Vrrel rt Biblia (17)
A keresztnyldzsek trtnete (17. rsz)
Vrrel rt Biblia
A reformci kpviselit az a buzg trekvs vezette, hogy a keresztny hitet visszalltsk tnyleges erejbe s hatkonysgba. Meggyzdsk szerint ez csak akkor lehetsges, ha hitket teljes mrtkben a Szentrshoz igaztjk, s az egyhzat megtiszttjk minden bibliaellenes vallsi tradcitl. Alapvet feladatuknak tekintettk, hogy az emberekkel megismertessk a Biblin keresztl Isten akaratt. Ekkorra mr a kzvlemny rszrl is jelents rdeklds tmadt a Szentrs irnt. Mindez bibliafordtsok soha korbban nem ltott gazdag sort hvta letre. A legtbb eurpai nemzet a reformci korban olvashatta elszr anyanyelvn a teljes Biblit. A hivatalos egyhz azonban dhdt indulattal igyekezett tjt llni annak, hogy a Szentrs zenete eljusson az emberekhez.
A reformci vezralakja, Luther Mrton a Biblia anyanyelvre val tltetsben is len jrt. Mr nyilvnos fellpse eltt is szenvedlyesen rdekldtt a Szentrs irnt. Kolostori veitl kezdve nagy jrtassgot szerzett az rsokban. Rendfnke ezt ltva felmentette t a szerzetesek szmra ktelez kolostortakartsi munkk all, s ez id alatt Lu-ther szmra a Szentrs memorizlsa volt az elrt feladat.
1512-tl, miutn elnyerte a teolgiai doktori cmet, a wittenbergi egyetemen szentrstudomnyt kellett tantania. Mindez azt eredmnyezte, hogy a Biblia jelents rsznek nmet nyelv fordtsa valjban fejben mr kszen llt Lu-ther szmra. gy trtnhetett, hogy 1522 tavaszn wartburgi ltszatfogsga idejn 11 ht alatt lefordtotta a teljes jszvetsget. Ez mg rnoki szempontbl is figyelemre mlt teljestmnynek szmtott.
Ez volt az els olyan nmet fordts, amely nem latinbl, hanem az jszvetsg eredeti grg szvegbl kszlt, ksznheten annak, hogy az egyik legkivlbb humanista, Rotterdami Erasmus 1516-ban Bzelben nyomtatsban kzztette a grg nyelv jszvetsget. Az Eurpa-szerte hamarosan megszlet anyanyelvi fordtsoknak szintn ez jelentette majd az alapjt.
Luther a fordts idejn a katolikus egyhzbl kikzstett, ppai s nmet birodalmi tokkal sjtott s hallra keresett embernek szmtott. A kziratokat is titokban kellett eljuttatnia Wartburgbl a wittenbergi Melchior Lotter nyomdjba. Mgis nagy rmmel vgezte a fordtst. Az Elszban hangslyozta, hogy a grg evanglium sz kifejezi magnak az evangliumnak is a lnyegt. Az evanglium ugyanis - mint rja - „j zenet, j hr, j jsg... nekel, beszl tle az ember, s jkedv lesz". A szvnek minden oka megvan arra, „hogy nevessen s rvendezzen, mindentt, ahol hisznek az zenet igazsgban". rzkletesen rta le, hogy milyen az, amikor a Biblia zenete megelevenedik a Szentrs mondataibl: „...mintegy a llek pezseg bellk, s a szavak lnek, kezk, lbuk van... csupa tz, fny s let."
Luther f clja az volt, hogy az emberek minl szlesebb kre szmra rthetv tegye a Biblit. Ez hatrozta meg fordtsi elveit. Miknt a Levl a tolmcsolsrl cm munkjban rta: „Nem a latin nyelv betitl kell krdezgetni, hogyan beszljnk nmetl, hanem a csaldanyt otthonban, a gyerekeket az utcn, a kzembert a piacon kell megkrdezni efell. Az szjukat kell figyelni, mikppen beszlnek, s a szerint kell tolmcskodni. Akkor megrtenek minket."
