hitdk
Fmen
 
Interaktv
 
Tikva
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Hrek

Hetek
HIT Rdi
ATV
Hrek Izraelbl
Vigyz-blog 
Bornemisza: TER 

 
Keresztnyldzsek
Keresztnyldzsek : Kisarjadt hit - reformci s ellenreformci Mo.-on (20)

Kisarjadt hit - reformci s ellenreformci Mo.-on (20)


Kisarjadt a hit

Reformci s ellenreformci Magyarorszgon

A 16. szzad elejn Magyarorszgon is jelents igny volt az egyhz megjtsra. Papok, szerzetesek s vilgiak kztt egyarnt beszdtma volt a rmai katolikus egyhz visszatetsz helyzete, az erklcsi s szellemi romls szmos megnyilvnulsa. Luther Mrton zenete szinte azonnal lnk visszhangot vltott ki az orszgban. A katolikus egyhz vezeti azonban gyilkos indulattal fordultak a kibontakoz reformci ellen. A keresztnyldzsekrl szl sorozatunk 18. rsze a magyar protestnsok kzdelmeirl szl.

 

Az 1521-ben frissen beiktatott esztergomi rsek mr szksgesnek ltta, hogy az orszg valamennyi templomnak szszkrl felolvastassa a lutheri hitjtst eltl ppai bullkat. Br valsznleg ezzel csak az rdekldst nvelte a reformtor tantsai irnt. A kvetkez vben iratkoztak be elszr magyar dikok a reformci f kzpontjnak szmt wittenbergi egyetemre. A katolikus egyhz vezeti a legkemnyebb fellpst srgettk a hitjts ellen, s az 1523-as orszggylsen sikerlt trvnybe iktatniuk, hogy Luther minden hazai kvetjt fej- s jszgvesztssel kell sjtani. Mivel a rendelkezs hatstalannak bizonyult, kt v mlva slyosbtani kvntk a bntetst, s trvnybe foglaltk, hogy minden luthernust mglyn kell meggetni.

 

Az ldzs tmogatsra a klrusnak sikerlt megnyernie II. Lajos kirlyt is, s mikzben az orszg vezeti szinte semmit nem tettek a kszbnll hatalmas trk tmads feltartztatsra, kirlyi biztosok jrtk az orszgot Nagyszebentl Pozsonyig s Sopronig, hogy elfojtsk a reformci kibontakozst.

A mohcsi vsz az egsz orszgot megdbbentette, s sokakat Isten keressre sztnztt. Egyre tbben vlasztottk a Luther ltal kpviselt utat, s hitket a Szentrsra kvntk alapozni. Ez azt is jelentette, hogy szaktani kellett a rmai egyhz megannyi bibliaellenes tradcijval. Btor prdiktorok egsz sora tmadt, akik letket, egzisztencijukat is kockztatva hirdettk a bibliai hitet.

Kzlk az egyik legnevesebb Dvai Br Mtys volt, akit magyar Luthernek is neveztek. Elbb Kassn szolglt, de az egri pspk brtnbe vetette, majd Bcsbe vitette s ott lltottk az inkvizci trvnyszke el. Btran vllalta hitt, mieltt azonban mglyra vetettk volna, kassai hvei sikeresen megszktettk brtnbl. Tovbb folytatta reformtori munkjt, ezttal Szapolyai Jnos ellenkirly fvrosban, Budn. Hamarosan itt is brtnbe vetettk, de ekkor is sikerlt kiszabadulnia, s az orszg ms rszein szolglta az breds gyt. Legends mkdsnek hre Lutherhez is eljutott.

