1897: Spanyol-amerikai hbor
„Reconcentracin" tborok nven a spanyol gyarmatostk 300 ezer kubai bennszlttet zrtak tborokba, elszigetelve ket a klvilgtl.
1899-1902: A br hbor
A brit hadsereg a msodik br hbor sorn Dl-Afrikban a spanyol pldra hivatkozva „concentration camp" nven 34 szgesdrttal krlzrt terleten helyezett el 120 ezer nem fegyverkpes br lakost (nket, gyermekeket, idseket). Egy-kt v alatt 20 ezren haltak meg a fogvatarts krlmnyei miatt. A hadsereg „jtsnak"
A brit parlament rvidesen vget vetett, miutn egy szemtan, Emily Hobhouse baloldali ni aktivista rszletes jelentst adott a ltottakrl. Brit s klfldi egyhzszervezetek is csatlakoztak a tiltakozsi mozgalmakhoz. Hobhouse-nak egy hallra hezett kislnyrl, Lizzie van Zylrl kszlt fnykpe bejrta az akkori mdiavilgot.
1904: Nambia
Lothar von Trotha nmet tbornok az angol pldn felbuzdulva elhatrozta, hogy kiirtja a gyarmatostsnak ellenll fekete herero trzset.
A nmet hadsereg a trzs sszes tagjt (vlheten 85 ezer embert) a Kalahri sivatagba szmzte. Itt trtnt meg elszr az is, hogy l embereket orvosi ksrletek cljra hasznltak, valamint az els tmeges sterilizcis programot is itt talltk fel. A nmet kzvlemny felhborodsra Bernhard von Blow porosz miniszterelnk visszahvta von Trotha tbornokot. 1911-ben azonban mr csak 15 ezer herero maradt Nambiban. (2009-ben a herero trzs kpviseli hivatalos krtertsi ignyt nyjtottk be a nmet kormnynak.) Von Trotha tbornok npirtsi politikjt a darwini elmlet gyakorlatba ltetsvel indokolta. Az emberi ksrleteken dolgoz orvos, Eugen Fischer ksbb egyetemi orvosi tanr lett Nmetorszgban, s a nci mozgalom egyik fontos ideolgusv vlt: lett az eugenetika atyja. Hitler kzvetlenl a Mein Kampf megrsa eltt olvasta el a doktor beszmolit afrikai tapasztalatairl.
1915-1917: rmny npirts
Az j trk forradalmi kormny egyik els lpse az rmny kisebbsg megsemmistse volt. Ezzel akartk megakadlyozni, hogy az rmnyek a nemzetek nrendelkezse alapjn sajt llamot alapthassanak, miutn vget r a hbor. Az akkori lakossg ktharmada belepusztult a deportlsokba. A mezopotmiai sivatagba teleptettk ki ket, ahol gyjttborokat hoztak ltre, s a pusztban kiheztettk ket. Az orszgot bejr nmet diplomatk elszr feljegyzseikben hasznltk a „Konzentrationslager" kifejezst, valamint felhvtk a figyelmet a vast fontos szerepre a deportlsok megszervezsben. Az rmny npirts ldozatainak szmt 600 ezer s 1,5 milli kzttire becslik. Trkorszg a mai napig tagadja a genocdiumot.
1914-1918: Az els vilghbor
Az els vilghborban tbb mint 2 milli hadifogoly kerlt internltborokba, valamint tbb szzezer civil lakos is, fleg Nmetorszgban.
A francia hivatalos kzlny elszr hasznlja a „camp de concentration" kifejezst, amellyel azokat a tborokat jelltk meg, ahol a civil lakossgbl sszegyjtik a „rendet" zavar egyneket (gyans elzsz-lotaringiai meneklteket, klfldieket, cignyokat, prostitultakat, pacifistkat...). Az egyik trtnsz szerint a tborok nem voltak megsemmist tborok, de a szgesdrttal kertett terleteken bell megsznt mindenfajta emberi jog.