A Szentrs tanulmnyozsa risi hatst gyakorolt az oxfordi egyetem egyik frissen vgzett hallgatjra, William Tyndale-re (1494-1536), akit 1515-ben szenteltek papp, s ugyanebben az vben megszerezte a doktori cmet is. Ezt kveten egy tekintlyes vidki csaldnl hzi tantskodott. Mr itt kitnt a Biblia irnti elktelezettsge. Grg tudsnak ksznheten eredeti nyelven tudta tanulmnyozni az 1516-ban nyomtatsban is megjelent grg jszvetsget. Ebbl egyrtelmv vlt szmra, hogy micsoda hatalmas ellentt feszl a bibliai hit s a rmai katolikus valls kztt.
Tyndale hzigazdja szerette a trsasgot, s a meghvottakkal lnk asztali beszlgetseket folytattak egyebek kzt egyhzi tmkrl is. Amikor az egyik tekintlyes vendg gy nyilatkozott, hogy „a ppa trvnye szmunkra fontosabb, mint a Biblia", Tyndale hevesen tiltakozott ez ellen, majd kijelentette: „Ha Isten megldja az letemet mg tovbbi esztendkkel, akkor el fogom rni, hogy egy szntvet fi jobban ismerje majd a Biblit, mint most n."
A fiatal hzitant hatsra hamarosan a hzigazda is gy dnttt, hogy a bibliai hitet akarja kvetni. Tyndale pedig tnak indult, hogy megvalstsa bibliafordtsi tervt. Ahhoz, hogy tervbe vett fordtsa leglisan megjelenhessen, egy 1408 ta rvnyben lev trvny szerint pspki engedlyt kellett szereznie. Ezrt a fvrosba utazott, hogy elnyerje a grg tudsrl hres humanista, Cuthbert Tunstall londoni pspk tmogatst. Amikor azonban nyilvnvalv vlt, hogy a pspk nem hajland megadni az engedlyt, Tyndale gy dnttt, hogy inkbb elhagyja hazjt, de mindenkppen megjelenteti az angol np szmra az anyanyelv Szentrst.
A fordts azonban mg nem kszlt el, s a nagy krds az volt, hogy mibl fogja majd fedezni klfldi tartzkodsnak s a kiadsnak a kltsgeit. Ebben a jmd angol kereskedk siettek segtsgre, akik kszek voltak a bibliafordtst anyagilag is tmogatni. Kzlk nv szerint ismert Humphrey Monmouth posztkeresked, akitl akkoriban tekintlyes summnak szmt 10 font tmogatst kapott. gy a lelkes fordt 1524-ben Nmetorszgba utazott, s Hamburgban telepedett le.
Tyndale 1525 jliusra fejezte be az jszvetsg lefordtst, s Klnben kezdett hozz a kinyomtatshoz. Mr javban folyt a nyomtats, amikor a hatsgok tudomst szereztek rla. A nyomdszok lltlag azt beszltk, hogy ha megjelenik ez az jszvetsg angolul, Anglia kirlya is luthernus lesz. Mire azonban a hatsgok megszlltk a nyomdt, Tyndale s segttrsa a Rajnn el tudott meneklni Klnbl. Tyndale nem adta fel tervt, s vgl a kvetkez vben, 1526-ban Wormsban sikerlt megjelentetnie bibliafordtst mintegy 3000 pldnyban. Ez volt az els grg eredetibl kszlt angol nyelv jszvetsg. Zsebknyv formtumban kszlt, s fknt textilszlltmnyokban elrejtve csempsztk be a szigetorszgba. Mindmig az egyik legnagyobb hats bibliafordts, s szmos kifejezse, szfordulata gazdagtotta az angol kznyelvet. Az els negyven v alatt mintegy negyven kiadst rt meg. A mindmig az egyik legszlesebb krben hasznlt angol szentrsfordts, az 1611-ben megjelent Jakab kirly Biblija (King James Version), tbb mint 80 szzalkban sz szerint tvette Tyndale fordtst, ezrt lnyegben napjainkig jrszt Tyndale tolmcsolsban olvashat az angol Biblia.