Szintn kassai lelksz volt Szntai Istvn, akinek eredmnyes reformtori munkja a katolikus klrus engesztelhetetlen gyllett vltotta ki. Frter Gyrgy vradi pspk, Statileo Jnos erdlyi pspk s Frangepn Ferenc kalocsai rsek kvetelsre fogva hurcoltk Szapolyai Jnos el Segesvrra, akitl azt vrtk, hogy Szntait, mint nyilvnval luthernust, mglyn gettesse meg. A kirly nyilvnos vitt rendelt el, amelyben Szntai f vdlja egy hres ferences szerzetes, Szegedi Gergely volt, brknt pedig kt gyulafehrvri kanonokot, Wolphard Adorjnt s Klmncsehi Snta Mrtont rendelte ki az uralkod. Szntai olyan meggyzen rvelt a hitjts mellett, hogy a trgyals vgn a kt kijellt br azt krte Szapolyaitl, mentse fel ket tisztk all, mert mint mondtk, Szntai a tiszta Szentrst prdiklja, de ha k felmentenk, azzal a fpapok haragjt zdtank magukra. A kirly vgl gy dnttt, hogy szabadon bocstja Szntait, aki hveivel bntatlanul visszatrhetett Kassra. Szntai vdbeszde olyan hatsosnak bizonyult, hogy egyik brja, Klmncsehi Snta Mrton hamarosan szaktott a katolicizmussal s a hitjts mell llt. A ksbbiekben dnt szerepet jtszott Debrecen reformcijban, s reformtus pspkknt fejezte be lett.

A hitbl trtn felnttkori vzkeresztsget hirdet anabaptista mozgalom mrtrja lett Fischer Andrs. Az 1520-as vektl a Felvidk klnbz vrosaiban hirdette az evangliumot, sokakat megkeresztelt, s mg a papok kzl is tbben csatlakoztak az anabaptista mozgalomhoz. Ugyanakkor rendszeres ldztets volt az osztlyrsze. 1530 krl rvid idre az elkel Csetneki csald vdelmt lvezte, akiknek a vrban anabaptista zsinatot tartottak. Vgl 1540-ben Gmr megye fispnja, Bebek Ferenc elfogatta, Krasznahorka vrba zratta, majd a vr fokrl a mlysgbe tasztva vgeztette ki.

Sztrai Mihly ferences szerzetesbl lett Luther kvetjv. Miutn 1530 krl megtrt, minden eszkzt igyekezett felhasznlni a bibliai hit terjesztsre. Legfbb feladatnak a prdiklst tekintette. Gyakran jelent meg evanglizlni piactereken, vsrokban, ahol a portkikat harsnyan knl kalmrok s az ron alkudoz vsrozk hangos forgatagba magyar nyelven felhangz zsoltrok hangja vegylt. A piacozk tmegben ugyanis Sztrai elkezdte nekelni vagy ppen hegedlni az ltala rt dicsreteket, majd miutn kr gyltek a meglepdtt emberek, hirdette szmukra az evangliumot.

Fontosnak tartotta az oktatst is. Ezrt egykori rendfnkvel egytt hozzlttak a srospataki protestns iskola megszervezshez, amelybl ksbb ltrejtt a nagyhr Srospataki Reformtus Kollgium. Ksbb a dl-baranyai reformci kzpontjban, Laskn hozott ltre jelents iskolt, ahol maga is tantott. A sznjtszst is sikerrel lltotta a reformci terjesztsnek szolglatba. Az irodalomtrtnet ltal is szmon tartott szndarabja az 1557-ben rt „Az igaz papsgnak tikre". A trfs darab vgn az igaz papsg kvetelmnyeinek meg nem felel katolikus papok mindegyike egy-egy neki val szakmt vlaszt, a ppt pedig elkldik kaplni.

Sztrai hatkony szolglata nem eredmnyezett szmra tlzott npszersget a klrus krben. azonban kezdettl fogva ksz volt vllalni a konfliktusokat. 1549-ben „Az igaz keresztyneknek kevs szmukrl" cm nekt pldul gy keltezte, hogy azt „a tar papokkal val nagy tkzetiben" rta. Egyhzszervezi munkjnak eredmnyt jelzi 1551-ben rt levele, melyben a kvetkezkrl szmolt be: „Mr teljes ht ve, hogy a trk uralom alatt ll als-baranyai Lask vrosban Isten akaratbl elsknt s teljesen egyedl elkezdtem a kereszt igjnek hirdetst. Azta a Duna s a Drva mindkt oldaln szzhsz gylekezetet alaptottam a Szent Llek s a testvrek segtsgvel."

