a npirtsrl) cm knyvben a kvetkez megdbbent kijelentst teszi: „Akr a nmetek ltal megszllt, akr a velk szvetsges llamokat tekintjk, mindentt, ahol a dominns egyhz vezeti nyltan fellptek a deportlsok ellen mg a transzportok megindulsa eltt vagy rgtn azt kveten, a zsidk tbbsge megmeneklt a deportlsoktl." A szvetsgesek katonai gyzelme mellett a keresztny hitbl fakad nciellenessg s cselekedetek is kellettek ahhoz, hogy a nci jpogny Eurpa ne jhessen ltre. (Folytatjuk.)

Mg nincs hozzszls.
Csak regisztrlt felhasznlk rhatnak hozzszlst.
 
Naptr
2024. Mrcius
HKSCPSV
26
27
28
29
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 
Hirdetsek
 
Idjrs

Idjrs elrejelzs

 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
Archvum
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.