A korabeli angol egyhzi hatsgok azonban heves gyllettel fogadtk a nemzeti nyelv bibliafordtst. Tunstall londoni pspk mr 1526 oktberben kibocstott egy rendeletet, melyben betiltotta Tyndale knyvt. Mint rta: „Ez az angol nyelven rt pestises, veszedelmes mreg nagy pldnyszmban terjedt szt a mi egsz londoni egyhzmegynkben." Fenyeget hang figyelmeztetst kldtt a knyvkereskedknek is. A pspk 1526. oktber 27-n nagyszabs knyvgetst rendezett a londoni Szent Pl-katedrlisnl Tyndale jszvetsgnek pldnyaibl, ahol nagy beszdet is mondott.
Thomas Wolsey bboros szintn a Biblik megsemmistsn fradozott. Megbzottjval, a nmetalfldi angol kvettel tbb hnapon t igyekezett sszevsrolni az elrhet pldnyokat. Tunstall pspk titkra megelgedssel jegyezte fel, hogy mind Angliban, mind a kontinensen sok szz pldnyt sikerlt elgetnik.
Hasonlkppen William Warham canterburyi rsek is minden igyekezetvel a Tyndale-fordtsok elgetsre trekedett. 1527 mjusban valamennyi pspkt krlevlben szltotta fel, hogy jruljanak hozz a Tyndale-fle jszvetsg-pldnyok felvsrlsnak kltsgeihez, hogy aztn valamennyi begyjttt pldnyt megsemmisthessk. Norwich pspke mr a kvetkez hnapban jelents sszeget, 10 mrkt kldtt az rseknek, s levelben a tervezett bibliagetst „kegyes s ldott" cselekedetnek minstette, amirt - szerinte - Isten bsgesen meg fogja jutalmazni az rseket.
Bntets jrt magnak az jszvetsgnek a birtoklsrt is. Ezrt tartztattk le Wolsey bboros parancsra 1527 novemberben a neves cambridge-i tudst,Thomas Bilneyt, amit mg sokak bebrtnzse kvetett.
Tyndale-t nem bntottk le a bibliagetsekrl rkez hrek. Csattans vlaszknt egy j, javtott fordtssal llt el. Megjelentetshez azonban egyelre hinyzott a fedezet. A szksges pnzt nem vrt mdon sikerlt elteremteni. Tyndale egyik keresked bartja rteslt arrl, hogy a londoni pspk Antwerpenbe rkezett, s elvakult gyllettel igyekszik felvsrolni megsemmists cljbl minden jszvetsg-pldnyt. Ezt kihasznlva ngyszeres ron adta el a pspknek a meglev kszlet darabjait. A pspk nagy megelgedssel tudta elgetni azokat, Tyndale pedig a befolyt pnzbl meg tudta jelentetni az j, javtott jszvetsg-fordtst 1534-ben. 1535-ben egy besgnak sikerlt Tyndale bizalmba frkznie, s az segtsgvel tudtk letartztatni a csszri katonk. A Brsszel melletti Vilvorde vrbrtnbe szlltottk, ahol tizenhat hnapig raboskodott. Maga a csszri fgysz, a kegyetlensgrl hres
Pierre Dufief vette kezbe az gyt. F clja Tyndale megtrse volt, aki az egyik legismertebb angol protestnsnak szmtott. Esetleges katolikus hitre trstl azt vrtk, hogy ezzel nagy csapst mrhetnnek az angol reformci gyre.
A korszak egyik leghrhedtebb inkviztort, Jacobus Latomust bztk meg a kivizsgls vezetsvel, akinek hrom gysz s tizenht tovbbi megbzott segdkezett.