Huszr Gl a prdiktori mkdse mellett elssorban mint „knyvnyomtat reformtor" szerzett hrnevet magnak. Szmos jelents reformtor, tbbek kztt Sztrai Mihly, Melius Juhsz Pter s Bornemisza Pter mveinek volt a kiadja. Tevkenysgt a katolikus klrus rszrl mindvgig dz gyllet ksrte. Munkjt gy folytonosan megjul ldztetsek kzepette vgezte. Mr az letrl ismert legkorbbi adat is arrl tjkoztat, hogy 1554-ben az esztergomi rsek ldzse ell kellett Magyarvrra meneklnie, ahol a vros helyrsgnek parancsnoka fogadta vdelmbe. Itt rvid idn bell protestns lelkszkpz szeminriumot hozott ltre, s a lelkszeket a krnykbeli falvakban lltotta szolglatba. Btor hitt mutatja, hogy ksz volt nyilvnos hitvitt vllalni pozsonyi s gyri kanonokokkal szemben. 1557-ben Bcsbe ltogatott, s ott megismerkedett a hres nyomdsszal, Raffael Hoffhalterrel. Kitanulta a nyomdszmestersget, st sikerlt megvsrolnia egy teljes nyomdafelszerelst is, melyet hazatrve Magyarvrra azonnal a reformci szolglatba lltott. A gyri nagyprpost mr a kvetkez vben a gyri szkesegyhz kapujra fggesztette ki a Huszr Gl kikzstst kzhrr tv iratot. S mivel a megbns legkisebb jelt sem mutatta, ezrt egyhzi nagy tkot, anathmt mondtak ki r egy ltvnyos szertarts, az tokmise keretben. A szertarts a pspk vezetsvel folyt harangzgs kzepette az oltr eltt, ahol teljes liturgikus dszben sorakoztak fel a pspk s papjai. Mindegyikk kezben egy-egy g gyertya volt, melynek lngja az tok al vetett szemly lelkt s szellemt jelkpezte. A pspk veznyletvel a gyertykat a fldre vetve oltottk el, gy kvnva bntetni az illet lelkt s szellemt. A latin nyelv tokmisben pedig az tok al vetett szemly testnek minden rszre parancsoltak romlst, bomlst s pusztulst. Huszr Gl letn azonban nem sok hatsa mutatkozott a kimondott tkoknak. Tevkenysge pp ezt kveten vlt intenzvebb. Az uralkod el kerlt az gye, de veszlyeztetett helyzetbl Kassa knlt meneklst. A vros tancsa ugyanis meghvta vrosi lelksznek. Alig rkezett meg j szolglati helyre, az egri pspk mris felhatalmazst szerzett Habsburg Ferdinnd kirlytl, hogy a keleti orszgrsz katonai fparancsnoknak segtsgvel elfogathassa a lelkszt.

Huszrt brtnbe vetettk, de amikor a pspk Egerbe akarta hurcoltatni, a polgrok zavargsokat rendeztek a vrosban, melynek sorn sikerlt kiszabadtaniuk lelkszket. A falakkal vezett Kassrl kereskedk szekern csempsztk ki s vittk Debrecenbe. Itteni msfl ves mkdsnek jelents eredmnye a mindmig mkd debreceni vrosi nyomda megteremtse volt 1561-ben, melynek rvn Debrecen hamarosan a protestns nyomdszat egyik kzpontjv vlt.

A kvetkez vben ismt a nyugati orszgrszben talljuk Huszr Glt, aki Rv-Komromban a dunai sajksok kapitnynak vdelmt lvezve hirdette az Igt. Amikor az orszg katonai fparancsnoka az esztergomi rsek krsre elfogatparancsot bocstott ki ellene, Huszr elhagyta Komromot s a nem kevsb veszlyes Nagyszombatba ment, amely ekkor az esztergomi rseksg szkhelye volt. Miutn kirlyi elfogatparancs is megjelent ellene, ismt meneklnie kellett. Csak hrom v mlva kerlt biztonsgosabb helyzetbe, amikor Trencsn vrmegye protestns fispnja, Forgch Imre hvta meg udvari lelksznek Komjtiba, ahol nyomdszi tevkenysgt is folytatta.