A hosszra nylt eljrs eredmnye azonban ppen az ellenkezje lett. Tyndale bizonysgttele nyomn ugyanis megtrt a brtnre, annak lnya s tbb csaldtagja is. Tynedale-t vgl mint javthatatlan eretneket hallra tltk. A mglyn utols szavaival a reformci knyrtelen ellensgnek szmt VIII. Henrik megtrsrt imdkozott: „Uram, krlek, nyisd meg Anglia kirlynak szemeit!" Klns mdon a kvetkez vben VIII. Henrik kirlyi rendeletet bocstott ki, melyben megparancsolta, hogy minden templomban helyezzenek el egy angol nyelv Biblit, hogy azt olvashassk az emberek.
Tyndale halla utn John Rogers lltotta ssze a teljes angol Biblit. 1537-ben jelentette meg Antwerpenben Thomas Matthew lnv alatt, bizonyra azrt, hogy elkerlje a kivgzst. Cambridge-ben vgzett, majd az antwerpeni angol kereskedk lelksze lett. Itt ismerkedett meg Tynedale-lel, akinek hatsra elhagyta a katolicizmust, s csatlakozott a reformcihoz. A teljes bibliafordtst Tyndale jszvetsgbl s egy msik jeles fordt, Miles Coverdale szvetsgbl lltotta ssze. Jegyzetei s a bibliai knyvekhez rt elszavai az els angol bibliakommentrnak tekinthetk. VIII. Henrik halla utn 1548-ban trt haza Angliba, amely VI. Edward rvid uralma alatt protestns irnyt vett. Rogerst kineveztk a londoni Szent Pl-szkesegyhz tiszteletbeli kanonokjv, majd teolgiatanr lett. A katolikus I. (Vres) Mria kirlyn trnra lpst kveten Rogers „a ppizmus s a blvnyimds dgvsze" ellen prdiklt.
A londoni pspk bebrtnztette. Egy vi raboskods utn eretneksg vdjval hallra tltk, s tz msik fogolytrsval egytt mglyn meggettk.
Franciaorszgban a reformci egyik jeles elksztje Jacques Lefèvre, a Sorbonne hres professzora volt, aki 1507-tl folytatott intenzv bibliatanulmnyozsa nyomn egyetemi eladsaiban a Szentrshoz val visszatrst hirdette. Vlemnyvel azonban kisebbsgben maradt az egyetemen, s amikor 1523-ban megjelentette az els francia jszvetsg-fordtst, amely a grg eredetibl kszlt, a katolikus egyhz Lefèvre fordtst a tiltott knyvek listjra tette.
1525-ben a prizsi parlament kimondta, hogy „mindenkit brsg el kell lltani, aki a katolikus hittel ellenttes tanttelekkel szennyezdtt be". A parlament eltlte Lefèvre-t is, mveit betiltotta. Az ekkor mr hetvenesztends bibliafordt szmra nem volt ms lehetsg, mint klfldre meneklni. Strassburgban telepedett le, amely ekkor a Nmet-rmai Csszrsghoz tartozott. Lefèvre itt is folytatta fordti munkssgt. Elbb Dvid zsoltrait jelentette meg, majd 1530-ban kiadta a teljes francia Szentrst, amelyet azonban mg elssorban latinbl fordtott.
Az eredeti nyelvekbl ksztett els teljes francia fordtst Pierre-Robert Olivetan jelentette meg. Protestns meggyzdse miatt az ldzsek ell mr 1528-ban Strasbourgba meneklt, ahol tkletestette hber s grg tudst. 1532-ben Dl-Franciaorszgban kerlt sor a valdensek nagyszabs zsinatra, amelyre meghvst kapott egy ismert francia reformtor, Guillaume Farel is, br nem tartozott a valdensek kz. Ezen az egyhzi tancskozson hatroztak arrl, hogy megjelentetnek egy j francia bibliafordtst. Hatalmas gyjtst rendeztek, melynek sorn 800 aranytallr gylt ssze a kiads kltsgeire. A fordts megszervezst Farel vllalta magra. Mindssze egy esztend alatt Olivetan vgezte el a nagy munkt az eredeti hber s grg szvegekbl, felhasznlva a valdens kziratos Biblikat, Lefèvre fordtst, a Luther-fle Biblit s ms fordtsokat is. 1535-ben jelent meg a m, amely az sszes ksbbi francia bibliafordts alapjul szolglt.
Holland nyelven Jacob van Liesveldt 1526-ban jelentette meg jszvetsg-fordtst. jabb s jabb kiadsait protestns hangvtel magyarz jegyzetekkel ltta el, vgl bibliafordtsrt 1545-ben kivgeztk.
A lengyel protestns bibliafordts 1563-ben jelent meg Breszt-Litovszkban. Legfbb tmogatja a klvinista Mikolaj Radziwill herceg volt. Ekkor az orszg jelents rsze mr a reformci hve volt. E fordts egyik nevezetessge az lett, hogy az ellenreformci kibontakozsval a csald rekatolizlt, s az egykori mecns buzg ellenreformtor fia sszevsroltatta a Biblia fellelhet pldnyait, s Vilnius ftern ms protestns iratokkal egytt nyilvnosan elgettette azokat.
A reformci szmos nyomdatulajdonosa a Biblia megjelentetse rdekben ksz volt vllalni a legslyosabb egzisztencilis veszlyeket, st voltak, akik letket adtk a Biblia kinyomtatsrt, forgalmazsrt. A fiatal francia nyomdsz, Martin Lemperer gretes plya eltt llt az 1510-es vek kzepn. Felesgl vette Guillaume Le Rouge prizsi nyomdsz lnyt, akinek 1517-ben a mhelyt is tvette. Miutn azonban Prizsban sorra jelentek meg azok a rendeletek, amelyek eltltk a protestns mveket, s megtiltottk a Biblia kiadst, Lemperer, aki idkzben a reformci hve lett, vlaszts el kerlt. Vgl 1525-ben gy dnttt, hogy inkbb elhagyja Prizst. Antwerpenbe kltztt csaldjval, ahol a protestns mvek egyik f kiadja lett. jelentette meg Tyndale munkinak tbbsgt, kztk az jszvetsg 1534-es tdolgozott kiadst, valamint Tyndale s George Joye tollbl tbb szvetsgi knyv fordtst, melyek ekkor jelentek meg elszr angolul nyomtatsban. Szintn adta ki az els teljes angol szentrsfordtst, amely az eredeti nyelvekbl kszlt, a Coverdale Biblit.
Egy msik hres francia nyomdsz, Robert Etienne (1503-1559) is a reformci hve lett az 1520-as vekben. Kivl szakemberknt lvezte I. Ferenc francia kirly tmogatst, s elnyerte a grg latin s hber nyelv szvegek kirlyi nyomdsznak megtisztel cmt. Br esk ktelezte, hogy a Sorbonne engedlye nlkl nem jelentet meg vallsi trgy knyveket, mgis hrom alkalommal engedly nlkl adta ki a
grg jszvetsget. ldzi ell vgl 1550-ben emigrlni knyszerlt. Genfben telepedett le, ahol folytatta kiadi tevkenysgt. 1551-ben itt jelentette meg nevezetes jszvetsgt, amelyben alkalmazta elszr a bibliai fejezeteken bell a versekre osztst s azok sorszmozst.
Christopher van Endhoven antwerpeni nyomdsz ngy alkalommal nyomta jra Tyndale wormsi jszvetsg-kiadst. Endhovent egy londoni tja sorn letartztattk, s brtnbe vetettk Biblik kinyomtatsnak s Angliba trtnt becsempszsnek vdjval. A brtnben halt meg 1534-ben.