A reformci lendletesen terjedt az orszgban, s szmos kzzel foghat pozitv eredmnyt hozott. Sokak lete a bibliai hit segtsgvel megvltozott. Szmos sikeres letplya bizonytja ezt. Ezek kz tartozik Ndasdy Tams, aki az els teljes magyar nyelv jszvetsg kiadsnak legfbb tmogatja volt. Kznemesi szintrl emelkedett a Kirlyi Magyarorszg legmagasabb kzjogi mltsgba, s elnyerte a ndori tisztsget. Ekzben a Habsburg udvar protestnsgyllete ellenre tmogatta az ldztt reformcit. Birtokra fogadta Dvai Br Mtyst ppgy, mint a meneklt anabaptistkat. Hasonl felvel plyt futott be a Vizsolyi Biblia mecnsa s a hatsgokkal szembeni btor vdelmezje, Rkczi Zsigmond, aki az egri vrkapitnysgbl az erdlyi fejedelmi szkbe emelkedett. Sokak sikeres hzassgnak is a bibliai hit volt az egyik kulcsa. Az emltett Ndasdy Tams mg tbb mint kt vtizedes hzassg utn is „szerelmes Orsikm"-nak szltotta leveleiben a felesgt.

Az evanglium ahhoz is elg ersnek bizonyult, hogy emberek megszabaduljanak bnzi letmdjuktl. Errl szmolt be pldul Eszki Zigerius Imre, aki trk hdoltsgi terleten szolglt, tbbek kztt a dl-baranyai Veresmarton. Amikor odarkezett, meglehetsen elvadult llapotok uralkodtak, kzbiztonsg gyakorlatilag nem ltezett. A krnyken szmos gyilkos s tolvaj garzdlkodott, akik kzl tbben az evangliumot hallva megtrtek, felhagytak a bnzssel s polgri foglalkozsba kezdtek.

Sokak szakmai munkjt is teljesen thatotta a bibliai hit. gy pldul Pozsony hres vrosi orvosa, a padovai egyetemen tanult Szegedi Krs Gspr, aki egyike volt az orszg nhny tudomnyos felkszltsg doktornak, akirt szmos frang szemly versengett, hogy kezelsben rszeslhessen, nemcsak megltogatott hitkrt bebrtnztt protestns vezetket, hanem sikerrel jrt kzbe kiszabadtsukrt is. az 1550-es vekben a kvetkezket rta hivatsval kapcsolatosan: „...kszen llok, orvossgokat adok, jjel-nappal szolglatban vagyok, de az eredmnyt Istenre bzom [...] az Isten gygytja meg a nagy betegsgeket, az orvos csak Isten szolgja [...] sajt kezemet Isten kezeknt hasznlom..."

Az breds kibontakozsval prhuzamosan az egynek s csaldok mellett klnbz rgik felemelkedse is megfigyelhet volt. Ezek kz tartozott az gynevezett 12 tolnai vros, melyek trk hdoltsg al kerltek ugyan, de protestns polgraik az adott krlmnyek kztt is prosperitst tudtak biztostani vrosaiknak. Tokaj-Hegyalja vidknek felvirgzsa is ezekben az vtizedekben kezddtt. A korbban csak helyi jelentsg borvidknek sikerlt orszgos jelentsgv vlnia, s hamarosan az egyik legfbb hazai kiviteli cikk tudtk tenni a tokaji bort. A reformci kibontakozsval prhuzamosan ugyanis gondosabb szlmvelst kezdtek folytatni, jabb fajtkat honostottak meg s fejlettebb borkezelsi eljrsokat vezettek be.

Az orszgot sjt trk puszttsok  ellenre, a nvekv arny bredssel prhuzamosan az orszg gazdasga  egyre sikeresebb lett. A Hunyadi Mtys korban mg vesztesges magyar klkereskedelem az 1540-es vekre tudott tfordulni nyeresgess, majd az 1570-es vekre a kivitel rtke (kb. 5 milli aranyforint) ngyszerese volt a behozott klfldi ruk rtknek, ami a magyar gazdasg szmra tbb milli forint tiszta nyeresget jelentett. Mindez elkpzelhetetlen lett volna a reformci ltal hozott szemlletbeli vltozs nlkl, amivel egytt jrt az, hogy jelentsen megntt az emberek kreativitsa. Mrvad kutatk szerint a 16. szzad kzepe, msodik fele a magyar vllalkozs els virgkornak tekinthet.

A protestns hit feltartztathatatlanul terjedt az orszgban. A 16. szzad vgre a reformci hvei mr tbb mint 90 szzalkt tettk ki a lakossgnak. Minden addigi ksrlet eredmnytelennek bizonyult a hitjts feltartztatsra. gy pldul az ellenreformci harcos lcsapatnak, a jezsuitknak a hazai mkdse sem tudta meglltani a reformci hazai elretrst a 16. szzad folyamn. A kifejezetten rekatolizcis cllal szervezdtt jezsuita rend csak kt vtizeddel megalakulsa utn, 1561-ben tudott megtelepedni Magyarorszgon Olh Mikls esztergomi rsek buzglkodsa nyomn. szkvrosban, Nagyszombatban teleptette le ket, ahol rendhzuk s kollgiumuk azonnal megkezdte mkdst. Munkjuknak elemi csaps vetett vget. Hat v elteltvel, 1567 tavaszn hatalmas tz ttt ki a vrosban, amely felperzselte a jezsuitk rendhzt s kollgiumt. Meglep mdon a jezsuita generlis nem az jjptsre s a munka folytatsra utastotta a rendtagokat, hanem a kollgium megszntetst s a vros elhagyst rendelte el. Majd szeptemberben megszletett az a dnts is, hogy a rend az egsz orszgbl vonuljon ki. A jezsuitk ezt kveten csaknem hsz vig nem tudtk megvetni a lbukat Magyarorszgon, s amikor 1586-ban ez sikerlt nekik, mg mindig vekbe tellett, mg ismt vissza tudtak kerlni Nagyszombatba.

A jezsuita misszionriusok a 16. szzadi Magyarorszgon nem bizonyultak a protestantizmus hatkony ellenfeleinek. Tbb jezsuita is ismeretes, akik ttrtek protestns hitre, ugyanakkor a nagyszombati kollgiumuk rektort nhny vvel az alapts utn erklcstelen letmd, engedetlensg s iszkossg vdjval zrtk ki a rendbl.

A 17. szzad els harmadban azonban jelents fordulat jtszdott le vallsi tren Magyarorszgon. A katolicizmus mr csaknem a teljes sszeomls hatrra jutott, amikor sikerlt megfordtania az addigi folyamatokat. Ebben jelents szerepet jtszott a reformci mozgalmnak slyos  bels meggyenglse. Az eurpai folyamatokkal prhuzamosan Magyarorszgon is protestnsok szles krben vlt a hitlet egyre inkbb kiresed vallsi tradciv. A hivatalos protestantizmus tbb bibliai igazsggal is szembefordult. Eltrbe kerlt a felekezetieskeds, s az egyes protestns irnyzatok lesen tmadtk egymst.

Ugyanakkor a katolicizmus mindent elkvetett bels megersdse rdekben, mikzben a vilgi hatalmat is igyekezett az ellenreformci szolglatba lltani. A nagybirtokosok rekatolizcijval indtottk meg az ellentmadst. A szzad elejn mindssze hrom katolikus fri csald volt az orszgban. Az ellenreformci vezetjnek, Pzmny Pternek s jezsuita munkatrsainak mkdse nyomn azonban nhny vtized alatt tbb mint harminc nagybirtokos csaldot sikerlt meggyzs tjn visszatrteni katolikus hitre. k viszont mr fldesri jogaikra hivatkozva erszakkal ztk el birtokaikrl a protestns prdiktorokat s kezdtk meg a jobbgyok katolikus vallsgyakorlatra knyszertst. A furak rekatolizlsval a protestnsok egyben elvesztettk addigi legfbb anyagi tmogatikat is. Ezzel prhuzamosan 1625-tl az orszg ndora ismt katolikus lett, s az 1630-as vek vgre az orszggylsen megsznt az addigi protestns tbbsg.