A reformci lendletes kibontakozsa Magyarorszgon is megnvelte a Biblia irnti rdekldst. 1533-ban Komjthy Benedek grgbl fordtva adta ki Pl apostol leveleit. Hrom vvel ksbb Pesti Gbor tolmcsolsban jelent meg a ngy evanglium. Az els teljes magyar nyelv jszvetsget Sylvester Jnos fordtotta le, s a m 1541-ben hagyta el a sajtt. Megjelensben dnt szerepet jtszott egy dunntli fldesr, a reformcit buzgn tmogat Ndasdy Tams, aki srvr-jszigeti birtokn sajt kltsgn llttatott fel nyomdt a bibliafordts cljra, s a kiads teljes kltsgt fedezte.
Fl vszzad mlva, 1590-ben jelent meg az els teljes magyar nyelv Szentrs, a Krolyi Gspr vezetsvel fordtott Vizsolyi Biblia. Kroli nemcsak a bibliai nyelvekben jrtas tuds fordt volt, hanem neves lelksz is.
A fordti munka dnt rszt 1586 s 1589 kztt vgeztk. Errl gy rt az elkszlt m Elljr beszdben: „Istennek nevt segtsgl hvn, minek utna hozz kezdettem volna egynhny jmbor tuds atyafiakkal, kik nkem a fordtsban segtsgl voltak, meg nem szntem addig, mg nem vghz vittem a Biblinak egszlen val megfordtst, melyben munklkodtam kzel hrom esztendeig, nagy fradsggal, testi tredelemmel, de oly buzgsgos szeretettel, hogy n egy szempillantsig e nagy munkt el nem untam, hanem nagy sernysggel s szeretettel munklkodtam, mgnem elvgeznm azt."
A katolikus szempontbl eretnekgyans protestns fordts kiadst a neves brtfai nyomda a hatsgi megtorlstl tartva nem merte vllalni, ezrt egy alkalmi nyomdt kellett fellltani. Ezt szakkelet-Magyarorszg tbb protestns furnak bkez tmogatsa tette lehetv. Kiemelkedett kzlk Rkczi Zsigmond, aki Vizsolyban kln hzat biztostott a nyomda zemeltetshez. Az 1589 elejn megkezdett nyomtats munklatai mr elrehaladtak, amikor Rkczi mint Eger vrnak kapitnya egy katolikus rszrl rkezett feljelents nyomn parancsot kapott katonai felettestl, Ern Habsburg fhercegtl, a magyarorszgi hader fparancsnoktl, hogy azonnal koboztassa el a Vizsolyban mkd nyomdt. Rkczi vlaszlevele lnyegben rsba adott parancsmegtagads volt. Nagyon tiszteletteljes hangnemben fejtette ki, hogy azrt nem kobozhatja el a nyomdt, mivel ott Biblit nyomtatnak, ami szmra azrt klnsen fontos, mert mint rta: „mindenek eltt trekszem az Isten orszgnak elrsre". Rkczi btor fellpsnek eredmnyeknt fejezdhetett be a Krolyi-fle Vizsolyi Biblia kinyomtatsa 1590 jliusra. Az els kiads hozzvetlegesen 800 pldnyban jelent meg. Bektve 8 arany volt az ra, ami tekintlyes sszegnek szmtott. Azonban gy is kelend volt, s jabb kiadsok vltak szksgess. A Vizsolyi Biblia hatsa risi volt az egsz magyar kultrra. tdolgozott kiadsaival mindmig a legolvasottabb knyvnek szmt Magyarorszgon.
A 17. szzad egyik legviharosabb sors magyar bibliafordtst Komromi Csipks Gyrgy debreceni lelksz ksztette el 1675-re. Megjelenst azonban hossz ideig htrltattk a slyos hbors viszonyok. A kiads kltsgeit Debrecen vrosa vllalta magra. A m Hollandiban kszlt el 1718-ban mintegy 4000 pldnyban, ahonnan az els szlltmny 2915 darabjt Lengyelorszgon t hoztk a magyar hatrra. Br a hatsgokat elre rtestette Debrecen a knyvek rkezsrl, st az esetleges vm megfizetsre is kifejezte kszsgt, a hatsgok mint csempszrut az egsz szlltmnyt elkoboztk a hatron. Egy debreceni tisztviselnek csupn harmincegy pldnyt sikerlt titokban kimenteni kzlk. A Biblikat ezt kveten cenzrzs cljbl tadtk a kassai jezsuitknak.
A Szent Jeromos-fle latin nyelv Vulgata-fordtst alapul vev cenzorok mintegy 600 „vtket" talltak az eredeti hber s grg szvegek alapjn minden addiginl pontosabban kszlt fordtsban. S br e hossz lista a ksbbiek sorn egyetlenegy vtekre zsugorodott, a knyveket mgsem adtk ki Debrecennek. Ehelyett - miknt a korabeli jezsuita trtnetr, Kaprinai Istvn fljegyezte - a Biblikbl mintegy 200 pldnyt a jezsuitk kassai kollgiumnak udvarn gettek el ms „eretnek" knyvekkel egytt. A tbbi ktet az egri pspk pincjben rohadt el. Debrecen csak a klfldn maradt tbb mint ezer pldnyt kapta meg vtizedekkel ksbb, 1789-ben II. Jzsef trelmi rendelett kveten. (A szerz trtnsz.)
Protestnsok s katolikusok a Biblirl
Protestns llspont:
Ha azrt azt akarjuk, hogy az Isten mibennnk cselekedjk, ne legyen mielõttnk semmi becslletesb az Istennek igjnl, annak hallgatsnl, olvassnl s tanolsnl.
***
Nemcsak azt akarja Isten, hogy az papok olvassk az Szentrst, s az kzsg azoknak szjokbl hallja, hanem azt is akarja, hogy az - s j-Testamentum knyvei minden nemzetsgnek nyelvn legyenek, s azokat olvassk, hnyjk-vessk mindenek, szegnyek, gazdagok, kicsinyek, nagyok,frfiak, asszonyok, mert az Isten egyarnt minden rendbli embereket akar idvzteni.
***
Ha az Biblit egy kivltkppen val nyelven kellene olvasni, nem volna jobb, mint zsid nyelven olvasni.
(Kroli Gspr: Vizsolyi Biblia, Elljr beszd. 1590.)
Katolikus llspont:
Mint az anya kiveszi a kst fia kezbõl, hogy meg ne srtse magt, gy az Ecclesia sem javallja, hogy az ilyen fordtsokat md nlkl olvassa akrki.
(Pzmny Pter: Isteni igazsgra vezrlõ Kalauz. 1613.)
***
Tovbb is el lehetett volna a mi nemzetnk a magyar Biblia nlkl, megelgedvn az igaz tantknak magyarzsval. …ha Isten azt akarta volna, hogy mindenki olvassa a Szentrst, ktsg nlkl megparancsolta volna, hogy mindnyjan olvasni tanuljanak. S vagy nem kvnta a magyaroknak dvssgt – melyet csak meggondolni is kromls –, vagy az rsnak olvasst nem kvnta mindenkitõl.” (Kldi Gyrgy: Oktat ints. 1626.)
***
Nem szenvedjk, hogy akrmely hossz-stkû s rvid eszû kofa, akrmely taknyos orr scz (azaz suhanc ) akrmely nyalka szer-szem katona, vagy kapta bûzû mûves legny tlõ-mester legyen a Szentrs dolgban s a lelki-psztorokat, sõt a kznsges Anyaszentegyhzat iskolba vigye, lapoczkja al fogja, tantsban megtorkolja, vagy egy kis gzen-gz magyar rsocskja utn szemesebbnek-okosabbnak tlje magt az Anyaszentegyhznl... Ha valamely r, hivataljn kvl a hitet akarja barzdlni, azt mondjuk neki, amit szent Ambrus a csszrnak: palota igazgats, orszg oltalom a te dolgod, papokat illet a hit igazgatsa.
***
Semmifle nyelvben kevesebb btorsgunk nem lehet, mint a zsidban.
(Pzmny Pter: Isteni igazsgra vezrlõ Kalauz. 1613.)
|