A rekatolizci f irnytja, Pzmny Pter reformtus szlk gyermekeknt a hres vradi reformtus kollgiumban kezdte meg tanulmnyait. Tzves volt, amikor desanyjt elvesztette, s apja katolikus asszonyt vett felesgl. 1583-ban kivettk a vradi reformtus iskolbl s a jezsuitk kolozsvri kollgiumba rattk be. Itt nhny hnap mlva ttrt katolikus hitre, majd 1588-ban belpett a jezsuita rendbe. Ezt kveten Krakkban s Bcsben, majd Rmban nyert alapos kpzst a jezsuita intzetekben. Ngyves rmai teolgiai tanulmnyai sorn klnsen nagy hatssal volt r Roberto Bellarmin bboros, a rend rmai kollgiumnak igazgatja. Az 1586 s 1593 kztt kiadott nevezetes munkja (Vitk a keresztny hit ktsgbevont krdseirl a kor eretnekeivel) a protestnsok ltal bibliai alapon elfogadhatatlannak minstett katolikus hitelvek s hitgyakorlat vdelmben felhozhat rvanyag nagyszabs sszefoglalsa. Hamarosan Eurpa-szerte ez lett a katolikusok szmra a hitvitk sorn az egyik legsikeresebben hasznlhat fegyver, s mintul szolglt Pzmny fmvnek, a Kalauznak is.

Pzmny mr 1600-ban bekapcsoldott a hazai rekatolizcis kzdelmekbe. Rendkvl eredmnyes tevkenysge nyomn 1616-ban elnyerte az esztergomi rseki szket. Megnvekedett lehetsgei birtokban igyekezett mennl inkbb megersteni egyhzt anyagilag is. Kiemelt clnak tekintette a katolikus oktats fejlesztst. Mint rta, rseki jvedelmnek ktharmadt tanulkra s kollgiumokra fordtja. 1627-ben Bcsben ltrehozta a ksbb rla elnevezett papnevel szeminriumot, a Pazmaneumot. 1635-ben pedig Nagyszombatban jezsuita egyetemet alaptott blcsszeti s teolgiai karral, amely a mai Etvs Lornd Tudomnyegyetem se.

Szervez munkja s szemlyes trtsei mellett elssorban tollval rte el legnagyobb eredmnyeit. Igyekezett megcfolni a reformci minden fontosabb ttelt. gy pldul a protestns hitet jellte meg az orszgra szakadt trk pusztts s erklcsi romls legfbb szellemi okaknt. Mint rta: „akinek szeme vagyon, eszbe veheti, hogy a mi nemzetsgnkn az Istennek bosszull, haragos ostora vagyon... Hogy pedig nem Mi, hanem Ti lgyetek nagyob okai, az ti jonnan toldozott, foldozott, sok rgen krhoztatott eretneksgekbl szve-tatarozott vallsotokkal, mely (mint az vipera kgy fiakrl szoktk mondani) megemszti azokat, az kik ket szltk s tartottk, igen knny megmutatnunk... Tagadhatatlan dolog, hogy mita ti ez vilgra hoztok az j tudomnt, mita az ti tudomntoknak veszedelmes s rtalmas almjt megvk az emberek, azta felnyittatk az emberek szeme minden gonoszsgra s istentelensgre".

Az ellenreformci jegyben a 17-18. szzad folyamn orszgszerte nagy erkkel igyekeztek a teleplsek vallsi kpt katolikuss formlni. Falvak szzaiban vettk el a protestnsok egyhzi ingatlanait, s a knyszert eszkzk vltozatos alkalmazsval trtettk t a lakosokat katolikus vallsra. 1608 s 1781 kztt a protestns kzssgektl tbb mint 1880 templomot vett el a katolikus egyhz erszakkal, amelybl tbb mint 1280 vgleg katolikus kzen is maradt. E szm csak a templomokat tartalmazza, de ha a hozzjuk tartoz lelkszlaksokat, iskolkat, szntkat, rteket is beleszmoljuk, az gy megszerzett sszes ingatlan szma tbb ezerre tehet.

Klnsen nagy arnyokat ltttek a templomfoglalsok 1671 utn, a szabad vallsgyakorlat nknyes eltrlst kveten. 1674-ben kerlt sor a kirlyi orszgrsz mintegy hromszz protestns lelksznek s tantjnak egyttes perbefogsra, a Szelepcsnyi Gyrgy esztergomi rsek elnkletvel Pozsonyban lsez rendkvli trvnyszken. A koncepcis per sorn elszr mindnyjukat hallra tltk, hogy ttrsre vagy szolglatuk feladsra brjk ket. Vgl a legllhatatosabbnak bizonyul mintegy negyven lelkszt s tantt lbon hajtottk le az Adriai-tengerhez, ahol letfogytiglani glyarabsgra adtk el ket. Az lvemaradottakat csak egy v mlva, 1676-ban tudta nagy sszeg vltsgdj ellenben kiszabadtani a holland Ruyter admirlis. A papok s tantk nlkl maradt protestns gylekezetek ingatlanai a katolikus egyhz tulajdonba mentek t.

A trk uralom all felszabadul kirlyi vrosok esetben - ahol a hdoltsg idejn jelents protestns gylekezetek mkdtek - a Habsburg berendezkeds teremtett alkalmat ingatlanaik megszerzsre s egyhzkzsgeik felszmolsra. Budn pldul a trk alatt kt reformtus gylekezet is mkdtt. Vrbeli templomukat mr kzvetlenl az 1686-os ostrom utn szerzetesek kaptk meg. budai templomuk 1698-ban lett a rmai egyhz. 1703-ban a kirly kivltsglevelet bocstott ki az orszg nemrg felszabadult fvrosa, Buda, illetve Pest szmra. Ez kimondta, hogy ettl kezdve e kt vrosnak csak katolikus polgrai lehetnek, vrosi ingatlannal, polgri jogokkal csak k rendelkezhetnek. Hasonlkppen csak katolikusokat trhetett meg lakosai kztt Szkesfehrvr, Pcs s Kassa is.

Radonai Mtys pcsi pspk pldul nem sokkal a trk kizse utn a kvetkez kemny hang felszltst kldte a siklsi reformtusoknak: „Heretikusokat [azaz eretnekeket], zsidkat, rablkat, klvinistkat, istenkromlkat nem akarok megtrni pspksgemben. Aki maradni akar, annak katolikuss kell vlnia."

A katolikus ingatlanszerzsek lendletesen folytak a 18. szzadban is, tovbbra sem tlzottan idillikus krlmnyek kztt. A Pest megyei Rdon pldul, ahol a krnyken mr korbban lezajlott erszakos templomfoglalsok kvetkeztben a vidk utols reformtus temploma llt, 1728 prilisban megjelent a vci prpost, tovbbi tizenhrom pap ksretben. Elbb az ttrni nem akar falu presbitriumt a helyi fldbirtokos embereivel vgigbotoztattk, a lelkszt slyosan bntalmaztk, a falu lakit kikergettk a hatrba, majd a reformtus templomot s lelkszlakst a katolikus egyhz tulajdonba vettk. A krnykbeli Veresegyhz, Szada, Mogyord, Kosd, Alsnmedi s ll protestns gylekezetei mr 1718-19 folyamn hasonl sorsra jutottak. Nemcsak templomaikat, ingatlanaikat vettk el, hanem katolizlsuk elsegtse rdekben slyos pnzbntets, megbotozs, pellengrre llts terhe alatt megtiltottk szmukra, hogy protestns istentiszteleten megjelenhessenek.

Veszprmben 1717-ben foglaltatta el a  veszprmi pspk a reformtusok ltal ptett helybli templomot.

Gyrtt 1749-ben vettk el vgleg az evanglikusoktl s a reformtusoktl templomaikat, lelkszlaksaikat, iskolikat. gy lett az evanglikusok jvrosi templombl Szent Jzsef-templom, parkijukbl a plbnos laksa, s iskolapleteik ezentl mr az jvrosi katolikusok elemi oktatst szolgltk...  (A szerz trtnsz.)

Mg nincs hozzszls.
Csak regisztrlt felhasznlk rhatnak hozzszlst.
 
Naptr
2026. Februr
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01
<<   >>
 
Hirdetsek
 
Idjrs

Idjrs elrejelzs

 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
Archvum
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.